banner banner banner banner

Чому Зеленський втрачає довіру українців

Чому Зеленський втрачає довіру українців
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

"Все минає", – казав цар Соломон, який ніколи не мав клопоту із власним рейтингом. Президенту ж Зеленському не випадає бути меланхолійним філософом в ситуації, коли популярність тріщить по швах. І коли останні соціологічні дослідження фіксують цей "тріск".

Цифри вниз

Сухою мовою фактів: 56% українців нині не задоволені діяльністю чинного президента України Володимира Зеленського. Так стверджує соціологічна група "Рейтинг", яка проводила свої заміри 15-20 липня. Задоволених натомість 36%.

При цьому Зеленський – не один такий, у кого антирейтинг переважає. Наприклад, Дмитром Разумковим, спікером Верховної Ради, не задоволені 55%, а задоволені лише 24%. Роботу прем’єр-міністра Дениса Шмигаля не схвалюють 62%, а схвалюють тільки 12%, при цьому ще чверть опитаних не можуть оцінити його діяльність. Найбільше не щастить Верховній Раді в цілому: цілих 80% учасників опитування "не люблять" наш парламент, а задоволені нині – близько 10%.

На партійному полі також не все гаразд. Рейтинг "Слуги народу" впав до 28%. Саме стільки респондентів готові голосувати за СН – серед тих, хто визначився з вибором. При цьому за "Опозиційну платформу" – майже 16%, за "Європейську солідарність" – 14%, за "Батьківщину" – біля 10%. Близько 4% підтримали б Радикальну партію та партію "Сила і честь", біля 3% готові підтримати партію Шарія, "Свободу" та "Українську стратегію Гройсмана". 

Новини за темою

Цікаво, що за даними того ж "Рейтингу", наприкінці червня "Слугу народу" підтримували 29,3%. Звісно, різниця тут – у межах статистичної похибки, але якщо партія президента буде щомісяця втрачати хоча б один відсоток голосів, вже за пару років її проходження до парламенту наступного скликання взагалі опиниться під питанням.

Що ж стосується Володимира Зеленського, то 56% незадоволених – це серйозний сигнал для глави держави. Буквально два тижні тому вийшло інше дослідження, де йшлося, щоправда, не про задоволення від роботи президента, а про довіру до нього. З’ясувалося, що довіряють "гаранту" 44%, а не довіряють 49% – такі дані оприлюднив тандем Центру Разумкова та Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва.

Можна припустити, що якби зараз соціологи запитали населення про довіру до глави держави, подальше домінування недовіри було б неминучим. Вочевидь, антирейтинг чинного президента буде тільки зростати, що, в принципі, є цілком розповсюдженим явищем, кажуть опитані нами політологи. От тільки Володимир Зеленський також доклався до того, аби його величезна популярність почала зрештою танути.

Тримався довго, але…

"Тут є і об’єктивні чинники, – коментує для 112.ua заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко. – Рівень підтримки будь-якого президента завжди з часом знижується, і треба ще віддати належне Зеленському, бо він у нього досить довго протримався".

Петренко перераховує те, що тривалий час працювало на Зеленського: "У плюс йому зіграли перемовини у "нормандському" форматі, повернення наших полонених, а також, як не дивно, карантин. Тобто на початку карантину людям "сильна рука" у виконанні влади ще подобалась. Втім, чим довше карантин тривав, тим менше було задоволених і тим більше тих, хто вважав, що по його благополуччю завдано серйозного удару. І це зрозуміло, бо жодна економіка не витримає такого простою. Ті заходи, які спочатку вважалися прийнятними, надалі якраз і посприяли падінню рейтингу Зеленського".

Тим часом разом із собою президент тягне на електоральне дно і свою партію. "Політична сила Зеленського підпадає нині під критику відразу з двох боків. З одного боку вона є мішенню для, скажімо так, націонал-патріотичного табору, з іншого – для проросійських діячів. А в умовах, коли власної ідеології у партії не було і немає, немає й стрижня, протистояти подібним ударам досить складно", – каже експерт.

Втім, додає він, "Слузі народу" дуже пощастило, що вибори у нас – в жовтні, і що тоді ще не прийдуть перші платіжки за опалення. Тому сказати, що восени рейтинг партії суттєво впаде, я не можу. Рейтинг буде на рівні 20%", – вважає Петренко.

"Щоб зрозуміти результати цього опитування, слід згадати інше – те, яке показало, що основною емоцією, яку переживають українці, є розчарування, – включається в розмову політексперт Євген Булавка. – І лише невеличкий відсоток опитаних відчуває надію абощо. У більшості ж це – страх або зневіра. Зрозуміло, що зараз все це невдоволення досягло критичної маси, запас міцності вичерпався і теза "а давайте дамо йому ще сто днів" більше не працює. Якщо це – ще не фінал, то, принаймні, логічний крок до фіналу".

Булавка продовжує: "Негативні явища в економіці, загальне сум’яття у майже всіх сферах, постійні зміни в складі уряду, земельна реформа, адміністративна реформа з її скороченням районів – все це ще дасться взнаки, і люди відчують наслідки подібних рішень з часовим відтермінуванням. Додайте сюди і ситуацію на Донбасі, і те, що електорат Зеленського складався з дуже різних суспільних верств, і кожна з груп його прихильників проходить свій власний пік розчарування". 

А от колега Булавки Кирило Сазонов вбачає у падінні рейтингу Зеленського навіть певний позитив. Чи, як мінімум, цілком природну річ. "Люди взагалі не довіряють владі – так було завжди і це нормальний процес. Рейтинг довіри з часом росте тільки десь в Росії або Північній Кореї. Цілком природно, що українці довіряють в першу чергу армії, волонтерам, а тепер ще й медикам – новітнім героям нашого часу. Але разом із тим Зеленський перемагає на виборах і Порошенка, і Бойка".

І все-таки найкращий

А от з цього моменту, що називається, дещо детальніше. У вже згаданому опитуванні від Центру Разумкова та Фонду "Демократичні ініціативи" міститься інформація про те, що у гіпотетичному другому турі (за умови, якби президентські вибори відбулися просто зараз) Володимир Зеленський переміг би будь-якого суперника, котрий здобуває друге місце.

Новини за темою

"Я не раз казав, що медовий місяць для Зеленського і так затягнувся – за рік президентства у нього і так був рейтинг вищий, ніж за такий саме період у Порошенка, Ющенка чи Кучми. Хоча декілька факторів останнім часом пришвидшили його падіння. Це те, що люди не відчувають результатів обіцяного президентом плюс складна економічна ситуація, помножена на коронавірус. Але електоральної трагедії у такому падінні рейтингу нема", – підкреслює керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.

"На виборах "найближчої неділі", – продовжує експерт, – все одно перемагає президент Зеленський. І все завдяки тому, що у нього є потужне ядро виборців, яке і досі бачить у Володимирові Олександровичі справжнього "слугу народу". Доки таке ядро зберігається, він може спокійно ставитися до рейтингових коливань. Ситуація може ускладнитися восени, коли в одній точці зійдеться відразу все – і політика, і економіка, і можливі протестні виступи".

Та якщо, на думку Золотарьова, частина виборців все ще вірить у "служіння" Зеленського благу народу, то Богдан Петренко вказує на інший секрет президента. "Тут є психологічний момент, – коментує він. – Зеленський для багатьох відіграв роль такого собі дзеркала. Образ Зеленського був настільки розмитим, що кожен знаходив в ньому речі, близькі для себе, тобто, по суті, самого себе. Ви ж пам’ятаєте, як він казав, що президенти тут – всі ми? А тому розчаруватися у Зеленському – це як розчаруватися в собі. Свій ядерний електорат Зеленський ще буде утримувати певний час, оскільки нікому не хочеться раптом взяти та перестати вірити у самого себе".

Крім того, додає Петренко, "Зеленському досить важко знайти альтернативу. Чому? Тому що люди кинулися в крайнощі і підтримали не політика. Запропонувати когось кардинально іншого досить складно. Бо ось тут є політики, а ось тут – не політики, і третього не дано. Хтось намагається зараз говорити, що нам потрібні професіонали, але старі й досвідчені гравці міцно тримають оборону і не пускають на це поле когось іще. А відтак і немає звідки взяти нових лідерів нації. Може, хтось і готовий себе представити, але тут важливо не повторити досвід Вакарчука, який стартував зарано".

Осінь як випробування

Зеленському й справді тяжко підібрати альтернативу, погоджуються інші експерти. Але не тому, що він аж такий ідеальний чи незамінний. А, можливо, тому, що люди з оточення глави держави на його тлі виглядають ще дрібнішими. Взяти хоча б Дмитра Разумкова. Буквально місяць чи два тому соціологи фіксували цілком пристойний рейтинг у глави парламенту – то що ж змінилося зараз?

Золотарьов та Сазонов вказують на те, що рейтинг спікера – це рейтинг всієї Верховної Ради. "Ще донедавна він був дуже високим, власне, мабуть, найбільшим за останні двадцять років. Коли пішли непопулярні рішення – щодо землі, грального бізнесу – люди сприйняли це негативно", – говорить Золотарьов. І коли "посипалася" популярність парламенту, відразу впала і підтримка її голови. Адже Разумков, як підкреслює Кирило Сазонов, "ділить з Верховною Радою рейтинг довіри/недовіри".

Що ж стосується прем’єра, то українська історія знає три прецеденти, коли очільник уряду нарощував таку популярність, що пересідав з прем’єрського крісла у президентське. Цей шлях пройшли Кучма, Ющенко та Янукович, але нинішньому главі Кабміну Денису Шмигалю до подібного успіху – далеко. Недарма кожен четвертий респондент взагалі не зміг сформувати своє до нього ставлення.

"Люди фактично не можуть зрозуміти, хто такий Шмигаль. Як особистості його немає. Це не Гройсман, який останній свій рік активно піарився і блискуче вирішив одне стратегічне завдання – не асоціюватися із Порошенком. І хоча саме Порошенко привів його до цієї прем’єр-ліги, йому вдалося дистанціюватися від президента. І зараз до Гройсмана є досить непогане ставлення. Шмигаль же – суто технічна фігура, і цим багато що пояснюється", – переконаний Золотарьов.

А між тим, якщо повернутися до Зеленського та його команди, то головне питання полягає вже навіть не в тому, що є зараз, а в тому, що чекає їх незабаром.

Новини за темою

"Не можна з певністю стверджувати, що далі буде тільки гірше й гірше. Тут все залежатиме від самого Зеленського і від "слуг народу". Але жодних тенденцій, які б говорили про те, що вони можуть змінити свою модель поведінки чи стиль правління, ми не спостерігаємо. Невиконання Зеленським його обіцянок призвело до падіння рейтингу, але він не відмовляється від політики зламаного слова. Він зараз псує стосунки з усіма своїми контрагентами. На Заході до нього втрачають довіру, а українське умовне патріотичне середовище цієї довіри до нього як не мало, так і не має", – констатує Євген Булавка.

Суттєво підірвати довіру до президента і, фактично, помножити її на нуль, може, на думку Кирила Сазонова, передусім один чинник – політика глави держави по відношенню до Росії і до розв’язаної нею війни. "На рейтинг дуже сильно вплине капітуляція перед Росією – в будь-якому її вигляді. Але вплинуть також і економічні проблеми: гадаю, що основна хвиля кризи після коронавірусу нас накриє в жовтні-листопаді. Та, незважаючи ні на що, Зеленський зберігає лідерські позиції, а змінюються у президентському рейтингу тільки треті-четверті місця", – зауважує він.

"В уяві багатьох Зеленський все рівно не настільки дискредитований, як ті політики, які вже багато років працюють на цій ниві, – додає Євген Булавка. –  Як на мене, це якась хибна логіка, але люди справді не бачать йому альтернативи. Плюс спрацьовує оце багаторічне "цар хороший, це бояри – погані". Так що за Зеленського будуть готові голосувати знову – за принципом вибору меншого з двох зол".

Що ж, принаймні, в цьому Україна зберігатиме певну стабільність: адже такий принцип у нас застосовують давно. Інше питання, чи успішно, але це вже окрема історія.

Наталія Лебідь

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>