Чому так дорого? Скільки коштує видобутий в Україні газ

Разом з підвищенням цін на газ для населення різного роду експерти почали сперечатися про справедливу ціну блакитного палива. Цифри називають різні, аж до 50 доларів за тисячу кубів. Ми спробували порахувати, яка ж реальна собівартість видобутку українського газу. Це, звичайно, не 8500 грн, які ми будемо платити з 1 листопада, але й не міфічні 50 баксів

Чому так дорого? Скільки коштує видобутий в Україні газ
Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Разом з підвищенням цін на газ для населення різного роду експерти почали сперечатися про справедливу ціну блакитного палива. Цифри називають різні, аж до 50 доларів за тисячу кубів. Ми спробували порахувати, яка ж реальна собівартість видобутку українського газу. Це, звичайно, не 8500 грн, які ми будемо платити з 1 листопада, але й не міфічні 50 баксів

Як формується ціна на газ для населення?

Як відомо, Кабмін анонсував зростання ціни на газ для населення. Згідно з текстом постанови № 867 від 19 жовтня 2018 року, з 1 листопада 2018 року по 20 квітня 2019 року ціна на газ, що відпускається для потреб населення з ПДВ і витратами на транспортування складатиме 8550 грн за 1 тис. куб м. З 1 травня 2019 року по 31 грудня 2019 року – 9851,66 грн за 1 тис. куб м, з 1 січня 2020 року – 12 313,85 грн за 1 тис. куб м, повідомили 112.ua у прес-службі Асоціації газового ринку. Поки документ опублікований тільки на сайті уряду. Він вступить в силу після публікації в газеті "Урядовий кур'єр". Таким чином, у три етапи газ для населення подорожчає на 71%.

Новини за темою

Зазначимо, що згідно з рішенням Кабміну, на забезпечення потреби населення у природному газі направляється 100% газу, який видобуває в Україні державна "Укргазвидобування" (УГД) - у минулому році компанія передала на потреби населення 15,2 млрд куб. м, тоді як загальна потреба оцінюється близько 20-22 млрд куб. м. Зазначимо, що вже кілька років монопольне право викуповувати газ "Укргазвидобування" закріплено за НАК "Нафтогаз України". До останнього часу держкомпанія викуповувала його за фіксованою ціною 4849 грн за 1 тис. куб м без ПДВ.

Тепер ціна купівлі газу держкомпанією у своєї доньки підвищиться пропорційно зростанню ціни поставки за ПСО. Ціна, за якою "Нафтогаз" буде купувати газ "Укрвидобування", буде визначатися пунктом 12 постанови № 867 з урахуванням торгової надбавки "Нафтогазу" 1,917% від вказаної ціни, повідомили 112.ua у прес-службі держкомпанії. Зазначимо, пункт 12 постанови містить формулу, згідно з якою ціна газу за ПСО розраховується як середня арифметична ціна продажу/поставки газу "Нафтогаз України" для промислових споживачів, за умови попередньої оплати на період постачання газу, яка діяла з 1 липня 2018 року по 30 вересня 2018 року (8991 гривня за 1 тис. куб м згідно з прейскурантом НАК), помножена на коефіцієнт дисконту.

З 1 листопада буде застосовуватися коефіцієнт 0,6943, з 1 травня 2019 року - 0,8, а з 1 січня 2020 року продаж буде здійснюватися за ціною не вище середньої арифметичної ціни газу, за якою "Нафтогаз" пропонує газ промисловим споживачам за умови попередньої оплати до періоду поставки газу.  

Як уточнили в прес-службі Асоціації газового ринку, напередодні Державною регуляторною службою була узгоджена інша редакція постанови про ПСО, яка передбачала рівний доступ до газу внутрішнього видобутку для всіх гравців ринку. Право на купівлю ресурсу "Укргазвидобування" надавалося всім постачальникам, які були готові взяти зобов'язання постачати газ побутовим споживачам (населенню). З тексту документа, опублікованого на сайті уряду, ці пункти прибрали: монополію на газ "Укргазвидобування" і "Чорноморнафтогазу" було збережено за "Нафтогазом". "Додатково до оптової націнки НАК "Нафтогаз України" у розмірі 1,917% за операцію з перепродажу газу "Укргазвидобування" компанії ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" буде додатково забезпечено отримання торгової націнки в розмірі 2,5%", - пояснили 112.ua у прес-службі Асоціації газового ринку. 

Новини за темою

У разі лібералізації доступу до газу внутрішнього видобутку комерційні компанії були б зацікавлені торгувати ним, каже директор ExPro Ukraine Геннадій Кобаль. За його словами, трейдери могли б заробляти те, що зараз заробляє "Нафтогаз" (93 грн за тис. куб м). Але особливо вигідно компаніям було би працювати, якби ціна за ПСО в якийсь момент стала вище ринкової: наприклад, ринок впаде до 8 тис. грн за 1 тис. куб м, а населення ПСО буде купувати за 8550 грн за 1 тис. куб м. До того ж вітчизняний газ, на відміну від імпорту, завжди стабільно доступний, додає Кобаль: "Ціна на газ з Європи коливається залежно від ринкової ситуації, від курсу гривні".

"ЄРУ ТРЕЙДИНГ" (один з найбільших трейдерів на ринку газу в Україні) позитивно ставиться до відкриття доступу до ресурсу "Укргазвидобування" для постачальників, які бажають постачати його побутовим споживачам, підтвердив 112.ua директор компанії Ярослав Мудрий. "Вважаємо, що реалізація ініціативи не змінить ціну на газ (для кінцевих споживачів, - ред.), однак рівень торговельної надбавки буде встановлюватися кожним постачальником окремо (у межах, передбачених проектом постанови Кабміну), що може створити додаткову перевагу в розрізі конкуренції на ринку поставок газу побутовим споживачам", - каже він.   

Яка собівартість українського газу?

В контексті підвищення ціни на газ на сцену вийшло найголовніше питання – скільки насправді коштує газ українського видобутку? Відзначимо, що в інтерв'ю "Українській правді" 4 жовтня глава "Укргазвидобування" Олег Прохоренко повідомив, що вартість повного циклу видобутку газу держкомпанією – від початку буріння і видобутку до закриття свердловини – може варіюватися від 180 до 250 доларів за тисячу кубометрів. З урахуванням нинішнього курсу це 5000–7000 грн за 1 тис. куб м. Якщо це так, то, виходить, "Нафтогаз" викуповував до останнього часу газ у своєї дочки за ціною нижче собівартості (4849 грн за 1 тис. куб м)? 

Новини за темою

Джерело 112.ua, добре знайоме з ціноутворенням на український газ, розповіло 112.ua, що собівартість видобутку газу "Укргазвидобування" без інвестицій, які компанія вкладає в розробку родовищ, ренти та інших фінансових витрат, не перевищує 1079 грн (38 дол.) за 1 тис. куб м. Судячи з фінансового звіту УГД за перше півріччя 2018 року, рента, собівартість видобутку, операційні витрати та податок на прибуток забирають на кожній тисячі кубометрів видобутого газу близько 3040 грн (108 доларів). За нашими підрахунками, приблизно в таку суму компанії обходилася кожна тисяча куб. м газу в першому півріччі 2018 року без урахування необхідних інвестицій. Зрозуміло, цифра досить умовна, але для загального розуміння згодиться.

"Враховуючи, що "Укргазвидобування" інвестує величезні кошти в буріння, розвідку, інтенсифікацію на виснажених родовищах, у них реально може бути висока собівартість, більше 150 доларів (4200 грн за 1 тис. куб м). Мінімальна собівартість на вже розроблених родовищах (brownfield) з урахуванням податків (у інших видобувних компаній, - ред.), починається, як правило, від 100 доларів (2800 грн) за 1 тис. куб. м", - каже 112.ua Геннадій Кобаль.

112.ua

Методик розрахунку собівартості газу може бути декілька, але, наприклад, у приватних видобувних компаній в Україні при розробці нових родовищ в Дніпровсько-Донецькій западині (основна територія видобутку газу в Україні) з урахуванням витрат на геологічне вивчення, терміну дії ліцензії, з урахуванням буріння на глибину 2-5 км, собівартість може становити 185-225 дол. (5200–6300 грн) за 1 тис. куб м. Розрахунки коректні у відповідності з показниками, актуальними в I кварталі 2018 року, сказав 112.ua начальник відділу досліджень ринків газу та енергетики ДП "Держзовнішінформ" Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Любомир Васюник. 

Васюник уточнив, що якби "Укргазвидобування" продавала видобутий газ на відкритому ринку промисловим споживачам, то станом на жовтень 2018 року він міг би коштувати близько 12 тис. грн за 1 тис. куб м, в залежності від обсягів поставки, умов оплати та інших умов контрактів, без урахування витрат на транспортування магістральними газопроводами та плати за використання розподільчих мереж. 

Навіщо потрібні інвестиції у газовидобувну галузь?

То чому ж газ для населення коштує не умовні 100-150 дол., як за собівартістю видобутку, а набагато більше? Якщо відкинути звичку уряду латати дірки держбюджету за рахунок "Нафтогазу" і гаманців українців, то на це є і суто економічні причини.

Новини за темою

В "Укргазвидобуванні" не заперечують, що враховують у собівартості газу капітальні інвестиції. "З урахуванням тих процесів, які зараз відбуваються в держкомпанії, собівартість газу знижуватися не може. Це пов'язано з тим, що компанія інвестує в переоснащення величезні кошти. Таких капітальних інвестицій галузь ще не знала", - сказав 112.ua начальник департаменту буріння "Укргазвидобування" Михайло Падучак.

З 2016 до 2020 року на програму 20/20 (збільшення видобутку до обсягу споживання населенням 20 млрд куб. м в рік, - ред.) до 2020 року було заплановано близько 4 млрд дол. інвестицій, ¾ від них призначено для реалізації проектів щодо збільшення видобутку газу від буріння, для переоснащення власного бурового флоту і поліпшення інфраструктури для проведення бурових робіт. Чверть цієї суми вже освоєно.

До кінця року "Укргазвидобування" планує ввести в експлуатацію 87 свердловин (з них 13 отримати від зовнішніх підрядників). У наступному році заплановано пробурити ще 131 свердловину. У той час як у період з 2007 до 2014 року "Укргазвидобування" вводило в середньому 55 свердловин на рік.

Буріння свердловин є основним і одним з найбільш ефективних методів приросту обсягів видобутку газу. Зокрема, за рахунок буріння нових свердловин в нинішньому році на другому за величиною родовищі УГД – Яблунівському – цього року вдалося наростити видобуток майже на 25 млн куб м, ще на 25 млн куб м видобуток зріс за рахунок капремонту свердловин, проведення ГРП. Всього за минулий рік на родовищі було видобуто близько 1 млрд куб м газу. 

Ще один напрямок, що вимагає значних витрат, – технічне переозброєння власних потужностей.

"Філія компанії УГД - БУ "Укрбургаз" до 2017 року працював на застарілому, немодернізованому обладнанні, яке не дозволяло будувати якісні свердловини в короткі терміни, що, відповідно, призводило до неможливості нарощувати обсяги видобутого газу. У зв'язку з цим швидкість буріння була дуже низькою – на буріння однієї свердловини глибиною 5000 м йшло до трьох років. Комерційна швидкість буріння власним флотом УГД становила 270 метрів/верстато-місяць (зараз завдяки модернізації і поліпшенню забезпечення необхідними матеріалами та сервісами цей показник збільшено до 450 м/верстато-місяць). Для порівняння: у зовнішніх підрядників, які залучені УГД, комерційна швидкість складає 1100 м/верстато-місяць, що дозволяє значно наблизити початок видобутку газу", - сказав 112.ua Падучак, зазначивши, що час, витрачений на буріння, - це один з ключових факторів, що впливає на підсумкову собівартість газу.   

Зараз в УГД стверджують, що купують для власного флоту саме високотехнологічне обладнання. Вартість придбаних нових верстатів для буріння великої вантажопідйомності становить 12-22 млн дол. за одиницю. Всього планується придбати 20 верстатів, контракти вже підписані, до кінця року в Україну буде поставлено 8 верстатів. І наступні 12 верстатів прийдуть до кінця липня наступного року, уточнив Падучак.

112.ua

Інвестують кошти і у процеси з поліпшення умов праці на бурових компаніях. Майданчики під нові верстати для буріння викладаються плитами або матами. Раніше вони стояли буквально в болоті. Приводяться в порядок під'їзні дороги, що дозволяє значно збільшити мобільність. 

"Запущено процеси кардинальних змін в організації побуту на бурових. На кожному майданчику вводиться посада інженера з охорони праці, медичного працівника з оснащеним кабінетом і засобами для першої домедичної допомоги. Раніше нічого цього не було. Для розселення людей компанія закуповує сучасні вагончики, в яких будуть створені належні умови. У співробітників буде туалет в приміщенні і душ з гарячою водою. З необхідних за попередніми оцінками 800 вагончиків уже закуплено близько 77 вагончиків. Мобільні містечка для буровиків, до речі, теж недешеве задоволення. Так, буровий верстат з містечком, розрахованим на бурову бригаду (53 особи) хорватської компанії Crosco (в Україні за замовленням УГД працюють три верстати компанії), у день споживає не менше 5,5 тонн дизпалива (для забезпечення роботи бурового верстата і додаткової дизель-генераторної установки)", - розповів Падучак.    

УГД планує забезпечити працівників "Укрбургаза" безкоштовним харчуванням, чого раніше не було. Раніше наймалися штатні куховарки і кухарі. Згідно з новою стратегією компанії напрям харчування буде виділено в окремий підрозділ. Компанії, які будуть організовувати харчування, найматимуть з аутсорсингу. При цьому в УГД допускають, що послуги сторонніх фахівців можуть коштувати дорожче.  

На тендерах УГД планує купити більш якісний і дорогий одяг для співробітників "Укрбургаза". На кожного буровика буде два комплекти змінного одягу (а не один, як зараз).

Щоб не втрачати темпи буріння, на час, поки йде переоснащення власного флоту, УГД залучає зовнішніх підрядників, чия робота коштує дорожче (18-24 тис. дол. на добу один верстат, за результатами торгів на ProZorro). "Якщо аналізувати вартість метра проходки, то зовнішні підрядники десь в два рази дорожче обходяться від власного. У той же час вони бурять в три рази швидше", - зазначив Падучак.

Зараз компанія працює з трьома зовнішніми підрядниками: хорватською Crosco, китайською Beiken і українською "Спецмехсервіс". 

В УГД відзначають, що зараз їм доводиться працювати на родовищах, багато з яких вже виснажені. У пластах з багатьох родовищ вже знижено тиск і добувати газ не так просто. Найбільші родовища держкомпанії Шебелинське і Яблунівське виснажені на 90% і 70% відповідно. Для розуміння: першу свердловину на Шебелинському родовищі було пробурено в 1950 році, на Яблунівському – в 1977 році. 

Для того, щоб прирощувати запаси, УГД необхідні проекти greenfield (з розвідки та відкриття нових родовищ). На це також потрібні інвестиції і набагато більші, ніж на наявних  родовищах. Greenfield передбачає значно більші витрати і по грошах, і по часу, оскільки в цьому випадку йдеться про геологічну розвідку, проведення геофізичних досліджень (2D і 3D сейсміка), розвідувальне буріння. Причому не факт, що газ буде знайдений. При greenfield 1 або 2 з пробурених свердловин можуть бути сухими і тільки третя може давати газ, нафту або конденсат, кажуть експерти.   

"На сьогоднішній день у зв'язку з відсутністю пропозиції ліцензій і блокуванням погоджень спецдозволів з боку облрад УГД відчуває з розвитком напрямки greenfield найбільші складності. Найбільше відчувається опір з боку Полтавської облради. Зокрема, протягом 2016-2018 рр.., "Полтавагазвидобування" (підрозділ УГД) отримало 63 відмови від Полтавської облради щодо дозволів на нові площі для видобутку газу або розширення вже існуючих", - сказав 112.ua Михайло Падучак. 

Інвестує УГД і в проекти інтенсифікації (ГРП, газоліфтинг), для збільшення обсягів видобутку на вже застарілих родовищах. 

* * *

Кожен українець, який платить за газ і вироблене з нього тепло, бере участь в програмі освоєння українських надр і збільшенні обсягів газовидобутку в країні. Зрозуміло, цього можна було б не робити, але в такому випадку обсяги видобутку газу не тільки не зростали б, але і стрімко скорочувалися – нам довелося б купувати імпортний газ, який дорожчий за вітчизняний.

Чи може когось зігріти взимку, коли доведеться платити за газ за новими цінами, думка про те, що всі ми інвестуємо у вітчизняний газовидобуток, – питання ще те. Однак думку українців щодо цього ніхто не питав, і вибір вже зробили за нас.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>