Чому причетність ГРУ до отруєння Скрипалів грає на руку Лондону та Києву

Як би Росія не заперечувала свою причетність до отруєння Скрипалів, навряд чи хтось із її керівництва зможе правдоподібно пояснити, за яким ще приводом двоє співробітників ГРУ опинилися в провінційному містечку на півдні Англії, де оселився їх колишній колега

Чому причетність ГРУ до отруєння Скрипалів грає на руку Лондону та Києву
Олександр Петров і Руслан Боширов kyiveuromarathon

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Як би Росія не заперечувала свою причетність до отруєння Скрипалів, навряд чи хтось із її керівництва зможе правдоподібно пояснити, за яким ще приводом двоє співробітників ГРУ опинилися в провінційному містечку на півдні Англії, де оселився їх колишній колега

Антитерористична поліція Великої Британії вирахувала двох російських громадян - Олександра Петрова та Руслана Боширова, які можуть бути причетні до отруєння колишнього співробітника Головного розвідувального управління (ГРУ) і його доньки Юлії. Прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей виступила з цього приводу в Палаті Громад британського парламенту, підкресливши, що обидва росіянина є співробітниками ГРУ (в простолюдді "ГРУшники") і виконавцями хімічної атаки в Солсбері. Так, вони відвідали Лондон і Солсбері 2-4 березня перед отруєнням Скрипалів. Росіяни потрапили в об'єктиви камер спостереження аеропортів Гатвік і Хітроу, лондонського метрополітену, вокзалу та громадських місць у місті Солсбері. Вони привезли отруйну речовину "Новичок" в кустарному флаконі під виглядом духів бренду Nina Ricci і розпорошили його на вхідні двері будинку Скрипаля. Викинутий флакон потрапив в руки місцевим жителям Чарлі Роулі і Дон Стерджесс, які також отруїлися "Новичком". Велика Британія вимагає видати Петрова і Боширова, розкрити їх справжні особистості. Нові подробиці у розслідуванні хімічної атаки в Солсбері як ніколи до речі для британських консерваторів та України.

Новини за темою

Аргумент для нових санкцій

З'явилися вагомі підстави для посилення антиросійських санкцій. Фактично Росія здійснила агресію і порушила суверенітет Великої Британії – країни-члена НАТО, застосувавши на її території заборонену хімічну зброю. В результаті хімічної атаки померла Дон Стерджесс. Також своїми діями Росія порушила Конвенцію про заборону хімічної зброї 1993 року. Велика Британія скликала 6 вересня екстрене засідання Радбезу ООН, щоб проінформувати 14 постійних і непостійних членів про нові деталі розслідування хімічної атаки в Солсбері. Міністр безпеки Великої Британії Бен Уоллес не сумнівається, що за замахом на Скрипалів стоїть Путін. Тереза Мей заявила, що Велика Британія разом зі своїми партнерами використовує різноманітні заходи через Радбез ООН, щоб протидіяти загрозі з боку ГРУ. Британський прем'єр відмовилася обговорювати інцидент у Солсбері з президентом РФ Володимиром Путіним і замість цього розмовляла з прем'єр-міністром Канади Джастіном Трюдо і президентом США Дональдом Трампом. Вона закликала запровадити міжнародні санкції за використання Росією хімічної зброї.

Британські дипломати зможуть донести з трибуни Радбезу ООН, що агресія Росії не обмежується Україною і Грузією, вона може торкнутися навіть країн-членів НАТО. Органи держбезпеки інших країн світу можуть більш уважно відслідковувати присутність російських спецслужб і видворяти кожного, хто викликає підозру в шпигунстві. Насамперед, це стосується США, країн Балтії та Польщі, де періодично викривають і видворяють російських шпигунів. Англійці дають поживу для роздумів таким країнам як Австрія, яка відмовилася вислати російських дипломатів після того, як стало відомо про хімічну атаку в Солсбері. Знімки підозрілих росіян, які розгулюють по вулицях Солсбері, де через кілька годин опинилися на межі життя і смерті Сергій і Юлія Скрипалі, а через три місяці отруїлися ще двоє британців, викликали резонанс на Заході. У своїй спільній заяві лідери США, Франції і Німеччини приєдналися до обвинуваченням РФ в отруєнні Скрипалів і висловили готовність працювати спільно для протидії загрозі з боку Росії.

Новини за темою

Навряд чи вдасться домогтися введення міжнародних санкцій проти Росії в рамках Ради безпеки ООН. Росія є постійним членом Ради безпеки ООН і накладе вето на резолюції, що передбачають санкції і звинувачення в застосуванні хімічної зброї в Солсбері. Велика Британія зацікавлена підключити своїх союзників по НАТО до введення обмежувальних заходів стосовно Росії. З кінця серпня міністр закордонних справ Великої Британії Джеремі Хант закликав країни-члени ЄС ввести санкції проти Росії, аналогічні санкціям США. У Штатах існує закон про ліквідацію хімічної і біологічної зброї від 1991 року, який передбачає санкції проти держав, які застосовують її проти своїх громадян, а також фірм, що беруть участь у її поширенні. У Держдепартаменті США повідомили про намір ввести санкції проти Росії у відповідності з цим законом з 27 серпня.

На першому етапі санкції передбачають заборону на фінансування операцій, пов'язаних з продажем російської зброї, припинення видачі кредитів і грантів російським контрагентам, заборону на експорт у Росію продукції, яка має значення для національної безпеки США, включаючи газові турбіни і різну електроніку. Якщо протягом трьох місяців Росія не допустить на свою територію місію Організації по забороні хімічної зброї для перевірки об'єктів хімічної промисловості на предмет виробництва речовини "Новичок", то Штати, згідно із законом, можуть заборонити російській авіакомпанії "Аерофлот" здійснювати польоти в США і заборонити американським компаніям експортно-імпортні операції з російськими контрагентами. Такий розклад цілком імовірний, оскільки Кремль завзято заперечує свою причетність до отруєння Скрипалів. Директор департаменту інформації і друку МЗС РФ Марія Захарова заявила, що імена підозрюваних в інцидентах у Солсбері і Еймсбері їй ні про що не говорять.

Зараз підходящий момент для введення санкцій США проти компаній, які беруть участь у будівництві газопроводу "Північний потік-2", включаючи компанії "Газпром" (Росія), Royal Dutch Shell PLC (Велика Британія, Голландія), Wintershall AG (Німеччина), Uniper SE (Німеччина), OMV (Австрія) і Engie SA (Франція). У Конгресі США йде робота над відповідним законопроектом. Нові обмежувальні заходи можна піднести як каральні заходи відносно Росії за застосування хімічної зброї. Але американцями рухають і суто економічні інтереси, так як вони хочуть скоротити частку Росії на газовому ринку Євросоюзу (близько третини), щоб звільнити ніші для зрідженого природного газу зі США.

Загальні інтереси Лондона та Києва

Нові подробиці розслідування інциденту в Солсбері грають на руку Україні. Як і Велика Британія, ми зацікавлені в посиленні санкцій проти Росії. Ще в березні міністр закордонних справ України Павло Клімкін підтримав позицію Великої Британії щодо того, що хімічна атака в Солсбері - це справа рук Росії. На полях Генасамблеї ООН наші дипломати можуть переконати представників різних країн, що застосування Кремлем хімічної зброї у Великій Британії - це ще один злочин путінського режиму, як і агресія на Донбасі і анексія Криму, а діючі санкції потрібно тільки посилювати. Стараннями української дипломатії 70 країн підтримали резолюцію "Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь" у Генасамблеї ООН, яка засуджує порушення прав кримських татар окупаційною владою. Рада Європи прийняла рішення, в якому засудила анексію півострова Росією, а США оприлюднили декларацію про невизнання анексії Криму (підтримала Польща).

Новини за темою

Україні потрібні аргументи на противагу євроскептикам, які підтримують скасування санкцій. Нещодавно президент Чехії Мілош Земан в черговий раз доводив, що антиросійські санкції не приносять нічого, крім шкоди для європейських країн, і закликав скасувати їх на найближчому засіданні Європейської ради. З аналогічними заявами влітку виступали міністр внутрішніх справ Італії Маттео Сальвіні, віце-канцлер Австрії Хайнц-Крістіан Штрахе, прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, прем'єр-міністр Словаччини Петер Пеллегріні. Нові подробиці розслідування хімічної атаки ставлять даних політиків в неприємне становище, ніби вони готові поставити на кон національну безпеку своїх країн заради скасування санкцій та економічної вигоди від співпраці з Росією. Україні варто використати британсько-російський скандал навколо інциденту в Солсбері для зміцнення своїх позицій на дипломатичному фронті боротьби за збереження антиросійських санкцій ЄС.

Політичні бонуси Терези Мей

Тереза Мей використовує розслідування хімічної атаки в Солсбері, щоб відвернути увагу від критики з вуст противників її плану "м'якого" Брексита. Суть плану полягає у збереженні доступу Великої Британії до Спільного ринку і вільного руху товарів за узгодженими з Єврокомісією торговими правилами при скороченні міграції. Цю ідею не підтримує значна частина однопартійців-консерваторів, включаючи колишнього міністра закордонних справ Бориса Джонсона. Вони виступають за повний вихід Туманного Альбіону з ЄС.

Критикують Мей і прихильники членства Великої Британії в Євросоюзі серед лейбористів. Ідея британського прем'єра не знайшла підтримки в ЄС у ході переговорів з урядами окремих європейських країн, включаючи Чехію і Францію. У жовтні відбудеться саміт, на якому представники ЄС і Великої Британії повинні затвердити угоду про Брексит, яка потім буде розглядатися в британському парламенті. Не виключено, що і в цьому питанні Мей чекає провал. На щорічній конференції Консервативної партії може бути поставлено питання про зміну лідера. У Бориса Джонсона є всі шанси стати заміною Мей. У липні діяльність чинного прем'єра підтримувало лише 30% британців.

Завдяки викриттю Петрова і Боширова тема Брекситу відійшла на другий план, і тепер Мей намагається консолідувати британське суспільство навколо зовнішньої загрози з боку Росії. Вона підносить себе як жорсткого лідера в стилі екс-прем'єр-міністра Маргарет Тетчер, яка готова йти на будь-які заходи задля захисту британських підданих. Завдання Мей – подолати розкол в Консервативній партії з приводу Брекситу. Зокрема, на останньому засіданні парламенту Мей і Джонсон дотримувалися загальних позицій щодо інциденту в Солсбері всупереч розбіжностям з питання виходу Великої Британії з ЄС. Джонсон технічно дискредитував основного опонента Мей – лідера Лейбористської партії Джеремі Корбіна. Після того, як стало відомо про діяльність Петрова і Боширова, лідер лейбористів заявив, що підтримає будь-які дії проти Росії і ГРУ. У відповідь Джонсон нагадав, що раніше Корбін заперечував відповідальність Росії за хімічну атаку. Також Корбін стверджував, що Росія анексувала Крим у відповідь на розширення НАТО на схід. Консерватори на чолі з Мей і Джонсоном виставили лейбористів і Корбіна відірваними від реальності романтиками, які не усвідомлюють загрози, що виходить від Росії.

Сирійський контекст

Нові подробиці у розслідуванні інциденту в Солсбері ускладнюють становище Росії в Сирії, яка разом з президентом Башаром Асадом готується до наступу на провінцію Ідліб – останній оплот опозиційної "Сирійської вільної армії" і організацій радикальних ісламістів. США і ООН неодноразово попереджали Росію і Асада не застосовувати хімічну зброю і утриматися від масових руйнувань. Якщо війська Асада застосують хлор або зарин, щоб викурити бойовиків з займаних позицій у населених пунктах Ідліб, то весь тягар відповідальності ляже на плечі Росії. Мовляв, Кремль не тільки використовує заборонену хімічну зброю як знаряддя вбивства на території інших країн, але і закриває очі на її застосування своїми сателітами.

Росії доведеться переконати Асада не влаштовувати в Ідлібі друге Алеппо або Думу з масовими руйнуваннями і хімічними атаками. В іншому випадку, Дамаску не уникнути нових ракетних ударів США і їх союзників, а Москві – нових санкцій. Штати вже розмістили в Середземному морі есмінець і підводний човен з крилатими ракетами "Томагавк", стратегічний бомбардувальник на авіабазі Аль-Удейд в Катарі на випадок необхідності завдати удару по військам Асада в Ідлібі у відповідь на можливу хімічну атаку його військ. США вже знищили кілька військових об'єктів в ході ракетно-бомбових ударів в Сирії в 2017-2018 роках. Заяви британських політиків про причетність двох росіян до інциденту в Солсбері привертають увагу міжнародного співтовариства до проблеми недотримання Росією режиму нерозповсюдження зброї масового ураження. Виникають побоювання щодо повторення подібних провокацій в інших країнах, де у Росії є інтереси.

Георгій Кухалейшвілі, політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>