banner banner banner

Бізнес на Донбасі реорганізується

Бойові дії і поділ Донбасу на ту його частину, яка залишається в складі України, тобто Донецьку та Луганську області, і ту, яка визнана "тимчасово неконтрольованою територією", тобто "Донецьку" та "Луганську народні республіки" ("Д/ЛНР"), призвели до дезорганізації бізнес-діяльності в регіоні. Однак, як відзначають експерти, на сьогодні основні його сегменти економіки, як і раніше, працюють

Бізнес на Донбасі реорганізується
Фото з відкритих джерел

Олена Герасимова

Журналіст

Бойові дії і поділ Донбасу на ту його частину, яка залишається в складі України, тобто Донецьку та Луганську області, і ту, яка визнана "тимчасово неконтрольованою територією", тобто "Донецьку" та "Луганську народні республіки" ("Д/ЛНР"), призвели до дезорганізації бізнес-діяльності в регіоні. Однак, як відзначають експерти, на сьогодні основні його сегменти економіки, як і раніше, працюють

Нещодавно голова Донецької обласної державної адміністрації (ДоноОДА) Павло Жебрівський повідомив про те, що на базі всіх об'єктів вугледобувної галузі, що знаходяться на території "української" частини Донецької області, буде створена єдина державна компанія. До неї увійдуть, по-перше, самі шахти, а по-друге, вугільні поля і збагачувальні фабрики, які нині належать приватним власникам і підлягають реприватизації. "На сьогодні вже створена спеціальна робоча група, яка спільно з представниками обласної влади та шахтного керівництва буде виробляти пропозиції щодо механізму формування нової компанії і погоджувати їх з профспілками. Після цього вони будуть подані в профільні міністерства, уряду і президенту. Ймовірно, це буде тривалий процес", – додав голова ДонОДА.

Нагадаємо, що зараз більшість збагачувальних фабрик та вугільних полів, розташованих в цій частині регіону, входять до складу холдингу "МАКО" Олександра Януковича. І, як вважає Жебрівський, монополізація ним відповідних ринків спричинила за собою вимивання прибутку з державних шахт. Поряд з цим через бойові дії на Донбасі, які призвели до численних пошкоджень інфраструктури та руйнування технологічних ланцюжків, обсяг вуглевидобутку в Донецькій і Луганській областях катастрофічно скоротився. Так, у січні-жовтні цього року він зменшився ще на 49,4% та 78,3% порівняно з тим же періодом минулого року, коли спад вже був аналогічним.

Новини за темою

Тому в ДонОДА прийшли до висновку, що створення єдиної держкомпанії дозволить, по-перше, взяти під контроль всі ланки виробничого процесу і таким чином його оптимізувати, по-друге, самостійно збувати продукцію, по-третє, акумулювати весь обсяг прибутку і максимально ефективно його використовувати. "У результаті робота вугледобувної галузі в цій частині Донбасу буде нормалізована, що, в свою чергу, забезпечить безперебійні поставки сировини українським тепловим електростанціям (ТЕС) і, відповідно, стабільне функціонування вітчизняної енергосистеми", – підкреслив Жебрівський.

В цей же час прес-служба "Донбаської паливно-енергетичної компанії" (ДТЕК) Ріната Ахметова, яка добуває майже 50% загального обсягу енергетичного вугілля в Україні, в основному на території "Д/ЛНР", та контролює чотири з шести українських ТЕС, повідомила, що до 1 листопада необхідний компанії для проходження зимового періоду обсяг вугілля був накопичений. При цьому в прес-службі уточнили, що його запаси на складах цих ТЕС на 37% більше тих, які вона мала роком раніше.

Слід підкреслити, що ДТЕК вдалося цього досягти, незважаючи на ряд досить несприятливих факторів. Головним з них є, звичайно ж, вкрай низький рівень завантаження виробничих потужностей. Так, на підприємстві "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу" ("ДНР"), яке відноситься до числа найбільших в Україні за обсягом видобутку енергетичного вугілля, він склав лише 40,4% від запланованого, а в компаніях "ДТЕК Свердловантрацит" і "ДТЕК Ровенькиантрацит" ("ЛНР") – і взагалі 25,1% і 24,5%. Другим майже настільки ж важливим фактором залишається неабияк утруднене вивезення продукції з зони АТО. І, нарешті, третім – величезний борг держави Україна в особі ДП "Енергоринок" за вже отриману від ДТЕК електроенергію.

Новини за темою

Само собою зрозуміло, що в не менш складних умовах працюють і розташовані на території "Д/ЛНР" металургійні підприємства. Більшість із них навесні цього року відновили виробничу діяльність після вимушеного простою, зумовленого, знову-таки, безперервними бойовими діями і майже повністю паралізованим залізничним сполученням у зоні АТО. Однак жодному з них досі так і не вдалося довести обсяги виробництва продукції до колишнього рівня. "Справа в тому, що доставка на метпідприємства Донбасу залізорудної сировини, яку виробляють в Дніпропетровській області, через особливий статус "Д/ЛНР" і ускладнену війною логістику, як і раніше, відбувається з перебоями. Поряд з цим часті перепади напруги викликають позапланові простої. І, нарешті, обсяги газу, що надходять на підприємства, недостатні. А тому рівень завантаження виробничих потужностей в цьому сегменті не перевищує 40-50%", – пояснює нам незалежний експерт з базових галузей промисловості.

Як би там не було, але поки для великого бізнесу, який працює в таких системоутворюючих галузях, як вуглевидобуток і металургія, основні параметри економічної діяльності як на території підконтрольних Україні Донецької і Луганської областей, так і на території "Д/ЛНР" залишаються однаковими. "Всі великі компанії, такі як ДТЕК, "Метінвест", "Індустріальний союз Донбасу", зареєстровані в т. зв. континентальній Україні, а тому експортну діяльність вони ведуть через Україну і платять податки в держбюджет України. Перевезення в зону АТО і з неї здійснюється відповідно до наказу першого заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ "Тимчасовий порядок контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів і вантажів (товарів) через лінію дотику". Одним словом, великий бізнес, незалежно від місцезнаходження його виробничих потужностей – в "Д/ЛНР" чи Україні, – працює в рамках правового поля України", – уточнює експерт.

Новини за темою

Однак, за його словами, цілком очевидно, що в одних сегментах, таких як вуглепром чи електроенергетика, економічна діяльність на території "Д/ЛНР" здійснюється більш ефективно, а в інших – не менш ефективно, ніж в Україні. "Майже всі підприємства, які працювали, працюють і зараз. Нехай з меншим навантаженням і великими труднощами, але відновлюються і працюють", – підкреслює він. Дещо іншої думки дотримується старший економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь: "Не слід забувати, що металопродукція – це товар, який для зниження його собівартості транспортують тільки морським шляхом. А всі порти, як відомо, залишаються під контролем України, що робить перспективи метпідприємств, м'яко кажучи, туманними".

Тим не менш настільки ж очевидно й те, що держава Україна зацікавлена не тільки у збереженні життєздатності, але і в оптимізації економічної діяльності великого бізнесу "Д/ЛНР", що працює в таких галузях, як вуглепром, оскільки від цього залежить безперебійне функціонування енергосистеми всієї країни, і металургія, оскільки вона забезпечує значну частину валютних надходжень у скарбницю і, отже, більш-менш стабільний курс національної валюти. А значить, його перспективи далеко не такі туманні, як здається на перший погляд...

Олена Герасимова

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>