banner banner banner

Будні Трудового кодексу: Як депутати посварилися через дискримінацію ЛГБТ і погрожували втратою безвізу

У Верховній Раді з боєм внесли в проект Трудового кодексу правки про сексуальну дискримінацію

Будні Трудового кодексу: Як депутати посварилися через дискримінацію ЛГБТ і погрожували втратою безвізу
Верховная Рада

У Верховній Раді з боєм внесли в проект Трудового кодексу правки про сексуальну дискримінацію

Безвізовий режим з ЄС завис на волоску. Точніше на двох скандальних корективах до і без того резонансного проекту Трудового кодексу. Навколо фундаментального (понад 700 сторінок) документа міжнародна інтрига закручується.

Помилочку вирішили виправити

15 березня парламентський Комітет з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення на своєму засіданні затвердив проект Трудового кодексу до другого читання. Крім іншого, врахував поправку №46 до ст. 3 "Заборона дискримінації у сфері праці" проекту ТК народного депутата Павла Унгуряна, в якій зазначалося: "Дискримінація в будь-якій формі та за будь-якими ознаками у сфері праці забороняється".

Однак президент України заявив, що таке формулювання не підходить, а вилучення з проекту ТК поправок про заборону дискримінації за ознаками гендерної ідентичності й сексуальної орієнтації є неправильним і провокаційним. "Президент не допустить ревізії зобов'язань, які ми реалізували для отримання безвізу", - передав думку глави держави його прес-секретар.

Новини за темою

З метою виправити текст профільний комітет зібрався на засідання майже через місяць, 11 квітня. І грянув грім.

Формально комітет спробував підтримати в повному обсязі дві інші поправки до ст. 3 проекту ТК, раніше враховані частково. Зокрема, поправку №56: "Забороняється будь-яка дискримінація у сфері праці, зокрема порушення принципу рівності прав і можливостей, пряме або непряме обмеження прав працівників залежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних чи інших переконань, статі, сексуальної орієнтації (виділено мною, - Авт.).... "Також було внесено до проекту поправку №57, якою перелік заборонених до дискримінації ознак доповнювала "ґендерна ідентичність".

Зробити це вдалося з другої спроби і після запеклих суперечок, які дивом не переросли в бійку.

На засідання прийшла перший віце-спікер і голова парламентського комітету з євроінтеграції Ірина Геращенко, яка є співавтором поправок №56-57. Вона і пояснила причинно-наслідковий зв'язок між спірними позиціями Трудового кодексу та отриманням Україною безвізового режиму.

Україна ще в 2007 році, коли підписала План дій щодо візової лібералізації з ЄС, взяла на себе зобов'язання виконати Директиву Ради Європи №20078 від 28.11.2000 року, якою і відповідають поправки №56-57: "Чи може наша безвідповідальність наразі зупинити це рішення (про надання безвізу Україні)? Може. Більше того, я хочу сказати, якщо хтось вважає, що ми можемо перехитрити ЄС і не ухвалити тепер поправку, залишити її на кілька місяців і потім проголосувати після надання безвізу, цього також не буде. Тому що Європарламент ухвалив дуже чіткі параметри щодо процедури призупинення безвізового режиму для тих країн, які не дотримуються тих чи інших положень".

На засідання привели "Путіна"

Якщо ЄС і скасує нам безвіз, то вже точно не тому, що в Україні гноблять секс-меншини, а через запал вітчизняної демократії. Зокрема, на засіданні комітету трохи не дійшло до рупокашної.

Для того, щоб максимально провести нараду, на засідання комітету прийшли представники профспілок і громадських організацій. Саме вони і стали головними драйверами процесу. Один надягнув маску Путіна і викинув вгору плакат із написом: "Я вже ухвалив новий ТК – і забув про профспілки". Інші вигуками коментували спроби голови профільного комітету Людмили Денисової поставити поправки на голосування.

Новини за темою

Щойно Ірина Геращенко, пославшись на необхідність піти, спробувала покинути зал, розлючені активісти намагалися її втримати і проводили криками "Ганьба!"

У шумі-гамі щось, можливо, і було проголосовано, але тут з'явився народний депутат Юрій Левченко з вимогою переглянути і його поправки. Добитися цього не вдалося. Тоді Юрій Левченко кинувся до Людмили Денисової, по ходу блокуючи шляхи до відступу.

"Неможливо працювати. Засідання закрито!" - прокричала вона. "Ви думаєте тільки про свої кишені, проштовхуєте рабовласницький Трудовий кодекс. Скільки вам заплатили?" - сипав жаром Юрій Левченко.

"Народний депутат Юрій Левченко заважав роботі комітету. Він звинуватив мене і не дав мені працювати", - парирувала Людмила Денисова.

"Звільнення без погодження з профспілкою - чи це не порушує наші права?!"– включився в хор атакуючих активіст Об'єднання незалежних профспілок авіаспівробітників. "Навіщо ви нас покликали, якщо слова не дали?" - розлючено запитували інші, маючи намір взяти голову комітету в глухе кільце. У перепалку з ними вступив Сергій Куніцин. Перейшли на "а ти хто такий?!"

Підсумувала першу серію скандального засідання народний депутат Наталія Королевська, прокричавши: "Для стенограми. Рішення ухвалено не було, тому що на голосування було поставлено тільки "за", не голосували ні "проти", ні "утрималися".

Очевидно, що на засіданні комітету змішалися одразу дві болючі для проекту ТК теми.

Перша – "сексуальні" поправки. Не випадково на засіданні були представлені релігійні організації та ЛГБТ. (Останні мовчки виставили свій різнобарвний прапорець і поглядали на священиків навпроти) Між ними жодних зіткнень не було - питання і без того надделікатне.

Друга – інтереси профспілок, які, на думку народного депутата і голови Конфедерації незалежних профспілок Михайла Волинця, у варіанті ТК до другого читання є суттєво звуженими: "Автори проекту турбуються лише про інтереси великого капіталу і поневолюють людей найманої праці".

Новини за темою

Народний депутат Юрій Левченко не став приховувати, що скандал на засіданні комітету був прогнозованим: "Я діяв на підставі того, щоб зробити все можливе для зриву прийняття рабовласницького Трудового кодексу. І тут вони самі нам дали зачіпку, тому що пішли абсолютно незаконною процедурою. Вони повернулися до поправок, які ухвалили три тижні тому, а робити цього вони права не мали. Більше того, вони ухвалили нові поправки, не скасувавши стару (№46), яка їм суперечить. Тому я сказав, якщо пані Денисова пішла по такому беззаконню, я вимагаю, щоб і мої 50 поправок були заново розглянуті. Якщо ви повертаєтеся щодо однієї, то чому щодо інших не можна? І я вдячний громадськості, яка підключилася і зірвала цей шабаш. Хоча я не виключаю, що вони наразі десь у підвалі сидять і все це ухвалюють".

І знову таємне засідання у підвалі

Юрій Левченко немов у воду дивився. Як розповіла 112.ua голова комітету Людмила Денисова, "ми провели засідання в іншому місці, скликали всіх народних депутатів, під стенограму, яка буде розміщена на сайті комітету, повернулися до розгляду проекту Трудового кодексу. Повернулися, тому що були звернення трьох народних депутатів, в тому числі моє, розглянути поправки до окремих статей, які не були розглянуті раніше. І ми розглянули і підтримали поправки 56-57, а також врахували мою поправку щодо збільшення прав профспілок" і деякі інші.

На уточнююче запитання, які саме депутати брали участь у цьому засіданні, Людмила Денисова відповіла, що "були ті, хто пропонував розглянути поправки, які ми до того не розглядали". За словами голови профільного комітету, наразі проект Трудового кодексу буде відправлено літредакторам, потім юристам, і після цього документ нарешті надійде "шановним народним депутатам". Щодо поправки №46 Павла Унгуряна, вона вважається відхиленою, оскільки "підтримано поправки 56-57", які їй суперечать.

Але до спокою навколо Трудового кодексу ще далеко.

Михайло Волинець та профспілкові активісти налаштовані рішуче боротися проти проекту Трудового кодексу взагалі як такого: "Вони під виглядом того, що нібито вимагає Євросоюз, намагаються ухвалити Трудовий кодекс, але... ЄС пропонував внести правку в чинне законодавство про працю, і вона там є".

Дійсно, правку про недискримінацію за цими двома ознаками внесено до Кодексу законів України про працю (КЗпП) у листопаді 2015 року. Про неї і говорила Ірина Геращенко: "Ми ухвалили цю правку, вона існує вже два роки, і нічого в трудових відносинах не змінилося".

Новини за темою

Цю впевненість Ірини Геращенко не поділяє Олекса Петрів, представник Української греко-католицької церкви: "Були непорозуміння, коли хотіли працювати іноки та інокині, їм відмовили, оскільки вони б ходили на роботу в габітах. І таких випадків багато". Тому "якщо якусь категорію або ознаку особливо виписують у нормах про дискримінацію, це є позитивною дискримінацією всіх інших".

Того, що до поправки №46 парламент ще повернеться, не виключає і її автор Павло Унгурян: "Дійсно, 12.11.2015 року з надцятої спроби були проголосовані антидискримінаційні поправки до КЗпП, і це стало частиною українського законодавства. Але наразі йде новий Трудовий кодекс, і ми намагалися ширше підійти до питання дискримінації та запропонували кілька правок, які б зробили неможливою дискримінацію за будь-якою ознакою. У будь-якому випадку, таблиця потрапить до залу, який і буде вирішувати, що залишиться у фінальному варіанті Трудового кодексу".

* * *

Ми можемо припускати, що в історії з проектом Трудового кодексу передбачалося ретельне шліфування документа на рівні профільного комітету, щоб до залу він потрапив у бездоганному вигляді, щоб уникнути блокади, бійок та іншого. Але поки що не складається.

Судячи за підсумками другої серії резонансного засідання профільного комітету 11 квітня, на пристрасті в залі щодо праці очікують.

Як розповіла Людмила Денисова, у текст проекту до другого читання повернуто позиції першого читання про оплачувані відпустки з фіксацією їхньої тривалості, хоча передбачалося, що це буде визначатися трудовим договором.

Можливо, в проекті з'являться й інші компромісні позиції. Але якщо остаточний варіант буде на розсуд залу і спірні норми не вдасться врегулювати, обговорення обіцяє бути як мінімум цікавим. І в такому випадку ніхто не поручиться, в якому саме вигляді Трудовий кодекс буде відправлено на підпис президенту.

Лілія Брудницька

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>