banner banner banner

Дай мільйон: Кому з держчиновників зарплату підняли в рази

Дай мільйон: Кому з держчиновників зарплату підняли в рази
Руслан Рябошапка Фото з відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

"Тут активно розганяється зрада про виплату високопосадовцям одного з міністерств зарплат у сумах від 200 до 500 тисяч гривень... Звертаю увагу! Збільшення заробітних плат міністрам та їхнім заступникам відбулось по всіх міністерствах! Збільшення зарплат в середньому для топ-чиновників відбулося в 3,5-5 рази! Епоха бідності закінчена, друзі! Точно кажу вам!", – іронізує на Фейсбуці, активно використовуючи капслок та знаки оклику, колишній віце-прем’єр Павло Розенко.

Він же додає, що, за його інформацією, з 1 січня 2020 року виросте і зарплата нардепів – аж до 100 тисяч гривень на місяць. "З "особливим трєпєтом" зараз цікаво слухати аргументацію "слуг народу", чому була скасована постанова попереднього уряду про збільшення у 2020 році зарплат освітянам на 20%. Бо, за їх словами, то "був "популізм" і коштів на це немає". Нагадаю слугам народу, що середня зарплата в освіті сьогодні складає біля 9000 гривень!", – продовжує Розенко.

Відразу зауважимо: зарплату у 100 тисяч спікер ВР Дмитро Разумков вже спростував. Тобто на сьогодні ця новина – фейк, а чим вона стане завтра, покаже час. Справедливості заради слід зазначити, що й за часів урядування самого Розенка офіційні ставки членів Кабміну та рядових освітян істотно відрізнялися.

Так, зокрема, в електронній декларації за 2018 рік екс-віце-прем’єр вказав 702 537 гривень доходу. Тобто приблизно 58 тисяч гривень на місяць. Плюс подарунок від матері на 400 тисяч і ще деякі дрібниці… Але мова зараз не про Розенка. А про держчиновників, які все таки отримують захмарні кошти. Причому депутати з них – ще й не найбагатші.

Законність нині в ціні

Ставки передусім підняли прокурорам. І це вже офіційно, оскільки існує відповідна постанова уряду. Першим зубожіння подолав генеральний прокурор – йому уряд підвищив оклад у понад 2,5 рази. Руслан Рябошапка тепер розписуватиметься у зарплатній відомості за суму у 93 тисяч 648 гривень. Що порівняно із попередніми 37 тисячами, погодьмося, чимало.

І якщо йти нижче за рангами, то цифри виглядатимуть так:

Оклад першого заступника генпрокурора становитиме 89 тисяч 326 гривень;

заступника – 86 тисяч 446 гривень;

начальника департаменту – 40 тисяч 341 гривня;

начальників обласних прокуратур – 38 тисяч 038 гривень;

окружних прокуратур – 32 тисячі 273 гривень.

Звичайно, як це прийнято в Україні, до всіх озвучених цифр додаються вкорінені ще у радянські часи надбавки. Надбавка за інтенсивність праці і за виконання особливо важливої роботи (у розмірі до 100% посадового окладу), надбавка за вислугу років і за роботу замість тимчасово відсутнього товариша, а також надбавка за доступ до державної таємниці.

Одним словом, якщо приплюсувати одне до іншого, вийде стільки нуликів, скільки й не снилося простим роботягам. Одна інтенсивність праці чого варта – в умовах, коли прокуратура більше не займається розслідуваннями, а лише наглядає за дотриманням законності.

Ну і наостанок: окрім виплати зарплати з усіма надбавками, прокурорів можуть преміювати – для цього розписано окремий алгоритм. І так само, як і народним депутатам, прокурорам "надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення під час надання щорічної основної відпустки", говориться у постанові уряду.

Між іншими, за даними інсайдерів, генпрокурор Рябошапка і його зам Касько цього року оздоровлювалися у Куршавелі. Тобто там, де відновлювався після доступу до держтаємниць і глава СБУ Іван Баканов.

Це пральня? Ні, Мінкульт і два мільйони

Ще краще за прокурорів живуть працівники міністерства культури. Дехто підрахував, що міністр культури Володимир Бородянський та його заступники задекларували сукупний розмір своєї грудневої зарплати на суму понад 2 мільйони гривень. Це, власне, так і є. Бородянський не став відхрещуватися від мільйонів, а натомість на своїй фейсбучній сторінці виклав повну звітність.

Сам він отримав у грудні 90888 гривень ("без урахування податків", – уточнив міністр). А от у його заступників оклади чомусь вищі. Перший зам міністра Анатолій Максимчук отримав у грудні 199656 грн, заступниця Ірина Подоляк заробила 193586 грн, а її колеги Володимир Шумілін та Олексій Сівірін – відповідно – 164643 і 173088 грн.

Для порівняння нагадаємо: середня зарплата в Україні станом на грудень 2019 року становить 10679 грн (це за даними Держстату). Що означає, що рівень фінзабезпечення робітників культурного відомства приблизно у 20 разів кращий, аніж у безпосереднього споживача цієї самої культури. Втім, міністр Бородянський переконаний, що саме так все і має бути.

"Я вважаю, що державна служба має бути найпочеснішою роботою, куди ми зобов’язані залучати найкращих фахівців з ринку України. А для того, аби дійсно залучати найкращих, ми маємо пропонувати їм навіть кращі умови, ніж ті, які їм пропонують на ринку комерційних компаній. Такий максимально прозорий підхід не тільки буде запобігати корупційним ризикам, а й створювати здорову та якісну конкуренцію на ринку праці", – написав він у соцмережі.

А листоноша Пєчкін заледве зібрав на велосипед… 

Якщо йти по наростаючій, то наступне відомство, яке не ображають при начисленні зарплат, це – Укрпошта. Та сама Укрпошта, котра губить посилки, зволікає з відправленням, відмовляється доставляти старим пенсії та періодику. Куди там Мінкульту з його жалюгідними двома мільйонами, розкиданими на десяток ротів! Очільник Укрпошти Ігор Смілянський один отримує стільки, скільки усі топові "культуристи".

Очікується, що в поточному році оклад Смілянського складе 1 млн 866 тис. 808 грн на місяць. Із них 716 463 грн – посадовий оклад, 693 843 грн – щомісячна премія, 456 502 грн – інші передбачені законодавством виплати. Головний листоноша України добре росте у фінансовому плані: від 572 тис. грн у 2018 році до нинішніх майже двох мільйонів. Справедливості заради: рядові працівники підприємства також не забуті. Їм цього річ до наявних 6 тис. грн накинуть цілі 815 гривень.

Між іншим, 6 тисяч гривень – це середня зарплата листоноші. Сам Смілянський в інтерв’ю "Гордону" визнає, що існують оклади й у 4173 грн.

А на запитання кореспондента про колосальний розрив між доходами підлеглих та своїми власними, гендиректор відповідає, зокрема, таке: "більша частина моєї роботи – про мізки: про що думає персонал, про що – клієнти, чому не працює те, що має працювати. Наприклад, коли ми підвищили зарплати, одразу знизилися продажі. Як думаєте, чому? Виявилося, люди не захотіли втрачати субсидії".

Робота мізками коштує в рази дорожче, переконаний Смілянський. Крім того, "коли я прийшов, виробничий персонал у середньому заробляв 2800 грн. Сьогодні 6300 грн. Думаєте, хтось щасливий?". Одним словом, рецепт щастя від Смілянського – заробляти якомога менше. Але чомусь у випадку із ним самим це не працює. Так само, як і випадку з менеджерами Нафтогазу.

Отримати преміальні і не розорити країну

А Нафтогаз тим часом лишається вірним своїм традиціям. У 2018 році підприємство вже було в епіцентрі скандалу, коли тодішній глава правління Андрій Коболєв отримав премію у… 7,9 млн дол. (261 млн грн) за перемогу юристів компанії над "Газпромом" у Стокгольмському арбітражі. Цьогоріч переможці росіян знов рвонули крізь терни до зірок. За повідомленням виконавчого директора Нафтогазу Юрія Вітренка, групі керівників держкомпанії будуть надані нові премії.

Оскільки останні причетні до позитивного для українців рішення Стокгольму (котрим РФ була зобов’язана виплатити нашій стороні 2,9 млрд доларів), їх винагородять матеріально. З виплачених "Газпромом" коштів топ-менеджери Нафтогазу отримають 1%. Тобто 29 млн доларів або 700 млн гривень.

Рекорд Нафтогазу поки що залишається непобитим. Але зарплати в Україні невпинно ростуть. Щоправда, не в усіх. Ми вже писали про те, що доволі пристойні винагороди отримують нині колишні депутати і колишні борці із корупцією, які тепер примкнули до лав правлячої політичної сили.

Так, приміром, нардеп попереднього скликання від Блоку Порошенку Мустафа Найем отримав за листопад 2019 року 310 521 грн. Найем, нагадаємо, трудиться нині заступником генерального директора державного концерну "Укроборонпром". А очолює концерн виписаний з-за кордону ще Порошенком Айварас Абромавічус. І мова, власне, про нього.

За чутками, які переповідає парламентар і "слуга народу" Олександр Дубінський, наглядова рада "Укроборонпрому" хоче підвищити зарплату генеральному директору концерну у 18 разів – до 18,6 млн гривень в рік. Це буде менше, аніж у Смілянського (в перерахунку на рік) чи у керівників Нафтогазу (оскільки вони отримують свої космічні премії разово), але все таки – також непогано. Тож реформатор Абромавічус зможе й надалі трудитися на благо України та піднімати добробут її громадян.

До речі, коли президент США Дональд Трамп вирішив перерахувати усю річну (за 2019-ий) зарплату на благодійність, стало відомо, що йдеться про 400 тисяч доларів. Іншими словами, вашингтонський "ніщєброд" заробляє якісь 34 тис. дол. на місяць. І це менше, ніж у деяких чиновників України, зайнятих на держслужбі. Хоча, напевно, Трампові доплачують у конверті. Бо щось із цими цифрами явно не так…

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>