Бонуси і можливості: Що українські компанії пропонують своїм працівникам

На тлі страшних масштабів трудової міграції з України великі вітчизняні компанії ведуть справжнє полювання за талановитою молоддю і спеціалістами з досвідом. 112.ua вивчав, які бонуси і програми лояльності пропонують українські роботодавці, як вскочити на підніжку соціального ліфта, який може піднести на престижну посаду в крупній компанії українського студента. Виявляється, успішну і високооплачувану роботу можна знайти і в Україні

Бонуси і можливості: Що українські компанії пропонують своїм працівникам
Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

На тлі страшних масштабів трудової міграції з України великі вітчизняні компанії ведуть справжнє полювання за талановитою молоддю і спеціалістами з досвідом. 112.ua вивчав, які бонуси і програми лояльності пропонують українські роботодавці, як вскочити на підніжку соціального ліфта, який може піднести на престижну посаду в крупній компанії українського студента. Виявляється, успішну і високооплачувану роботу можна знайти і в Україні

На тлі серйозних масштабів трудової міграції українські компанії сьогодні відчувають гострий кадровий голод.

"Ми, як і всі компанії в Україні, відчуваємо проблему відтоку кадрів. За останні кілька років він значно посилився. Якщо 5-6 років тому ми відчували від'їзд за кордон "білих комірців", так званий "витік мізків", то зараз відчувається гостра нестача навіть фізичної сили", - розповіла 112.ua директор по персоналу компанії METRO Cash and Carry Ukraine (3 тис. співробітників) Ірина Брижак.

За словами Брижак, люди виїжджають з країни головним чином через нестабільну ситуацію і повільні реформи: "Відкривши кордон з Європою, держава поки не вживає серйозних заходів з поліпшення іміджу країни і утримання наших громадян. При цьому також не дає бізнесу вирішити проблему відтоку самостійно – наприклад, наданням можливості привезти робочу силу з інших країн".

Директор по персоналу компанії METRO Cash and Carry Ukraine каже, що в травні 2017 року були внесені зміни до Закону України "Про зайнятість населення", які встановили мінімальну оплату праці для іноземних громадян у розмірі 10 мінімальних зарплат, що на сьогоднішній момент складає близько 37 000 грн. "Якщо я, як роботодавець, захочу привезти на робочу спеціальність громадянина будь-якої іншої країни, наприклад, громадянина Білорусі чи Молдови, мені доведеться платити такі гроші. З такою логікою, ми могли б платити на такому ж рівні і існуючим співробітникам – відтік однозначно скоротився б - АЛЕ будь-який бізнес хоче бути прибутковим, а покупець мати привабливу ціну на полиці – відповідно, ми просто не можемо собі цього дозволити", - підкреслила Ірина Брижак.

Зміни на ринку праці зачепили всі сфери, і банківська не є винятком, повідомили 112.ua у "ПриватБанку": "Основні причини складнощів – це питання демографічної ситуації: молоді стало менше. Багато студентів хочуть і використовують можливість отримати освіту в європейських вишах. Крім того, відкриття кордонів призвело до різкого зростання темпів трудової міграції українців".

Новини за темою

"На ринок праці в нашій індустрії впливають декілька факторів, серед них трудова міграція. Окремо слід виділити зниження зацікавленості молоді в промисловій кар'єрі на великих виробництвах. Наприклад, в одному з профільних вишів на "наших" спеціальностях ще п'ять років тому було 200 студентів, сьогодні їх лише 20", - повідомили 112.ua у найбільшій металургійній компанії в Україні "Метінвест" (80 тис. співробітників).

В "Метінвесті" та інших компаніях, з якими поспілкувався 112.ua, відзначають, що докладають чималих зусиль для залучення молоді. Більшість сучасних студентів добре знають англійську або навіть кілька мов: деякі з них пройшли навчання за кордоном і можуть вибирати – працювати в українських або у великих міжнародних компаніях. Конкурувати з ними непросто. Міжнародні компанії мають можливість виділяти великі бюджети на розвиток систем залучення й утримання персоналу, мають відповідні розвинені адаптивні технології, зазначає директор з розвитку бізнесу кадрового холдингу АНКОР в Україні Андрій Данилюк. За його словами, в деяких випадках програми матеріального та нематеріального стимулювання співробітників настільки всеосяжні, що дозволяють їм самим вибирати стимули, у відповідності з уподобаннями.

Що роблять українські компанії, щоб залучити молодь?

"Досліджуючи основні мотиви молоді, ми розуміємо, що одним з найважливіших критеріїв вибору роботодавця для них є кар'єрний ріст, можливість стати успішними, вчитися новому та знайомитися з цікавими людьми, формувати своє оточення. У кожному з цих напрямків ми працюємо і розвиваємося. Створені кар'єрні маршрути - типові схеми кар'єрного росту керівника в "Метінвесті" по 11 кар'єрним напрямам. Це послідовність посад, яка вважається оптимальною для кар'єрного зростання співробітників. Зараз в компанії для амбітних і відповідальних новачків від початкової позиції до першої менеджерської ланки проходить 1,5 року. Діючий в компанії корпоративний університет пропонує для молоді, а також для працівників середнього і старшого віку все більше програм навчання і розвитку, є можливість підвищувати кваліфікацію, навчатися новим професіям. Також є можливість брати участь в комплексних програмах розвитку, як, наприклад, "Молоді лідери Метінвесту". Крім професійного спрямування, є можливість реалізовувати себе в спорті – у компанії щорічно проводяться корпоративні спортивні змагання Metinvest Steel Games, заводити нових друзів з Молодіжній організації "Метінвест", яка сьогодні налічує понад 20 000 чоловік. Також розвиваємо інтелектуальний напрям – корпоративне "Що? Де? Коли?", а також корпоративне волонтерство", - розповіли в компанії.    

Криворізькі школярі вперше пройшли профорієнтаційний квест в рамках проекту Metinvest Travel www.0564.ua

  

"Метінвест" тісно співпрацює з навчальними закладами та працевлаштовує близько 30% випускників в регіонах, де розташовані підприємства компанії. "У кожному з регіонів присутності ми співпрацюємо з навчальними закладами різних рівнів – і школами, коледжами/технікумами, і університетами. Ми контактуємо з дітьми на різних етапах їхнього дорослішання. Починаємо з літніх таборів, де організуємо цікаві програми відпочинку, що стимулює у дітей інтерес до математики, фізики та хімії  (профільні предмети металургів, - ред.), металургії. В рамках програми Metinvest Travel запрошуємо школярів на цікаві зустрічі-знайомства з підприємствами компанії. Для них організовуємо профорієнтаційні квести по реальним робочим професіям компанії, а також STEM Science Summer Camp для дітей співробітників компанії, які дозволяють школярам спробувати себе в якості технарів, інженерів, винахідників. В подальшому подібні заходи будуть організовані для студентів і молодих фахівців. Ми також працюємо над впровадженням дуальної системи навчання в середньотехнічних та вищих навчальних закладах, даємо можливість дітям отримувати максимально практичні та корисні знання, в контакті з нашими експертами і педскладом навчальних закладів", - говорять в "Метінвесті".

У нинішньому році компанія виступила генеральним спонсором проведення в Україні міжнародного конкурсу WorldSkillsUkraine 2018. "Захід дає можливість студентам середньотехнічних навчальних закладів продемонструвати свою майстерність, популяризує робітничі професії серед молоді", - сказали в прес-службі "Метінвесту". Міжнародний конкурс WorldSkillsUkraine 2018 пройде 27-29 листопада в Києві. Очікується, що в ньому візьмуть участь не менше 500 студентів з усієї України. Вони змагатимуться у 8 професіях. Переможці отримають цінні призи та премії. "А можливо, хтось із них вже і визначиться з майбутнім роботодавцем. Також вперше в Україні наші співробітники та студенти профільних спеціальностей можуть взяти участь в онлайн-вікторині з виготовлення сталі на онлайн-симуляторі Steel Cahallenge-13, який проводиться Всесвітньою асоціацією сталі. Метінвест закупив промо-коди для безкоштовної участі всіх бажаючих з числа співробітників і студентів", - розповіли в "Метінвесті".

У "Концерн Галнафтогаз" (мережа АЗС ОККО, 10 тис. співробітників) 30% персоналу – молодь, люди до 30 років. 75% робочих місць компанії зосереджені безпосередньо на АЗС, але також "Галнафтогаз" зацікавлений в залученні талановитих менеджерів та офісних фахівців. У минулому році мережа ОККО стала першим місцем роботи для 500 молодих українців. "Ті молоді співробітники, які демонструють хороші результати роботи і зацікавлені в самореалізації, в нашій компанії мають можливість швидкого кар'єрного зростання. Компанія орієнтована на довгострокову співпрацю з кожним, хто влаштовується на роботу. Прагнемо всім створити комфортні умови і надати рівні можливості для кар'єрного та особистісного зростання", - розповіли 112.ua в прес-службі "Галнафтогазу".    

У "Галнафтогазі" успішно функціонує проект "Кар'єрний ліфт". "Кращі оператори АЗС і молодший персонал ресторанів (по рекомендації своїх керівників і за результатами конкурсного відбору) отримують можливість пройти серію тренінгів, після яких вони зараховуються до кадрового резерву. Як тільки з'являються вакантні управлінські посади, їм першим пропонують зайняти ці вакансії. "Сьогодні вже понад 50 співробітників АЗС і більше 20 співробітників ресторанів, які були випускниками "Кар'єрного ліфта", отримали в компанії менеджерські посади", - розповіли в прес-службі "Галнафтогазу".  

"Щоб в Україні втілювалось у життя більше хороших ідей!" – так тепер звучить місія мережі АЗК ОККО Фото з відкритих джерел

Компанія враховує, що більшість її молодих співробітників виховують маленьких дітей. Для них в центральному офісі мережі "ОККО" працює корпоративна дитяча кімната, де батьки мають можливість безкоштовно залишати дітей під наглядом вихователя. "Молоді батьки також часто користуються опціями гнучкого графіка або віддаленої роботи. Така можливість передбачена і для інших працівників, кому це дозволяють функціональні обов'язки", - повідомили в прес-службі.

Як великі українські компанії підвищують лояльність співробітників?

У великих українських компаніях діє чимало програм, спрямованих на збереження лояльності співробітників і збереження цінних кадрів. "На підприємствах "Метінвесту" працюють 80 тис. осіб чотирьох поколінь і різних уподобань. Для кожного ми намагаємося створити максимально комфортні та цікаві умови, починаючи від побутових умов і зручного спецодягу до медичного страхування за рахунок компанії та індивідуальних пакетів додаткових пільг і можливостей, на вибір співробітників. Ми намагаємося зробити максимально прозорими перспективи для наших співробітників. Наприклад, практикуємо внутрішні відкриті конкурси на вакантні посади. Це означає, що кожен може побачити відкриті позиції та вимоги до кандидатів, подати свою кандидатуру або спланувати свій розвиток, щоб підготуватися для нової можливості. Поки такі можливості анонсуються по кожному підприємству окремо, але в найближчому майбутньому ми створимо загальну для всіх онлайн-платформу, де можна буде бачити кар'єрні можливості в кожному місті присутності компанії", - розповіли 112.ua в "Метінвесті". При цьому в компанії відзначають, що "Метінвест" сьогодні – один з лідерів за рівнем і темпами зростання зарплат у промисловості і в Україні в цілому.

У "Галнафтогазі" зазначають, що всім співробітникам компанії надається офіційне працевлаштування та виплачується "біла" заробітна плата, що підвищує їх соціальну захищеність, гарантує гідний рівень пенсій у майбутньому. Співробітники забезпечені корпоративним мобільним зв'язком. Також їм надаються спеціальні знижки на придбання палива на АЗС "ОККО", їжі і напоїв в ресторанах і кафе, товарів у магазинах, які входять до складу мережі. Для іногородніх працівників, які прийняті на роботу або переведені в інше місце за ініціативою компанії, передбачена компенсація оплати за житло. Компанія надає можливості співробітникам відвідувати безкоштовні курси англійської, а також компенсує витрати на підвищення професійного рівня на зовнішніх тренінгах, конференціях.  

"Значну допомогу компанії в соціальній підтримці і мотивації співробітників надає Всеукраїнська профспілка "Співдружність". Більше 8 тисяч співробітників мережі ОККО є її членами. Всі вони не тільки мають право на отримання матеріальної допомоги у різних життєвих ситуаціях, але і постійно отримують від профспілки цікаві та вигідні пропозиції відпочинку та оздоровлення, участь у культурних і спортивних заходах. У минулому році профспілка організувала 25 туристичних походів і купила понад 4 тис. квитків на різні культурні заходи", - розповіли в прес-службі "Галнафтогазу".

Важливим елементом, який об'єднує команду, є внутрішня корпоративна культура, відзначили в компанії. "Бренд ОККО вже двадцятий рік працює на українському ринку – це свідчить про стабільність і викликає довіру до нього. За цей час у нас сформувалися свої традиції та цінності, які ми бережемо і промотуємо серед співробітників. Зокрема, щороку в компанії проходить Тиждень корпоративної культури, День солідарності, під час якого співробітники офісів за власним бажанням виходять на роботу разом з колегами на АЗС і в ресторанах. У цьому році, наприклад, операторами на АЗС вийшли працювати 300 колег, від фахівців до директорів напрямку. У День єднання – ще одному традиційному спортивно-культурному заході-святі ОККО – в 2018 році взяли участь близько 800 співробітників з усіх куточків України", - розповіли в прес-службі "Галнафтогазу". 

"Нашою сильною стороною, як міжнародної компанії, є чесний і абсолютно прозорий бізнес. А це означає, що наші співробітники оформлені відповідно до законодавства України, мають легальний дохід, і їх права дотримуються в повній мірі. Крім цього, частиною нашої ціннісної пропозиції є бенефіти, які соціально захищають працівників (такі як, медична страховка, матеріальна допомога тощо), можливість розвитку та кар'єрного зростання. Ми готові взяти в свою команду не тільки людей різних вікових категорій, але і навчити їх новим навичкам – у нас існує багато позицій, які не потребують спеціальних знань, а тільки бажання працювати і розвиватися. І, звичайно ж, ми створюємо культуру відкритості, підтримки та турботи. Ми разом святкуємо досягнення, відзначаємо свята (включаючи професійні) та дні народження, проводимо командоутворюючі заходи, організовуємо квести і спільні поїздки – адже ми одна велика родина!" - розповіла 112.ua директор з персоналу компанії METRO Cash and Carry Ukraine Ірина Брижак. 

В METRO Cash and Carry Ukraine готові взяти в свою команду не тільки людей різних вікових категорій, але і навчити їх новим навичкам Фото з відкритих джерел

Як роботодавець, ми пропонуємо гідні для України умови роботи, відповідну компетенціям оплату праці і можливості для розвитку кар'єри всередині банку, кажуть в "ПриватБанку": разом з роботою у великому надійному банку співробітники отримують: програму добровільного медичного страхування з частковою компенсацією витрат на страхові платежі за рахунок банку; систему пільгового кредитування; щорічну оплачувану відпустку 24 календарних дня; консультаційні послуги з юридичних питань; забезпечення безпеки працівників і членів їх сімей (програма "Захист"); корпоративні заходи; навчання протягом усього періоду роботи в банку – під конкретні спеціальності і потреби співробітника створено 91 захоплюючу і ефективну програму навчання (курси, тренажери, майстер-класи, семінари, тренінги); корпоративний мобільний зв'язок (компенсація частини витрат).

* * *

Експерти відзначають, що організація програм для співробітників – недешеве задоволення і на сьогоднішній день його можуть дозволити собі лише великі компанії зі стабільними доходами: такі, як "Метінвест", "Галнафтогаз", METRO Cash and Carry, "ПриватБанк", інші компанії такого рівня.

"З усіх вітчизняних компаній одиниці системно працюють над брендом роботодавця для молоді як цільової аудиторії, а також утримують і розвивають таланти", - сказав 112.ua Андрій Данилюк з кадрового холдингу АНКОР. Він зазначає, що сучасна молодь поколінь Y і Z суттєво відрізняється від інших поколінь: "Вони набагато більше занурені у цифрові технології, вимагають адаптації внутрішніх правил компаній до своїх потреб і "гейміфікації" власного кар'єрного росту, професійного розвитку".

Данилюк наголосив на важливості програм і заходів збереження і підвищення лояльності співробітників, але незмінно фактором номер один, за його словами, залишається рівень оплати: "Згідно з даними світового дослідження Randstad Employer Brand Research, яке проводиться одночасно в 32 країнах світу і до якого з наступного року Україна приєднається, мотиваційні фактори з точки зору співробітників розподілені наступним чином: на першому місці зарплата і соцпакет, на другому – безпечне робоче місце, на третьому – право на особистий час без переробок, а на четвертому – сприятлива атмосфера на роботі". 

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів