banner banner banner

Чи зможе Саакашвілі повернути владу та інші важливі питання про вибори в Грузії

У 2012 році "Грузинська мрія" перемогла партію Саакашвілі на парламентських виборах і тим самим створила перший в історії Грузії прецедент демократичної зміни влади. Тепер може бути створено й інший прецедент, не менш важливий – коли правляча партія, програвши одні вибори, змогла повернутися у владу на наступних

Чи зможе Саакашвілі повернути владу та інші важливі питання про вибори в Грузії
"РИА Новости"

У 2012 році "Грузинська мрія" перемогла партію Саакашвілі на парламентських виборах і тим самим створила перший в історії Грузії прецедент демократичної зміни влади. Тепер може бути створено й інший прецедент, не менш важливий – коли правляча партія, програвши одні вибори, змогла повернутися у владу на наступних

Оригінал на сайті Московського центру Карнегі

На початку жовтня в Грузії відбудуться парламентські вибори. Вони мають вирішальне значення для країни, яка перейшла в 2012 році до парламентської форми правління. За новою Конституцією, саме законодавчий орган формує уряд, тоді як президент став "фігурою для рукостискань" і практично не володіє реальною владою.

Згідно з недавнім опитуванням німецько-американської компанії GFK, яка входить до четвірки найбільш авторитетних соціологічних служб світу, на цих грузинських виборах немає явного фаворита. Правляча коаліція "Грузинська мрія" мільярдера Бідзіни Іванішвілі й опозиційна партія екс-президента Міхеїла Саакашвілі Єдиний національний рух (ЄНР) йдуть урівень. За Національний рух готові проголосувати 25,5% опитаних, а за "Мрію" – лише трохи більше ніж 25,8%.

Новини за темою

У 2012 році "Грузинська мрія" перемогла партію Саакашвілі на парламентських виборах і тим самим створила перший в історії Грузії прецедент демократичної зміни влади. Тепер може бути створено й інший прецедент, не менш важливий – коли правляча партія, програвши одні вибори, змогла повернутися у владу на наступних.

Зрозуміло, є й інші результати опитувань, не настільки втішні для Саакашвілі і його партії, але всі дослідження показують, що Єдиний національний рух залишається головною опозиційною силою, а значить, і основною альтернативою чинній владі.

Правляча "Грузинська мрія" за роки при владі встигла перетворитися з міжпартійного коаліційного об'єднання в єдину правлячу партію – після відходу Республіканської партії дисидентів радянської епохи братів Бердзенішвілі і "Вільних демократів" екс-міністра оборони Іраклія Аласанія. Молодші союзники відмежувалися від мільярдера Іванішвілі з різних причин, але солідарно декларували, що запідозрили засновника банку "Російський кредит" у проросійській тенденції та спробі насадити в Грузії однопартійну систему за прикладом Володимира Путіна. Таким чином, "Мрія" втратила важливих союзників і, по суті, залишилася один на один з партією Саакашвілі.

Політик двох берегів

Голова Одеської області Міхеїл Саакашвілі веде бурхливе політичне життя в Україні, але він не менш активний і в Грузії. Саакашвілі досі очолює створену ним партію Єдиний національний рух, при цьому він там не який-небудь почесний голова, а реальний чинний лідер найбільшої опозиційної партії. Хоча це і не зовсім коректно з точки зору грузинського законодавства, що забороняє іноземцям займатися політичною діяльністю.

Саакашвілі виявився в Грузії іноземцем після того, як автоматично втратив грузинське громадянство через те, що отримав громадянство України. Крім того, проти нього в Грузії порушено чотири кримінальні справи за звинуваченням у перевищенні службових повноважень і розтраті.

Тим не менш паралельно з боротьбою проти олігархів в Україні Саакашвілі бере участь у прийнятті основних рішень керівництвом ЄНР. Він визначає передвиборчі списки кандидатів від партії, часто роздає інтерв'ю, в Фейсбуці активно коментує події в Грузії і обіцяє повернутися і "розпочати формування нового уряду 9 жовтня", тобто вже на наступний день після голосування.

Новини за темою

Більше того, 5 жовтня губернатор Одеси має намір приїхати до Туреччини, оселитися на кілька днів у прикордонному місті Трабзон і звідти керувати діями своєї партії в ході і після виборів. У цьому немає нічого несподіваного: голова ЄНР вже проводив демонстративні "наради біля кордону" поблизу КПП "Сарпі" під об'єктивами грузинської телекомпанії "Руставі-2", що належить його друзям, українським бізнесменам Левану і Георгію Караманішвілі.

Судова тяганина навколо найвпливовішої телекомпанії Грузії і спроби її засновників відібрати канал у братів Караманішвілі стали головною інтригою передвиборчої кампанії. Але суд затягнувся, оскільки грузинська влада, побоюючись звинувачень у "закритті опозиційного телеканалу", не хоче робити різких рухів. Тим більше, що сам Саакашвілі в телефонній розмові з гендиректором "Руставі-2" Нікою Гварамія закликав "будувати барикади", якщо суд все-таки винесе рішення на користь колишніх власників, а державні пристави спробують виконати вердикт.

Телекомпанія "Руставі-2" за всіма опитуваннями – найпопулярніший і найвпливовіший медіаресурс в Грузії. У 2003 році вона зіграла вирішальну роль у "революції троянд", оголосивши парламентські вибори 2 листопада сфальсифікованими. Нинішня влада країни не виключає революційного рецидиву: прем'єр-міністр Георгій Квірікашвілі і міністр внутрішніх справ Георгій Мгебрішвілі заявили, що екс-президент і його партія "готуються до масових провокацій під приводом фальсифікації виборів". Особовий склад МВС переведено на казармене становище.

Новини за темою

При цьому лідери ЄНР не особливо квапляться спростувати ці побоювання. Наприклад, депутат Давид Дарчіашвілі сказав, що якщо влада сфальсифікує результати голосування, то "вони втратять легітимність і масові акції протесту стануть природною реакцією народу". А нещодавно було опубліковано запис телефонних розмов опозиціонерів, де Саакашвілі висловлює обурення тим, що деякі з його однопартійців схиляються до компромісу з владою, і закликає здійснити революційний сценарій, оскільки "іншого немає і бути не може". Депутати парламенту на цьому запису будують плани щодо безкровного повалення влади під приводом фальсифікації парламентських виборів і висувають креативні ідеї покарання нинішніх правителів після неминучої перемоги революції. Наприклад, член парламенту Петре Цискарішвілі пропонує "зґвалтувати всіх палицями". Пізніше Цискарішвілі не став заперечувати, що це саме його фраза, але заявив, що виголосив її не в ході наради з екс-президентом, а "під час приватної бесіди з іншою людиною".

Вітрина місцевої демократії

Як відомо, одним з основних показників стійкості демократії є те, чи може колишня правляча партія, яка втратила владу в результаті всенародного голосування, знову повернутися до влади шляхом виборів. У Грузії такого ніколи не було. Коаліція "Круглий стіл – вільна Грузія" першого президента Звіада Гамсахурдія зникла після військового перевороту в січні 1992 року. Союз громадян Грузії Едуарда Шеварднадзе зник з політики відразу, як тільки екс-міністра закордонних справ СРСР вивели із залу засідань парламенту під час "революції троянд".

А ось ЄНР Саакашвілі, як і раніше, існує. Саакашвілі офіційно залишається її головою і керує партійними справами з Одеси. Його дружина – громадянка Нідерландів Сандра Руловс – другий номер у партійному списку і кандидат в депутати від знакового Зугдідського району, прикордонного з Абхазією. Мало того, за популярністю ЄНР майже не поступається правлячій партії. І хоча половина депутатів обираються в одномандатних округах, мажоритарії у Грузії традиційно схиляються до співпраці з партією переможців під час формування уряду, незалежно від того, хто їх номінував спочатку.

Хоча навіть якщо партія Саакашвілі дійсно зможе отримати більшість голосів, а правляча "Грузинська мрія" цей результат визнає, Грузії все одно буде дуже непросто пройти такий момент без нових потрясінь і жертв. У 2012 році розпалювання ненависті до націоналів було настільки високий, що країна дивом уникла кровопролиття. Нинішня влада випустилиа з в'язниць за амністією дві третини всіх ув'язнених, багато з яких вийшли зі спецізоляторів в статусі політичних в'язнів. Ця категорія "борців проти кривавого режиму Саакашвілі", інтереси якої виражає радикальна і непримиренна партія журналістки Ірми Инашвілі Альянс патріотів Грузії, нікуди не поділася і навряд чи буде склавши руки спостерігати за поверненням до влади тих, хто їх колись садив.

Новини за темою

Підсумок парламентських виборів у Грузії відповість ще на ряд цікавих питань. Чотири роки тому грузини голосували не тільки проти Саакашвілі і його радикального стилю, але і за великі гроші мільярдера Бідзіни Іванішвілі в надії на соціальні блага і велику соціальну захищеність. Не можна сказати, що ці надії повністю не виправдалися: "Грузинська мрія" здійснює дуже популярні програми загального медичного страхування і безкоштовного лікування цього лиха для грузинського суспільства – гепатиту С. Крім того, завдяки більш стриманій позиції "Грузинської мрії" у міжнародних питаннях для грузинської продукції відкрився величезний російський ринок, в Грузію хлинув потік російських туристів, і відносини з могутнім північним сусідом стали більш спокійними і передбачуваними.

Але чи вистачить всього цього "Грузинській мрії", щоб вдруге перемогти Саакашвілі, який набагато краще вмів "розпіарити" свої реформи та досягнення, створюючи у виборців відчуття, що в країні все стрімко розвивається і модернізується? Саме це відчуття прогресу дуже важливе для політичної легітимності влади в Грузії.

Нарешті, в майбутніх виборах вперше бере участь партія, яка відкрито виступає за позаблоковий статус Грузії, тобто за відмову від вступу до НАТО. Це "Демократичний рух – єдина Грузія", екс-спікера парламенту Ніно Бурджанадзе. Її результат покаже, яка частина грузинського суспільства готова використовувати демократичні процедури для зміни не тільки правлячої команди, але і зовнішньополітичної орієнтації країни.

Давид Гамцемлідзе

Інші матеріали центру Карнегі

Чому Євросоюз подарував Грузії безвізовий режим

Як "Газпром" спокушає Грузію

Телевендета: як грузинські ЗМІ стали жертвою війни проти Саакашвілі

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>