Черги як при "совку": Чому напередодні безвізу так проблематично зробити біометричний паспорт

Після того, як стало відомо, що Європейський Союз все-таки схвалив введення безвізового режиму з Україною, у центрах видачі біометричних паспортів почався справжній ажіотаж. Черги за документом, з яким можливі безвізові поїздки, українці займають з 6 ранку. До моменту відкриття паспортних сервісів біля закритих дверей збираються до півсотні людей. У зв'язку з ажіотажним попитом час на оформлення зріс з 15-20 хвилин до декількох годин. Так що зробити біометричний паспорт стало дуже проблематично

Черги як при "совку": Чому напередодні безвізу так проблематично зробити біометричний паспорт
Oleksii Kavunets

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Після того, як стало відомо, що Європейський Союз все-таки схвалив введення безвізового режиму з Україною, у центрах видачі біометричних паспортів почався справжній ажіотаж. Черги за документом, з яким можливі безвізові поїздки, українці займають з 6 ранку. До моменту відкриття паспортних сервісів біля закритих дверей збираються до півсотні людей. У зв'язку з ажіотажним попитом час на оформлення зріс з 15-20 хвилин до декількох годин. Так що зробити біометричний паспорт стало дуже проблематично

Як відомо, 11 травня Рада Європейського Союзу ухвалила остаточне рішення про введення безвізового режиму між Україною та ЄС. Повідомлялося, що 17 травня в будівлі Європарламенту відбудеться підписання відповідного законодавчого акта, а з 11 червня українці зможуть відвідувати країни ЄС без віз.

Втім, те, що "безвізнаш", було відомо набагато раніше. Й українці кинулися робити біометричні паспорти, за якими можна їздити до ЄС без віз. У сервісні центри вишикувалися багатолюдні черги. Сьогодні блогер Денис Казанський опублікував фотографії в сервісний центр на площі Лесі Українки. "Щоб подати документи на біометричний паспорт, чергу на паспортний сервіс потрібно займати з 6 ранку. Ті, хто приходить у момент відкриття, можуть не встигнути подати документи", - написав він.

Користувачі соцмереж також активно діляться враженнями від черг.

Керівник прес-служби ДП "Документ" Володимир Поліщук розповів 112.ua, що в центрах обслуговування громадян "Паспортний сервіс" в останні дні дійсно спостерігається велике пожвавлення. За його словами, воно пов'язане, по-перше, з фактором "сезонності" - напередодні літніх канікул завжди збільшується кількість людей, які бажають оформити закордонний паспорт.

Новини за темою

У той же час, кількість звернень за біометричним паспортом почало зростати ще й тоді, як Європарламент проголосував за безвіз для України (6 квітня, - ред). "А після того, як його затвердили на рівні Ради Європи і прозвучала заповітна дата, люди кинулися масово оформляти паспорти", - сказав Поліщук.

Слід зазначити, що деякі користувачі соцмереж повідомляли про черги і збільшення часу очікування в сервісних центрах ще на початку травня.

За словами Поліщука, якщо раніше оформлення (здача документів, оплата, фотографування) займали 15-20 хвилин, то зараз це вже кілька годин. І це при тому, що керівництво ДП "Документ" прийняло рішення, що центри працюють і в суботу, і в неділю (неповний день з 10:00 до 16:00). "Сервісні центри відкриваються о 9 ранку, і вже кілька днів ми спостерігаємо, що до 8 ранку біля входу збирається до 40 осіб", - говорить Поліщук.

При цьому центри приймають документи лише до 15:00, після цього працюють вже з тим обсягом документів, який громадяни встигають подати до цього часу.

Ситуація ускладнюється і тим, що у зв'язку з роботами з відновлення захищених каналів зв'язку (як відомо, робота частини сервісних центрів була зупинена у зв'язку з перевіркою, яку проводила СБУ) частина центрів як і раніше не працює. Таким чином, працюючі центри взяли додаткове навантаження, людей з інших міст.

Як відомо, 6 квітня всі центри "Паспортний сервіс", де українцям надаються послуги з оформлення закордонних паспортів, призупинили роботу з технічних причин.

У прес-службі МВС уточнили, що тимчасова зупинка оформлення і видачі біометричних документів у центрах надання адміністративних послуг та "Паспортних сервісах" на всій території України сталася у зв'язку зі слідчими діями СБУ в одного з операторів зв'язку.

Зазначалося, що особливо гостро проблему відчули в Києві, де значна кількість закордонних паспортів оформлялася в ЦНАП і чотирьох "Паспортних сервісах".

За словами Поліщука, станом на сьогоднішній день на прийом документів поки закрито сервісні центри в Житомирі, Миколаєві, Сумах, Хмельницькому, Чернівцях, Вінниці, Запоріжжі, Луцьку, Тернополі, Херсоні, Черкасах і Кривому Розі. У цих містах центри працюють тільки на видачу документів.

На прийом та видачу документів зараз працюють 3 сервісних центри в Києві, два в Одесі та Львові, по одному в Харкові, Івано-Франківську, Дніпропетровську та Ужгороді.

"До кінця цього тижня ми очікуємо, що запрацюють центри в Хмельницькому, Луцьку та Тернополі. Всі 26 центрів повинні бути розблоковані і, сподіваюся, запрацюють у повному обсязі вже до кінця місяця", - сказав Поліщук.

Він закликав українців не штурмувати "Паспортні сервіси" зараз, а почекати пару тижнів, тоді черг точно вже не буде.

Керівник прес-служби Державної міграційної служби України Сергій Гунько уточнив нам, що станом на 13 травня в Україні вже видано 3 млн 318 тис. біометричних паспортів.

За його словами, на сьогоднішній день підрозділи міграційної служби працюють у штатному режимі, і всі бажаючі можуть оформити біометричний закордонний паспорт.

Слід зазначити, що підрозділи міграційної служби в неділю, 14 травня, і в понеділок, 15 травня, не працювали в зв'язку з вихідними. У суботу, 13 травня, працювали не повний день. У ці дні, за повідомленнями в соцмережах, почався піковий попит на документи. Відповідно, чи будуть черги у відділеннях міграційної служби, буде ясно завтра, 16 травня.

"Спостерігається сезонне зростання попиту на документи для виїзду за кордон, у середньому на 10%. Після рішення Європарламенту незначно зріс і попит на біометричні паспорти. Якщо раніше видавалося до 10 тисяч паспортів на день, зараз ця кількість збільшилася до 12 тисяч", - визнав Гунько.

Володимир Поліщук зазначив, що також дещо зросла кількість звернень за біометричними паспортами з боку громадян України, які живуть на окупованих територіях Донбасу і Криму. У той же час Гунько цю інформацію спростував.

Зростання кількості звернень громадян, що проживають на окупованих територіях, не фіксується.

За інформацією 112.ua, у Міграційній службі не поділяють громадян України, які приїхали з окупованих територій і мають намір туди повернутися, а також тих, хто має внутрішній паспорт, виданий на окупованій території, але постійно проживає в Україні, як біженець, наприклад. Тому, якщо людина проїхала пункт пропуску і до неї не було претензій від правоохоронних органів України, теоретично, вона також може отримати біометричний паспорт і скористатися правом на безвіз.

"Процедура оформлення біометричного закордонного паспорта однакова для всіх громадян України. З точки зору юридичної, ніяких підстав для відмови у видачі зареєстрованим на окупованих територіях громадянам України зараз немає. Але ми приймаємо рішення про видачу документа тільки, якщо можемо ідентифікувати людину. На жаль, з громадянами, зареєстрованими на окупованих територіях, ідентифікація можлива не завжди", - пояснив Сергій Гунько.

Новини за темою

Експерти відзначають, що ажіотаж на біометричні паспорти не означає, що всі українці мають намір ними скористатися у перші ж дні дії безвізу. Не виключено, що багато отримують документи "про запас".

Комерційний директор TEZ TOUR в Україні Аркадій Маслов повідомив, що істотного зростання продажів турів у Європу поки не спостерігається.

"Можливо, ситуація зміниться з остаточним введенням "безвізу". Прогнозувати, наскільки збільшаться турпотоки в Європу, зараз досить складно. Платоспроможні туристи, які традиційно відпочивають у Європі, переважно мають мультивізи в країни Шенгену. Тому скасування віз, найімовірніше, вплине на продажі турів last minute (гарячі тури, - ред), які раніше були недоступні українцям", - сказав Маслов.

В інших турагенствах уточнили, що найбільш продаваним напрямком у них залишається Туреччина, що характерно для нинішнього сезону.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів