banner banner banner

Чвари олігархів: Навіщо Коломойський копає під Кабмін Гончарука?

Чвари олігархів: Навіщо Коломойський копає під Кабмін Гончарука?
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

У мережі жартують: добре тим, хто не встиг вивчити напам’ять імена міністрів. Тепер, можливо, й не знадобиться. Бо якщо Олексій Гончарук піде у відставку з посади прем’єра, разом з ним буде звільнено й увесь Кабмін. Хоча, як каже заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко, "Гончарук вже виставив свою "отвєтку" і заявив, що він у відставку не піде, а він єдиний, хто може сам себе звільнити нины, бо ані президент, ані коаліція такого права не мають – у нинішнього уряду триває річний імунітет".

Дивіться в наступних серіях

Йдеться, нагадаємо, про черговий касетний скандал. Цього разу з чинним прем'єр-міністром Олексієм Гончаруком. Гончарука "слухали", коли той у компанії ряду чиновників обговорював поточні економічні справи. Відверто кажучи, на цих "плівках" – жодної сенсації. Не вважати ж, далебі, сенсацією те, що очільник Кабміну з належною долею критицизму сам себе йменує профаном. Або натякає, що таким саме профаном є й президент Зеленський. 

Новини за темою

Хоча про главу держави Гончарук відгукується, звісно, у презирливо-поблажливому тоні. Якби Зеленський був Марлоном Брандо у ролі хрещеного батька, то майже напевно сказав би, що прем’єр говорить про нього без належної поваги. Наприклад, Гончарук дає зрозуміти, що президент настільки тупий, що осягнути елементарні речі може тільки на найпростіших прикладах. Щоб до Зеленського дійшла небезпека від дешевого долару, "йому треба сказати: дивись, Вово. Те, що зараз курс менший, означає, що "Олів’є" наступного року на новорічному столі коштуватиме дорожче, аніж цьогоріч".

Але все таки за "Олів’є" не звільнюють. "Те, що оприлюднено сьогодні, до відставки уряду не призведе. Призведе хіба що до погіршення стосунків з президентом. Але багато що залежатиме від того, що оприлюднять далі. Говорять, що існує чи то 11, чи то 14 частин записів Гончарука. Тож чекаємо подальшого розвитку подій", – коментує для 112.ua директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

Поки що на ютуб-каналі, який викинув у мережу одкровення Гончарука, оприлюднили тільки три частини розмов глави уряду. Чи триватиме ця "санта-барбара" далі – сказати складно. "За нашою інформацією, на фракції партії "Слуга народу" було проголосовано недовіру прем'єру Гончаруку. За проголосувало трохи більш ніж 10 людей, всі – з орбіти Ігоря Коломойського. Ці депутати після невдалого голосування покинули зал. Схоже, що "змова" зазнала фіаско і фракція проголосувала довіру прем'єру", – інформує телеграм-канал "Легітимний".

Що ж, коли гру програно, гравці або залишають поле, або збираються на силах для наступної атаки. Може, має рацію Бортник, коли каже, що для остаточних висновків варто дочекатися нових порцій компромату? Але тут все залежить від того, хто замовив попередні три.

Кому вигідно?

Те, що мішенню прослуховування був саме Олексій Гончарук, неочевидно для Руслана Бортника. Адже голова уряду розмовляв не сам із собою. Як стверджує "Легітимний", у записах крім прем'єр-міністра фігурують міністр фінансів Оксана Маркарова, глава НБУ Яків Смолій, його заступниця Катерина Рожкова, чиновниця Мінфіну Олександра Бетлій, працівник НБУ Дмитро Сологуб і міністр економіки Тимофій Милованов. "Атака йде не лише на Гончарука, але й на Рожкову, близьку до Нацбанку, і на Маркарову – міністра фінансів. Тобто на людей, причетних до ситуації довкола "Приватбанку", – звертає увагу Бортник.

Його версія: до "зливання" могла бути причетна група "Приват", яка мститься за втрачений однойменний банк. "Ближчою до цього "зливання" є група "Приват". Дивіться: уряд стоїть зараз на певній межі. А межа ця – і земельна реформа, і ситуація з "ПриватБанком", і майбутня приватизація. У нинішніх умовах уряд дуже легко підштовхнути, щоб він упав. Хоча це не виключає його непрофесійності", – каже експерт.

Але група "Приват" – це група Коломойського. Отже, кому би не призначався удар – керівництву НБУ чи прем’єру Гончаруку – за всією цією акцією стирчать вуха відомого олігарха. "Тут є кілька вигодонабувачів. Але передусім – між ким виник конфлікт? Між внутрішньою олігархією в особі, зокрема, Ігоря Валерійовича Коломойського, та "соросятами" – агентами зовнішнього впливу. Оскільки інформаційна бомба вибухнула під "соросятником", тобто розмови Гончарука оприлюднили люди, афільовані з Коломойським, то він і є головною зацікавленою особою", – переконаний керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.

З ним погоджується і політолог Кирило Сазонов: "Удару завдано насамперед по "соросятах", по Маркаровій і компанії, з якими конкурує група Коломойського. Попереду – великий розпродаж землі, велика приватизація, треба посунути транснаціональні корпорації". Саме так: триває "боротьба національної буржуазії проти транснаціональної, а точніше, проти її клієнтели в Україні", – додає до сказаного Золотарьов.

"Найбільшу активність у просуванні цього "зливання" виявляли представники Коломойського, – резюмує Богдан Петренко. – Можливо, до прослуховування як такого вони безпосередньо не причетні, але в публічний простір ці записи скерували саме вони. Тобто вони і є найбільш зацікавлені особи. Незрозуміло тільки, навіщо їм це. Сподіваються, що Офіс президента буде настільки недалекоглядним, що висуне в прем’єри когось від цієї групи? На місці президента я би серйозно замислився: такий розвиток сценарію призведе до посилення однієї політичної групи, а це президенту невигідно".

Теорія хаосу

Отже, ниточки від підкопу під Гончарука ведуть до Коломойського. Навіщо олігарху "розхитувати човен", чи то пак знаменитий самокат прем’єра, та й всю виконавчу вертикаль? Сам Петренко відповідає на це запитання так: "Коломойський намагається створити контрольований хаос у межах України. Такий хаос – його ідея фікс". Отже, додає наш співрозмовник, хто би не став наступним прем’єром, "команда Коломойського воюватиме й надалі, щоб посилити свій вплив".

До речі, про наступного прем’єра. Пошуки кандидатури наразі ще неактуальні, оскільки сам Гончарук писати заяву не збирається. Прес-служба прем’єра вже відхрестилася від будь-яких зливів і назвала чутки про його відставку такими, що "не відповідають дійсності". При цьому голову уряду ніхто не може відправити у відставку впродовж року після затвердження на посаді, тобто до кінця серпня 2020 року. Тож Гончарук має імунітет, який буде анульовано тільки в тому разі, якщо сам прем’єр виявить таке бажання. А він такого бажання не виявляє.

Проте уявімо, що Гончарук передумає і захоче відпочити від справ, у яких він – профан. Хто прийде йому на зміну? Особи, які нині посилено розколюють Кабмін, мають зрозуміти, що вдруге сформувати уряд виключно з членів зе-команди навряд чи вийде. "Прем’єріада" виллється у "коаліціаду", і цей хаос (на замітку Коломойському!) може тривати доволі довго. Адже опозиційні до Зеленського фракції, яких у вересні обійшли портфелями при формуванні уряду, забажають реваншу. 

Втім, не всі експерти погоджуються з таким сценарієм. "Не факт, що Зеленському знадобляться союзники. Можна домовитися своїм колом, обійтися без Тимошенко та Вакарчука", – говорить Кирило Сазонов.

А ось Андрій Золотарьов вважає, що "долучати всі фракції до формування нового уряду нема потреби. Але пошуки союзника можуть мати місце. Коломойського цікавлять певні посади, але навіть він розуміє, що заковтнути все неможливо".

Новим партнером Ігоря Коломойського могла би стати Юлія Тимошенко, припускає Золотарьов. "Коломойський міг би взяти Тимошенко. Вони потенційно не чужі. Але це якщо дійде до формування нового уряду. Поки що це відкрите питання. Бо у Зеленського уникатимуть жорсткої реакції і робитимуть вигляд, що все це – фейк".

Сам Золотарьов припускає, що новим прем’єром (у випадку якщо Гончарука все-таки "дотиснуть" з відставкою) стане теперішній міністр МВС Арсен Аваков.

"Якщо монобільшість не збере голосів на підтримку нового прем’єра, їй доведеться формувати коаліцію, – говорить Руслан Бортник. – Найбільш ймовірно – з "Голосом" або з депутатськими групами, або ж з Тимошенко, але вірогідність такого сценарію я оцінюю у 20 відсотків".

Участь Тимошенко та її фракції у будь-яких битвах за уряд виключає Кирило Сазонов. "Тимошенко – прем’єр? Виключено. Зеленський при всіх своїх недоліках все-таки не дурень і пам’ятає, що прем’єр Тимошенко зробила з президентством Ющенка. Він сам неодноразово жартував на цю тему", – нагадує експерт.

А Богдан Петренко каже таке: "Коломойський міг з кимось домовитися, але навряд чи це Тимошенко. Юлія Володимирівна вже заявила, що вона не буде прем’єром за президента Зеленського. Раніше вона цього прагнула, але нинішня зміна позиції говорить про розчарування в президенті та про небажання брати участь у майбутній більшості. Власне, саме ця заява Тимошенко є доволі показовою. Вона свідчить, що, на думку Тимошенко, рейтинг Зеленського буде падати незворотно, і приєднуватися до нього недоречно, бо Зеленський – це збитий льотчик. Він ще летить досить високо, але єдина траєкторія, яка йому світить, – це падіння вниз".

Петренко додає ще одну цікаву річ: можливо, метою завданого по Гончаруку удару було часткове переформатування коаліції. "Не виключено, що в такий спосіб Коломойський намагається провести до більшості своїх людей, які наразі перебувають за її межами. Інше питання, чи піде на це Зеленський".

Хай там як, а "наступним прем’єром, найпевніше, буде також хтось із команди Сороса. Зміниться тільки прізвище. Зеленський розуміє, що сьогодні без міжнародної підтримки, без кредитів тощо обійтися неможливо. Особливо в умовах війни", – наголошує Петренко. І подобається це Ігорю Коломойському чи ні, йому доведеться змиритися з подібним станом речей.

Петренко не виключає, що наступним прем’єр-міністром може стати Юрій Вітренко, теперішній директор НАК "Нафтогаз". В усякому разі, нагадує експерт, що про Вітренка, як про кандидата на цю посаду, говорили ще влітку. "Вітренка хочуть бачити західні партнери, наприклад МВФ. Це вірогідна, але не єдина кандидатура", – додає з цього приводу Руслан Бортник.

І все ж таки ділити шкуру "невбитого" прем’єра ще зарано. Її поки що доношує Олексій Гончарук.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>