Більше на субсидії, менше на Ляшка: Як Кабмін ще раз перекроїв бюджет

Торги за проект бюджету-2018 наближаються до фінішу. Кабмін направив до парламенту доопрацьовану спільно з депутатами версію бюджету, і вже в четвер, 7 грудня, за словами спікера парламенту Андрія Парубія, вона буде розглянута. 112.ua розбирався, як учергове перекроювали головний фінансовий документ країни

Більше на субсидії, менше на Ляшка: Як Кабмін ще раз перекроїв бюджет
Укрядовий портал

Ярослав Конощук

Парламентський кореспондент

Торги за проект бюджету-2018 наближаються до фінішу. Кабмін направив до парламенту доопрацьовану спільно з депутатами версію бюджету, і вже в четвер, 7 грудня, за словами спікера парламенту Андрія Парубія, вона буде розглянута. 112.ua розбирався, як учергове перекроювали головний фінансовий документ країни

Трильйон на витрати і долар по 30 гривень

Порівняно з першим читанням, де доходна частина бюджету була 877 мільярдів гривень, в новій версії бюджету дохідна частина становила вже 913 мільярдів. Витрати, в свою чергу, доповзли майже до трильйона: 988 мільярдів гривень, якщо бути точним.

При цьому уряд і надалі очікує зростання ВВП на рівні 3%. Прожитковий мінімум для працездатних осіб до кінця наступного року планується збільшити майже до 2 тисяч гривень. Мінімальна зарплата, за словами президента України Петра Порошенка, повинна скласти 4,1 тисячі гривень.

Також уряд зберіг прогноз курсу гривні до долара на кінець 2018 року на рівні 30,1 грн/дол. Джерела 112.ua в уряді припускають, що протягом року курс перевищить цю позначку, однак після девальвації відбудеться зміцнення національної валюти.

У доопрацьованому урядом до другого читання проекті держбюджету також пропонується збільшити фінансування житлових субсидій на 15,92 млрд грн – до 70,99 млрд.

З надією на метро і Подільський міст

Харкову гроші на метро уряд давати не хоче, хоча і погодився розглянути таку можливість. Так, законопроект пропонує виключити з тексту бюджету статтю 27, згідно з якою передбачалося виділити кошти на відповідний кредит ЄБРР.

Будівництво метро на Виноградар у Києві уряд не збирається стимулювати і поготів. Хоча раніше мер Києва Віталій Кличко заявляв, що вже наприкінці року будівництво метро буде розпочато, а перша черга здана у 2019 році. При цьому уряд погодився списати столиці мільярд гривень боргу у разі фінансування робіт з будівництва Подільського мосту.

У Кабміні не обійшли стороною метро тільки в Дніпрі: уряд пропонує виділити майже 228 мільйонів гривень на завершення будівництва метро в місті.

Культурні хотілки, округи та безпека

Не поминули увагою і культурні хотілки окремих народних депутатів. Так, пропонується виділити 7,5 мільйонів гривень на проведення фестивалю "Кропивницький" в однойменному місті та 6 мільйонів гривень на фестиваль "Карпатський простір". На організацію "Пласт", діяльність якої лобіює представник Блоку Петра Порошенка Віктор Кривенко, пропонується виділити 5 мільйонів гривень.

Збереглася і стаття про держпідтримку кіно: уряд пропонує виділити 162,5 мільйона гривень "на створення та розповсюдження фільмів патріотичної спрямованості". Крім того, збереглося і колишнє державне фінансування ВНЗ.

Уряд також задовольнив побажання "газового лобі" і відмовився від підвищення ставок рентної плати на видобуток "блакитного палива".

На округу, тобто на соціально-економічний розвиток регіонів, уряд, як і в жовтні, пропонує виділити 5 мільярдів гривень

При цьому уряд відмовився збільшувати витрати на зарплати апарату Верховної Ради, зазначаючи, що відповідні витрати не обґрунтовані. А от зростання витрат на президента у відомстві Володимира Гройсмана схвалили, зазначивши, що "розмір витрат на забезпечення діяльності президента, - 112.ua) збільшений, виходячи з їх пріоритетності та можливостей дохідної частини державного бюджету". Розрахункову суму додаткових асигнувань в Кабміні вирішили не вказувати.

300 мільйонів гривень уряд пропонує виділити в 2018 році на реалізацію проекту "Стіна", а ось Генпрокуратурі Кабмін вирішив відмовити. Нагадаємо, що, згідно з пропозиціями парламентарів, прокуратурі повинні були додатково виділити близько 500 мільйонів гривень, в тому числі на підвищення зарплати. Як зазначається в поясненні Кабміну за підписом міністра фінансів Олександра Данилюка, витрати на ГПУ вже були збільшені.

Також, серед іншого, уряд відмовився прописувати окремим рядком виділення 6,4 мільярда гривень на дороги, мотивуючи це тим, що зазначені видатки передбачені в рамках Дорожнього фонду. Відмовив уряд і СБУ, для якої народні депутати просили додатково виділити близько 7 мільярдів гривень. Таким чином, бюджет спецслужби міг збільшитися майже вдвічі.

"Безпека понад усе" вирішили в Кабміні й збільшили видатки на державну охорону органів держвлади та посадових осіб, перерозподіливши кошти в рамках відповідної бюджетної програми.

А от аграріям пощастило менше: уряд пропонує скоротити на 300 мільйонів гривень видатки на підтримку сільгоспвиробників і виділити ці кошти на розвиток виноробства. Нагадаємо, що за підсумками розгляду бюджету в першому читанні планувалося, що розмір дотації не буде перевищувати 150 мільйонів гривень в одні руки.

На закупівлю нових пожежних машин уряд відмовився виділяти гроші. Традиційно постачанням пожежних машин для Державної служби з надзвичайних ситуацій займається підприємство, яке пов'язують з одним із спонсорів Радикальної партії Олега Ляшка.

Зарубали в уряді і виділення додатково 2 мільярдів гривень на діяльність експортно-кредитного агентства, запуск якого лобіював депутат від партії Ляшка Віктор Галасюк. У Кабміні вважають виділення гарантій до створення агентства передчасним.

За чий рахунок бенкет?

Уряд розраховує зібрати додатково майже мільярд гривень податків з громадян за рахунок зокрема зростання фонду заробітної плати на 3 мільярди гривень. Майже 13,5 мільярдів гривень у Кабміні розраховують додатково отримати з НАК "Нафтогаз України" через збільшення нормативу відрахування чистого прибутку.

6,3 мільярда гривень у Кабміні планують отримати від продажу ліцензій на 4G. Крім того, в уряді розраховують на 200 мільйонів гривень від продажу ліцензій лотерейників.

Ще майже 5 мільярдів гривень уряд планує отримати від продажу конфіскованого майна корупціонерів. А от надходження від акцизу і збору за використання радіочастот, у відповідності з прогнозом Кабміну, скоротиться відповідно на 1,5 мільярда і 0,3 мільйона гривень.

Крім того, традиційним джерелом надходжень до бюджету стануть внутрішні та зовнішні запозичення, а також трансферти від ЄС та урядів іноземних держав. Запозичення заплановані на рівні десятків мільярдів гривень. Від трансфертів в уряді розраховують отримати 2,3 мільярда гривень.

Ярослав Конощук

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів