Чотири роки без даху. Де живуть військові моряки, які вийшли з Криму

Нещодавно 35 військовослужбовців Військово-морських сил ЗСУ, які чотири роки тому вийшли з окупованого Криму, написали відкритого листа президенту. Як виявилося, це не перше їхнє звернення, попереднє було наприкінці минулого року, однак "відповіді від президента не отримали (прийшла відверта відписка від МО України)". Прохання незмінне – вирішити житлове питання цих військовослужбовців, які втратили свої будинки, квартири, садиби під час анексії

Чотири роки без даху. Де живуть військові моряки, які вийшли з Криму
Олександр Шепелєв/Міністерство оборони

Ірина Сампан

журналістка, 112.ua

Нещодавно 35 військовослужбовців Військово-морських сил ЗСУ, які чотири роки тому вийшли з окупованого Криму, написали відкритого листа президенту. Як виявилося, це не перше їхнє звернення, попереднє було наприкінці минулого року, однак "відповіді від президента не отримали (прийшла відверта відписка від МО України)". Прохання незмінне – вирішити житлове питання цих військовослужбовців, які втратили свої будинки, квартири, садиби під час анексії

"Міністерство оборони України зовсім не переймається нашими проблемами. Зазначені дії призводять до остаточної втрати довіри до керівництва держави і народних обранців, викликає збільшення соціальної напруги та морально-психологічного виснаження наших родин", - йдеться у публічному листі.

Вони наголошують, що більшість квартир разом з особистим майном вже захоплено російськими військами. "Перспектив щодо вирішення зазначеного питання на території АР Крим немає. Водночас обіцянки щодо права отримання постійного житла на неокупованій території України так і залишилися обіцянками, за 4 роки не внесено ніяких змін у нормативно-правові акти. Таким чином рахуємося забезпеченими житлом, якого в нас фактично немає", - додають військовослужбовці. 

До того ж вони натякнули, що відсутність житла може спонукати військовослужбовців повернутися до Криму та прийняти російське громадянство.

Лист військовослужбовців ВМС до президента
Лист військовослужбовців ВМС до президента Думская
Лист військовослужбовців ВМС до президента
Лист військовослужбовців ВМС до президента Думская

Коли і як все це сталося?

На березень 2014 року майже тисяча військовослужбовців ЗСУ в Криму проживали у службових квартирах від МО України, деякі вже змогли їх приватизувати. Під час окупації Російська Федерація пропонує їм залишитися в Криму, перейшовши на бік Російської Федерації. За це їм обіцяють посади, квартири і гідну зарплату чи пенсію. Більша частина українських Збройних сил у Криму зраджує присязі і залишається та території півострова. Однак 3991 військовослужбовець ЗСУ (1649 офіцерів і 2342 осіб рядового та старшинського складу), з них 2638 військовослужбовців ВМС за наказом українського військового керівництва виходять з АР Крим на материкову Україну.

Після цього російська армія захоплює не тільки військові частини, територію, а й майно українських військовослужбовців і їхнє житло, оскільки вважає тепер його своїм. Щоб якось перешкодити цьому, Кабінет міністрів 10 вересня 2014 року видає постанову, яка дозволяє українським військовикам, які не зрадили присязі, приватизувати службове житло, де вони проживали станом на 1 січня 2014 року. ("Про затвердження Порядку приватизації військовослужбовцями військових формувань та правоохоронних органів України жилих приміщень, розташованих на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя")

Сподівання, що приватну власність ніхто не "націоналізує", не виправдалися.

"Й у нас багато випадків, коли захоплюють це житло разом з меблями, речами і там вже мешкають військовослужбовці РФ зі своїми сім'ями. І ця постанова Кабміну нас паралізувала, тому що ми втратили право отримати постійне житло на території України, адже ми вже отримали, але як його повернути назад?" – розповідає в інтерв'ю 112.ua помічниця командувача ВМС ЗСУ капітан 1-го рангу Марина Каналюк.

Згідно з офіційною відповіддю Командування ВМС України, військові моряки змогли приватизувати близько 100 квартир на території анексованого Криму, однак документи про приватизацію окупаційна влада не визнає і не сприймає.

"Військовослужбовці вимушені сплачувати комунальні послуги та судові виплати за житло, до якого немає доступу. Разом з тим представники Міністерства оборони РФ вважають це житло власністю МО РФ та проводять дії щодо їх захоплення. До того ж військовослужбовці ВМС ЗСУ втратили право на отримання постійного житла від держави", - йдеться у відповіді.

Що означає "втратили право на отримання постійного житла від держави"? Для військовослужбовців ЗСУ є черга на житло від Міноборони, і як указано у звіті про виконання паспорта бюджетної програми, станом на 1 січня 2018 року у ній перебуває 47 097 осіб. Військовослужбовці ВМС, які приватизували квартири у Криму, з цієї черги вийшли, оскільки використали своє право на житло.

Згідно з офіційним обліком Міністерства оборони, станом на 1 квітня 2014 року поліпшення житлових умов в АР Крим потребувало 4952 сім’ї військовослужбовців та осіб, звільнених у запас або відставку, з них 3282 сім’ї з Військово-Морських сил ЗСУ. З цієї кількості лише 823 сім’ї проживали у службових квартирах, з них 435 сімей військовослужбовців ВМС ЗСУ.

Тож 112.ua запитав у Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗСУ, як керівництво Міністерства оборони та його профільних відомств планує вирішити проблему з житлом для кримців-військовослужбовців. На що ми отримали відповідь довгу, але яка суперечить позиції ВМС. Публікуємо без змін пояснення ГоловКЕУ.

"Порядок забезпечення житлом військовослужбовців та членів їх сімей визначено вимогами Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців ЗСУ та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом МО від 30.11.2011 № 737 (зі змінами), зареєстрованого у Мінюсті 10.01.2012 за № 24/20337. В Інструкцію були внесені зміни в частині надання права військовослужбовцям з АР Крим за їх бажанням бути зарахованими на квартирний облік зі збереженням попереднього часу перебування їх на квартирному обліку та користуватися усіма правами щодо забезпечення житловими приміщеннями із фонду МО без врахування отриманих житлових приміщень (незалежно від форми власності) на території АР Крим.

Також передбачено можливість отримання грошової компенсації за піднайом житла, у випадках наявності у військовослужбовців житлових приміщень на тимчасово окупованій території.

Разом з тим слід зазначити, що з метою соціального захисту зазначеної категорії військовослужбовців та членів їх сімей урядом прийнято низку нормативно-правових актів, одним з яких є ЗУ "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території", статтею 15 якого визначено, що набуття права приватної власності на житлові приміщення, що знаходяться на тимчасово окупованій території, військовослужбовцями та членами їх сімей не позбавляє їх права на приватизацію житла, що знаходиться на іншій території України.

Виходячи з викладеного, питання забезпечення житловими приміщеннями з фонду МО військовослужбовців та членів їхніх сімей, які проходили службу на території АР Крим, врегульовано”.

Представник ГоловКЕУ пан Пасічний також пояснив, що військовослужбовці ВМС просто повертаються в квартирну чергу і що їхнє місце, на якому вони стояли на момент дострокової приватизації кримських квартир, в цій черзі зберігається.

"Вони просто поміняли гарнізон. Чим відрізняється переїзд військовослужбовця з Феодосії в Дніпро чи з Житомира в Рівне? Нічим. Тому вони просто повертаються у загальну чергу", - зауважив пан Пасічний.

За чотири роки з квітня 2014-го по квітень 2018-го військовослужбовцям ВМС ЗСУ видали 22 службові квартири та 2 квартири постійного житла за рахунок МО України.

І ще одна важлива цифра - на суднах ВМС ЗСУ сьогодні проживає приблизно 100 військовослужбовців. Це також офіційна відповідь командування ВМС. Хоча ще у липні 2016-го Петро Порошенко заявив, що "близько 600 військових моряків в Одесі наразі змушені жити на своїх кораблях, оскільки у них немає житла". 

І ці люди теж чекають своєї черги.

Черга тільки збільшується

У матеріалі "Квартирне питання. Як Міноборони забезпечувало житлом військовослужбовців останні 5 років" ми писали, що з 2013 р. по 2017 р. відомство видало 3868 квартир військовослужбовцям ЗСУ. Закладений кошторис на будівництво чи придбання житла у 2013 р. складав 117,1 млн грн, у 2014 р. – 189,4 млн грн, у 2015 р. – 870,8 млн грн, у 2016 р. – 715,1 млн грн, у 2017 р. - 691,1 млн грн. Станом на початок 2018 року в черзі на отримання квартири перебувало 46,3 тис. сімей військовослужбовців. У звіті з виконання бюджетної програми Міноборони станом на 1 січня 2018 року фігурує цифра 47 097 осіб.

112.ua

"Збільшення кількості безквартирних військовослужбовців на 1915 осіб, які перебувають на квартирному обліку, відбулося за рахунок постановки на чергу випускників вищих навчальних закладів, збільшення кількості військовослужбовців рядового та сержантського складу, що проходять службу за контрактом, а також з інших причин", - йдеться у поясненні до статистики.

Це щоб розуміти, наскільки швидко рухається черга. Частка осіб, забезпечених житлом, від загальної кількості тих, хто стоїть на обліку, – 1%.

Також у цьому звіті, з яким можна ознайомитися на сайті Міноборони, документується, скільки квартир минулого року отримало відомство. Відразу помітно, що з різних причин отримали квартир наполовину менше, ніж планували у 2017-му.

Кількість квартир, отриманих від будівництва на землях МО, розпочатого у минулі роки:

Загальний фонд: планували 122 квартири, отримали - 70. За спецфондом планували 132, отримали 0. Пояснюють тим, що довго чекали рішення Кабміну, і будівельні роботи у 2017-му році почалися несвоєчасно, “що не дало можливості ввести в експлуатацію низку житлових об'єктів”. А у спецфонд виділили менше грошей на придбання житла, ніж планувалося.

Кількість квартир, отриманих від придбання житла на вторинному ринку та на умовах пайової участі за договорами, укладеними у минулі роки. Планувалося 93 квартири, отримали - 80. “Зменшення за спецфондом на 13 квартир (с. Михайлівка-Рубежівка, Києво-Святошинський район, Київська область) пов’язано з неприйняттям квартир через їх невідповідність санітарним та будівельним нормам”, - йдеться у роз'ясненні.

Кількість квартир, отриманих від придбання житла на вторинному ринку та на умовах пайової участі за договорами, укладеними у 2017 році. Заплановано 531 квартиру, за фактом отримали 267, зі спецфонду хотіли 64, отримали тільки 10. “Зменшення на 264 квартири пов'язано з тим, що остаточні розрахунки за 5 договорами придбання житла (недоотримано 251 квартиру, 5 - у Сумах, Харків – 30, с. Софіївська Борщагівка – 71, м. Бориспіль – 50, Київ - 95) буде проведено протягом 1 півріччя 2018 року, а також з тим, що більшість квартир було придбано у Києві, де середня вартість одного квадратного метра загальної площі житла, придбаного на вторинному ринку на умовах пайової участі, була більшою, ніж в інших містах України”, - запевняють у звіті.

Кількість квартир, отриманих від реконструкції об'єктів, що розпочата у минулі роки. Загальний фонд – 155 квартир, отримано 4, спецфонд - 52 квартири, отримано 0.

Кількість квартир, яким надано статус службового житла. Із загального фонду планували виділити 242 службові квартири, надали статус тільки 88 квартирам, зі спецфонду планували 102 квартири, виділили 0. Пояснюють тим, що а) в МО менше надійшло житла, ніж планували; б) квартири, які придбали у грудні 2017-го, так і не розділили на постійні та службові.

Якщо вам держава не може надати квартиру, вона може компенсувати вам кошти. Минулого року таких щасливців у Збройних силах було аж 62 особи. Середній розмір такої компенсації близько 479 тисяч грн.

Скріншот зі звіту про виконання паспорта бюджетної програми станом на 1 січня 2018 року
Скріншот зі звіту про виконання паспорта бюджетної програми станом на 1 січня 2018 року Министерство обороны Украины
Скріншот зі звіту про виконання паспорта бюджетної програми станом на 1 січня 2018 року
Скріншот зі звіту про виконання паспорта бюджетної програми станом на 1 січня 2018 року Министерство обороны Украины
Скріншот зі звіту про виконання паспорта бюджетної програми станом на 1 січня 2018 року
Скріншот зі звіту про виконання паспорта бюджетної програми станом на 1 січня 2018 року Министерство обороны Украины
Министерство обороны Украины

Житло будується?

Як відповіло на запит ГоловКЕУ, у 2018 році передбачено фінансування будівництва трьох 72-квартирних будинків у Миколаївській області за рахунок бюджетних коштів. Зокрема там будуть жити військовослужбовці ВМС, які вийшли з Криму.

Також не так давно командувач ВМС України Ігор Воронченко повідомив, що в Одесі завершується процес будівництва 80-квартирного будинку для Військово-морських сил ЗС України та гуртожитку для військовослужбовців військової служби за контрактом. "В Одеській області для офіцерів вже споруджено будинок на 120 осіб, наразі будується другий, а потім і третій. Також триває процес будівництва житлового фонду для рядового та старшинського складу. Є, звичайно, і невирішені питання, ми над ними працюємо", - поінформував віце-адмірал. 

Головний інженер Південного ТерКЕУ полковник Юрій Підгаєцький розповів, що об'єкти для військових моряків будуються у Білгород-Дністровському та Миколаївському гарнізонах. "Здебільшого проблеми тут виникають через те, що не всі виконавці робіт відповідально ставляться до виконання узятих зобов'язань. Зокрема, з такою ситуацією ми зіткнулися із будівництвом гуртожитку на понад 340 місць у провулку Газовому в Одесі для Західної військово-морської бази. Потрібно зробити все, аби якнайшвидше передислокувати особовий склад, який вимушено перебуває на кораблях", - розповів пан Підгаєцький. 

Масштабним проектом (ну, принаймні про нього так говорить командування) буде військове містечко у Дачному Одеської області для близько тисячі морських піхотинців. Роботи тут ведуться уже десять місяців, і, за словами Ігоря Воронченка, орієнтовна вартість робіт становить 240 мільйонів гривень, на сьогодні освоєно близько половини. "Звісно, не обійшлося без труднощів. Окремі учасники торгів не бажали програвати в чесній конкурентній боротьбі, тому, приміром, демпінгували до таких показників, за яких нереально збудувати ці об'єкти. Або ж оскаржували результати торгів. Відтак тривала паперова тяганина, що негативно вплинула на процес будівництва. Зараз усе нормалізувалося", - додав він.

Будівництво військового містечка у Дачному Одеської обл.
Будівництво військового містечка у Дачному Одеської обл. Пресс-служба Министерства обороны Украины
Будівництво військового містечка у Дачному Одеської обл.
Будівництво військового містечка у Дачному Одеської обл. Пресс-служба Министерства обороны Украины
Будівництво військового містечка у Дачному Одеської обл.
Будівництво військового містечка у Дачному Одеської обл. Пресс-служба Министерства обороны Украины
Будівництво військового містечка у Дачному Одеської обл.
Будівництво військового містечка у Дачному Одеської обл. Пресс-служба Министерства обороны Украины
Будівництво військового містечка у Дачному Одеської обл.
Будівництво військового містечка у Дачному Одеської обл. Пресс-служба Министерства обороны Украины
Будівництво військового містечка у Дачному Одеської обл.
Будівництво військового містечка у Дачному Одеської обл. Пресс-служба Министерства обороны Украины
Будівництво військового містечка у Дачному Одеської обл.
Будівництво військового містечка у Дачному Одеської обл. Пресс-служба Министерства обороны Украины
Будівництво військового містечка у Дачному Одеської обл.
Будівництво військового містечка у Дачному Одеської обл. Пресс-служба Министерства обороны Украины

Минулого місяця, у квітні, у Дачному був міністр оборони Степан Полторак. 

"Це перший такий інфраструктурний проект відповідно до стандартів НАТО, в якому передбачено зведення окремих гуртожитків для військовослужбовців строкової і контрактної служби, сімейних військовослужбовців. Тут також передбачено будівництво нової їдальні та котельної, навчальних корпусів", — зазначив міністр.

Він сподівається, що основні об'єкти буде завершено до кінця цього року.

***

"Сподіваємось, що керівництво держави не залишиться стороннім у вирішенні питання родин військових моряків та не буде спонукати військовослужбовців ВМС повертатися до окупованого Криму та приймати російське громадянство для вирішення квартирного питання, що наражає на небезпеку як власне життя військових, так і життя наших родин", - пишуть у своєму зверненні до президента військовослужбовці ВМС.

Зрозуміло, що цей лист пронизаний образою на державу, яка не може "оцінити" вірність, тих хто вийшов з Криму. Вони запитують, чому, опинившись у такій ситуації і втративши майже все, вони повинні жити на кораблях і не мати жодних пільг для швидшого отримання житла. Очевидно, що ситуація з житлом для військовослужбовців далеко не найкраща. Але така ситуація не тільки з кримськими військовими переселенцями, а й з донецькими чи луганськими, і не лише в ЗСУ, а і в інших силових структурах. Такі ж претензії можуть висунути ті військовослужбовці, які після повернення з АТО жили в наметах, а не у теплій казармі. Про такі ж права можуть згадати офіцери, які 20 років винаймають житло в очікуванні власної квартири. І так ще 47 тисяч сімей. 

Ірина Сампан

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>