Бій з тінню: Навіщо підвищують мінімальні ціни на алкоголь, і хто від цього виграє

Кабміну пропонують підвищити мінімальні ціни на горілку і лікеро-горілчані вироби – проект постанови Мінфін опублікував. В Асоціації "Укргорілка", яка багато місяців домагалася прийняття постанови, кажуть, що мінімальні ціни – ефективний інструмент для боротьби з "тіньовим" алкоголем. А в тіні зараз вже близько половини горілчаного ринку. Для порівняння в 2008 році, коли мінімальні ціни вводилися вперше, нелегального алкоголю було на 30% менше. Експерти відзначають, що тільки мінімальними цінами проблему не вирішити, щоб це сталося, в регулюванні галузі потрібні системні зміни, а також пильна увага правоохоронних органів. Через зубожіння населення і різке підвищення "акцизів", нелегальне виробництво – знову надзвичайно привабливий напрям

Бій з тінню: Навіщо підвищують мінімальні ціни на алкоголь, і хто від цього виграє
Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Кабміну пропонують підвищити мінімальні ціни на горілку і лікеро-горілчані вироби – проект постанови Мінфін опублікував. В Асоціації "Укргорілка", яка багато місяців домагалася прийняття постанови, кажуть, що мінімальні ціни – ефективний інструмент для боротьби з "тіньовим" алкоголем. А в тіні зараз вже близько половини горілчаного ринку. Для порівняння в 2008 році, коли мінімальні ціни вводилися вперше, нелегального алкоголю було на 30% менше. Експерти відзначають, що тільки мінімальними цінами проблему не вирішити, щоб це сталося, в регулюванні галузі потрібні системні зміни, а також пильна увага правоохоронних органів. Через зубожіння населення і різке підвищення "акцизів", нелегальне виробництво – знову надзвичайно привабливий напрям

Згідно з проектом постанови Кабміну "Про внесення змін у додаток до постанови Кабміну від 30 жовтня 2008 року №957" мінімальна ціна на горілку і лікеро-горілчані вироби підвищується до 218,32 грн за літр 100% спирту. У практичному додатку це означає, що півлітрова пляшка стандартної міцності на полиці магазину вартістю нижче 69,9 грн стає поза законом. Також постановою встановлені мінімальні ціни на вино, шампанське, коньяк, віскі, ром.

112.ua

"Мінімальні ціни" - це індикатив, який відображає середню собівартість алкогольної продукції з урахуванням сплати всіх податків. Ініціатива їх введення належить найбільшим виробникам - "адміралам" ринку. Вони домагаються прийняття цих цін ще з лютого, стверджуючи, що без цього ніяк не перемогти тінь, яка ось-ось задавить легального виробника. Механізм такий: продукція за ціною менше, ніж встановлений індикатив, повинна викликати питання у чесних дистриб'юторів, представників роздробу, але головним чином у "податківців", які мають повноваження знімати її з полиць, а також штрафувати недобросовісних торговців.

Новини за темою

Головні лобісти мінцін – традиційно "горілчаники". Тінь, з якою потрібно боротися – це бич горілчаного ринку. Саме на ньому основні "чорні заробітки". Якщо у вині, коньяку, шампанському мінімальна ціна – це такий умовний маркер, який відображає, на думку найбільших виробників, вартість саме якісних виноматеріалів і всіх основних витрат, включаючи податки, у горілці мова йде вже про "чистий кримінал". Нелегальна горілка – це маніпуляції з податком і "лівий спирт" при державній монополії на виробництво та імпорт.

При нинішньому підвищенні мінімальних цін горілки враховуються ціна спирту, що підвищилася до 285 грн за дал з ПДВ, та ставки акцизного збору, які виросли на 50%.

У 2008 році, коли вводилася практика встановлення мінімальних цін, які пролобіювали найбільші горілчані компанії, також не приховували, що ще одна проблема, яка вирішується з її допомогою – це усунення регіональних конкурентів. Тих, хто працює в сегменті, де не є важливими ні бренд, ні смак, ні "букет". Де цінуються лише градуси – тобто, в найнижчому ціновому сегменті. У ньому вино – не вино, а добре кріплені чорнила, що б'ють по мізках. У ньому не коньяк з вистояних в дубових бочках виноградних матеріалів, а "шмурдяк", завезений з Придністров'я або Ірану в алюмінієвих цистернах. У сегменті, у якому 90% споживачів з інстинкту самозбереження вибирають горілку. Оскільки майже немає простору для інсинуацій – спирт і вода. Саме в цьому сегменті, за твердженням важкоатлетів, продається тінь.

Безумовно, нелегальна горілка є і в низькоціновому сегменті, але особливо її багато в середньоціновому, переконаний незалежний експерт алкогольного ринку Володимир Притуляк. Адже суть тіні якраз і полягає в тому, щоб продавати дешевше, демпінгувати. Близько 80% пляшок продаються в тіні, до болю схожі на самі пізнавані і всенародно улюблені бренди. Тільки коштують двійники на 20-30% дешевше, тому і купуються краще, каже він.

Найбільші виробники горілки в усі роки прагнули витіснити тих, хто торгує в низькому ціновому сегменті, погоджується Притуляк. Регіональні виробники, на відміну від великих горілчаних компаній, продають продукцію дешевше, оскільки не вкладають в розкрутку бренду, вони купують найдешевшу етикетку і ковпачок. А зараз, коли доходи населення стрімко падають і все більше людей п'ють дешево і сердито – це особливо актуальне питання. Попит на дешеву горілку зростає. Очевидно, що з цією метою "адмірали" зацікавлені і домагаються встановлення "мінімальних цін" у верхній частині цінового коридору. Адже якщо сума, яку потрібно заплатити за горілку, відчутна, то споживач скоріше купить впізнаваний бренд, що асоціюється у нього з такими категоріями, як престиж, якість. Ну а якої компанії обрано бренд, залежить вже майстерності маркетологів, мерчандайзерів, розміру бюджетів, що виділяються на просування. Самі виробники горілки, жартуючи, кажуть, що, наприклад, в середньоціновому і преміальному сегменті споживач, крім горілки, п'є пляшку й етикетку.

Те, що боротьба за ціновий коридор мінціни мала місце, випливає з пояснювальної записки до постанови: "Запропонований галуззю розмір мінімальної ціни на горілку – від 57,15 грн до 75 грн за пляшку 0,5 л. міцністю 40%".

Постанова про встановлення мінімальної ціни горілки 54,9 грн на полиці за 0,5 літра, прийнята в минулому році, в жовтні минулого року оскаржили в суді невеликі горілчані заводи "Олександрія – БЛІГ", Люботинський завод "Продтовари", компанія "БІГ-М". Суд виніс рішення на їхню користь, зазначивши порушення в процедурі прийняття постанови Кабміну. Дія документа було скасовано. Після апеляції та касації "Укргорілки", 30 червня 2016 року рішення першої інстанції підтвердив Вищий Арбітражний Суд. Відповідно, до прийняття нової постанови законними будуть і ціни від 39,9 грн за пляшку 0,5 літра.

112.ua

112.ua

Найбільші горілчані компанії в Україні та хедлайнери у створенні та розкрутці горілчаних брендів - чотири компанії: "Національні алкогольні традиції", "Хортиця", Nemiroff і Eastern Beverage (EBT). Гендиректор Асоціації "Укргорілка" (в яку входять найбільші компанії) Володимир Остапюк обережно вважає, що на їх частку припадає більше 50% горілчаного ринку. Однак це дуже обережна оцінка. Знову ж таки за даними "Укргорілки", ці чотири компанії вибирають близько 80% всього виробленого державною монополією харчового спирту. Інші беруть близько 10%, і ще стільки ж залишається на інші програми "Укрспирту".

Невловима тінь

Масштаби тіньового горілчаного ринку вражають. За даними "Укргорілки", близько половини ринку вже в тіні. У грошах це як мінімум 5 млрд грн на рік, які течуть повз каси бюджету в приватні кишені. Значні частини цих сум у вигляді пухких конвертів осідають в кишенях чиновників.

"Іноді навіть складається враження, що на певних етапах нелегальний виробник для чиновника цінніший, ніж легальний. Він принесе живі гроші в конверті, а легальний платить в бюджет", - говорить гендиректор "Укргорілки".

Для порівняння, коли мінімальні ціни вводилися в 2008 році, частина тіні на ринку оцінювалася приблизно на 30% нижче, близько 20%.

З чим пов'язаний такий різкий ріст? Учасники ринку говорять, що головна причина – непродумана акцизна політика держави. Різке збільшення податкового тягаря відбувається на тлі різкого зниження доходів населення. "Чим вища ставка акцизного збору – тим цікавіше працювати нелегальному виробнику. Спокуса вища. За цей рік держава примудрилася створити нелегальний ринок навіть там, де його не було – в сегменті слабоалкогольних напоїв. Вони обвалили виробництво легальним виробникам. Сегмент з'явився, і він росте", - говорить Остапюк.

У минулому році з 1 січня акциз для слабоалкогольних напоїв міцністю 6-7% градусів був піднятий майже на 300%.

112.ua

112.ua

При цьому в Україні найнижчий відсоток фіскальної віддачі від підвищення акцизного збору, каже Остапюк. В Європі він становить близько 80%, а у нас він становить близько 10%. Незважаючи на різке зростання горілчаного акцизу, який з 70 грн в минулому році збільшився до 105 грн в нинішньому, зростання відрахувань до бюджету не спостерігається. "Держава збере не більше 6 млрд грн в 2016 році", - прогнозує Володимир Остапюк.

112.ua

З того, що відрахування не ростуть, а легальне виробництво падає, але при цьому ніхто менше пити не став, можна судити про масштаби тіньового ринку горілки, відзначають в "Укргорілці".

Причому, в мережевому роздробі тінь практично не продається. Її царство – це лінійний роздріб, невеликі магазинчики, гастрономи, а це близько половини продажів алкоголю в торгівлі. Значними темпами зростає і торгівля через інтернет, яка ніяк і ніким не регулюється. І продажі через цей канал скоро вже будуть порівнянні з роздробом, кажуть в "Укргорілці".

112.ua

Звідки ж тінь? Головним чином – це маніпуляції з податком. Одна з найбільш простих і популярних схем - акцизні марки-"сестрички". Легальний виробник сплачує до бюджету за акцизні марки певної серії, а за "чорний нал" друкується пакет-близнюк з тими ж номерами. "Шанси на те, що пляшки з однаковими номерами акцизної марки опиняться на одній полиці, близькі до нуля, але шанси на те, що комусь прийде в голову звіряти ці номери ще менше", - зазначає учасник ринку, який побажав залишитися неназваним. І в підсумку, за словами Остапюка, буває так, що "марка по бухгалтерії утилізується, а потім з'являється на ринку".

За словами гендиректора "Укргорілки", електронного реєстру списаних акцизних марок не існує. "Нам кажуть - 9,5 млн марок утилізовано в певному регіоні. Що це нам може дати? Так, нічого, це просто статистика. А якщо б були номери утилізованих марок – служба економічної безпеки могла б проїхатися по регіонах, по лінійному роздробі", - говорить Остапюк. Якби номери були відомі, можна було без зусиль знаходити пляшки з марками-сестричками, з яких сплачений акциз не був – з'ясовувати за накладними, хто поставив цей товар, обчислювати винуватців.

Ще один спосіб робити горілку дешевшою, лити її з "лівого спирту". Де використовують спирт? "В Молдавії, Білорусі, РФ, Литві - дешевше, ніж в Україні. Якби відкрилися кордони, ДП "Укрспирт" припинив існування, – каже Остапюк. - Тому це якісь незаконні поставки. З Молдавії і Придністров'я ввозиться. Але перше – це сировина, яка виробляється в Україні. Плюс можна припускати, що є нелегальні приватні заводи з виробництва спирту".

За словами учасників ринку, нелегальний імпорт - це сльози, 2-3% від усього чорного спирту. Основний масштаб – це постачання державних заводів "Укрспирту". Близько 40 підприємств, на кожному з яких може проводитися "лівий" спирт, розкидані по всій країні.

Так, на кожному з них є цілодобові пости ДФС, лічильники, пломби. "Однак, ефективною систему контролю можна було б назвати, якби було чітке нормування витрат електроенергії і води. Абсолютно чітко можна визначити, скільки потрібно електрики і води для виробництва того чи іншого обсягу спирту. І якщо на підприємстві витрата вища, ніж обсяги виробництва продукції, зазначеної у його звітності, тоді питання, з якою метою воно витрачалося! За цими параметрами державні заводи ніхто не контролює", - говорить незалежний експерт алкогольного ринку Володимир Притуляк.

"Щоб зменшити об'єми лівого спирту – потрібно провести приватизацію і створити ефективну систему контролю", - погоджується Остапюк.

"І навіть не приватизація, а демонополізація галузі, що має статися. Це дозволяє приватним інвесторам будувати спиртові заводи або, в разі доцільності, легально ввозити імпортний спирт. Без цього спроба видавити тінь з ринку з допомогою мінімальних цін, це як латати дірки в старому сараї. Перед цим потрібно зруйнувати сарай. І побудувати на його місці новий, якісний будинок", - погоджується Притуляк.

112.ua

Але, мабуть, найцікавіше питання у всій цій історії – так хто ж ці люди, які заробляють мільйони на тіньовому ринку алкоголю? А відповісти на нього можуть лише правоохоронці та суд. "Але крім затримань невеликих партій, цеховичків, гаражників, нічого. А ми розуміємо, що в цій країні існує системний виробник тіньової продукції. Що з ними, коли прийде їх черга?" - запитує Остапюк.

Схоже, що поки відповіді на це питання немає. Тому і немає іноземних інвесторів. Давно вже немає. "Для великих інвесторів галузь неприваблива. Залишилися підприємства, які роками, десятиліттями інвестували в ринок", - говорить Остапюк. З ним погоджується і Притуляк. "Та ситуація, яка зараз склалася з українським алкогольним ринком, вона приваблива лише для іноземних авантюристів, які мріють нічого не вкладаючи отримувати тисячу відсотків рентабельності. Великого, системного інвестора, який звик працювати в "білу" і дорожить своєю репутацією, вона просто лякає".

В Україні готується ще одне підвищення акцизу. Міністр фінансів Олександр Данилюк на засіданні уряду повідомив, що Кабінет міністрів України схвалив внесення на розгляд парламенту проекту закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок деяких податків. Кабмін повинен внести його у Верховну Раду. Очікують додаткових надходжень у зведений бюджет у 2017 році – 5,2 млрд гривень. Ставки акцизного податку пропонується підвищити на 12%.

112.ua

У цьому випадку легальні виробники горілки чи не вперше за останні років десять опиняться в ситуації, коли їм крім тіні доведеться конкурувати ще з імпортною горілкою. "Через різницю вартості спирту і ряду інших компонентів вже зараз горілку вигідно лити не в Україні, а, наприклад, в Литві, і ввозити", - зазначає Притуляк.

112.ua

112.ua

Журналіст 112.ua в процесі підготовки матеріалу зустрів і сфотографував у великому мережевому магазині партію абсолютно легальної горілки, виробленої в Литві. Її ціна на полиці українського магазину була 73,95 грн за 0,5 літра і 65,95 грн за 0,5 літра. Тобто, цілком у "коридорі" мінімальних цін.

112.ua

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>