banner banner banner banner

Чому уряд допоміг Ахметову у війні проти Коломойського

Чому уряд допоміг Ахметову у війні проти Коломойського
Офіс президента України

"Страна.ua"

Інформаційний портал

На тлі тотального карантину та епідемії коронавіруса в Україні не припиняється межолигархическая боротьба за вплив на владу, за контроль над ринками і  перерозподіл фінансових потоків.

У середу уряд Дениса Шмигаля прийняло рішення ввести з 1 квітня заборонне мито на імпорт електроенергії та вугілля з Росії. Це давно лобіював олігарх Рінат Ахметов, який володіє шахтами та електростанціями (а тому його вигідно позбутися від російських конкурентів, які пропонують більш дешевий продукт). І проти цього активно виступав інший олігарх Ігор Коломойський, який володіє енергоємними феросплавними заводами і який, власне, в минулому році і пролобіював імпорт электронергии, щоб здешевити її для себе. 

Тому рішення уряду, яке зараз очолює колишній топ-менеджер Ахметова Шмигаль, було сприйнято в українській політтусовці як перемога "Ріната над Бенею".

Що це означає для політичних та економічних розрахунків в Україні, з'ясовувала "Страна".

Ахметов відігрався

На проведеному в середу, 18 березня, на засіданні Кабінет міністрів встановив з 1 квітня спецмито для імпортної електроенергії та вугілля з Росії. Як зазначив новопризначений міністр економіки, торгівлі і сільського господарства Ігор Петрашко, мито складе 65%, при цьому з вугільної лінійки виведуть антрацит і коксівне вугілля, які в Україні в дефіциті.

60% - це фактично заборонне мито. При такому рівні її імпорт стає нерентабельним. 

Цього давно домагався Ахметов. Близькі до нього експерти постійно наголошували, що імпорт підриває енергетичну галузь України, призводить до незатребуваності українського вугілля і є загрозою національної безпеки.

І цим же рішенням вже обурилася "група підтримки" Коломойського.

“Не пробувши й місяця на чолі Кабміну, колишній ахметовський працівник (прем'єр Шмигаль   Ред.) протягує через Кабмін схему, ще крутіші "Роттердам+" (формула формування ціни на вугілля, виходячи з його вартості в порту Роттердама плюс витрати на доставку в Україну – Ред.) Як і всі чорні справи останніх 6 років, це рішення також подаватись суспільству як "патріотичне" - введення мита 65% на постачання електроенергії та вугілля з Росії. Хоча, насправді, мова йде про банальне схематозі - створення умов для підвищення ціни вугілля, 80% якого в Україні видобуває Ахметов, і тарифів на електроенергію, 65% якої також виробляє Ахметов - з вугілля. Тому Ахметову (і тому Шмыгалю) вкрай невигідний вугілля з РФ, який стоїть зараз майже вдвічі дешевше, ніж ахметовський", - написав народний депутат Олександр Дубинський ("Слуга народу"), якого вважають близьким до Коломойському.

Зате рішення Кабміну привітали ті політики, яких пов'язують з Ахметовим. Це, наприклад, затятий критик імпорту електроенергії лідер Радикальної партії Олег Ляшко, який входить у політичну клиентеллу Ахметова.

В ефірі телеканалу донецького олігарха "Україна 24", де Ляшко - частий гість, він заявив, що уряд діяв в інтересах української економіки, інтересах кожного українця". 

Білоруське вікно

У той же час, опитані "Країною" експерти вважають, що імпорт російського вугілля та електроенергії може зберегтися через Білорусь.

"Мита щодо російської електроенергії не завадять поставляти її через Білорусь, як це відбувається з нами ж нафтопродуктами або автогазом. Крім того, після запуску Білоруської АЕС, у білорусів з'являться надлишки електроенергії, які вони напевно спробують прилаштувати на наш ринок. На планові потужності Білоруська АЕС має вийти орієнтовно в 2021 році. Ми зможемо отримувати по цьому напрямку до 3 млрд кіловат на рік

По вугіллю схема та ж   будуть поставки російського вугілля через Білорусь. Він, власне, вже йде по цьому маршруту. Білоруські компанії отримали щомісячні  квоти на постачання 500 тисяч тонн вугілля з РФ, і частину цих обсягів будуть завозити до нас", - сказав "Країні" аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук.

Правда, не виключено, що цю "лавочку" також прикриють.

"чи Вдасться зберегти схему поставок через Білорусь   поки неясно. Постанова Кабміну було прийнято з умовою "доопрацювання". І як саме його доопрацюють — незрозуміло. Можливо, пропишуть заборону поставок з Білорусі російської електроенергії. По вугіллю фактично заборонне мито стосується лише газової групи. Це рішення прийнято в рамках доручення президента, який анонсував таке рішення на зустрічі з представниками вуглевидобувної галузі. Але знову таки, незрозуміло, перекриють доступ вугілля через Білорусь. Також варто готуватися до того, що вугілля українського видобутку буде дорожче, що спричинить за собою зростання собівартості електроенергії і тепла, і, можливо, позначиться на тарифах", - говорить керівник спеціальних проектів НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев.

Крім того, потрібно враховувати, що з-за економічної кризи та тотального карантину споживання електроенергії в Україні взагалі падає, а значить, імпорт можуть зупинити в ручному режимі. 

У прес-службі "Укренерго" повідомили: "Ми обмежуємо обсяги імпорту, виробництва електроенергії у критичні години, коли це необхідно для забезпечення операційної безпеки енергосистеми, простіше кажучи, щоб збалансувати попит і пропозицію, коли вони не збігаються. Прогнозні граничні значення імпорту 21-29 березня складуть нуль. Обмеження імпорту пов'язано з необхідністю підтримувати рамки оперативної безпеки енергосистеми у зв'язку з істотним зниженням споживання. З моменту оголошення карантину споживання скоротилося більш ніж на 5%, і це було враховано при формуванні прогнозних балансом потужності на найближчий період".

На думку економіста Олексія Куща, всі ці ігри навколо імпорту електроенергії — тільки вершина айсберга. Насправді йде боротьба між великими ФПГ за перерозподіл грошових потоків на ринку електроенергії.

"Общак" цього ринку   близько 200 млрд гривень. Але зараз відбулася деяка розбалансування. Виробництво споживає менше електроенергії, отже, впали доходи виробників. Але можна отримати 20 млрд гривень із грошей з субсидованих поставок населенню. На якийсь час цей додатковий приплив грошей влаштує виробників. Проблема в тому, що вони не можуть безпосередньо лобіювати ринкові тарифи для людей. Скасування субсидування може призвести до підвищення цін для населення на 50%. Тому обрана тактика взаємних уколов. Якщо одна ФПГ купує дешеву електроенергію в  Росії, то інша перекриває цю можливість. Та, у свою чергу, звинувачує в лобізмі і т. д. Але фактично перекрити білоруський канал буде непросто, так що постачання все одно будуть", - говорить Олексій Кущ.

Олігархічні крила

Введення мита урядом вкладається в логіку подій навколо явного зближення Офісу президента (ВП) Володимира Зеленського та Ріната Ахметова. Подібний крок був очікуємо після публічних закликів глави держави до уряду зайнятися ситуацією у вугільній галузі і відреагувати на імпорт електроенергії та вугілля в країну, який нібито підриває позиції вітчизняного паливно-енергетичного комплексу.

“З одного боку, це рішення про мито відображає посилення протекціоністських тенденцій у енергетичній політиці багатьох держав. Але з іншого — воно наочно демонструє, як зміцнюються відносини Зеленського та Ахметова в контексті економіки і в цілому", - коментує політолог Вадим Карасьов "Країні".

Інший олігарх Ігор Коломойський, який ще нещодавно вважався найбільш наближеним до ВП з-за вирішальної підтримки Зеленського на президентських виборах, змушений потіснитися   поки що в економічному сенсі. Як писалося вище, імпорт дешевої електрики — на руку його промисловим споживачам, у тому числі бізнесу Коломойського, в який входять і феросплавні заводи, собівартість продукції якої залежить від ціни на електроенергію. 

Також це рішення зафіксувало зростання впливу Ахметова на уряд і зниження ефективності лобізму Коломойського в енергетичній сфері.

У той же час, як вважає джерело в Офісі президента, це не означає, що вплив дніпровського олігарха буде помножений на нуль.

"Просто Ахметов передушив з найважливішого для себе напрямку і Зеленський був змушений піти назустріч, так як вплив найбільшого олігарха об'єктивно зростає. Але Беня (прізвисько Коломойського - Ред. в обмін на це отримує "понятійне" право виторгувати собі щось взаємний. Наприклад, що його люди залишаться на "Центренерго". Нехай і не на керівних позиціях. Під влади утвердилася і дотримується концепція межолигархического балансу", - говорить джерело.

Також вважає і політолог Вадим Карасьов. 

"Зеленський не збирається сваритися з Коломойським. В цій великій грі той може раз програти в енергетиці, але   хто знає — залишитися в плюсі з Приватбанком. ВП також не вигідно надмірне посилення Ахметова. З обома олігархами працюють по принципу рівнонаближеності та рівновіддаленості. Згадайте фотографію із зустрічі Зеленського з великими бізнесменами: Ахметов і Коломойський не дарма сиділи прямо навпроти Зе. Сьогодні це два олігархічних крила у його "літака”, щоб хоч як-то летіти, а не сидіти на аеродромі", - резюмує експерт у коментарі "Країні".

Джерело: 112.ua

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>