Борці з колекторами: Сім'ї з дітьми викидають на вулицю, їм погрожують, а поліція бездіє

Незважаючи на те, що діяльність колекторських компаній в Україні досі законодавчо не врегульована, компанії, що скупили проблемні кредити, відчувають себе привільно і способи домогтися бажаного особливо собі не обмежують. Людям погрожують, тероризують їх дзвінками, виписують із квартир без відома і виганяють на вулицю з неповнолітніми (!) дітьми. В більшості випадків поліція бездіє. Щоб протистояти незаконним методами, якими діють вибивачі боргів, люди стали об'єднуватися в громадські організації. В суботу ми напросилися піти з такими хлопцями подивитися, як захищають права потерпілих від колекторів.

Борці з колекторами: Сім'ї з дітьми викидають на вулицю, їм погрожують, а поліція бездіє
112.ua

Петро Линник

журналіст

Незважаючи на те, що діяльність колекторських компаній в Україні досі законодавчо не врегульована, компанії, що скупили проблемні кредити, відчувають себе привільно і способи домогтися бажаного особливо собі не обмежують. Людям погрожують, тероризують їх дзвінками, виписують із квартир без відома і виганяють на вулицю з неповнолітніми (!) дітьми. В більшості випадків поліція бездіє. Щоб протистояти незаконним методами, якими діють вибивачі боргів, люди стали об'єднуватися в громадські організації. В суботу ми напросилися піти з такими хлопцями подивитися, як захищають права потерпілих від колекторів.

Біля входу в під'їзд багатоповерхівки на Оболоні зібралася значна група чоловіків, до 100 чоловік. Хлопці дисципліновано стоять групами біля входу в будинок і в самому під'їзді на сходовій клітці.

"Це все наші люди, до речі, тут троє з тих, кого точно так незаконно викинули на вулицю колектори з їх власних квартир, як втім і в цьому будинку, після того як ми їм допомогли, вони приєдналися до нас, щоб допомагати іншим людям, які потрапили в аналогічну ситуацію", - пояснює мені заступник керівника громадської організації "Брати" Олександр Негода.

Сьогодні члени організації "Брати" приїхали, щоб підтримати сім'ю, яку з двома неповнолітніми дітьми колектори з фірми "Кей-Колет" викинули з квартири наприкінці листопада. "Вже втретє з цією компанією зустрічаємося з таким інцидентом. Не знаю, як в цілому по Києву, але у нас складається враження, що на Подолі та Оболоні вони монополісти з питань виселення", - говорить Негода.

Він дзвонить в поліцію. Мені пояснює: "Ми завжди діємо виключно в правовому полі". На годиннику 12 годин (забігаючи наперед – поліцейські приїхали лише через 50 хвилин (!) і дуже засмутилися, що їх викликали зафіксувати факт відсутності злому і вселення в квартиру законних власників з неповнолітніми дітьми. Мовляв, чому самі не прийшли писати заяву в райвідділ?). Після тридцятихвилинного очікування, Негода дивиться на дівчаток з выселеної сім'ї: 12 і 16 років. Діти мерзлякувато щуляться у тоненьких курточках, на сходовому майданчику холодно. Їх мама тихенько розповідає: "Коли нас викинули на вулицю, ми взяли тільки те, що змогли забрати з собою. Інші речі з квартири забрати нам не дозволяли. Ми стояли під дверима і просили: Відкрийте, дівчатка в осінніх речах, змушені ходити промоклі, купити у нас нові речі грошей немає, тому що ми повинні платити за квартиру подобово 500 грн в день, дівчатка хворіють. Нам відповідали: ми це вже чули".

Негода не витримує. Замки в квартиру відкриваються до приїзду поліції. Переступивши поріг своєї квартири, Олена ледь стримує сльози. Заходить на кухню: на підвіконні пластмасова пляшка з сигаретними бичками: "Курили тут. Ми не куримо... Я знала, сусіди дзвонили, розповідали, що приходять сторонні люди, що випивають тут... Але що ми могли зробити?", - розгублено питає вона.

112.ua

Тим часом Негода дзвонить представникам колекторської компанії, пропонує приїхати. "Сказали, що будуть у вівторок і візьмуть квартиру під фізичну охорону", - переказує суть розмови з посмішкою. "Це як, під фізичну охорону?", - уточнюю я. "Так розумію, що це звучить як погроза. Тому будемо контролювати цей процес. Будемо захищати цю сім'ю і всі наші українські родини", - відповідає один з лідерів "Братів".

Олена, яка сьогодні після місяця поневіряння по знімних кутах повернулася додому, працює в салоні краси, її чоловік озеленювач. Глава сімейства купив цю двокімнатну квартиру (площа 53,8 кв.м) в кредит в 2007 році. До 2011 року виплатила 80 тис. дол. зі 100. Потім тяжко захворів, терміново знадобилася операція. Після неї чоловік став інвалідом другої групи. Виплачувати залишок кредиту грошей не стало. Банк, не вникаючи в проблеми, без жодного повідомлення в 2012 році переуступив права заборгованості колекторській компанії "Кей-Колет". З 2014 року її представники тероризують сім'ю.

"Ви ж зрозумійте, я не відмовлявся платити і зараз від цього не відмовляюся. Просто я не можу виплачувати такими сумами, як вони цього хочуть, - каже чоловік Олени. - Вони вимагали по 15 тис. дол. на місяць. Спочатку говорили, що сума боргу 90 тис. дол., потім 60 тис. дол., потім 30 тис. дол.". У 2015 році "Кей-Колет" нарешті погодилася, що сума заборгованості по тілу кредиту не перевищує 27,8 тис. дол, що підтвердила офіційним листом. Глава сімейства згадує, що колектори йому постійно погрожували, чатували його і дружину під будинком, вдиралися до квартири і неповнолітніх дочок лякали приїздом "бородатих дядьків чеченців". "Дзвінки - це взагалі. За 20-30 різних номерів і цілий день. Я працювати взагалі не міг. Від нас вимагали, щоб ми продали квартиру і розділили з ними гроші. Ми були категорично проти. Іншого житла у нас немає", - каже чоловік: "Я писав заяви в поліцію, прокуратуру. Мені відповідали – ідіть додому, чекайте – ми вас знайдемо. І все тиша".

Через деякий час сім'я дізналася, що справно стягуючи з них всі суми, які вдавалося вибити, колектори виписали їх самих і неповнолітніх дівчаток з квартири. Ніякі опікунські органи вони про це, звісно, не повідомляли. Крім того, вони отримали рішення Оболонського районного суду Києва, який задовольнив позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача усунути перешкоди в користуванні "Кей-Колет" квартирою". До речі, сім'я, тобто відповідачі, дізналися про це засідання, як і про саме рішенні, заднім числом. Ні на одному засіданні суду вони не були присутні, що нітрохи не збентежило суддю Титову М. Ю., яка винесла рішення. Люди звернулися до Оболонського районного суду з вимогою скасувати рішення державного реєстратора про закріплення майнових прав на житло за "Кей-Колет", також визнати їх виселення з квартири протиправним. Рішення у цій справі поки немає.

Зараз вони згадують, що в той листопадовий ранок, коли колектори викинули їх з дітьми на вулицю, глава родини поїхав закуповувати матеріали для своєї роботи. За квартирою, мабуть, стежили і знали, що дружина і дівчатка в квартирі самі. Увірвалися вчотирьох. "Вранці дитина пішла в школу. Минуло не більше п'яти хвилин – стук у двері. Я подумала, що це моя донька повернулася, бо щось забула. Відкриваю – стоять колектори. Так як вони нас тут постійно чатують, я їх вже знала в обличчя. Заходять четверо мужиків два метри ростом. Зайшли, запитують: ви вже зібралися? Ні... відповідаю, чому я повинна збиратися? Тоді один з них до мене впритул так підійшов і загрозливо: збирайте речі", - Олена зображує це, роблячи крок до мене. - Ось так монотонно: "збирайте речі, збирайте речі". “Ось вам би не було страшно?, - запитує з безпорадною ноткою в голосі. – Я їх питаю, куди мені йти з дітьми? А вони – куди хочете, їдьте, живіть на вокзал".

Тоді Олена викликала поліцію. Їм колектори показали рішення суду, і правоохоронці розвели руками. Жінка з дітьми у їх супроводі була змушена залишити квартиру, в якій прожила десять років і за яку вона і її чоловік вже виплатили практично весь борг. Те, в якому стані вона йшла з свого житла, можна зрозуміти навіть із того, що Олена забула забрати паспорт чоловіка. Весь цей час колектори його також не віддавали, як і дитячі речі.

"Зазвичай це так і відбувається. Люди, яких виселяють з житла, налякані. Вони дзвонять у поліцію, але колектори показують поліцейським витяг з реєстру прав власності або рішення суду. А поліція, як правило, не задає питань, як ми: на якій підставі і як отримана виписка з реєстру? Адже вони дуже часто банально купуються. Якщо є рішення суду, то чому немає судових виконавців, у присутності яких процедура була б законна. Що написано, зрештою, в рішенні суду? Ось у випадку з сім'єю, якій ми допомогли вселитися, у рішенні суду написано "забезпечити доступ до майна", а не виселити. Про виселити не сказано ні слова", - говорить Негода.

112.ua

Він підкреслює, що представники організації "Брати" діють виключно в рамках правового поля, завжди вивчають документи перш, ніж прийняти рішення про те, чи можуть вони допомогти людям. Допомагають, до речі, абсолютно безкоштовно.

"Ми діємо в рамках правового поля і говоримо колекторам – хлопці, якщо ви приходите з рішенням суду про виселення і судовими виконавцями... ми навіть не будемо втручатися... але якщо ви приходите з фальшивою випискою з реєстру прав власності, погрожуєте людям чи здійснювати інші незаконні дії, тоді законними методами діяти будемо ми", - підкреслив Олександр.

Він зазначає, що представники колекторських компаній їм вже пропонували відступні, намагалися домовитися. "Абсолютно марно", - каже Негода.

За його словами, після кризи 2014 року, коли долар почав рости з курсу вісім, в ситуації, подібній до тієї, яку ми спостерігали сьогодні, опинилися не менше 70 відсотків тих, хто взяв іпотеку. У більшості випадків кредити були валютними. Банки стали масово, без попередження боржників, перепродувати заборгованості колекторським компаніям. І при цьому навіть банки з іноземним капіталом зовсім не хвилював той факт, що чинне українське законодавство не визначає термін "колекторська компанія". Юристи запевняють: діяльність колекторів — поза законом: їх права, повноваження та обов'язки в законодавчому полі не визначені. Як правило, такі компанії існують у вигляді "фінансових установ" і офіційно навіть не називаються колекторськими компаніями.

Також нікого, крім громадських активістів, схоже, не хвилюють факти того, що колектори постійно телефонують людям, погрожують кримінальною відповідальністю, підробляють рішення суду або Державної виконавчої служби, переоформлюють заставне майно на іншу особу, виписують людину із квартири без її відома.

Ідеї врегулювати колекторський ринок у влади виникають із року в рік, але руки ніяк не доходять. Запропоновано законодавчо визначити термін "компанії по стягненню заборгованості", а також посилити відповідальність недобросовісних позичальників. Тим часом, за відсутності нормативної бази, 20-30% ринку знаходяться в тіні, а колектори користуючись відсутністю відповідальності роблять усе, що їм заманеться. "Ми вирішили об'єднатися в організацію відповідальних чоловіків, які захищають своїх співгромадян від незаконних дій колекторів. Ті, кому ми вже допомогли, часто приєднуються до нас – нас стає більше, ми сильніші", - говорить Негода. За його словами, тільки в 2017 році нинішній приклад відновлення в правах на їх нерухомість - вже двадцять перший. "Те, що ми робимо - це приклад мобілізації суспільства. Люди звикли, що держава має для них щось робити, але зараз інший час. Якщо ми як суспільство не мобилизируемся, наша країна буде жити в хаосі ще довгий час. Наше завдання – мобілізація суспільства і незалежна Україна", - Негода робить акцент на слові незалежна.

Крім боротьби з колекторами, "Брати" дивляться за тим, щоб "комунальна, державна власність не йшла в руки олігархів та їх афілійованих осіб". Допомагають киянам відстоювати їх права в інших ситуаціях.

Линник Петро

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>