Четверо під Кабміном: Чи дійсно в Зеленського визначилися з прем'єром?

Четверо під Кабміном: Чи дійсно в Зеленського визначилися з прем'єром?
Офіс президента України

Наталія Лебідь

Журналіст

"У нас є шорт-лист, у ньому Андрій Коболєв, голова правління НАК "Нафтогаз України"; Юрій Вітренко, виконавчий директор "Нафтогазу"; Олексій Гончарук, заступник голови Офісу президента з економічних питань; Владислав Рашкован, виконавчий директор МВФ", – перерахував секретар Національної інвестиційної ради Давид Арахамія імовірних претендентів на посаду голови уряду.

"Список Арахамії" пішов гуляти медіа, викликаючи більш або менш бурхливі обговорення. Ми також залучили до його аналізу експертів, які поділилися на дві групи.

Частина з них вважає, що говорити про кандидатуру прем'єра поки рано. І що названі чотири прізвища "не справжні". Ні, це не жарт щось ніби відставки Андрія Богдана, а зондування ґрунту на предмет того, як зустрінуть у зацікавлених колах ці імена.

Друга група коментаторів не розглядає інформації про претендентів як фейкову і дає оцінку їхнім шансам. Обидві точки зору буде наведено нижче, але спочатку – кілька слів про самих претендентів.

Ху із ху

Перший у списку – Андрій Коболєв. Майже протеже олігарха Ігоря Коломойського, який свого часу відгукувався про нього схвально і, власне, висловлював надію (або навіть побажання), що саме Коболєв очолить український уряд. Коболєв – мільйонер (принаймні, гривневий).

Новини за темою

Головний рядок його послужного списку пов'язаний, безумовно, з "Нафтогазом", де чиновник пропрацював з 2002 по 2010 рік. А потім після декількох років паузи, вже в 2014-му, повернувся до компанії на посаду голови правління.

Коболєв також є фігурантом низки кримінальних справ, про яких сам об'єкт переслідування говорить недбало, тоном легкої втоми: "Нині порушено величезну кількість справ. У мене є грубезна тека з цими справами, я їх періодично гортаю. Там і НАБУ, і прокуратура – все є.

Самі по собі ці розслідування – нормальний процес, я до цього ставлюся спокійно. Але жодну з цих справ не було закрито, всі вони в підвішеному стані. І це створює істотний ризик".

Номер два – Юрій Вітренко. Насамперед, цей претендент – син відомої "прогресивної соціалістки" Наталії Вітренко. Свого часу президент Зеленський зазначив головний критерій відбору голови уряду: кандидат не повинен бути пов'язаний з жодним політичним рухом.

Андрій Коболєв З відкритих джерел

Припустимо, що кровна спорідненість з головою партії ще не робить людину заангажованою у справи цієї партії. Але не менш важливо те, що Вітренко також пов'язаний з "Нафтогазом" (а "Нафтогаз" своєю чергою пов'язаний з Коломойським).

У 2006 році він став спочатку радником, а потім головним радником голови правління НАК "Нафтогаз України". Пізніше, а саме в 2010-му, заснував власну інвестиційну компанію AYA Capital.

Але в 2014 році повернувся до роботи в "Нафтогазі", де обіймає посаду виконавчого директора. У цьому його кар'єрний шлях нагадує просування Андрія Коболєва.

Третій претендент – 35-річний Олексій Гончарук, наймолодший з усіх. Працював у низці інвестиційних кампаній, а щодо політичних уподобань, то в 2014 році під час парламентських виборів був першим номером у списку партії "Сила людей".

Незважаючи на назву, партія виявилася слабкою і з результатом 0,11% до Ради не потрапила. Але соціальний ліфт таки підхопив Гончарука і повіз його вгору.

Кандидат працював позаштатним радником колишнього міністра екології та природних ресурсів, а потім радником міністра економічного розвитку і торгівлі Степана Кубіва. А після президентських виборів став частиною команди Зеленського і обійняв посаду заступника голови Офісу президента.

Юрій Вітренко З відкритих джерел

З 21 червня був призначений членом Національної інвестиційної ради України та Національної ради з питань антикорупційної політики. Перший орган до нього очолював Борис Ложкін, але, судячи з інвестиційного клімату України, не надто успішно.

Щодо четвертого варіанта – Владислава Рашкована, – то за ним тягнеться доволі анекдотична слава. Взагалі-то його візитною карткою повинна бути робота в Нацбанку.

У 2014-му Владислав Рашкован став членом правління НБУ як директор департаменту стратегії та реформування банківської системи. Того самого року Рашкован пішов на підвищення – був призначений виконувачем обов'язків заступника голови НБУ і обіймав цю посаду до серпня 2016 року.

Але прославився він не цим, а радикальним скороченням кадрів у НБУ, включаючи прибиральниць. У результаті Нацбанк стояв немитим і нечищеним, але справжній колапс виник у туалетах, які також ніхто не прибирав.

Нинішній депутат від "Слуги народу", а раніше – просто журналіст Олександр Дубинський так описав цю кризу: "Внаслідок масштабних скорочень у Нацбанку вирішили пограбувати 55 мільйонів гривень на прибирання.

Олексій Гончарук З відкритих джерел

Для цього "реформатор" Владислав Рашкован розігнав усіх прибиральниць і запропонував віддати клінінг приміщень НБУ на аутсорсинг. Однак пильність журналістів зірвала цей колосальний "сортирный тендер".

Після чого працівники Нацбанку майже півтора року сиділи без туалетного папера і мила.

Такі чотири претенденти на пост голови українського уряду. Принаймні, за версією Арахамії. А ось що думають про них опитані 112.ua експерти.

Не вірю!

Професор і доктор політичних наук Валентин Якушик зазначає таке: "По-перше, про джерело інформації. Давид Арахамія не той діяч, словам якого слід повністю довіряти. Це фігура другого і навіть третього плану в команді президента Зеленського.

Владислав Рашкован З відкритих джерел

Його, сповненого амбіцій і зарозумілості молодого народного депутата, цілком можуть просто використовувати як канал зливу дезінформації, а точніше – абсолютизації одного з можливих варіантів дій керівництва команди Зеленського – підходу, до якого президента України підштовхують структури світового фінансового капіталу".

"По-друге, – додає Якушик, – представлено вже аж ніяк не новий список "претендентів" на пост прем'єр-міністра України.

Для визначення найбільш ймовірного варіанта вибору з боку президента Зеленського в межах цього чітко обмеженого ідеологічними та корпоративними рамками підходу слід встановити пріоритети при ухваленні такого тимчасового рішення.

Зазначу один з них. Так, якщо зважати на пріоритет легкості подальшої (у разі необхідності) відставки прем'єра, то Коболєв і Вітренко варті переваги.

Для їхнього усунення з поста прем'єр-міністра не буде потрібно багато зусиль, причому не тільки тому, що у Верховній Раді поки що завжди знайдеться більшість голосів, а й тому, що їх легко делегітимізувати, посилаючись на їхні перекази родичам за кордон нечуваних, багатомільйонних гонорарів, поки що зовсім незаслужених.

Світові фінансові структури не зможуть протиставити що-небудь серйозне "наполегливим вимогам обурених народних мас".

"Гончарук та Рашкован у цьому плані мають більшу стійкість. Рашкован взагалі може розглядатися як відносний "важковаговик", бажаний для міжнародного фінансового капіталу як провідник його волі в Україні.

Тому, думається, у нього шансів на другий за значимістю державний пост менше, ніж у Гончарука.

Напевне, Гончарук може бути тим, з ким у Володимира Зеленського буде неформальна домовленість про те, що він поки не буде створювати "свого політичного іміджу" і на першу вимогу президента він, і без заздалегідь написаної та підписаної заяви про відставку (без зазначення дати), одразу ж піде у відставку.

І на закінчення: швидше за все, Володимиру Зеленському на початковому етапі своєї постелекторальної загальнодемократичної "антикорупційної революції" доведеться погодитися надати пост прем'єр-міністра безпосередньому представнику інтересів і волі світового фінансового капіталу.

Однак у революцій є доволі чіткі етапи, і вони, як правило, супроводжуються зміною багатьох ключових політичних фігур", – каже Якушик.

А заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко вважає, що "список Арахамії" було оприлюднено не просто так.

При цьому він солідарний з Валентином Якушиком: автор інформаційного вкидання – не те джерело, якому можна беззастережно довіряти. "Ці прізвища спливли, тому що цього хотів один з чотирьох претендентів.

А потім ця інформація набула поширення. Говорити про те, що це саме ті люди, яких дійсно розглядають у "Слузі народу" на прем'єрський пост, поки рано.

Це – закидання вудки, улюблений прийом у команді Зеленського. Пам'ятаєте, як це було в інших випадках? Богдан говорить про російську мову, а Стефанчук заперечує, мовляв, ні, ми не будемо її насаджувати тощо.

І нинішній витік інформації – також перевірка того, як суспільство відреагує на цих персон".

"Зеленський зазначав, що хоче, щоб прем'єром став не політик, а людина, яка буде технічно здійснювати свої повноваження, і взагалі – особа, невідома широкій громадськості.

Але всі чотири названі персони відомі, принаймні, широкому колу експертів. Тому мені здається, що насправді в прем'єри буде висунуто зовсім іншого претендента, про який поки що не кажуть.

Тим паче що поки немає 100-відсоткової впевненості в тому, що буде створено саме монокоаліцію", – додає Петренко.

Усе можливо, але...

З переліку Арахамії найбільш імовірним прем'єром керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов вважає Гончарука.

А на уточнювальне запитання, чи буде Гончарук справжнім головою Кабміну, або замість нього стане керувати Богдан, експерт відповідає так: "Краще б був Богдан, тому що він знає прем'єрську кухню ще з часів Азарова".

Щодо Коболєва, то Золотарьов переконаний: у нього – "дуже негативний імідж, і не тому, що він пов'язаний з Коломойським, а через тарифний геноцид.

За час його правління тарифи зросли увосьмеро". Про Рашкована наш співрозмовник говорить ще лаконічніше: "Після його туалетної реформи залишилося відчутне амбре", тому ця кандидатура теж проходить під рубрикою "швидше, ні, ніж так".

Директор компанії персонального і стратегічного консалтингу Berta Communications Тарас Березовець також вважає, що "високі шанси у Вітренка і Гончарука.

Новини за темою

Коболєва в оточенні Зеленського вважають близьким до Коломойського, конфлікт з яким перебуває в латентній фазі, але дуже швидко переросте у відкрите протистояння".

Щодо Рашкована, то він "поставив умову, що в нього буде право вето на призначення міністрів, однак у Зеленського цього не хочуть.

Їм більше подобається Гончарук, тому що він погодиться на всі кандидатури міністрів і буде, по суті, технічним прем'єром, а керувати урядом стане голова Офісу президента Богдан.

І оскільки тепер Гончарук є прямим підлеглим Богдана, то останній вважає, що його руками буде заправляти всім".

Спілкуючись з експертами, важко було не згадати того, хто нині, мабуть, найгірше розчарований тим, що прем'єрський пост гарантовано дістається іншому.

"Юлія Тимошенко – людина старої школи, яка думає одне, говорить інше, а робить третє. Звичайно, їй дуже неприємно, і за першої ж можливості вона подбає про свій інтерес.

Як це було з Порошенком, який у 2014-му блискавично виграв вибори і до якого в коаліцію попросилася Тимошенко.

До того ж усе дуже відносно: сьогодні в Зеленського високий рейтинг, а вже через рік його може просто не бути", – каже Березовець, реагуючи на нашу репліку про ошукані надії Юлії Володимирівни.

Він вважає, що як "втішний приз" їй може відійти місце віце-спікера і навіть першого віце-спікера.

Утім, хто б не очолив уряд, ця особа буде цікавою насамперед мірою своєї відстороненості від президентської вертикалі.

Звичайно, що прем'єр-міністр, фактично приведений до влади "Слугою народу", не може не слухатися вказівок з Офісу президента.

І все ж стовідсоткова маріонетка в цьому кріслі матиме жалісний вигляд.

Усі вагання з цього приводу добре підсумував Богдан Петренко: "Прем'єр буде настільки ж самостійним, наскільки самостійним є сам Зеленський.

Між ними можна поставити знак рівності. Якщо ми вважаємо президента незалежною фігурою, то такою ж буде і голова уряду", – каже він. А чи є президент України незалежною фігурою? Це питання ми поки винесемо за дужки.

Наталія Лебідь

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>