banner banner banner banner

Чому інвестори довіряють окремим компаніям більше, ніж Україні в цілому

Незважаючи на заяви української влади про покращення бізнес-клімату в країні, ставлення інвесторів до України відображається в невисоких рейтингах міжнародних агентств і впливає на обсяг залучення іноземних інвестицій, який з кожним роком падає. При цьому авторитетні агентства присвоюють окремим компаніям рейтинги вищі, ніж у самої країни, що дозволяє їм робити вигідні запозичення на зовнішніх ринках. Наприклад, Fitch Ratings підвищило довгостроковий рейтинг дефолту емітента гірничо-металургійної групи "Метінвест" з "B" до "B+", хоча рейтинг України вже кілька років зберігається на рівні В-. Це, в принципі, виняткове явище, враховуючи методи роботи міжнародних рейтингових агентств на ринках інших країн, і воно пов'язано з рівнем довіри до конкретних компаній та їх бізнесів, кажуть експерти.

Чому інвестори довіряють окремим компаніям більше, ніж Україні в цілому
Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Незважаючи на заяви української влади про покращення бізнес-клімату в країні, ставлення інвесторів до України відображається в невисоких рейтингах міжнародних агентств і впливає на обсяг залучення іноземних інвестицій, який з кожним роком падає. При цьому авторитетні агентства присвоюють окремим компаніям рейтинги вищі, ніж у самої країни, що дозволяє їм робити вигідні запозичення на зовнішніх ринках. Наприклад, Fitch Ratings підвищило довгостроковий рейтинг дефолту емітента гірничо-металургійної групи "Метінвест" з "B" до "B+", хоча рейтинг України вже кілька років зберігається на рівні В-. Це, в принципі, виняткове явище, враховуючи методи роботи міжнародних рейтингових агентств на ринках інших країн, і воно пов'язано з рівнем довіри до конкретних компаній та їх бізнесів, кажуть експерти.

Довгостроковий кредитний рейтинг України вже кілька років зберігається на рівні В-, згідно з оцінками міжнародного рейтингового агентства Fitch. У той же час у листопаді 2015 – листопаді 2016 року Україна мала ще більш низький, переддефолтний рейтинг CCC. Невисокі рейтинги країни – одна з головних причин того, що на тлі повідомлень про покращення бізнес-клімату в Україні обсяги надходжень іноземних інвестицій продовжують знижуватися, кажуть експерти. "Згідно з прогнозом, в нинішньому році приплив іноземних інвестицій складе 1,5 млрд дол. у порівнянні з показником минулого року – 1,7 млрд дол. Роком раніше було 2,5 млрд дол. А наприклад, в 2013 році, який вважався досить непривабливим в плані залучення інвестицій роком, в Україну прийшло 4,5 млрд дол. іноземних інвестицій. Безумовно, це корелювалось з рейтингами країни, які ніколи не були досить високими", - сказав 112.ua виконавчий директор міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Один з трендів, який можна спостерігати в останні роки: на тлі зниження довіри іноземних інвесторів до України в цілому вони зберігають довіру до окремих компаній, що працюють в країні.

У чому цінність рейтингів?

Рейтинги найбільших світових агентств Fitch, Moody’s, Standard&Poor's користуються найбільшим авторитетом. Ці агентства працюють по всьому світу і рівень довіри до них найвищий, зазначив голова біржової ради ФБ "Українська біржа" Артемій Єршов: "Переоцінити роль рейтингів складно. Вони потрібні для того, щоб інвестори, які працюють на ринках капіталу, мали простий і чіткий індикатор надійності (довіри) тих боргових інструментів, які використовує компанія. Це, в певному сенсі, як знак якості. Вони дають впевненість інвесторів у тому, що чим вищий кредитний рейтинг тих інструментів, які пропонуються емітентами, тим нижчі ризики інвестора при інвестуванні в такі інструменти. Рейтинги мають велике значення для непрофесійних інвесторів, які самі не можуть оцінити компанію або отримати глибоку інформацію, на підставі якої могли б самостійно зробити оцінку надійності емітента".

Однак не всі компанії можуть дозволити собі таке задоволення як оцінка міжнародного рейтингового агентства, оскільки це недешеве задоволення, зазначив Єршов. Зокрема, за його словами, рейтинги міжнародних агентств присвоювалися євробондам таких компаній, як "ДТЕК", "Метінвест", великих банків, які виходили на ринок зовнішніх запозичень: "Укрексімбанк", "Ощадбанк". "Міжнародні агентства, як правило, рейтингують компанії, які працюють на міжнародних ринках, і саме там залучають капітал. Зокрема, з допомогою таких інструментів як випуск євробондів або залучення синдикованих кредитів іноземних банків, розміщення привілейованих акцій на міжнародних ринках капіталу", - сказав голова біржової ради ФБ "Українська біржа".

Рейтинг не тільки дозволяє оцінити ступінь довіри до країни, але і порівняти якість її інвестиційного клімату з іншими країнами. Саме з допомогою рейтингів можна оцінити, яке місце та чи інша країна займає в цілому чи в певній групі, наприклад, країн з ринками, що розвиваються, говорить Олег Устенко: "Будь-який інвестор, який приймає рішення про інвестиції, завжди враховує два параметри. Інвестор зважує рівень ризику, який отримає, інвестуючи в конкретну країну, і рівень прибутковості на вкладений капітал. Чим вище рівень ризику, тим більш висока прибутковість повинна бути отримана інвестором. З цієї точки зору будь-який інвестор дивиться спочатку на рейтинг країни в цілому і тільки після цього вивчає окремо взяті сектори і компанії".

Саме з цієї причини трійка найбільших рейтингових агентств, як правило, ніколи не присвоюють індивідуальний рейтинг компанії вище, ніж в цілому у країни. "Алегорично принцип такий: ти можеш бути гарною й успішною компанією, якій не пощастило знаходитися в тій країні, в якій вона веде бізнес. Тому рейтинги країни завжди впливають на рейтинги компаній", - сказав Олег Устенко. "Як правило, рейтинг компаніям вище, ніж у країни, в якій вона знаходиться і веде бізнес, не присвоюється. Це пов'язано з переконанням, що як би добре компанія не працювала всередині країни, все одно ті ризики, які застосовуються в країні, застосовні і до компанії", - погоджується і Артемій Єршов.

Висока оцінка інвесторів

З урахуванням цього Україна – одна з небагатьох країн, в якій можна спостерігати такий парадокс, як присвоєння окремим компаніям рейтингів вище, ніж у країні в цілому. Це явище поки що не носить масового характеру, але має місце. В якості прикладу можна навести недавнє підвищення міжнародним рейтинговим агентством Fitch Ratings довгострокового рейтингу дефолту емітента (РДЕ) української гірничо-металургійної групи "Метінвест" (Metinvest BV) в національній та іноземній валюті та рейтингу єврооблігацій з "B" до "B+" з незмінним рейтингом відновлення "RR4". Той факт, що рейтинг "Метінвесту" вище стелі України "B-" вже на два щаблі, агентство пояснює стійким поліпшенням коефіцієнта покриття твердою валютою обслуговування зовнішнього боргу. Крім того підвищення рейтингу відображає покращену структуру капіталу "Метінвесту", більш плавний профіль погашення, зобов'язання групи пріоритизації капітальних видатків, погашення заборгованості та фінансування оборотного капіталу над дивідендами, йдеться в повідомленні міжнародного агентства. Раніше у "Укрексімбанку" рейтинг також був на 1 пункт вище, ніж рейтинг України.

"Якщо присвоюється рейтинг вище, ніж у країни – це висока оцінка. Технічно це означає, що інструмент запозичення, що використовується компанією, викликає більшу довіру в інвесторів. При присвоєнні рейтингу оцінюється і фінансовий стан компанії, і процеси, які в ній відбуваються, зокрема, пов'язані із управлінням ризиками", - сказав Артемій Єршов. За словами Олега Устенка, можуть бути лише окремі випадки, винятки, але в основному, як правило, вони стосуються тільки компаній, які представлені на міжнародних майданчиках, відомі на світових ринках.

Що стосується "Метінвесту", ставлення інвесторів до компанії пояснюється в тому числі і надійною кредитної історією. Нагадаємо, в 2018 році операція "Метінвесту" з рефінансування своєї заборгованості (2,271 млрд доларів США) була визнана угодою року серед емітентів країн Європи, Близького Сходу і Африки за версією журналу IFR, нагороди якого вважаються найпрестижнішими у світовому фінансовому співтоваристві. "Метінвест" змушений був почати переговори про реструктуризацію боргу на початку 2015 року, оскільки з середини 2014 року група потрапила в "ідеальний шторм". Ціни на сталь і залізорудну сировину в той період часу знизилися до найнижчого за останні 10 років рівня. Збройний конфлікт у східній Україні призвів до зниження обсягів виробництва, а також значного зниження лімітів західних банків на фінансування українських позичальників. У зв'язку з цими причинами група не змогла обслуговувати свій борговий портфель на тих умовах і була змушена розпочати переговори про реструктуризацію.

Україна програє в боротьбі за інвестиції

Незважаючи на успіх окремих компаній, в цілому в країні ситуація потребує суттєвих змін, наголошують експерти. "Низькі рейтинги України – це одна з причин чому українські, навіть прогресивні компанії отримують так мало інвестицій. Це логічно: адже рейтинг це, зокрема, похідна від якості бізнес-клімату в країні. А на це впливає і захист прав власності, і прозорість судової системи, і рівень корупції, рівень розвитку інфраструктури", - каже Устенко. Як повідомляло українське представництво найбільшої у світі некомерційної лобістської організації США, Американської торгової палати, за кількістю корупційних проявів наша країна вже скотилася до домайданного рівня, а оптимізму щодо можливих покращень у великого бізнесу помітно поменшало.

"Кредитні рейтинги мають величезний вплив на ставки за міжнародними кредитами та єврооблігаціями. Зараз у світі дуже багато грошей і багато охочих позичити. Але дуже багато кредиторів в своїх інвестиційних політиках обмежені в можливості позичати країнам і компаніям з низькими кредитними рейтингами. Чим вище рейтинг у компанії або країни - тим більше коло потенційних кредиторів. З українським рейтингом коло потенційних кредиторів в сотні разів вужче, ніж для країн з рейтингом рівня Росії або Казахстану, і в сотні тисяч разів вужче, ніж для західних країн. Саме тому ми бачимо, що російські або казахські емітенти можуть дозволити собі міжнародні позики під ставку 3-5%, в той час як нашим позичальникам і під 9% не особливо хочуть позичати", - говорить керівник аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій.

Крім іншого, в 2019 році знову очікуються суттєві виплати за державним суверенним боргом. У зв'язку з високим борговим навантаженням України програма МВФ – це єдиний на сьогодні ресурс для економічного виживання країни. Обслуговувати борги країна поки що не може, і єдине, що рятує ситуацію – рефінансування за рахунок коштів фонду. Україна не має іншої альтернативи, крім як працювати з МВФ, говорив у розмові з 112.ua керуючий директор інвестиційно-банківського департаменту Concorde Capital Сергій Чуйкін. Не додає агентствам оптимізму і конфлікт на Донеччині, який за даними Fitch продовжує нести ризики для "загальної макроекономічної діяльності та стабільності" країни.

"Останнім часом інвестори стали більш перебірливі, вони вже пережили досвід кризових явищ в світі і тому направляють інвестиції, як правило, в ті регіони, які вважають тихою гаванню і де їхні гроші, на їхню думку, будуть більш захищені. Тому інвестори стали вибирати менший прибуток, але і менші ризики. Таким чином, вони стали йти з країн з ринками, що розвиваються (до яких належить і Україна) у розвинені економіки. В результаті конкуренція за інвестиційний ресурс значно зросла. Україна програє в боротьбі за інвестиційний ресурс і одна з причин, чому у нас такі низькі темпи економічного зростання на рівні 3% в рік, саме низькі рейтинги. Країна програє не тому, що у нас немає цікавих бізнес-проектів, а тому що країна в цілому має високий рівень ризику і це розуміють інвестори", - сказав 112.ua Олег Устенко. Експерт також зазначив, що спочатку сама історія рейтингів йде корінням в те, що країни стали конкурувати за інвестиційні ресурси, які дозволяють забезпечувати високі темпи економічного зростання, зміцнювати економіку країни і забезпечувати добробут громадян. І схоже, що усвідомлення важливості залучення інвестицій вже давно прийшло до всіх, крім представників української влади.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>