banner banner banner

Чому в Україні знижується видобуток газу і не збирається зростати

Попри гучні обіцянки українських топ-чиновників, що лунали кілька років тому, Україна так і не змогла досягти значного прориву в питанні забезпечення своїх потреб газом, видобутим із вітчизняних надр. Ба більше, у 2019 році обсяг видобутку навіть скоротився на 1,4%. Чиновники запевняли, що до 2020 року країна повністю відмовиться від імпорту газу, але ми і близько не підійшли до цього рівня: за обсягу споживання 29,8 млрд куб. м видобуток становив лише 20,7 млрд куб. м. Найбільший добувач газу в країні – "Укргазвидобування" – згідно з програмою 20/20 мав вийти на 18,3 млрд куб. м до 2019 року, але отримав лише 15,5 млрд. Підстав для оптимізму поки немає: значного прориву в найближчий рік-два точно не передбачено.

Чому в Україні знижується видобуток газу і не збирається зростати
112.ua

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Попри гучні обіцянки українських топ-чиновників, що лунали кілька років тому, Україна так і не змогла досягти значного прориву в питанні забезпечення своїх потреб газом, видобутим із вітчизняних надр. Ба більше, у 2019 році обсяг видобутку навіть скоротився на 1,4%. Чиновники запевняли, що до 2020 року країна повністю відмовиться від імпорту газу, але ми і близько не підійшли до цього рівня: за обсягу споживання 29,8 млрд куб. м видобуток становив лише 20,7 млрд куб. м. Найбільший добувач газу в країні – "Укргазвидобування" – згідно з програмою 20/20 мав вийти на 18,3 млрд куб. м до 2019 року, але отримав лише 15,5 млрд. Підстав для оптимізму поки немає: значного прориву в найближчий рік-два точно не передбачено.

Як в Україні знизився газовидобуток

Наміри України стати енергонезалежною державою до кінця 2020 року неодноразово озвучували представники попередньої влади Володимир Гройсман, Петро Порошенко, Ігор Насалик. Усі вони запевняли, що протягом 2016-2020 рр. наша країна зможе відмовитися від імпорту газу. Але, незважаючи навіть на те, що обсяг споживання газу в силу погіршення економічної ситуації впав, обсягам видобутку всередині країни до його рівня ще далеко. Як повідомляє ExPro з посиланням на дані Міністерства енергетики та захисту навколишнього середовища, протягом 2019 року обсяг споживання природного газу в країні впав на 8% - до 29,8 млрд куб. м. Такі темпи скорочення стали рекордними протягом останніх 10 років: у 2016-2018 рр. споживання було відносно стабільним у межах 32,2-32,4 млрд куб. м, пише видання. Зазначається, що металургійні підприємства скоротили споживання на 4,4%, цукрові заводи – на 29%, населення – на 14%.  

EXPRO Consulting

Загальний обсяг видобутку газу, згідно з даними дайджесту Асоціації газодобувних компаній за IV квартал, у 2019 році скоротився на 1,4% - до 20,7 млрд куб. м. Скорочення обумовлено оновленою стратегією "Укргазвидобування" (на її частку припадає близько 70% загального видобутку) з розвідки та видобутку газу, йдеться в тексті дайджесту. 

Асоціація газовидобувних компаній України

Варто сказати, що питання з обсягами видобутку УГД сьогодні є одним з найбільш резонансних. І це зрозуміло, адже під обіцянки компанії значно наростити обсяги видобутку було виділено мільярдні інвестиції. Справляла враження і шестизначна сума службового окладу екс-голови компанії Олега Прохоренка. Згідно з програмою 20/20, під яку виділяли інвестиції, УГД мала збільшити видобуток природного газу з 14,5 млрд куб. м у 2015 і 2016 роках до 15,2 млрд куб. м – у 2017 році, 16,5 млрд куб. м – у 2018 році, 18,3 млрд куб. м – у 2019 році й 20,1 млрд куб. м - у 2020 році. Причому тепер уже, мабуть, важко буде з'ясувати, йдеться про товарний газ чи про валовий видобуток. А це важливо! І ось чому.

"У газовидобутку розрізняють валовий і товарний показники обсягу видобутку. Валовий – це загальний обсяг видобутого газу, який містить виробничо-технологічні втрати компанії. Товарний – фактичний обсяг газу, який спрямовується безпосередньо на реалізацію споживачам. У 2018 році "Укргазвидобування" видобуло загалом 15,496 млрд куб. м газу, з якого 13,785 млрд куб. м – це товарний газ, переданий на потреби населення і виробників тепла. У 2019 році компанія видобула 14,892 млрд куб. м газу, з яких 13,62 млрд куб. м – це товарний газ. Відповідно, обсяг товарного газу у 2019 році порівняно з аналогічним показником попереднього року зменшився всього на 165 млн куб. м, що трохи більше, ніж 1%. Це наслідок природного падіння видобутку. Найбільші родовища компанії виснажені на понад 80%, і видобуток з них щорічно зменшується на 1,5 млрд куб. м", - йдеться в тексті відповіді прес-служби "Укргазвидобування" на офіційний запит 112.ua.

На запитання про інвестиції, які виділяють, в УГД уточнили, що для реалізації виробничої програми, спрямованої на утримання базового видобутку протягом 2016-2018 рр., компанія інвестувала близько 40 млрд грн, з яких близько 60% було витрачено на буріння і 30% - на модернізацію застарілих потужностей і розвиток компетенцій. У компанії зазначили, що до 2016 року відбувалося падіння видобутку природного газу: "Так, ще в 2015 році УГД мала мільярдні борги, застарілий буровий форт (середній вік 26 років), зношену наземну інфраструктуру і фонд спецтехніки. У компанії не виконували робіт з інтенсифікації видобутку. Для збільшення обсягів видобутку власного газу компанія розробила виробничу програму, яка передбачала оновлення бурового флоту, модернізацію наземної інфраструктури, закупівлю сервісів для свердловин. У 2016-2019 роки придбали 20 бурових верстатів, законтрактували 13 верстатів зовнішнього бурового підрядника, що призвело до збільшення обсягів буріння майже вдвічі порівняно з 2015 роком. У сфері інтенсифікації (напрям, що дає можливість "оживити" зношені свердловини, збільшити їхній дебет) було проведено 450 операцій гідророзриву пласта, понад 2300 операцій колтюбінгу, понад 600 операцій з капітального ремонту свердловин". В УГД зазначили, що "розвиток власних компетенцій і залучення лідерів світового сервісного ринку дали можливість починаючи з 2016 року перекривати природне падіння видобутку, річні обсяги якого сягають 1,5 млрд куб. м".  

Новини за темою

Щодо приватних компаній, темпи приросту обсягів видобутку газу в них у 2019 році також незначно знизилися: плюс 5,05% проти 7 у 2018 році. В Асоціації газодобувних компаній причин для тривоги не бачать. Виконавчий директор Асоціації Артем Петренко в коментарі 112.ua сказав: "Другий рік поспіль ми спостерігаємо позитивну тенденцію щодо збільшення видобутку газу незалежними (приватними) газовидобувними компаніями. У 2019 року зростання виробництва становило 5,05% і сягло рекордних 4,6 млрд куб. м газу. Роком раніше збільшення видобутку в приватників було в межах 7%. Деяким компаніям удалося збільшити газовидобування торік на 50% і більше".

За словами Петренка, зростання обсягу видобутку в 2019 році приватними компаніями відбулося в першу чергу завдяки бурінню нових свердловин: "Активізації цього процесу сприяло запровадження ренти стимулювання з 1 січня 2018 р. Протягом двох років дії цієї норми компаніями було закладено понад 200 свердловин, третину з яких пробурили приватники. Для порівняння, у 2017 році незалежні компанії пробурили всього 22 свердловини. Для збереження позитивної тенденції зростання видобутку дуже важливими є стабільна фіскальна політика в секторі та збереження стимулювального оподаткування для буріння нових свердловин".

Сприяло зростанню обсягів видобутку також співробітництво приватників із держкомпаніями з розроблення законсервованих свердловин. Крім того, ефективна робота з чинним фондом, який містив капітальні ремонти та методи інтенсифікації, зокрема ГРП, зазначив виконавчий директор Асоціації газодобувних компаній. Як приклад він назвав "Укрнафту", яка не має можливості інвестувати в буріння нових свердловин, але продемонструвала зростання на понад 7% завдяки капітальному ремонту свердловин та операцій з інтенсифікації видобутку.

Торік "Укрнафта" добула нафти та конденсату на 4,7% більше, ніж роком раніше, а видобуток газу збільшила на 7%. У 2018-2019 рр. "Укрнафта" здійснила 24 операції гідророзриву пласта, завершила капітальний ремонт (КРС) на 281 свердловині, виконала 150 операцій з інтенсифікації видобутку. У 2019 році компанія вивела з бездіяльності 121 свердловину, отримавши завдяки цим заходам додатково 259,0 тис. т нафти і конденсату й 224,7 млн куб. м природного газу.

Водночас невирішеною проблемою для компанії є історична податкова заборгованість, яка вже багато років стримує її можливості для розвитку. У компанії неодноразово заявляли, що витрачають гроші на обслуговування податкового боргу (штрафи та пені, які постійно зростають) замість того, щоб інвестувати у видобуток і буріння. При цьому на обслуговування податкового боргу "Укрнафта" витрачала вдвічі більше, ніж на інвестиції. У результаті торік пробурили лише одну свердловину.

Як неодноразово повідомлялося, податковий борг сформувався в 2014-2015 рр. Згідно з непідтвердженою правоохоронними органами думкою, у цей період кошти з компанії виводили через "прокладки Коломойського". За словами виконавчого директора "Нафтогазу" (відповідає за "Укрнафту") Юрія Вітренка, "одним з головних факторів, який вплинув на формування податкової заборгованості, стало формування дебіторської заборгованості перед "Укрнафтою" під час управління компанії колишнім керівництвом". "Вже багато років триває розслідування правоохоронних органів, зокрема НАБУ, щодо складу злочину в їхніх діях, а також зв'язки компаній-дебіторів з міноритарними власниками "Укрнафти" (з олігархом Ігорем Коломойським, - ред). "Нафтогаз" усіляко сприяє роботі правоохоронців, але мені невідомо, щоб було встановлено вину менеджменту того часу або міноритарних акціонерів", - написав Вітренко у Facebook.

Він також зазначив, що "Укрнафта" нині в повному обсязі погашає поточні податкові зобов'язання, але в компанії не вистачає грошей на погашення податкового боргу, на який нараховують до 30% від основної суми штрафів та пені щорічно.

Вітренко також повідомив, що питання врегулювання податкового боргу "Укрнафти" нарешті зрушило з мертвої точки. За його словами, уряд Гончарука зняв обмеження, які створювали для "Нафтогазу" і держави "додаткові юридичні ризики вимоги компенсації з боку "Укрнафти" і міноритарних акціонерів" у разі реалізації сценарію врегулювання ситуації з боргом, який було напрацьовано між "Нафтогазом" та "Укрнафтою" ще в лютому 2019 року, але не було реалізовано.

У результаті минулого тижня було підписано і затверджено судом мирову угоду між "Укртрансгазом" та "Укрнафтою" щодо визнання за останньою прав на спірні обсяги газу, через які кілька років тривали судові розгляди. "Нафтогаз" викупить цей газ в "Укрнафти" за 15 млрд грн, які має отримати з держбюджету як компенсацію за виконання ПСО (продаж газу населенню). Ще 14,6 млрд грн становитиме передоплата НАК за газ, який "Укрнафта" буде добувати і передавати "Нафтогазу" в майбутні періоди. Всі ці кошти "Укрнафта" направить на погашення податкового боргу. Іншими словами, держбюджет розрахується за гріхи Коломойського, а "Укрнафта" отримає можливість для нового старту.

Чого очікувати в 2020 році

"Укргазвидобування" в 2020 році буде прагнути зберегти обсяги газу на рівні 2019 року. "У липні компанія оголосила про оновлення виробничої стратегії. Беручи до уваги глобальні зміни на міжнародному ринку газу, а саме падіння ціни на газ на світових ринках на понад 50% і збільшення поставок зрідженого газу (LNG) до Європи, великі світові газові компанії відкоригували свої бізнес-стратегії, і українська група "Нафтогаз" не стала винятком", - йдеться в тексті відповіді прес-служби УГД 112.ua.

Згідно з виконанням оновленої стратегії, у планах УГД на 2020 рік – зберегти обсяги товарного газу на рівні минулого року, повідомили 112.ua у прес-службі.  

У УГД розповіли, що продовжать реалізацію партнерських проектів, розпочатих у 2019 році, зокрема щодо укладення PEC (production enhancement contract) контрактів (укладається з нафтогазовими компаніями, які мають сучасні технології з інтенсифікації видобутку) для збільшення обсягів, видобутих на виснажених родовищах у Західному регіоні. Також "залучатимуть досвідчених міжнародних гравців для участі в конкурсах на укладення угод щодо розподілу продукції". Як відомо, УГД залучила для такої форми співпраці канадську Vermilion.

Що цікаво, у відповіді на запит 112.ua УГД офіційно повідомила про інтерес до видобутку на шельфі, чого раніше не коментувала: "Шельф Чорного моря має значний потенціал для збільшення обсягів виробництва українського газу. Для "Укргазвидобування" це один з перспективних напрямів. Сьогодні є велика кількість компаній, які успішно розробляють Мексиканську затоку і Північне море. "Укргазвидобування" готове залучити партнерів зі світовим ім'ям для роботи на українському шельфі, але держава має забезпечити стабільну регуляторну базу.

Зазначимо, що в конкурсі, який проводили на цю ділянку, брали участь три компанії, в тому числі Trident Acquisitions екс-депутата російської Держдуми Іллі Пономарьова. При цьому було відомо, що до "Дельфіна" включили ділянки, на яких УГД здійснювала попередні дослідження наявності запасів і може оскаржити їх у суді. Водночас у конкурсі держкомпанія участі не брала і від публічних коментарів щодо інтересу до ділянки на шельфі утримувалася. Тепер, очевидно, не буде.

У відповіді прес-служби УГД на запит 112.ua йдеться, що компанія продовжує заперечувати право на користування 5 площами, які було включено до "Дельфіна" в судовому порядку: Медуза, Созанська, Зміїна, Криловська і Крабова.

"Закономірно, що конкурс з шельфової ділянки "Дельфін" площею майже 10 тис. кв. км було скасовано. Асоціація неодноразово заявляла, що конкурс не відповідав міжнародним стандартам, був організований поспіхом, а строки для подання заявок було штучно скорочено до 2 місяців. І, крім усього цього, його проводили в період максимальної політичної турбулентності. Ми раді, що уряд прислухався до нашої думки та ухвалив рішення щодо скасування конкурсу. Не виключено, що в майбутньому ділянку буде розбито на декілька менших блоків і виставлено на нові конкурси УРП. Наша принципова позиція: проводити конкурс потрібно якісно, активно займатися його промоцією на міжнародній арені з метою залучення більшої кількості претендентів, а строк для подання заявок має бути не менше 6 місяців", - сказав 112.ua Артем Петренко.

Чи варто очікувати збільшення видобутку газу?

В Асоціації газодобувних компаній зазначають, що крім діючого фонду свердловин і площ, які традиційно розробляють, торік Україна влаштувала низку нафтогазових аукціонів і конкурсів, на які було виставлено рекордну кількість блоків загальною площею 29 000 кв. км. У результаті 5 раундів аукціонів було продано 19 ділянок, 14 з яких придбало "Укргазвидобування", одну ділянку викупив іноземний інвестор – словацька компанія Nafta, інші – вітчизняні незалежні підприємства. Крім нафтогазових аукціонів, 13 блоків було виставлено на конкурси УРП. За 9 конкурсами тривають процедури узгодження текстів угод між інвесторами та Міжвідомчою комісією. За законом угоди треба укласти протягом року після оголошення переможців конкурсів.

Варто зазначити, що процес укладення угод з розподілу продукції затягується також у зв'язку із судовими процесами щодо двох ділянок. Як повідомлялося, одна з площ стала предметом судового спору. Так, компанія "Укрнафтобуріння" (володіють Ігор Коломойський, Віталій Хомутинник і Павло Фукс), яка подала заявку на УРП на Зіньківській площі, але не була визнана за нею переможцем, домоглася в суді скасування пункту конкурсних умов, яким дозволяється участь у конкурсі новостворених юридичних структур (SPE), заснованих материнськими компаніями, що може поставити під загрозу результати і щодо результатів за іншими площами.

Новини за темою

Крім того, 13 грудня 2019 року УГД подала позовну заяву щодо скасування рішення Міжвідомчої комісії з визначення переможця на Варвинській площі. "За результатами заяви суд відкрив провадження та призначив підготовче судове засідання. Компанія сподівається на неупереджений розгляд справи та ухвалення законного і справедливого рішення щодо повторного об'єктивного розгляду заявок учасників міжвідомчою комісією з метою забезпечення рівних прав потенційних інвесторів та отримання державою найбільшої вигоди від укладених УРП. Пропозиція "Укргазвидобування" щодо Варвинської площі відповідає мінімальним вимогам, затвердженим Кабміном для проведення конкурсу. Компанія запропонувала інвестиції на рівні 1,5 млрд грн і програму робіт на 750 кв. км 3D сейсморозвідки", - йдеться у відповіді 112.ua.

Зазначимо, що переможцем на Варвинській площі було визнано компанію Aspect Energy, яка подала заявку спільно з фондом Sigma Bleyzer, який давно працює в Україні. Засновник Михайло Блейзер у 1978 році емігрував до США, а з 90-х став вести бізнес в Україні. В Асоціації газодобувних компаній тоді повідомляли, що Aspect Energy (штаб-квартира компанії розташована в Денвері, штат Колорадо, США) спеціалізується на розвідці запасів вуглеводнів і має доволі успішне портфоліо різних проектів у США, також оперує на Близькому Сході та в країнах Центральної Європи. У період з 1998 по 2010 рік Aspect і його партнери інвестували понад 1 млрд дол. у буріння 525 свердловин. Показник успішності становив 60%, а загальний запас – 20 млрд куб. м газу.

Aspect – одна з двох іноземних компаній, які нині виявляють цікавість до українських надр. Інші й досі перебувають на чималій відстані. Зацікавленою є також словацька Nafta, яка кілька років намагається увійти в проект УРП на Юзівській площі (залишається безхазяйною після виходу з угоди гранда газодобувної галузі Shell). У компанії 112.ua повідомили про збереження інтересу до проекту і запевнили в готовності взяти на себе зобов'язання інвесторів відповідно до схваленої УРП. Помічниця директора представництва Nafta в Україні Любомира Куприка передала його слова у відповідь на запитання 112.ua. Зокрема, повідомляється, що Nafta не вдалося придбати Yuzgaz B.V. (сторона в УРП, що вже затверджено Кабміном), як планувалося спочатку: "Тому ми віддаємо перевагу варіанту підписання УРП, що вже затверджено Кабміном, безпосередньо нашою дочірньою компанією EP Yuzivska. Крім того, ми продовжуємо пошук оптимального рішення з ключовими сторонами проекту". Як зазначили в компанії, проект "Юзівської" - greenfield, район, що характеризується високими геологічними ризиками і вимагає проведення масштабних розвідувальних робіт. У Nafta запевнили, що "готові фінансувати Робочу програму початкового геологічного вивчення через початкове зобов'язання на суму 200 млн дол.".

Nafta також стала переможцем аукціону і купила через своє дочірнє підприємство Nafta RV ліцензію (на 20 років) на Ватажковську площу (недалеко від Полтави). "Рішення з буріння ухвалюватимуть на підставі результатів геофізичних робіт. Якщо не буде затримання з дозволами і погодженнями окремих державних органів, ми очікуємо, що перші запаси вуглеводів може бути підтверджено протягом 2-3 років", - повідомили в компанії.

Варто зазначити, що на інших нових площах роботи також не почнуть раніше. "Оскільки площі було продано торік, компанії зможуть розпочати виконання робіт на них лише після оцінювання впливу на навколишнє середовище, що триватиме, як правило, не менше 6-8 місяців. До отримання цього висновку газодобувачі фактично не мають права виконувати жодних робіт на площах. Тому, якщо говорити про ті ділянки, які було продано в першому раунді навесні 2019 року, то переможці тільки в жовтні-листопаді закінчили проведення процедури ОВНС (оцінювання впливу на навколишнє середовище, – ред.). Отже, перші розвідувальні роботи (зокрема, сейсміка, яка передує бурінню розвідувальних свердловин) можуть стартувати лише в першому кварталі цього року", - сказав 112.ua Артем Петренко.

В УГД 112.ua також повідомили, що з моменту отримання спецдозволу на нову площу до отримання перших кубометрів газу минає 3-4 роки. "Нині на ділянках, які компанія придбала в 2019 році, вивчають наявну геологічну інформацію та рішення щодо необхідності проведення додаткових геологічних досліджень. Згідно з отриманими даними плануватимуть буріння пошуково-розвідувальних свердловин". При цьому, враховуючи значне падіння цін на газ на міжнародних ринках і високу вартість буріння нових свердловин, "Укргазвидобування" переглянуло підходи до вибору свердловин - кандидатів для буріння. "Компанія аналізує економічну доцільність виробничих проектів згідно з новими ринковими умовами та вибирає тільки найкращі свердловини-кандидати, де є впевненість у поверненні інвестицій".

З урахуванням низьких цін на газ оптимізують, найімовірніше, інвестиційні плани також приватні газодобувачі.

***

На жаль, усе це яскраве свідчення того, що обіцянки в газовидобутку - найприємніша справа. Проекти реалізують протягом 3-4 років, тому можна сміливо качати бюджетні гроші й не боятися відповідальності: за невиконані обіцянки в нас ніхто не питає. Програми, зрештою, можна і переглянути, а чиновників, які отримували мільйонні зарплати, звільнити, відпустивши на всі чотири сторони без будь-якого оцінювання виконання їхніх KPI і покарання за їхнє недотримання. Це особливо актуально напередодні березня, коли закінчиться дія контракту з чинним головою правління "Нафтогазу" Андрієм Коболєвим. Не можна виключати, що його не продовжать, а біля керма того самого "Укргазвидобування" поставлять нових людей, які знову будуть обіцяти в туманному майбутньому енергетичну незалежність, приріст видобутку та інші блага під багатомільярдні інвестиції. Як показує досвід, сприйняти їх слід зі скепсисом, як і заяви чиновників щодо створення позитивного інвестклімату та умов для іноземних компаній, охочих видобувати газ в Україні.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>