Бюлетені у каструлі та пологи на дільниці: Як голосувала Україна

Зима-2019 була затяжна і понура, але 31-го березня видався напрочуд сонячний та теплий день. Можливо, то був знак. А, можливо, просто закономірні календарні зміни.

Бюлетені у каструлі та пологи на дільниці: Як голосувала Україна
З відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

Зима-2019 була затяжна і понура, але 31-го березня видався напрочуд сонячний та теплий день. Можливо, то був знак. А, можливо, просто закономірні календарні зміни.

В кожному разі, голосування за президента України проходило доволі жваво – під стать погоді. Порушення, певна річ, були, проте маса їх виявилася некритичною. Голова Комітету виборців України Олексій Кошель в ефірі одного із телеканалів заявив, що не вбачає загроз виборам.

"Я не бачу підстав навіть припускати загрозу зриву виборів на окремих дільницях. Поки що ми аномальних прикладів не бачимо. Тобто є проблема з агітацією, є проблема з роботою комісій. Але те, що мене особисто радує, що є лише кілька фактів, коли ми можемо підозрювати організацію контрольованого голосування", – заявив Кошель.

До очевидних порушень виборчого процесу Кошель зарахував моменти, коли на дільницях відмовлялися розміщувати дані щодо окремих кандидатів. "Також маємо факти по трьом виборчим дільницях, коли використовували штампи з позначкою "вибув", що призводило до псування бюлетенів", – додав голова КВУ. Плюс, сказав Кошель, виборців поки не вдається відучити від фотографування своїх бюлетенів із позначками напроти окремих прізвищ. Такий знімок для "Інстаграму" чи "Фейсбуку" також тягне на окреме порушення.

VIP-голосування

Той таки Комітет виборців додає: непоодинокі випадки, коли офіційні спостерігачі одного із кандидатів використовували бейджі із символікою свого лідера. Власне, йшлося про Володимира Зеленського, якого у такий спосіб активно піарили на Київщині. На всі зауваження посланці ГО "Команда Зе" відповідали, що не вважають бейджі агітацією, а лише розпізнавальним знаком.

Відзначився й ще один кандидат в президенти – причому порушником виявився він сам. На одній з дільниць Олег Ляшко навіщось продемонстрував в присутності телекамер та виборців бюлетень із результатами свого волевиявлення. А це – відповідно до статті 7 Закону "Про вибори президента України" – заборонено. Як і будь-яка інша фіксація процесу голосування або його результатів.

Натомість трійка лідерів поводилася цілком пристойно. Цікаво, що на виборчі дільниці фаворити перегонів з’явилися у такому порядку: першою була Юлія Тимошенко, другим – Володимир Зеленський, третім – Петро Порошенко. При цьому їхні порядкові номери у Національному екзит-полі, чиї результати були підраховані станом на 18:00, абсолютно не співпадали із черговістю їх появи біля урн для голосування.

Юлія Тимошенко (третє місце за даними екзит-полу – 14,2%) прийшла голосувати у супроводі чоловіка та членів команди. "Ви знаєте, що сьогодні Україна перевела годинники вперед на весняний час, – повідомила Юлія Володимирівна, – і я вірю, що так само ми робимо крок вперед до успішної, квітучої, європейської України".

А от чоловік ЮВТ Олександр волів говорити не так про Україну, як про Словаччину. Ця країна теж обирала свого главу, і Олександр Тимошенко згадав про перемогу місцевої кандидатки Зузани Чапутової. Посил від родини Тимошенків був, в принципі, зрозумілим: серед президентів нам потрібно якомога більше жінок, і тоді буде всім щастя. Втім, щастя, схоже, від цього подружжя відвернулося.

Бо левова доля везіння дісталася кандидату Зеленському (перше місце із 30,4%). Вийшовши з кабіни для голосування, Володимир повідомив, що віддав свій голос "дуже достойній, гідній людині". Проте ім’я свого обранця чи обраниці не повідомив.

Зеленський зазначив, що "починається життя без корупції, хабарів. Життя у новій країні, країні змін. Ми на це сподіваємося". А відповідаючи на запитання журналістів про те, із ким він, на його думку, вийде в другий тур, без зайвої скромності сказав: "Не знаю, може і сам". Хоча тут таки додав: "Але нехай вирішує країна".

Країна ж тим часом вирішила дати в суперники Зеленському чинного президента. У Петра Порошенка – друге місце за підрахунками організаторів Національного екзит-полу (17,8%). На дільницю із собою Петро Олексійович захопив усю родинну групу підтримки – дружину, старшого сина із його "половинкою", двох доньок та навіть онуків.

"Сьогодні я голосував за Україну. Я переконаний, як і вся моя родина і абсолютна більшість українців, що вибори були добре організовані. Волевиявлення громадян буде збережено. Це – необхідна умова для нашого руху вперед, для повернення України до родини європейських народів, до нашого членства в Європейському Союзі, НАТО, продовження надзвичайно важливих реформ, які є абсолютно доленосними для України", – проголосив свій спіч Порошенко.

Who the dog voted for?

Але не скрізь було все так серйозно. Найкумедніший випадок мав місце на Дніпропетровщині: за відсутності сейфу бюлетені на дільниці склали у здоровенну каструлю. Її, щоправда, "опечатали" й примотали кришку мотузкою. У тому ж регіоні замість сейфу використали і звичайний холодильник. Його, а також каструлю сфотографував і виклав у соцмережі депутат Криворізької міської ради Микола Колесник.

На щастя, на одній з київських дільниць, розташованій у пологовому будинку, не додумалися зберігати бюлетені у кюветах для новонароджених. Хоча теоретично – могли б. "Пологова" дільниця потрапила у поле зору журналістів тому, що одна з місцевих породіль в останній момент перед пологами встигла виконати свій громадянський обов’язок. А відтак повернулася до обов’язку материнського – відразу після голосування народила дівчинку.

І знову про сейф з бюлетенями. На Львівщині його так ретельно запечатали, що зранку 31-го не змогли відкрити. Довелося йти по "болгарку". Операція по відкриттю сейфа була проведена настільки ювелірно, що жоден з бюлетенів не постраждав, повідомляють спостерігачі.

Натомість у Києві на Подолі трохи постраждали виборці. Принаймні, вони згаяли зайву годину часу. Дільниця на Кирилівській, 105 відкрилася замість восьмої ранку о дев’ятій. Голова комісії завчасно почав відзначати свято демократії і з’явився на робоче місце дуже веселим. Решті учасників виборів здалося, що голова комісії перебуває в нетверезому стані, а тому для нього викликали поліцію.

Втім, п’яними головами у нас нікого не здивуєш, а от великий чорний пес на одній з дільниць викликав ажіотаж. Хоча четверолапий не робив жодних диверсій – він сумирно лежав в кабінці для голосування й чекав, доки його господар зробить свій вибір. Собака зворушив журналіста ВВС Іону Фішера, який висвітлює вибори в Україні. Фішер розмістив фото пса в своєму "Твіттері" і зробив до знімка такий підпис: Not clear who the dog voted for ("Не зрозуміло, за кого голосує собака").

Діаспора підставила плече

І поки іноземні журналісти дивувалися деяким нашим реаліям, ми зі здивуванням та вдячністю спостерігали за співвітчизниками, котрі голосували за кордоном. Цього року вони продемонстрували чудеса свідомості та дисципліни. Черги, в яких вистоювали "закордонні" українці, нагадували недоброї пам’яті часи тотального дефіциту. Але, звісно, відрізнялися від них загальною атмосферою.

Черги стояли, зокрема, у Німеччині, котра виявилася рекордсменом за кількістю виборчих дільниць. Воно й не дивно, адже у самому лише Берліні проживає 17 тисяч українців, внесених до списків виборців. До посольства України в німецькій столиці простягнувся ланцюжок з охочих проголосувати довжиною у 200 метрів. Аналогічну картину можна було побачити й у Мюнхені, Франкфурті, Дюссельдорфі та Гамбурзі.

Довжелезні черги стояли на закордонних виборчих дільницях у Празі, Берліні та Таллінні. Щоб здійснити волевиявлення, люди витратили не одну годину. І, як відзначив посол України в Чехії Євген Перебийніс, інтерес до виборів у Празі дуже великий.

"Приємно бачити, як багато громадян України хочуть проголосувати на виборах президента України в Естонії", – це вже цитата з соцмережі від посла України в Естонії Мар'яни Беци.

Повертаючись до України, зазначимо, що охоче й активно голосували на Закарпатті роми. Навіть попри труднощі із пропискою та подекуди однакові імена, котрі тільки плутали процес. При цьому, однак, західна Україна голосувала не надто активно. Натомість до територій, що знаходяться під українською юрисдикцією, з’їхалося голосувати чимало громадян з ОРДЛО.

В цілому ж явка виборців станом на 15:00 становила 45,11%.

Знову "цвітуть" намети

Здавалося, все йшло спокійно, але під кінець дня голосування до Центральної виборчої комісії стали підтягуватися молодики спортивної статури, котрі буцімто прийшли, аби не допустити "дебошу". Там же – біля будівлі ЦВК – розбили й намети з написом "Громадська приймальня депутата", поблизу яких й скупчувалися молодики. Чого насправді добивається подібний контингент і про які "дебоші" мова – наразі не зрозуміло.

До слова: в самій ЦВК – так само, як і у КВУ – не помітили серйозних загроз виборам. "Ніяких системних порушень у ході голосування не зафіксовано. Є поодинокі випадки, але вони є класичними для будь-якого голосування в будь-якій виборчій кампанії", – сказала пресі секретар Центральної виборчої комісії Наталя Бернацька.

Що ж стосується оцінок сьогоднішнього дня з боку правоохоронців, то, за повідомленням прес-служби МВС, станом на 19:00 31 березня було зареєстровано понад 1768 заяв про правопорушення. З них частина відноситься до фальсифікації виборчих документів, частина – до порушення таємниці голосування, а також – до перешкоджання здійсненню виборчого права. Є в цьому переліку й випадки хуліганства та навіть легкі тілесні ушкодження. За 25 фактами звернень до МВС відкрито кримінальні провадження.

В цілому ж "за весь період виборчої кампанії було зафіксовано 5 266 повідомлень про ті ситуації, які пов’язують з порушенням виборчого законодавства. З них 456 повідомлень надійшли упродовж вчорашнього дня, "дня тиші", – інформує радник міністра МВС Іван Варченко. Він додає, що більшість порушників нестимуть "морально-етичне покарання. Але частина все таки понесе відповідальність і заплатить до 1300 гривень штрафу".

Відтак чи можна вважати, що країна в цілому, сходивши на вибори, відбулася малою кров’ю? Адже як не крути, а 31 березня було все таки більш-менш спокійним днем. Напевно, попередньо це стверджувати можна. Але гра триває. І попереду – другий тур.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>