banner banner banner banner

Бунт лівих: Чому Франція протестує проти політики Макрона

Профспілки грають на руку лівим політикам, які програли на президентських і парламентських виборах і намагаються пропіаритися і поповнити ряди своїх прихильників

Бунт лівих: Чому Франція протестує проти політики Макрона
Протести проти трудових реформ Макрона Le Figaro

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Профспілки грають на руку лівим політикам, які програли на президентських і парламентських виборах і намагаються пропіаритися і поповнити ряди своїх прихильників

У вівторок, 12 вересня, Францію охопили масові акції протесту та заворушення. Понад 223 тис. французів вийшли на вулиці Парижа та інших великих міст протестувати проти трудової реформи президента Еммануеля Макрона, який зацікавлений вирішити з її допомогою проблему безробіття. Акції протесту переросли в зіткнення з правоохоронними органами. Камені, "коктейлі Молотова", удари гумових кийків і сльозогінний газ... Саме так частина французького суспільства зустріла перші кроки нової влади на шляху до обіцяних реформ. З травня по вересень рейтинги Макрона знизилися з 62% до 40%.

Рецепт від безробіття

Макрон обіцяв скоротити безробіття у Франції до 7% до 2022 р. і зробити країну більш "дружньою" по відношенню до бізнесу. У Франції один з найвищих рівнів безробіття в ЄС, який становить 9,5%. Для порівняння, в Австрії безробіття становить 5,4%. На думку Макрона, проблема безробіття існує у Франції вже 30 років. Однією з причин такої тенденції є трудовий кодекс Франції, який передбачає значну участь профспілок у системі трудових відносин працівників і роботодавців. Профспілки є посередниками в переговорах між працівником і роботодавцем щодо умов трудового договору. При влаштуванні на роботу на яку-небудь фірму у Франції уповноважений представник від профспілки захищає інтереси працівника в переговорах з її директором про робочий час, розмір зарплати та інші умови праці. Роботодавцю потрібно знайти досить вагомі підстави для того, щоб звільнити або скоротити працівника і уникнути тиску з боку профспілки.

Новини за темою

Захист прав трудящих – одна з переваг системи трудових відносин у Франції, але і серйозний недолік не тільки для бізнесу, але і для молодих фахівців без досвіду роботи. Профспілкам вигідно захищати інтереси досвідчених і кваліфікованих працівників, яких непросто звільнити. Через це у Франції висока конкуренція на ринку праці. Навіть сформувалася особлива культура "роботи на все життя", коли працівник надовго затримується на одному місці, професійно не зростає і позбавляє роботодавця можливості працевлаштувати молодого низькооплачуваного спеціаліста.

Марш у Марселі проти трудової реформи Макрона. 12.09.2017 Reuters

Макрон запропонував внести деякі зміни в трудовий кодекс для того, щоб знизити роль профспілок у системі трудових відносин і підвищити плинність кадрів на французьких дрібних і середніх підприємствах, які є роботодавцями для половини французів, пом'якшити конкуренцію на ринку праці для молодих спеціалістів. Трудова реформа центристів дозволить керівництву французьких фірм зі штатом менше 20 чол. безпосередньо вести переговори з працівниками про умови їх праці без втручання з боку профспілок. Дані фірми будуть звільнені від соціальних зобов'язань штучно роздувати штати і приймати більшу кількість працівників. Уряд має намір скоротити розмір виплачуваних премій працівникам при збереженні 35-годинного робочого тижня. Працівники з низькою зарплатою тепер не отримуватимуть доплати від держави. Макрон пообіцяв знизити корпоративний податок для компаній з 33% до 25%.

Демонстранти e Ліллі. 12.09.2017  AFP 

Французький президент переконаний в тому, що запропоновані поправки до трудового кодексу відповідають потребам часу і дозволять "перенести" Францію в 21 століття. Макрон вважає, що його реформи, дозволять не тільки знизити безробіття, але й якісно змінити соціально-економічні підвалини Франції. Він висловив свій намір не йти на поступки ледарям і радикалам, не піддаватися тиску.

Біч французьких президентів

Немає нічого дивного в протестах проти змін до трудового кодексу Франції. Недавні заворушення у французьких містах це ще порівняно "м'яка реакція" з боку французького суспільства. Навести порядок у трудовому законодавстві Франції не може жодне покоління політиків. У 1995 р. прем'єр-міністр Франції Алан Жюпен намагався модифікувати положення пенсійного законодавства. У відповідь профспілки влаштували загальний страйк, який паралізував країну. У 2016 р. екс-президент Франсуа Олланд робив спроби внести поправки в трудовий кодекс і провести реформи. В результаті на вулиці французьких міст вийшли 400 тис. людей.

Демонстранти і поліція зіткнулися в Ліоні. 12.09.2017  AFP 

Хто б не перебував при владі у Франції – консерватори, центристи чи соціалісти, профспілки будуть перешкоджати реформам, які зачіпають їх інтереси. Вони не хочуть втратити вагу в системі трудових відносин Франції. Посередництво між працівником та роботодавцем це їх хліб. Одна справа, коли велика профспілка відстоює інтереси працівника в трудових відносинах з невеликою фірмою, керівництво якої можна схиляти до поступок. Зовсім інше це вступати в конфронтацію з великими і впливовими компаніями. Незважаючи на те, що в акціях протесту беруть участь не всі профспілки, критика на адресу президента звучала з вуст різних правозахисників. Лідер профспілки CFDT (Французька демократична конфедерація праці) Лорен Бергер повідомив про те, що його організація розчарована діями влади. Президент профспілки Force Ouvrière (Робоча сила) Жан-Клод Маілі повідомив, що діалог з владою ще не закінчений. Голова профспілки CGT Філіп Мартінез вважає акції протестів 12 вересня тільки початком.

Новини за темою

Еммануель Макрон продовжив політику свого попередника-соціаліста і не має наміру поступатися. Він заявив, що не має наміру йти на поступки ледарям і радикалам, не буде піддаватися тиску ззовні. Під час візиту до Бухаресту він заявив, що Франція важко піддається реформам, тому що французи ненавидять реформи. Макрону вигідно скоротити соціальні виплати низькооплачуваним працівникам з боку держави, щоб звільнити гроші на інвестування в оборону, урядовий сектор. В ході передвиборчої програми він обіцяв виділити з бюджету 50 млн євро на державні інвестиції протягом п'яти років. Макрон дає можливість малому і середньому бізнесу проводити більш гнучку політику у сфері оплати праці і визначення робочого тижня. Метою нової влади є домогтися зростання французької економіки, другої за величиною в єврозоні, основою якої є середні і дрібні підприємства.

Ліві на марші

За даними ВВС, більшість учасників протестів не мають відношення до приватних компаній. У Франції тільки 11% працівників є членами яких-небудь профспілок. Найбільша профспілка Франції CFDT на акції протесту не вийшла. Найбільш активно в протестах у Франції беруть участь члени профспілок ультралівої орієнтації або тих організацій, які відстоюють інтереси держслужбовців і бюджетників.

Новини за темою

Рухомою силою протестів є профспілки CGT (Загальна конфедерація праці) Філіпа Мартінеса, в якій знаходиться 710 тис. осіб. Профспілка влаштувала 4 тис. страйків по всій країні. У Парижі і Ніцці були перебої з рухом транспорту. Дана профспілка активно страйкувала і в минулому році. За даними Reuters, профспілка CGT пов'язана з Компартією Франції. У протестах також брав участь ультраліва профспілка Force Ouvrière (300 тис. членів) Жан-Клода Маілі, профспілки держслужбовців FSU, Solidaires, студентська організація Unef. Серед французьких студентів досить популярні ліві течії, анархізм. Держслужбовці і бюджетники, які побоюються потрапити під скорочення з подачі нової влади. Еммануель Макрон в ході своєї передвиборної кампанії виступав за скорочення апарату державних службовців і бюджетників.

Протести у Франції. 12.09.2017  AFP 

Профспілки CGT, Force Ouvrière, які вивели страйкувати своїх членів, грають на руку лівим політикам, які програли на президентських і парламентських виборах і намагаються поповнити лави своїх прибічників за рахунок невдоволених трудовою реформою Макрона. Вони просто піаряться на тлі непопулярних заходів, які робить нинішня влада. Колишній кандидат у президенти від Соціалістичної партії Бенуа Амон піддав критиці Еммануеля Макрона за те, що він назвав своїх опонентів ледарями. Інший колишній кандидат на пост президента і лідер партії "Нескорена Франція" Жан-Люк Меланшон планує провести свою акцію протесту 23 вересня. Послаблюючи роль профспілок у французькому суспільстві, Макрон послаблює вплив своїх супротивників з ультралівого табору, в тому числі євроскептиків.

Новини за темою

На думку заступника директора соціологічної агенції IFOP Фредеріка Дабі, Макрону не варто вживати заходів, які будуть викликати у людей почуття несправедливості. В іншому випадку він втратить лояльність поміркованих лівих, включаючи соціалістів, які підтримували Франсуа Олланда. Можливо, Макрон саме так би і діяв, якби у нього було недостатньо прихильників у парламенті. Однак, ситуація протилежна. У травні на парламентських виборах у Франції перемогла пропрезидентська партія центристів "Вперед, Республіка!". Центристи зайняли більшість місць у парламенті. Перевагою Еммануеля Макрона є можливість покладатися на лояльний парламент для законодавчого супроводу своїх ініціатив. Тому він наполегливо проводить непопулярні заходи і реформи в самому початку президентського терміну. Наступні вибори ще не скоро і загострення пристрастей у французькому суспільстві може стихнути після того, як непопулярні заходи будуть завершені і з'являться позитивні результати реформ у вигляді економічного зростання, появи нових робочих місць. Якщо ж політика Макрона не дасть результатів, тоді буде спостерігатися зростання популярності лівих політиків. Поки відкрите невдоволення президенту висловлюють члени ультралівих профспілок і електорат політичних сил, які зазнали поразки на виборах у цьому році.

Кухалейшвілі Георгій

політолог-міжнародник

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>