banner banner banner banner

Чому в Україні досі немає міністра енергетики та до чого тут олігархи

Чому в Україні досі немає міністра енергетики та до чого тут олігархи
112.ua

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Кабінет міністрів на позачерговому засіданні призначив тимчасового виконувача обов'язків міністра енергетики та довкілля Ольгу Буславець, звільнивши з посади першого заступника міністра Віталія Шубіна, який після відходу міністра Олексія Оржеля виконував обов'язки міністра.

Сталося це досить несподівано. Позавчора голова фракції "Слуги народу" Давид Арахамія повідомив, що міністра енергетики без префікса в. о. призначить Верховна Рада. "У нас у четвер буде новий міністр. Не можу сказати, хто, але міністр", – сказав Арахамія в ефірі одного з телеканалів. Він зазначив, що криза в енергетичній галузі вимагає наявності відповідальної особи, готової ухвалювати рішення.

Той факт, що Рада може розглянути кандидатуру міністра для ключового в галузі енергетики відомства, 15 квітня телеканалу "112 Україна" підтвердив і нардеп від "Слуги народу" Андрій Герус. На посаду може бути призначено Ольгу Буславець або Олега Семінського, повідомив нардеп.

Але питання призначення міністра енергетики в Раді так і не порушували. Натомість Кабмін призначив т. в. о. Ольгу Буславець. Чому довкола цього міністерства стільки невизначеності й досі немає повноцінного міністра?

Буславець vs Семінський

Неабиякі пристрасті довкола призначення міністра енергетики після відходу Оржеля тривали майже півтора місяця. Прізвище Буславець фігурувало від самого початку. Голосування за її призначенням на посаду галузевого міністра без префікса в. о. мало відбутися ще 30 березня, але цього не сталося: в останній момент це питання виключили з порядку денного. Спікер Дмитро Разумков повідомив, що це відбулося на прохання президента Володимира Зеленського, який надіслав відповідного листа.

"Її кандидатуру було передано на затвердження профільного комітету Верховної Ради, який вона теж пройшла. Я, до речі, підтримав її кандидатуру, як і більшість депутатів. Але тут втрутився Андрій Герус, якому вдалося, мабуть, внести у вуха президента черговий міф, і президент Зеленський зняв із порядку денного питання призначення профільного міністра. І тут виникають питання не до Геруса, а вже до президента", - розповів 112.ua перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко.

13 квітня Арахамія в телевізійному ефірі повідомив, що Мінекоенерго поки залишиться з тимчасовим виконувачем обов'язків. Він сказав, що призначення одразу через парламент є недоцільним, мовляв, треба дати випробувальний термін (?).

Опитані 112.ua експерти вважають, що таке рішення було ухвалено через те, що в парламенті для затвердження на посаді Буславець не вдалося би зібрати необхідної кількості голосів. Її кандидатура не влаштовувала олігарха Ігоря Коломойського, який зберігає вплив у Верховній Раді.

Кандидатуру Буславець відкрито не підтримував голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних питань Андрій Герус, якого багато хто вважає людиною з орбіти Коломойського. 30 березня (в день, коли кандидатуру Буславець на посаді міністра мала затвердити Рада) Герус написав у Facebook, що "не зможе натиснути зелену кнопку під час голосування за кандидатуру міністра енергетики". Він пояснив, що вважає Буславець причетною до затвердження формули ціноутворення на імпортне вугілля "Роттердам+", яка, як стверджувалося, була вигідна Ахметову. "Цей порядок розробляла НКРЕКП, а узгоджувало його Міністерство енергетики, де спочатку узгодження відбувалося в профільному департаменті. Очолювала його нинішня кандидатка на посаду міністра енергетики Ольга Буславець. Відповідний підпис на узгодженні 5 лютого 2016 року", - написав Герус.

Джерела 112.ua кажуть, що неофіційно в кулуарах Буславець має прізвисько "бджілка" - з натяком на жовто-чорні кольори корпоративної символіки ахметовської компанії ДТЕК. Видання "Наші гроші", посилаючись на проект постанови уряду та пояснювальну записку до нього, повідомляло, що у 2019 році Буславець була одним із розробників проекту постанови Кабміну, яким пропонувалося надати ТОВ "ДТЕК Східенерго" ціну на газ нижче ціни продажу "Нафтогазом" населенню та іншим захищеним споживачам (ПСО) на 46-69%.

Раніше на круглому столі "Ризики та переваги нового ринку електроенергії" Буславець відкрито підтримувала теплову генерацію (сфера впливу Ахметова), повідомили в "Енергоатомі". При цьому прямо на зв'язок Буславець з олігархом нічого не вказує. Буславець практично весь час працювала в Міністерстві енергетики – від квітня 2005 року по 10 лютого 2020 року. Вона обіймала посаду гендиректора Директорату енергетичних ринків. Була членом наглядової ради держкомпанії "Укргідроенерго".

"Я не можу сказати, що Буславець на сьогодні – це найкраща кандидатура. Вона, безумовно, спеціаліст, і прекрасний фахівець в енергоринку. Але сказати, що вона є готовим міністром, я би не взяв на себе таких ризиків, але якщо її буде затверджено на посаді, особисто я буду їй допомагати. На комітеті я за неї голосував", - сказав 112.ua Олексій Кучеренко.

Зазначимо, що і доказів зв'язку Олега Семінського з Коломойським, як про це розповідають у кулуарах парламенту та експертних колах, у публічній площині немає. "Кандидатура Олега Семінського "намалювалася" після візиту Геруса до Зеленського. Поки я бачу його як кандидатуру, яка пливе у фарватері Геруса, і це найкращий лакмусовий папірець", - сказав Кучеренко.

Семінський – член фракції "Слуги народу", заступник Геруса в комітеті з енергетики і ЖКГ.

Із 2003 по 2011 рік Семінський був генеральним директором видобувної компанії "Нафтогазвидобування", що володіє ліцензією на великому нафтогазовому ділянці. Навесні 2013 року ДТЕК Ріната Ахметова викупила 25%-й пакет акцій цієї компанії у Миколи Рудьковського. За рік до цього, на початку 2012 року, Семінського було викрадено. За його власними словами, він перебував у полоні понад три роки. А після повернення головний бенефіціар "Нафтогазвидобування" Рінат Ахметов відмовився прийняти його назад на роботу. В інтерв'ю "Українській правді" Семінський заявив, що замовником свого викрадення вважає Рудьковського. Також, за його словами, "за всім цим стоїть нинішній бенефіціар компанії (Ахметов)".

Лавірувати між Коломойським й Ахметовим

Як кандидатів на посаду міністра енергетики, за інформацією 112.ua, також розглядали Івана Плачкова (у лютому 2005 — в серпні 2006 року був міністром палива та енергетики України, екс-глава "Київенерго"), Олега Дубину (з 24 грудня 2007 року по 2 березня 2010 — голова правління НАК "Нафтогаз України"), а також заступника гендиректора "Укртранснафти" Андрія Пасішника.

Проблема полягала в тому, що кандидатури, які влаштовували Ахметова, не влаштовували Коломойського, і навпаки, говорять джерела 112.ua, добре знайомі із ситуацією. Нічого дивного, бо обидва олігархи мають інтереси в галузі енергетики, але вони часто перебувають у конфлікті. Якщо Коломойський, який зацікавлений у дешевій електроенергії для своїх феросплавних заводів, влаштовував збивання ціни на імпорт електроенергії з Росії і Білорусі (було відкрито завдяки "поправці Геруса"), то Ахметов, який контролює теплову генерацію, зацікавлений продавати електроенергію за завищеними цінами. Також не в інтересах Ахметова імпорт вугілля з Росії, який нещодавно взяли під контроль структури Коломойського (постачали це вугілля на "Центренерго" - державну ТЕЦ, що потрапила в орбіту впливу олігарха). При цьому шахти Ахметова зазнавали збитків і змушені були відправляти працівників у вимушені простої. Коломойський розгорнув справжню війну із "зеленою генерацією", в якій Ахметов володіє великою часткою генерації ВДЕ.

До речі, кажуть, що звільнений Кабміном Віталій Шубін, який виконував обов'язки т. в. о. в міністерстві з 10 березня (після відходу Оржеля), був людиною, яка влаштовувала Коломойського. Закривав очі на все.

Але говорити про однозначну перемогу тих сил, що були зацікавлені в призначенні Буславець, у нинішній ситуації не доводиться. Її повноваження, як і її попередника, який працював із префіксом в. о., будуть дуже обмеженими. "Якщо говорити про ефективність процесів, то управляти в статусі в. о. повноцінно неможливо. В. о. міністра, наприклад, не має права голосу на засіданнях уряду, не має патронатної служби, не має інструментів мотивації та залучення людей у команду, позаяк всі кадрові питання та конкурси заморожено. Для нового уряду в. о. – чужорідне тіло з минулого, яке ось-ось має назавжди в ньому розчинитися", - говорив в інтерв'ю Віталій Шубін.

Про те, що міністерство має очолити повноцінний міністр без префікса в.о., говорить і Кучеренко: "Виконувач обов'язків — це не член уряду, це тимчасова людина, що висить у повітрі, не захищена нічим і,як правило, воліє ні з ким сваритися і не напружувати відносини – ані з конкурентними органами управління, ані із суб'єктами ринку, ані з депутатами. Міністр із префіксом в. о. – це нуль або близько до нуля. Бувають винятки, наприклад Уляна Супрун, яка для своєї реформи тримала дуже стійку позицію. Але ця підтримка базувалася на особистих відносинах із президентом і підтримці однієї країни. На жаль, звичайні громадяни це повною мірою не усвідомлюють, але ті, хто хоч трохи попрацював у владі, прекрасно розуміють, про що йдеться".

Нардеп зазначив, що сьогодні в енергетиці потрібен авторитетний міністр, "який поверне керованість галузі, а для цього йому доведеться входити в конфлікт з іншими членами уряду, депутатами, серед яких є й такі, хто представляє інтереси конкретних олігархів". "З урахуванням наявних реалій, для енергетичної галузі потрібно не просто призначення на посаду профільного міністра, а, щонайменше, віце-прем'єр-міністра, тобто міністра зі значно посиленими повноваженнями. Унаслідок реформ останніх років галузь розпорошено: "Нафтогаз України" управляється Кабміном, а не профільним міністерством, "Укренерго" - Міністерством фінансів, ще ряд серйозних енергетичних активів управляється Фондом держмайна (як "Центренерго", - ред.). На моє тверде переконання, на посаду профільного міністра має бути призначено людину, що має серйозний авторитет серед енергетиків, щоб вона своїм авторитетом могла компенсувати відсутність реальних важелів впливу, яких міністр енергетики внаслідок проведення останніх реформ, позбавлений. Це мають бути люди рівня Юрія Продана, Дубини, Плачкова", - сказав Кучеренко.

Новому міністру буде непросто

В енергетичній галузі накопичився цілий пул проблем, які вимагають рішучих дій, які були би до снаги лише міністру, а не т. в. о., зазначають співрозмовники 112.ua. "Нинішня ситуація в енергетиці не просто критична, а критична як ніколи серйозно, й для врегулювання просто необхідний повноцінний профільний міністр", - наголосив Олексій Кучеренко. "Все, що стосується будь-якого міністерства, важливо, особливо в період кризи, яку ми нині переживаємо. Те, що стосується Міністерства енергетики, особливо важливо. Тим паче що позиція керівника відомства досі залишається вакантною. Вже тривалий період часу працює в. о. Нового міністра має бути призначено найближчим часом", - наголосив у коментарі 112.ua радник президента, член наглядової ради Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко незадовго до оголошення про призначення нового в. о. Буславець.

За словами Устенка, є цілий ряд завдань, які має бути розв`язано негайно: "На порядку денному питання, пов'язані з внутрішнім видобутком газу, завдяки яким забезпечується енергетична незалежність України. Дотепер не укладено жодного УРП з компаніями - переможцями у внутрішній газовидобуток. Зволікання в цьому напрямі в умовах, коли через кризу загалом знижується інтерес інвесторів, що володіють фінансовим ресурсом, до напряму видобутку газу, означає, що ми можемо втратити шанс, який потім ризикуємо взагалі не отримати в найближчому майбутньому. Гостро стоїть і вимагає негайного розв`язання питання, яке стосується "зеленої енергетики". Є питання, пов'язані з постачанням газу населенню та регулюванням цього напряму (скасування з 1 травня ПСО і відкриття ринку газу для населення). Купа проблемних питань накопичилося у вугільній галузі. І ці питання має розв`язувати не президент у системі негайного втручання як кризовий менеджер, а профільний міністр, який повинен оперативно реагувати на проблеми в секторі загалом, так і у вугільній галузі".

Як повідомляв 112.ua, негайного розв`язання потребує ситуація з кризою неплатежів, що наростає, через яку в непростому становищі опинився "Енергоатом". До речі, після звільнення за ініціативою екс-міністра Оржеля з посади президента атомної генерації Юрія Недашковського менш ніж за півроку в компанії вже змінилося двоє керівників. Нині вона опинилася в ситуації, коли внаслідок заборгованості за поставлену електроенергію від ДП "Гарантований покупець" у 4 млрд грн не може забезпечити закупівлю та вивезення ядерного палива, що зачіпає питання нацбезпеки.

Експерти попереджають, якщо ситуація, яка склалася в галузі, не поліпшиться, її очікує глибока криза, вийти з якої буде непросто.  

Відповідальність за цю ситуацію зрештою буде покладено на президента Володимира Зеленського, переконаний Кучеренко: "Може, я надмірно категоричний, але беруся стверджувати: практично повністю за ситуацію в енергетиці нині відповідає президент Зеленський. Хоча, можливо, сам цього й не підозрює. Адже саме він став об'єктом маніпуляцій з боку свого найближчого оточення. І сам того не підозрюючи, став відповідальним і за рішення сформованої його указами НКРЕКП, і за провали "Нафтогазу", членом наглядової ради якого є заступник голови Офісу президента Юлія Ковалів".

Олена Голубєва

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>