Бути чи не бути другому туру: Вибори мера Одеси тільки починаються?

В Одесі депутатам вже представили мера Труханова, але його конкурент Саша Боровик домагається другого туру в суді

Бути чи не бути другому туру: Вибори мера Одеси тільки починаються?
Думская.net

Олена Зигульська

Журналіст

В Одесі депутатам вже представили мера Труханова, але його конкурент Саша Боровик домагається другого туру в суді

28 жовтня в терміновому порядку була зібрана сесія Одеської міськради, де новообраним представникам громади та ЗМІ був представлений новий-старий мер Геннадій Труханов. Сесія стартувала о 15:00, а вже о 16:00 Одеський окружний адміністративний суд почав розгляд позову про фальсифікацію результатів на місцевих виборах на користь Труханова. Позов подав один з кандидатів, ставленик голови Одеської ОДА Саша Боровик, який зайняв на виборах друге місце. Він наполягає на перерахунку голосів на низці дільниць, де зафіксовані порушення. Під стінами суду зібралися сотні активістів, як на користь Геннадія Труханова, так і підтримуючі Сашу Боровика. Напруга зростає. У суті питання розбирався спецкор 112.ua.

Гучні звинувачення і скандали

Місцеві вибори, які пройшли в Україні 25 жовтня, стали справжнім випробуванням: нове виборче законодавство, перефарбовані політики, децентралізація з розширенням повноважень влади на місцях, скорочення кількості депутатів, що загострювало конкуренцію, - все це призвело до безлічі скандалів і звинувачень, адже ставки на виборах зросли. Неабияка боротьба розгорілася і в Одесі, яка завжди виділяється своєю специфікою.

Новини за темою

Так, кандидатом на посаду міського голови в Одесі зареєструвалися 42 людини, більшість з яких були технічними фігурами - в інтернеті насилу можна знайти фото десятків кандидатів, а в деклараціях багатьох з них значилися нулі, хоча заставу в розмірі 36 тисяч гривень вони справно сплатили. У день виборів всю Україну повеселила звістка про затримання поліцією персонажа Чубакки, який проводив незаконну агітацію. У той же день відбувся суд над правопорушником, і йому призначив штраф у розмірі 170 гривень. Новим депутатом міськради обраний ще один герой гучного блокбастера - імператор Палпатін, який в Одесі балотувався від партії Геннадія Труханова "Довіряй справам".

Неоднозначними гравцями передвиборчої гонки стали Сергій Ківалов, який оголосив про зняття своєї кандидатури, коли бюлетені вже були надруковані, таким чином відтягнув голоси виборців, а також Саша Боровик - ставленик і радник Міхеїла Саакашвілі. Губернатор активно агітував за маловідомого в місті кандидата, який заявив, що йде на вибори, всього за три тижні.

Явка на виборах побила антирекорд України - Одеса в основному проігнорувала можливість волевиявлення. Явка склала лише 38,6%, по області результат ще нижчий. Незважаючи на це, підрахунок голосів затягнувся - у понеділок члени виборчої комісії відзвітували про результати обробки 25% бюлетенів, далі в інформаційному просторі від офіційних осіб кілька днів була тиша. Про перемогу Труханового в один тур повідомляли лише активісти Одеського комітету виборців України, які підкреслювали, що дані можуть змінитися. А також народний депутат України Дмитро Голубов. Разом з тим відразу після завершення голосування Геннадій Труханов у прямому ефірі одного з центральних телеканалів заявив, що його можна привітати з переобранням і перемогою.

Новини за темою

Однак Міхеїл Саакашвілі та Саша Боровик під час прес-конференцій стверджували протилежне: Одесу чекає другий тур боротьби за крісло мера. Саакашвілі навіть назвав на своїй сторінці в соцмережі перемогу Труханового в першому турі "нісенітницею собачою". Соцопитування на старті давали Боровику невеликі шанси - всього 4-5%, він всерйоз не розглядався як реальний кандидат на посаду міського голови. Але саме він зайняв друге місце - згідно з даними Одеської ТВК, Олександр Боровик набрав 66,5 тисяч, або 25,7% голосів.

112.ua

27 жовтня Саакашвілі зібрав термінову прес-конференцію, у ході якої заявив про масові фальсифікації результатів виборів. Глава області представив понад 80 протоколів з підправленими коректором цифрами навпроти прізвища Труханового у бік збільшення. Також виступила член виборчої комісії №511104 Алевтина Коротка, підтвердивши, що на її очах голова комісії змінила цифру голосів за Геннадія Труханова з 306 до 506. Саакашвілі в полум'яній промові підкреслив, що вибори фальсифікуються методами Сергія Ківалова, а це ще у 2004-му році викликало хвилю невдоволення українців, яка переросла в Помаранчеву революцію. Глава регіону звинуватив у фальсифікації результатів Олега Бриндака, який при минулому скликанні був секретарем Одеської міськради, а також півтора року очолював місто після відмови від посади Олексія Костусєва в 2013-му році. Крім цього Саакашвілі заявив, що за тиждень до виборів в Одесу приїхав кримінальний авторитет Олександр Ангерт, близький соратник Труханова, щоб вибори пройшли в потрібному руслі. Голова Одеської ОДА попередив: чи другий тур і чесні вибори, чи кримінальні справи.

"Я пояснив чинному меру Труханову, що є чіткі індикації порушень, і закликав його пояснити своїм членам комісії не порушувати закон, йти на другий тур. Якщо він переміг у другому турі, не було б жодних проблем, незважаючи на те, що вони роблять у місті. Але вони пішли звичним шляхом - вони не можуть не красти. Ми повинні все поміняти і в Одесі, і в країні. Повинні бути люди, які служать не власній кишені, а мешканцям міста. У країні достатньо розумних сил, я дуже розраховую на правильну реакцію судової системи, людей, які в країні ухвалюють рішення, починаючи від президента", - підкреслив Міхеїл Саакашвілі.

Інтрига зберігається

Відразу після гучних заяв Саакашвілі увечері міська виборча комісія офіційно оголосила результати виборів: Геннадій Труханов набрав 51,93%, або 138,865 голосів. У цей же час у низці видань з'являються повідомлення про блокування роботи районних виборчих комісій правоохоронцями та вилучення протоколів. Зранку 28 жовтня поширюється інформація про згоду Труханового на перерахунок голосів, але за умови законності процедури. Разом з тим у терміновому порядку була скликана сесія Одеської міськради, а Геннадій Труханов був представлений як новообраний міський голова. У поспіху мер навіть забув про присягу і закрив сесію після привітань. Тому присягу він і депутати приймали фактично після завершення сесії.

Новини за темою

У своєму виступі Геннадій Труханов подякував всім за роботу та закликав депутатів об'єднатися шляхом створення письмової угоди.

"Я буду стояти поруч, і я розумію, що в штабі мого суперника збираються перераховувати до тих пір, поки він не переможе. Другий, третій, десятий тур - це нескінченно. Я пропоную заспокоїтися, сісти за стіл переговорів і працювати на благо Одеси", - зазначив міський голова.

Але Саакашвілі заявляє про продовження боротьби. У той же день о 16:00 почалося засідання окружного адміністративного суду за позовом Саші Боровика про перерахунок голосів у зв'язку з фальсифікаціями. Позов поданий проти міської виборчої комісії. Засідання суду затягнулося до ночі і було перенесено на наступний день. Слід зазначити, що суд відхилив клопотання Боровика про те, щоб призупинити дію рішення міськвиборчкому, оголосив Геннадія Труханова міським головою, пояснивши це тим, що призначення вже виконане. Для скасування необхідні інші процедури і дії, допустимість яких і розглядається суддями. У ході засідання були заслухані свідки обох сторін, судді неодноразово переривалися на закриті наради. Перед будівлею зібралися сотні активістів, що підтримують обох кандидатів, відбувалися сутички.

Пресс-служба президента

О 18:00 Саакашвілі зібрав активних одеситів, які надають йому підтримку. Було створено "Громадський комітет проти шахраїв і злодіїв". У ході зустрічі обговорювалися минулі вибори. Громадські діячі переконані, що результати виборів були сфальсифіковані. Також у ЗМІ з'явилася інформація про затримання двох новообраних депутатів від промерської партії "Довіряй справам" Володимира Киреєва і Дмитра Пеструєва з фальшивими бюлетенями. Саакашвілі заявив про вилучення прокуратурою протоколів виборчих дільниць, щоб розслідувати можливі порушення під час місцевих виборів. Також одеська міліція проводить досудове розслідування за фактами можливої фальсифікації при заповненні протоколів дільничними комісіями. Більш того Малиновський райвідділ міліції розпочав провадження у справі про порушення порядку транспортування і передачі документів до територіальної виборчої комісії проти однієї з ДВК.

Новини за темою

Чим закінчиться конфлікт, чи буде в Одесі другий тур виборів мерів, чи понесуть покарання винні у фальсифікації, якщо підтвердяться факти порушень, поки невідомо. Але як зазначає координатор "Асоціації журналістів "Європейський вибір" Віктор Аксанюк, який моніторив вибори в місцеві ради, в Україні зберігається принцип: не важливо, як проголосують, важливо, як порахують. Тому можливо все. Можлива ситуація, коли показово на низці дільниць голоси все ж перерахують, якщо вони не співпадуть з результатами протоколів, то Одесу може очікувати другий тур перегонів.

"Зрозуміло, що на 700 дільницях ніхто не проведе ще раз перерахунок. Це не передбачено законодавством. Законних підстав для цього немає. Ситуація, яка розгортається зараз в Одесі, вона вирішується навіть не тут, а в Києві", - підкреслив Віктор Аксанюк.

Олена Зигульська, спеціально для 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>