Чи сяде Порошенко: Як "слуги народу" риють під попередника

Чи сяде Порошенко: Як "слуги народу" риють під попередника
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Після фейсбучної пікіровки Володимира Зеленського і Юлії Тимошенко владна команда впритул зайнялася експрезидентом Петром Порошенком. Один зі спікерів "Слуги народу" Олександр Корнієнко заанонсував зняття недоторканності з колишнього глави держави. Підстава – можливе подання Державного бюро розслідування, котре займається однією з чисельних справ проти Порошенка. Звістка про намір монобільшості позбавити його імунітету застала Петра Олексійовича у Туреччині, де він перебував з візитом. Він тут же скасував свої зустрічі і повернувся в Україну. Вже в аеропорту Порошенко прокоментував журналістам цю колізію. "Ця справа не має юридичної ваги, це зрозуміло навіть юристу-першокурснику. З неї навіть кури сміються", – сказав він.

Новини за темою

Що ж, політики "олд скул" дають жару ще молодому (і буквально, і фігурально) Володимиру Зеленському. Тимошенко виграла "конкурс капітанів", виступивши з кращим дотепом, А Порошенко продемонстрував світу, що не збирається лишатися за кордоном і не боїться слідчих дій Зе-команди. Чим "алаверди" відповість Зеленський? У цьому 112.ua розбирався разом з експертами.

Над чим сміються кури

Та передусім – про суть обвинувачень. Окрім справ, порушених по відношенню до осіб з найближчого оточення Петра Олексійовича, проти самого колишнього гаранта відкрито 13 проваджень. І це – тільки те, що входить до "долі" ДБР. Бо окремо також існують справи, якими займаються САП та НАБУ. Суть обвинувачень – доволі різноманітна, та в цілому все, що інкримінується Порошенку, вкладається у диспозицію наступних статей ККУ: державна зрада, захоплення влади, зловживання владою та незаконне втручання в діяльність судових органів.

Щодо останнього пункту, то саме він і фігурує у проєкті підозри, яку підготувала ДБР. Йдеться про те, про Порошенко буцімто чинив вплив на проведення конкурсу з добору кандидатів для призначення членів Вищої ради правосуддя в березні-квітні 2019 року. ДБР вже передало свої "пруфи" до Генеральної прокуратури. Туди ж відправилася і чорнетка подання до Верховної Ради щодо надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності п'ятого президента України.

Тепер – слово за ГПУ, а далі – за ВРУ.

Прикметно, що з цілого жмутку кримінальних справ вибрано далеко не найбільш яскравий епізод. Наприклад, "мальдівська" історія Порошенка (про сімейну подорож на курорт під чужими іменами) виглядає куди як більш пікантною, а морська епопея із захопленням росіянами наших кораблів відгонить більшою зрадою. Натомість наріжним камінням для побудови обвинувачень взято доволі скучний сюжет про призначення суддів. 

Його, каже нам директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов, "було обрано з огляду на те, що є в нього судова перспектива. Тому що політичні обвинувачення – це одне, а юридичні тонкощі – дещо інше". "В історії з судом більше фактів. Це суто технічний момент – так буде легше навести докази та обґрунтувати провину", – говорить заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

Обґрунтовувати провину доведеться директору ДБР Роману Трубі. Саме його висунули як бойового слона атакувати Петра Порошенка. Хоча Богдан Петренко, наприклад, вважає, що ніякий Труба не "слон", а звичайний пішак. Він, мовляв, шукає собі місце у групах впливу президента Зеленського. Зокрема, у тих, що мають давнє коріння у зв’язках із Януковичем. Саме ростовський втікач через своїх людей нібито й діє на шкоду Порошенкові.

Принаймні, саме таку версію озвучує сам фігурант обвинувачень. Петро Порошенко не цурається різких слів – "феєричною дурістю" називає він всю затіяну проти нього кампанію. Та чи дійсно влада така дурна чи її мотиви насправді глибші?

Три горішка для "попелюшок"

"Атака на Порошенка дозволяє Зеленському вирішити щонайменше три ключові проблеми, – коментує директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник. – Перше – це дати відповідь на суспільний запит по боротьбі з корупцією, адже тут Порошенко виступає як одна з найбільш токсичних фігур. Друге – збити протести проти реалізації мінських угод, продажу землі тощо. Бо якраз Порошенко – в силу своїх фінансових та адміністративних можливостей – і є одним з організаторів таких протестів. А третє – за рахунок фінансових ресурсів групи "Рошен" –  бодай частково задовольнити апетити владного оточення".

"Якщо криза у "Слуги народу" буде поглиблюватися, то вірогідність розправи із Порошенком зростатиме. Порошенко – ідеальний інструмент для того, щоб применшити критику і відволікти увагу від нагальних проблем. Тому ймовірність висунення експрезиденту обвинувачень я оцінюю як "50 на 50". Звичайно, те, що всі ці справи так довго тягнуться, наштовхує на думку, що їхнє коріння – не у боротьбі з корупцією, а у боротьбі за впливи і фінансові потоки", – додає експерт.

Четвертий – найгірший з усіх можливих мотивів Володимира Зеленського – називає політолог Кирило Сазонов. "Після інтерв’ю Коломойського та заяв Сівохи на Банковій, можливо, зі значним інтересом дивляться убік Москви. Щоб виключити посередників і спілкуватися напряму з Путіним. Та ще й показати йому, що влада готова йти на розрив із Заходом та застосовувати репресії щодо попередників. Така стратегія бодай у частини офісу Зеленського має місце. Але президенту ніщо не заважає у будь-який момент все кардинально переграти, вийти перед публікою і заявити, що він нічого про переслідування Порошенка не знав, що прокурор не "стовідсотково його людина", бо правосуддя у нас незалежне, але винні будуть покарані, а порядок наведено", – говорить експерт.

Між тим, скидається на те, що рішення по Порошенку ухвалює не сам Зеленський, а його неофіційний намісник – глава ОП Андрій Богдан. Соцмережі поширюють черговий "касетний скандал", а саме запис, на якому чутно, як глава Роман Труба "радиться" із Богданом щодо наступного виклику до ДБР Петра Порошенка.

Але спочатку – звітує свій брифінг, де він розповідав про те, як пятий президент ігнорує усі його запрошення на допит. "Там повістка вручається за три дні, і ми технічно не могли його викликати на п'ятницю. Давай ми тут зробимо паузу. Як я розумію, нам у цьому провадженні потрібен якийсь результат юридичний. Якщо ми його викличемо навіть по безпредєлу, він зманіпулює і виставить себе жертвою", – каже Труба про Порошенка. І далі запевняє: "Андрію Йосиповичу, я тобі обіцяю, що я все зроблю. Ця справа для нас пріоритетна".

Захід йому поможе…

До речі, про жертву. Що може завадити покласти Порошенка на вівтар показових антикорупційних заходів Зеленського? Крім, звісно, недолугих дій самої Зе-команди?

Першу причину називає Богдан Петренко. "В "Слузі народу" є свої прихильники Петра Олексійовича – латентні або відкриті. Щоб далеко не ходити, згадаємо хоча б, звідкіля в СН взявся Арахамія. І, окрім голови фракції, можуть ще знайтися люди, котрі у свій час працювали з Петром Олексійовичем чи його колегами. Фронда всередині фракції цілком може виникнути, причому створять її не лише симпатики Порошенка, але й представники "соросівської групи", – каже він.

"Тож для початку їм треба розібратися, чи вистачає у них в принципі голосів. Бо якщо голосів не набереться, а спроби зняти імунітет будуть, це тільки підніме імідж Порошенка. І заяви про переслідування опозиції звучатимуть ще гучніше. Думаю, піднімати це питання без гарантованої більшості для них недоречно. Крім того, і "свої" депутати можуть вимагати за переслідування Порошенка певні преференції", – уточнює експерт.

Словом, без гарантованих 226 голосів за справу "повалення" Порошенка не варто навіть братися. Тим паче, що "підкоп" під нього не сподобається Заходу. "Будуть великі іміджеві втрати серед західних партнерів. Кваснєвський від цього вже застерігав. Але полякати Порошенка – полякають, для того, щоб збити певні настрої та знизити опозиційну активність. Особливо це актуально напередодні та й під час зустрічі у нормандському форматі – щоб не звучало забагато критики та звинувачень команди Зеленського у зраді та капітуляції. Стримати Порошенка буде важко, але мета у тому, аби він поменше критикував та закликав до опору", – переконаний Вадим Карасьов.

Експрезидент Польщі Александр Квасневський дійсно попередив Зеленського, що чіпати його колишнього колегу не варто. "Це поганий приклад на майбутнє, крім того, це дасть сигнал світу, що українці не можуть позбутися своєї історичної хвороби – реваншизму. Ми прийшли до влади – тепер будемо давити тих, хто був до нас. На мою думку, це також не буде сприяти іміджу України", – зауважив Квасневський ще у вересні, на форумі YES.

Втім, на думку Руслана Бортника, такі люди, як Квасневський, належать до одиночних прихильників Петра Порошенка, які в цілому не роблять погоду. "Порошенко – на Заході фігура помітна, але це не Саакашвілі. Бо за Саакашвілі була історія успіху (з точки зору Заходу, звісно), а за Порошенком – історія провалу. Протягом 2017-2019 років Порошенко почав втрачати підтримку Заходу, і це було чітко зрозуміло й під час виборчої кампанії. Звичайно, якщо він емігрує та попросить притулок, його прихистять і Україні не видадуть. Але й вступатися зараз – після того, як провалені реформи, на які так розраховували наші партнери – теж не стануть. Окремі фігури можуть висловити йому свою підтримку, але спільним західним фронтом це не буде", – акцентує Бортник.

"Захід зреагує негативно, тому що боротьба з корупцією – це, звісно, чудово, але тут історія з колишнім президентом, котрого нинішня влада тягне за грати під доволі умовним приводом. Бо до Вищої ради правосуддя Порошенко призначав осіб, коли ще мав повноваження і міг розпоряджатися президентською квотою. Довести тут з юридичної точки зору щось занадто складно, а от репресії як такі – наявні", – вважає Кирило Сазонов.

…А от Юля стоятиме осторонь

Тим часом в Зе-команді стверджують, що зняття імунітету з Порошенка їм не горить. І хоча всі депутати "Слуги народу" готові підтримати відповідне рішення, це буде лише "технічне голосування", каже Олександр Корнієнко. "Тому що з 1 січня 2020 року, коли набудуть чинності зміни до Конституції (які передбачають скасування депутатської недоторканності), такі голосування будуть не потрібні", – стверджує він.

І відверто лукавить. Бо тут "все непросто, вони скасували закон про депутатську недоторканність, але немає жодних підзаконних актів. Тобто не скасовано купу вторинних документів, і тому поки що депутатська недоторканність знята виключно формально. Ця схема ще не працює, і це теж хитра комбінація від "Слуги народу". Влада показала виборцю, що обіцянку буцімто виконано, але більша частина роботи насправді не зроблена", – звертає увагу Кирило Сазонов.

Тож якщо й знімати депутатський імунітет з Порошенка, то робити це слід зараз. Тим паче, що владою вже проведена серйозна "підготовча робота". "Гладковський, Дубневич – затримані, хоча й відпущені під заставу, Пашинський – сидить, по Гонтарєвій проводять слідчі дії. Одним словом, по Порошенку працюють добре", – констатує Руслан Бортник.

Але це ще нічого не означає, бо головне у кримінальному ділі – як і в кожному іншому – це результат. "Якщо буде суд над Порошенком – він дійсно розставить усі крапки над "і"? Згадаймо справу Єфремова, котрого притягували за сепаратизм, але після п’яти років "відсидки" так і не змогли притягти. До того ж, Порошенко – не Янукович, він має підтримку і на Заході, і серед патріотичних сил всередині країни", – нагадує Богдан Петренко.

Патріотичні сили з приводу ймовірної "посадки" свого лідера поки що не висловилися. Мовчить і ще одна яскрава опозиціонерка – Юлія Тимошенко. Звісно, великої любові до Порошенка вона не відчуває приблизно з 2005 року, але побачити у ньому товариша по нещастю теоретично могла б. Тим паче, що вона може бути наступною.

"Що стосується Тимошенко, то, можливо, Зеленський і хотів би її посадити, але сьогодні ще не наважується. Після публічного обміну інформаційними ударами на Банковій, мабуть, зрозуміли, що Тимошенко їм поки що не по зубах, і боротьба з нею може обернутися вельми неприємними речами. Хоча певні меседжі розкручують, і недарма підняли газовий контракт 2009-го та інші моменти, напрацьовані ще за Януковича", – говорить Бортник.

"Чомусь всі чекають, що Тимошенко піде у різку опозицію до Зеленського. Але ж ми знаємо, що Юлія Володимирівна може входити у неформальні коаліції з будь-ким, з ким вона колись сварилася. Згадаймо з попередніх "сезонів" всі розмови про "ширку" – вона політик з потужним досвідом. До того ж, все залежатиме від того, як далеко у часі відстоятиме гіпотетичне голосування за зняття недоторканності з Порошенка від сьогоднішніх подій", – зауважує Богдан Петренко.

А його колега Сазонов вважає навіть, що ЮВТ може зайти ще далі і дати голоси за арешт Порошенка. Оцінюючи перспективи проходження даного питання через Раду, експерт заявляє: "Голосів за це знайдуть масу. "Слуги народу" проголосують повністю – з розрахунку на хайп, бо їх виборцю це точно сподобається. ОПЗЖ так само – стовідсотково – буде "за". Не виключено, що підтримає й Тимошенко – не дивлячись на те, що вона пішла в опозицію, бо із Порошенком у ЮВТ давні та складні стосунки".

Що ж буде далі? "Сценарій, за яким Порошенку доведеться залишити країну, виглядає доволі вірогідним. Але у випадку його еміграції групу "Рошен" просто розірвуть на шматки – як це свого часу було із Курченком", – припускає Бортник. Втім, коли йдеться про порятунок самого себе, стає вже не до бізнесу. Хоча до такого розвитку подій ще дуже далеко.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>