banner banner banner banner

Чому у вівторок не варто чекати відставки Яценюка

У коаліції немає компромісного та погодженого із зовнішніми партнерами кандидата на посаду глави уряду. Крім того, є багато факторів, які стримують партію президента від зміни прем'єра

Чому у вівторок не варто чекати відставки Яценюка
112.ua

У коаліції немає компромісного та погодженого із зовнішніми партнерами кандидата на посаду глави уряду. Крім того, є багато факторів, які стримують партію президента від зміни прем'єра

Понеділок повинен був стати підготовчим днем до розгрому Арсенія Яценюка і його уряду "камікадзе". Проте ранкові маневри фракцій на погоджувальній раді Верховної Ради у понеділок, 15 лютого, і денні консультації в розширених форматах (з президентом, з міністрами тощо) мало були схожі на збирання сил перед штурмом Кабміну. Швидше, це нагадувало бажання ухилитися від гострого питання, яке сплило у найбільш невідповідний момент. Шанси Арсенія Яценюка залишитися у прем'єрському кріслі ростуть. У буквальному сенсі, зараз все залежить від нього.

Багато не мало

На момент написання матеріалу фізично проектів постанов парламенту про висловлення вотуму недовіри уряду було півтора: один зареєстрований і один віртуальний. Зареєстрований до парламенту внесли 14 депутатів, більшість - з міжфракційного об'єднання "Єврооптимісти". Про другий, нібито від фракції БПП, заявили в "Самопомочі", але лідер фракції БПП Юрій Луценко спростував: Олег Барна, який раніше озвучував намір внести такий проект, є позафракційним.

Опитування

16 лютого Кабмін відзвітує перед Радою. Чи відправлять уряд Арсенія Яценюка у відставку?

Для того щоб постанову про вотум недовіри уряду було розглянуто, необхідно 150 підписів народних депутатів. Підписні листи, відповідно до Регламенту роботи ВР, як повідомив Володимир Гройсман, отримала фракція "Самопоміч". Ця фракція в співдружності з "Батьківщиною" заявила про старт збору підписів. Голова Верховної Ради Володимир Гройсман, зі свого боку, дав протокольне доручення віце-спікеру Оксані Сироїд організувати процедурно питання щодо розгляду вотуму недовіри уряду. Іншими словами, з боку парламенту прихильникам відставки Арсенія Яценюка – повне сприяння.

Чи знайдуться 150 підписів? Заступник Генерального директора з аналітичної роботи Українського центру економічних і політичних досліджень ім. Олександра Разумкова, директор політико-правових програм Юрій Якименко в коментарі 112.ua висловив сумнів, що стільки голосів буде зібрано в коаліції, позаяк, зокрема, складно буде отримати голоси від "Нарфронту". А підписи представників "Опозиційного блоку" і депутатських груп дадуть підстави говорити про антиурядовий альянс.

Отже, перший бар'єр – 150 підписів. Будуть підписи – буде розгляд. Ні – значить, ні. Саме тому Володимир Гройсман не виключав, що проект постанови про вотум недовіри може бути розглянуто. А може і не бути.

"Думаю, питання взагалі не буде поставлено на голосування, або буде поставлено, але не проголосовано", - припускає Юрій Якименко.

Новини за темою

Проектів постанов може до ранку вівторка нараховуватися вже два і більше. Якщо фракції зберуть 150 підписів, у вівторок всі проекти постанов будуть розглянуті залом. І чим їх більше, тим нижче ймовірність зібрати 266 "за" хоча б за одним із них.

Відкласти не можна голосувати

Однак не факт, що саме у вівторок, 16 лютого, відбудеться відставка уряду, тому що попередньо відомо лише про ймовірність заслуховування звіту Кабміну, та й то після опівдня. Першим же повинен піти президентський "безвізовий пакет", про який Петро Порошенко казав кілька днів тому.

Щодо таких коректив у відповідній черговості питань порядку денного 16 лютого заявив лідер фракції БПП Юрій Луценко на погоджувальній раді в понеділок, 15 лютого. Це означає, що звіт уряду відкладається у часі. Після голосування за "безвізовий пакет" у фракцій, не виключено, настрій буде м'якше. І вони можуть або не захотіти, або відкласти звіт Кабміну. Скажімо, до четверга, 18 лютого.

Маневри БПП надихнули "Нарфронт" на чергову порцію панегіриків уряду і прем'єру і дуже насторожили "Самопоміч", "Батьківщину" і особливо Радикальну партію. Юлія Тимошенко швидко переклала всю відповідальність за подальший розвал країни, якщо цей уряд залишиться, на "дві фракції коаліції", а Олег Березюк філософськи поміркував про субординацію, яка зводиться до того, що коаліція не винна перед урядом, а уряд – перед коаліцією, позаяк парламент є обраний представник народу. Олег Ляшко взяв ширше і поклав відповідальність на всіх і вся, включаючи Генпрокурора, президента і главу НБУ.

Новини за темою

Довершенням першої половини інформаційного понеділка стали чутки про те, що Володимиру Гройсману пропонують прем'єрство. Спікер категорично спростував, але був сумний і заговорив про депресію. З другої половини дня ледь не центральною у цьому зв'язку стала новина про засідання фракції БПП за участю президента.

У сукупності всі ці сигнали говорять про небажання частини фракцій коаліції зараз виносити питання про відставку уряду. Водночас інша частина коаліції і позакоаліційні фракції та групи посилюють натиск, оскільки саме на даний момент Верховна Рада максимально близько підійшла до висловлення вотуму недовіри Кабміну.

Краще, звичайно, помучитися

Якщо відволіктися від подієвого ряду, на даний момент вигоди сторін такі, що ймовірність відставки Арсенія Яценюка відносно невисока. Чому?

Ініціатором питання про вотум недовіри уряду є нині позафракційний Олег Барна (екс-БПП), але раніше неодноразово критикували прем'єра й інші політики. Олег Ляшко і Олег Березюк публічно неодноразово піддавали діяльність прем'єра і міністрів різко негативній оцінці. Юлія Тимошенко послідовно розбивала вщент окремі ініціативи "камікадзе". Але ані вони, ані їхні політичні сили не запропонували, принаймні публічно, реально кандидата в прем'єри, якого б підтримала вся коаліція.

"Протягом останніх місяців ми бачили достатньо кандидатур (в прем'єри, - авт.), але проблема в тому, що складно знайти претендента, за якого б після відставки свого прем'єра проголосувала фракція "Народний фронт". На даний момент, думаю, такої кандидатури немає", - зауважує Юрій Якименко.

Можливо, якщо б навколоурядові та навколокоаліційні торги завдяки Айварасу Абрамавичусу не вийшли за межі українського політикуму, технічного перехідного прем'єра було б все-таки знайдено. Але до процесу відкрито й активно підключилися зовнішні партнери. Відповідно, новим прем'єром має стати людина, що влаштовує й їх. У ситуації підвішеності з кредитом МВФ таку кандидатуру повинна запропонувати коаліція цілісно, щоб продемонструвати свою єдність. Однак у силу природних причин чинна коаліція цього зробити не може. І не хоче. І не захоче. Тому що хто б не був проведений у прем'єри, знайти незаангажовану персону навіть серед "варягів" у нас неможливо. А якщо таку і буде знайдено, доведеться довго і нудно збирати голоси.

Новини за темою

"У принципі, в ситуації відставки коаліція формально припинить своє існування. І за умови, що немає іншої фігури від фракцій на посаду прем'єра і треба формувати нову коаліцію, це може викликати дестабілізацію з усіма похідними протягом досить тривалого періоду", - зазначає експерт.

Не виключено, що для Петра Порошенка особисто і для всього БПП непоганою заміною Арсенію Яценюку була б Наталя Яресько. Альянс "Яресько - Саакашвілі" є багатообіцяючим у плані боротьби з корупцією. Але відставка Віктора Каська з посади заступника генпрокурора стала ще одним тривожним сигналом для президента: якщо почнуться торги, до них буде залучено й Генпрокуратуру. Тоді прощавай, Віктор Шокін. І Яресько-прем'єр за вагомістю його навряд чи замінить.

У даній ситуації набагато вигідніше залишити в прем'єрах Арсенія Яценюка, пояснивши зовнішнім партнерам, що він молодий, не відразу знаходить спільну мову з фракціями коаліції, а фракції не завжди адекватно розуміють держінтерес і таке інше. По суті, серйозних претензій до прем'єра немає, але правильно розставити акценти і зробити Арсенія Яценюка більш чутливим до сигналів і з Банкової, і з Грушевського варто. У тому числі й для того, щоб він не вів свою гру із зовнішніми партнерами за спиною президента або окремих фракцій коаліції.

Є ще одне міркування. Новий договір з МВФ є більш жорстким, ніж колишній. Зростання цін, тарифів тощо є неминучими. Новий прем'єр, навіть технократ, сконцентрує на собі негатив від погіршення економічної ситуації. Якщо це буде Арсеній Яценюк, ще одна темна пляма не надто обтяжить його, - назбирав у прем'єрстві таких достатньо. А поки країна звикнеться, спокійно, не метушачись і не надто привертаючи увагу зовнішніх партнерів, знайти компромісного прем'єра.

Крім того, якщо президент ініціює масштабну приватизацію, краще, щоб цим процесом займалась знайома людина. Але для цього прем'єр і Кабмін повинні відчути, що були на волосок від відставок.

Час вирішує не все, але багато чого

Втім, можливість відставки Арсенія Яценюка залишається.

По-перше, після гучних заяв соромно буде не зібрати 150 або хоча б 100 голосів. По-друге, частині фракцій коаліції потрібен скандал, щоб продовжити навколокабмінівські торги. І вотум недовіри уряду – відмінний привід продовжити консультації, вибиваючи з Кабміну по міністру і розмірковуючи про відповідальність.

Щоправда, раніше Арсеній Яценюк заявив, що якщо хтось із його міністрів піде у відставку, підуть всі, і він в тому числі. Але сказати – це одне, а зробити – зовсім інше. Якщо ж припустити, що прем'єр піде сам і поведе весь Кабмін реформаторів, звинувативши парламент у політичній корупції, удар відчують всі без винятку фракції коаліції. А Арсеній Яценюк, змивши більшість прем'єрських плям, знову стане білим і пухнастим. Особливо для зовнішніх партнерів.

Тож у прем'єра є шанс, натискаючи на цей аргумент, домогтися для себе і своєї команди вотуму довіри від парламенту. І час для нього зараз без перебільшення на вагу золота.

Новини за темою

Однак імовірність ротації в уряді міністра, на думку Юрія Якименка, все ж залишається, позаяк "процес заміни окремих міністрів можливий, і навряд чи в цій ситуації прем'єр буде його блокувати".

У такому випадку ролі поміняються: коаліція не буде при нагоді шпиняти прем'єра, мовляв, це наші міністри, а глава уряду буде козиряти своєю коаліційною командою, яку він зібрав. Як приманку, швидше за все, задіють приватизацію. Чи клюнуть депутати? Єдиний варіант – розбір уряду по міністрах. Цей спосіб гарантує, крім іншого, демонстрацію єдності коаліції для зовнішніх партнерів України і відтермінування в часі для самих партій коаліції.

Лілія Брудницька

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>