Боротьба з "тінню": До чого призведе обмеження розрахунків готівкою

Боротьба з "тінню": До чого призведе обмеження розрахунків готівкою
З відкритих джерел

Юрій Григоренко

Журналіст

Влада із завидною завзятістю намагається боротися з тіньовою економікою, укотре знижуючи ліміти розрахунків готівкою. Крок правильний, але на виплати зарплат у "конвертах" можливі нововведення вплинуть мінімально, а бізнес, який активно працював з готівкою, судячи з усього, відчує тільки легкий дискомфорт.

НБУ вкотре намагається знизити обіг готівки в країні та посилити контроль за ним. Нацбанк планує знизити ліміт готівкових розрахунків бізнесу з фізособами з 50 тисяч гривень до 15. Одночасно залишиться без змін норма ліміту розрахунку фізосіб з бізнесом – 50 тисяч гривень.

Також до 15 тисяч пропонується обмежити суму, яку компанії можуть видавати на руки фізособам для бізнес-цілей "під звіт", а готівкові розрахунки між компаніями будуть становити до 10 тисяч гривень на день. Ці нововведення будуть "обговорюватися" громадськістю до 27 березня, а потім, судячи з усього, їх ухвалять.

Крім того, НБУ планує зобов'язати компанії при знятті готівки з поточних рахунків надавати за запитом банку підтверджувальні документи для вивчення клієнта.

Ці заходи спрямовано на звуження сфери використання готівки та подальше збільшення безготівкового обігу, стимулювання, а також зменшення тінізації економіки. Нагадаємо, за даними Мінекономрозвитку, рівень тіньової економіки країни в січні-вересні 2018 року становив 32% від ВВП.

У цілому, державі тільки плюси від зниження "тіні" й частки розрахунків готівкою – і для бюджету, і для загального контролю за станом економіки.

Утім, у мотивах НБУ не все так однозначно. "Я вважаю, що основна мета запропонованих змін – посилення контролю за доходами населення, а також просування комерційних інтересів банків (підтримка карткового бізнесу).

Новини за темою

У державних органів можуть бути обґрунтовані підозри з приводу заниження доходів деяких домогосподарств, а це прямо відображається на отримуваних субсидіях. Зміна "правил гри" є вигідною НБУ, фіскальним органам, а також банкам, оскільки вона спростить ідентифікацію доходів громадян і витрат.

При цьому зниження готівкових розрахунків може бути сприйнято як обмеження прав населення, тому в документ можуть бути внесені правки, які значно змінюють його суть", – зазначає Віктор Шулик, директор департаменту ринкових досліджень рейтингового агентства IBI-Rating.

Зворотною стороною такого посилення може стати збільшення розрахунків готівкою і зростання тіньової економіки. Але це будуть окремі випадки, а не загальноекономічна тенденція.

Слід зазначити, що протягом усіх останніх років НБУ так чи інакше стимулював перехід на безготівковий розрахунок.

Йдеться про "примус" до встановлення платіжних терміналів бізнесом – Кабмін хоче в найближчій перспективі зобов'язати їх встановити всіх суб'єктів господарювання, в тому числі платників єдиного податку.

За даними НБУ, в 2018 року кількість торгівельних платіжних терміналів зросла на 20,2% - до 279 тисяч.

При цьому ліміт за розрахунком готівкою також поступово знижувався. У 2013 році ввели обмеження в 150 тисяч гривень для населення. У 2015 році озвучувалася ідея про ліміт в 50 тисяч гривень, але до реалізації справа дійшла лише на початку 2017-го. 

Ці зусилля принесли свої плоди  – щороку кількість безготівкових операцій в Україні зростає. За даними НБУ, в 2018 році частка безготівкових операцій з використанням карток українських банків склала 45,1%, що на 5,8% більше порівняно з 2017 роком (39,3%).

Кількість безготівкових операцій за цей період зросла майже на 33% і склала 3,1 млрд шт., а обсяг – на 55,4% і досяг 1,3 трлн гривень.

"У розвинутих країнах частка безготівкових операцій становить 80-90%. Зниження ліміту, одночасно з розвитком інфраструктури для прийому карт з NFC і розвитком культури безготівкових платежів, частка готівкових платежів продовжить поступово знижуватися.

Втім, у сільській місцевості досі є великі проблеми з інфраструктурою і високошвидкісним інтернетом, що буде стримувати динаміку зростання частки безготівкових розрахунків", – пояснює Гліб Сегіда, керівний партнер юридичної фірми Pravovest.

За словами Віктора Шулика, пропоновані зміни є логічним продовженням серії "кроків", спрямованих на збільшення доходів бюджету без прив'язки до реального економічного зростання.

До плюсів такого рішення можна зарахувати підвищення прозорості розрахунків. Зворотною стороною зазначених кроків є збільшення адміністративного тиску на бізнес.

Неприємності для бізнесу

У теорії легальний бізнес не повинен істотно постраждати від нововведень, але може знадобитися зміна формату низки фінансових операцій. Під "каток" нових норм неминуче потрапить малий бізнес, який працює з готівкою. Але ті, хто працюють у тіньовій економіці, від цього постраждають несильно: вони й без того в тіні.

"Певного удару буде завдано по ФОП, а також по людях, які працюють за договорами цивільно-правового характеру – оціночна частка таких категорій у формуванні тіньового сектора є не дуже суттєвою.

При цьому "закручування гайок" може привести до того, що легальні операції та розрахунки будуть поступово витіснятися угодами із застосуванням різних схем і "прокладок".

Навіть якщо документ буде ухвалено в поточному варіанті, це навряд чи зробить істотний вплив на частку тіньового сектора в економіці", – вважає Віктор Шулик.

За словами генерального директора рейтингового агентства "Євро-Рейтинг" Григорія Перерви, чисто теоретично великих проблем бути не повинно.

Бізнес привчили до роботи за безналом. Складнощі будуть у ФОП, переважно у сфері торгівлі, харчування і послуг: більшість працює за готівкові кошти. І скорочення верхньої планки втричі життя для них ускладнить.

Обмеження "підзвітних" сумою в 15 тисяч гривень може позначитися на можливостях поточних закупівель необхідних товарів або послуг.

Це може призвести до операційних незручностей компаній, які до цього активно використовували такий механізм розрахунків, наприклад, тих, хто скуповував у населення врожай.   

Як зазначає партнер компанії Kreston GCG Андрій Попов, керівнику і бухгалтеру, суб'єктам господарювання тепер треба бути більш пильними. Краще тепер максимально використовувати карткові рахунки та безготівкові перерахування.

Також витрати бізнесу можуть зрости на 1-3% за рахунок додаткових витрат на оплату банківських послуг. З іншого боку, зменшуються ризики крадіжок і шахрайства та витрати на інкасацію.

Швидше за все, ще більше банківських клієнтів будуть підпадати під фінмоніторинг, який нині може зацікавитися розрахунками на суму 150 тисяч гривень для підтвердження джерел походження коштів.

Новини за темою

Для тих же, хто повністю працює в тіні, нововведення принесуть мінімум турбот. Їхні операції так і залишаться в тіні, бо перевести тіньові схеми на дотримання законів апріорі неможливо. Тож обхідні схеми тіньовикам не потрібні, у них уся робота – обхід законів.

Вплив на населення

На зарплатних розрахунках з населенням ймовірні нововведення ніяк не позначаться. У лютому НБУ в окремій постанові прописав, що оплата праці не включається до обмеження готівкових операцій.

Тож на "конвертні" зарплати нововведення можуть вплинути тільки опосередковано, з урахуванням тиску на тіньовий сектор у цілому.

Не зміниться і регулювання інших розрахунків населення. "Ліміт на використання готівки в розрахунках фізичних осіб із суб'єктами господарювання залишається незмінним (50 тисяч гривень).

Іншими словами, телевізор вартістю 18 тисяч можна буде купити за готівку так само, як і раніше, і для пересічного споживача нічого не зміниться", – зазначає Андрій Попов.

Водночас, за словами Гліба Сегіди, ймовірних труднощів може зазнати частина жителів країни (переважно сільської місцевості й літні люди), які не мають банківських карт або рахунків. 

Також будуть проблеми з поверненням до магазину великих покупок, оскільки все, що понад 15 тисяч гривень, має йти через рахунок у банку. Аналогічна ситуація з кредитами готівкою в банках і ломбардах, а також з відшкодуваннями страхових компаній.

У будь-якому разі можна очікувати подальше зростання фінансової грамотності населення, що вже неабияке досягнення.

Обхідні маневри

Рідко бувають такі нововведення, які було б неможливо обійти. За словами Григорія Перерви, як і при введенні попереднього обмеження, будуть дробити оплату на транші. Будуть продовжувати працювати у "сіру" з тими, кому довіряють. Проте кількість безготівкових розрахунків продовжить зростати.

Як зазначає Андрій Попов, бізнес, особливо малий, буде користуватися подвійною бухгалтерією, зовсім не відображаючи готівкові операції (хоча цей шлях дуже ризикований і, врешті, буде неможливий).

У підприємств з легальною бухгалтерією в разі необхідності видавання готівки з перевищенням лімітів операції будуть розбиватися на кілька співробітників або на кілька днів (це можна зробити навіть заднім числом).

"Дробити суми оплати компаніям з малим штатом співробітників, у яких є обіг готівкових коштів, зробити буде простіше. Для тих компаній, які використовують ФОП для оптимізації оподаткування, у кого великий штат співробітників, нові правила зумовлять певні труднощі", – додає Гліб Сегіда. 

Також є варіанти передавання сум частинами декільком контрагентам протягом одного дня або прав вимоги, але це доволі специфічні й мало поширені варіанти розрахунків.

Боротися з тіньовою економікою можна і треба, тільки включаючи інші рішення – проведення реформ у країні, в тому числі податкової, боротьбу з корупцією, дерегуляцію та вдосконалення законодавства.

Юрій Григоренко

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>