banner banner banner banner

Британська сталь: Чого чекати Заходу та Україні від Бориса Джонсона

Британська сталь: Чого чекати Заходу та Україні від Бориса Джонсона
Борис Джонсон Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Сьогодні, 18 червня, у британському парламенті відбудеться другий і останній тур виборів нового лідера Консервативної партії, який також займе посаду прем'єр-міністра Великобританії. Прем'єр-міністр Великобританії покинула пост лідера торі 7 червня, але буде очолювати уряд до тих пір, поки парламент не визначитися з наступником. Судячи з усього, таким британським прем'єром стане екс-міністр закордонних справ і колишній мер Лондона Борис Джонсон. Минулого тижня 114 з 313 депутатів-консерваторів із Палати Громад підтримали кандидатуру Джонсона на пост лідера Консервативної партії. Розрив з основним опонентом, міністром закордонних справ Джеремі Хантом колосальний: його кандидатуру підтримали лише 43 консерватора. Британські консерватори дають шанс ярому євроскептику, ерудованому і ексцентричному політику, популярному серед представників консервативних громадських рухів 54-літньому Джонсонові.

Новини за темою

Колишнього мера Лондона підтримала екс-міністр праці та пенсій Естер Макві, яка відмовилася продовжувати боротьбу за посаду лідера Консервативної партії. На її думку, Джонсон енергійний лідер, який зможе сформувати сильну команду і добитися виходу Великобританії з ЄС до 31 жовтня. Джонсон погодився інвестувати більше коштів у сферу державних послуг, як раніше планувала зробити Макві. Інший кандидат на пост лідера Консервативної партії міністр внутрішніх справ, Саїд Джавід заявив, що депутатам, які  голосували, потрібні зміни, які вони бачать у Джонсоні. Працювати в команді Джонсона висловили готовність міністр навколишнього середовища, продовольства і сільського господарства Майкл Гоув і навіть глава британської дипломатії Хант. У Великобританії триває політична криза в зв'язку з тим, що процес Брексит зайшов у глухий кут в роки правління Мей. Щоб розірвати гордіїв вузол протиріч Великобританії і ЄС, британським консерваторам потрібен лідер зі сталевою волею, готовий робити радикальні кроки задля Брексит. Україна уважно стежить за зміною влади у Великобританії, яка поряд зі США, є провідником політики антиросійських санкцій і виступає за відновлення територіальної цілісності нашої країни.

Неприємний сюрприз для Євросоюзу

Суть протиріч Великобританії та Євросоюзу полягає в тому, що британські парламентарі не згодні з умовами угоди про Брексит, погодженої Мей з головою Єврокомісії Жан-Клодом Юнкером. Угода передбачає перехідний період до кінця 2020 р., протягом якого Лондон повинен дотримуватися європейських правил у сфері торгівлі, соціальної політики, робити внески в казну ЄС, формально не беручи участь у процесі прийняття політичних рішень. Угода не визначає чітко статус британсько-ірландського кордону після Брексит, який за умовами Белфастської угоди, яка поклала край збройному конфлікту Лондона з сепаратистами Північної Ірландії, має залишатися відкритим. Угода про Брексит в тому вигляді, в якому вона є, викликає побоювання, оскільки може призвести до фрагментації Туманного Альбіону. На час перехідного періоду передбачається збереження британського регіону Північна Ірландія у митному союзі ЄС заради відкритості кордону з сусідньою державою Ірландія. Митний контроль може з'явитися на адміністративному кордоні Північної Ірландії з іншими частинами Сполученого Королівства по той бік Ірландського моря. Брюссель дав Лондону відстрочку до 31 жовтня, щоб вирішити питання Брексит, і відмовляється переглядати умови непопулярної угоди. Спочатку Великобританія повинна була вийти з ЄС ще в березні. Джонсон пообіцяв, що Брексит відбудеться до 31 жовтня з угодою або без неї.

На відміну від Терези Мей, Борис Джонсон допускає можливість реалізації сценарію жорсткого Брексит і виходу зі складу ЄС без угоди. Джонсон пішов з поста міністра закордонних справ через незгоду з умовами угоди Мей і Юнкера. На його думку, ця угода позбавляє королівство можливості розвивати вільну торгівлю, у тому числі укладати преференційні торговельні угоди з третіми країнами, а також головних переваг від виходу з Євросоюзу, включаючи економію коштів національного бюджету. Джонсон вважає, що британський уряд відраховує в Брюссель не менше 350 млн фунтів стерлінгів на тиждень, які можна було витратити на лікарні. У 2017 р. внесок Великобританії в бюджет ЄС склав 13 млрд фунтів стерлінгів. Країна більше витрачає коштів в європейський бюджет, ніж одержує натомість: у 2017 р. королівство отримало 4,1 млрд фунтів стерлінгів з європейської скарбниці.

Борис Джонсон і Тереза Мей Reuters

Джонсон планує провести переговори з ЄС про нову угоду про Брексит, у разі якщо він стане прем'єром Великобританії. На його думку, доцільно зберегти свободу переміщення між Сполученим Королівством і Євросоюзом, укласти угоду про авіаційне сполучення, щоб британські підданці могли літати в Європу, користуючись послугами недорогих авіаперевізників. Джонсон вважає, що після Брексит Великобританії варто укласти з ЄС угоду про зону вільної торгівлі, як це зробила Канада в 2016 р. Євросоюз і Канада скасували мита на більшість товарів. У лютому 2018 р. Джонсон запропонував ввести систему електронних платежів за перетин британсько-ірландського кордону в якості альтернативи відновлення митного контролю. Схожа система електронних платежів є у Лондоні, де за перетин кордону між районами Іслінгтон, Камден, Вестмінстер з рахунків автомобілістів списується плата. Незважаючи на те, що ідея зустріла критику в політичних колах Великобританії, за інформацією депутата від північноірландської Демократичної юніоністської партії Семмі Вілсона, між Північною Ірландією і державою Ірландія і так існує віртуальний кордон. У Великобританії та Ірландії різні ставки ПДВ, акцизного податку, які стягуються без зупинки та огляду транспортних засобів за допомогою програмного забезпечення при перетинанні кордону.

Однак імовірність успіху спроби Джонсона переконати європейських партнерів переглянути умови угоди про Брексит невелика, враховуючи скептичне ставлення до британського політика в ЄС. У Брюсселі його вважають відвертим популістом і ставлять в один ряд з євроскептиками, як, наприклад, лідерку французької партії "Національний рух" Марін Ле Пен. Колишній міністр закордонних справ Франції Жан-Марк Еро стверджував, що Джонсон обманював британців під час кампанії на підтримку Брексит і тому йому не можна довіряти. Погляди Джонсона не поділяє президент Європейської ради Дональд Туск. У лютому 2019 р. він заявив, що тим, хто активно виступав за Брексит, "уготовано окреме місце в пеклі", оскільки вони навіть не розробили приблизний план його реалізації.

Джонсону доведеться вести переговори з головою Єврокомісії Юнкером, повноваження якого закінчуються в жовтні. Юнкер назвав брехнею заяви Джонсона щодо того, що Лондон перераховує в Брюссель 350 млн євро на тиждень. У лютому 2019 р. Єврокомісія закликала британську владу визначитися, чи братимуть вони участь у бюджеті ЄС в 2019 р. За даними Financial Times, мова йшла про відрахування у розмірі 7,1 млрд євро (6,3 млрд євро). Виходячи з цих цифр, Великобританія могла умовно відраховувати в бюджет ЄС не більш 131,2 млн фунтів стерлінгів на тиждень. Якщо Джонсон не зможе ні про що домовитися з чиновниками з Євросоюзу, то Великобританію чекає сценарій жорсткого Брексит з усіма негативними наслідками для економіки.

Підходяща людина для Америки

З часів закінчення Другої світової війни Вашингтон і Лондон розвивають стратегічне співробітництво в оборонній, технологічній та економічній сферах, виступають єдиним фронтом на зовнішньополітичній арені, спільно проводять левову частку військових операцій. Часто американо-британські відносини називають особливими. Ось тільки останнім часом вони погіршуються не днями, а годинами. Уряд Мей не підтримав вихід США з ядерної угоди з Іраном і Паризької угоди про захист клімату. У липні 2018 р. в інтерв'ю виданню The Sun президент США Дональд Трамп піддав критиці план Брексит Терези Мей, підкреслив, що він поховає перспективи підписання угоди про зону вільної торгівлі між Великобританією і США. Частина британського суспільства вороже сприйняла візит Трампа до Великобританії на початку червня цього року. У Лондоні проходили акції протесту проти політики американського президента. Лідер опозиційної Лейбористської партії Джеремі Корбін звинуватив Трампа в расизмі і втручанні у внутрішні справи Великобританії, відмовився відвідати офіційний обід з американським президентом. Його прикладу послідував лідер Ліберально-демократичної партії Вінс Кебл.

Борис Джонсон і Дональд Трамп Reuters

Складається враження, що влада США зацікавлена в тому, щоб Джонсон став наступним прем'єром Великобританії, і бачать в ньому надійну людину. Під час недавнього візиту до Великобританії президент США Дональд Трамп заявив, що Джонсон міг би стати відмінним лідером Консервативної партії, який добре впорається зі своєю роботою. Трамп і Джонсон 20 хвилин говорили по телефону 4 червня, коли американський президент перебував у Лондоні. За даними видання Politico, раніше Трамп запрошував Джонсона відвідати США, але той утримався від поїздки через необхідність підготовки до виборів на пост лідера Консервативної партії.

Джонсон прагматично ставиться до США і Трампа. У 2015 р., будучи мером Лондона, він висловив сумнів щодо того, що Трамп підходить на посаду президента США. У 2017 р. він відвідав США в якості міністра закордонних справ Великобританії і безуспішно намагався переконати американську владу повернутися до дотримання умов ядерної угоди з Іраном. В нинішніх умовах британський політик розраховує на підтримку Вашингтона в непростому діалозі з Європою. У липні минулого року Джонсон привітав візит Трампа у Великобританію і назвав його найбільш близьким і впливовим другом Великобританії. Він розраховує розбавити залежність Великобританії від європейського ринку і розвивати вільну торгівлю з іншими регіонами світу і тому схвалює підписання угоди про зону вільної торгівлі з США.

Українське питання

Незважаючи на те, що євроскептик Джонсон має не найкращу репутацію серед європейських партнерів України, він є одним з провідників антиросійських санкцій на Заході. У 2017 р., перебуваючи на посаді міністра закордонних справ Великобританії, Джонсон заявив, що немає ніяких передумов для пом'якшення антиросійських санкцій. У своїх публікаціях у британських періодичних виданнях він засуджував анексію Криму, агресію Росії на Донбасі.

У травні 2018 р. Джонсон виступив проти будівництва російського газопроводу "Північний потік-2", на підтримку позиції США і України. На його думку, даний газопровід призведе до посилення залежності європейських споживачів природного газу від Росії та розколу серед країн-членів ЄС. Колишній міністр виступає за збереження євроатлантичної єдності як інструменту протидії підривної діяльності Росії. У той же час Джонсон педантично ставиться до реформ в Україні і вважає, що наш уряд робить недостатньо в цьому напрямі.

Британський політик виступає як противага прихильникам Росії серед євроскептиків у Великобританії. На недавніх виборах в Європарламент більшість британських виборців проголосували за "Партію Брексит" Найджела Фараджа, прихильника виходу Великобританії з ЄС без угоди. У 2014 р. він досить схвально відгукнувся про президента РФ Володимира Путіна після анексії Криму. Фарадж не підтримує політику антиросійських санкцій. Є підозри, що він отримував фінансування з Росії. Джонсон заявив, що не допустить посилення впливу Фараджа на політичній арені Великобританії.

Джонсон бачить в Росії загрозу для безпеки Великобританії. У березні 2018 р. він пообіцяв ввести нові антиросійські санкції, якщо буде доведена причетність Росії до отруєння Сергія і Юлії Скрипаль нервово-паралітичною речовиною "Новачок" в Солсбері. Джонсон засуджує підтримку Росією режиму Башара Асада у Сирії. У 2017 р. він скасував офіційний візит в Росію після бомбардування США військового аеродрому військ Асада у відповідь на застосування хімічної зброї проти сирійської опозиції.

Кухалейшвілі Георгій

політолог-міжнародник

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>