Закриття ФОПів і хитрощі статистики: Яка ситуація з безробіттям в Україні

Офіційна статистика Держстату каже, що безробіття в Україні в 2016 р. почало скорочуватися. Однак це навряд чи свідчить про відновлення економіки країни. Ба більше, дані за 2017 р. можуть знову погіршитися. 112.ua розбирався, яка зараз ситуація на ринку праці України

Закриття ФОПів і хитрощі статистики: Яка ситуація з безробіттям в Україні
Фото з відкритих джерел

Офіційна статистика Держстату каже, що безробіття в Україні в 2016 р. почало скорочуватися. Однак це навряд чи свідчить про відновлення економіки країни. Ба більше, дані за 2017 р. можуть знову погіршитися. 112.ua розбирався, яка зараз ситуація на ринку праці України

* * *

Поки в Україні зберігається політична та економічна нестабільність після революції та в зв'язку з подіями на Донбасі, інвестиції в український бізнес наважиться вкладати хіба що хоробрий. Посилення податкового законодавства цьому також не сприяє.

Економічні експерти запевняють, що кількість незайнятого населення в країні зростає. Основних причин на те декілька. Підприємства стали зменшувати обсяги виробництва, впав попит на товари і послуги, відбулися скорочення в держструктурах і починаючи з грудня 2016 р., коли змінилася система оподаткування, стали гарячково закриватися ФОПи. Приватні підприємці поповнять лави непрацевлаштованих громадян.

Про що говорять цифри?

За останніми опублікованими даними Державної служби статистики, кількість безробітних в Україні станом на кінець III кварталу 2016 р. склала 1,6 млн осіб. у порівнянні з початком року, це менше на 100 тис., проте якщо порівнювати з тим же кінцем ІІІ кварталу 2015 р., то безробіття навіть зросло на 0,2% і становить зараз 9,2%. Однак ще немає даних на кінець грудня, і цифра може погіршитися.

Експерти ж стверджують, що такі дані не мають ґрунту під ногами. Крім того, вони не враховують Крим, окуповані території Донбасу і ті зони, де проводиться АТО. "Безробіття в Україні не скорочується. Практично в кожному регіоні країни, за даними МОП, незайнятого населення стало більше", - відзначає аналітик ГО "Публічний аудит" Тарас Галайда.

Новини за темою

У 2014-2015 рр. обсяги промислового виробництва впали приблизно на 30%, а в ключових галузях, наприклад, машинобудуванні, падіння навіть вище цього показника.

"Зараз ці темпи знизилися, але все одно падіння за 2016 р. продовжує становити близько 7-8%. А ні для кого не секрет, що промислове виробництво завжди було основним джерелом зайнятості населення країни", - говорить Галайда.

За словами економічного експерта Олександра Охрименка, статистика насправді багато про що замовчує, адже багато хто просто не стає на облік у Центр зайнятості або працює неофіційно. Наприклад, якщо в грудні 2016 р. зареєстровано 390 тис. безробітних, а в грудні 2015 було 490 тис., то можна відзначити, що ситуація в країні з працевлаштуванням покращилася.

"Причина тому банальна: стояти довгий час на обліку в Центрі зайнятості людина не має права за законом, тобто приблизно півроку йому можуть виплачувати допомогу, а там – на вільні хліба. Відповідно, й офіційні дані Держстату свідчать про такий гарний результат, як скорочення безробіття", - зазначає Охрименко.

Крім того, експерт стверджує, що в деяких випадках безробітних просто не ставлять на облік у Центрі зайнятості.

"За законом є перелік необхідних документів, який потрібно принести, щоб стати на облік, але там же й приписка: та інші документи за вимогою. Іноді можуть попросити довідку, яку складно принести з якихось причин, і все, можуть не зареєструвати або скоротити допомогу", - розповідає він.

Реальну цифру рівня безробіття вирахувати неможливо, позаяк не всі люди офіційно працевлаштовуються або стають на облік у Центрі зайнятості. Деяким же, навпаки, вдається сидіти на двох стільцях – отримувати допомогу з безробіття і працювати. А ті, кого вважають непрацездатними, наприклад, мами з маленькими дітьми або пенсіонери, все ж активно підробляють. Експерти припускають, що на сьогодні реальний рівень безробіття в країні становить близько 10-11%.

Як вплине на безробіття закриття ФОПів?

З грудня 2016 р. представники багатьох ФОПів, які жили на спрощеній системі оподаткування, почали гарячково згортатися. Президент України Петро Порошенко підписав податкові зміни, які Рада ухвалила разом з бюджетом на 2017 р. І з 1 січня єдиний соціальний внесок у розмірі 740 грн зобов'язані заплатити всі без винятку ФОПи, навіть ті, які не одержують на даний момент прибуток від свого бізнесу. Тому "сплячі" ФОПи стали одними з перших, хто не замислюючись закрився. А хто не встиг це зробити до кінця 2016 р., роблять це зараз. На думку Тетяни Пашкіної, деякі бізнесмени, що забезпечують сезонні роботи та послуги, також вирішили офіційно відмовитися від підприємництва, щоб даремно не платити податки. А після не виключено, що вони знову відкриються чи назавжди підуть у тінь.

Фото з відкритих джерел

Новини за темою

"Але є й такі, які закрилися на знак протесту, бо людям набридло те, що надто вже часто відбуваються зміни умов функціонування для них, і щось прогнозувати, передбачати ризики при нестабільності стає неможливим", - говорить Пашкіна.

Так, від середини грудня 2016 р. по 20-і числа січня 2017 р. в Україні закрилося майже дві сотні ФОПів.

OpenDataBot.com

Понад 185 тис. приватних підприємців офіційно зупинили свою діяльність. Деякі з них отримали статус безробітних, інші стали найманими працівниками. Не виключено, що є й ті, хто просто пішов у тінь або ж зовсім виїхав з країни.

OpenDataBot.com

Тенденція до закриття ФОПів простежується по всій країні. Найбільша кількість закритих припадає на Київську область – 17,2 тис., Харківську – 12,4 тис., Дніпропетровську – 11,2 тис.

OpenDataBot.com

Основний удар завдано по представниках роздрібної торгівлі (43,3 тис.), складських послуг (10,8 тис.), оптової торгівлі (8,4 тис.) та транспортних послуг (7 тис.).

OpenDataBot.com

Експерти одностайні: закриття ФОПів вплине на рівень безробіття в країні, хоч і не критично, позаяк більшість тих, хто зараз закривається, і так не працювали, перебували в "сплячому" режимі. Хіба що статистика в такому разі стане більш реальною, бо всіх тих, хто зараз згортає свою діяльність, раніше вважали працевлаштованими.

Кому і скільки платять у Центрах зайнятості?

Станом на 1 січня 2017 р. статус безробітного в Державній службі зайнятості мали 390,8 тис. осіб. В. о. голови Центрального апарату Держслужби Валерій Ярошенко розповідає, що кожен четвертий з них раніше був зайнятий у сільському, лісовому і рибному господарстві; кожен п'ятий раніше працював у державному управлінні, обороні, обов'язковому соціальному страхуванні; 15% - у переробній та добувній промисловості; 13% - в торгівлі та ремонті. За професійними групами серед зареєстрованих безробітних переважають робітники з обслуговування, експлуатації машин (18%), законодавці, державні службовці, керівники (17%), працівники сфери торгівлі та послуг (14%).

Всі вони мають право отримувати допомогу з безробіття, але при нарахуваннях є свої нюанси. Ті, чий страховий стаж протягом 12 місяців, що передували реєстрації в центрі зайнятості, становив не менше шести місяців, мають право на одержання допомоги з безробіття, розмір якої становить не менше 1160 грн. Ті, хто протягом 12 місяців перебував у статусі безробітного, мають страховий стаж менше шести місяців або звільнені з останнього місця роботи через негативні фактори (наприклад, за прогул), молодь, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, мають право на отримання мінімальної допомоги з безробіття в розмірі 544 грн. Для інших - залежить від страхового стажу та визначається у відсотках до середньої заробітної плати, яку мала особа до звільнення.

"Максимальний розмір допомоги з безробіття не може перевищувати чотирикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (зараз це 6400 грн). Середній розмір допомоги з безробіття на 1 січня 2017 р. склав 1997 грн", - розповідає Валерій Ярошенко.

Кого шукають роботодавці?

У Державній службі зайнятості розповідають, що за професійними групами найбільший попит серед роботодавців мають кваліфіковані робітники з інструментом - слюсарі, токарі, електрогазозварники, водії, швачки, робітники з ремонту (22%), робітники з обслуговування обладнання і машин (16%). Також затребуваними є працівники сфери послуг (продавці, кухарі, офіціанти, перукарі, охоронці тощо). У сільськогосподарському секторі - агрономи, трактористи та робітники з обслуговування сільськогосподарського виробництва. Залишається попит на лікарів, інженерів різних галузей, викладачів, бухгалтерів, касирів, а також ІТ-фахівців. Потрібні технологи і фармацевти, менеджери з досвідом роботи. Серед простих професій найбільш затребуваними є підсобні робітники, прибиральники, двірники, вантажники і складські робітники. За видами економічної діяльності більшість вакансій налічується на підприємствах і в установах переробної та добувної промисловості (чверть вакансій); у торгівлі та ремонті (16%); на транспорті (11%). Таких фахівців і робітників влаштовують швидко, загалом і дефіциту шукачів даних професій особливо немає.

На більш престижні вакансії кадри шукають не через Центр зайнятості.

Новини за темою

За словами HR-експерта порталу rabota.ua Тетяни Пашкіної, 2015 р. став стартовим майданчиком для виходу з кризи на ринку праці, тому як у 2013-2014 рр. спостерігалася деяка депресія як серед роботодавців, так і серед претендентів.

"У часи Майдану і першого року АТО люди займалися політикою – їм було не до зміни роботи або там вкладання грошей в розвиток бізнесу, всі завмерли в очікуванні. Тому ми проаналізували зростання числа вакансій в процентному співвідношенні і січень 2015 р. взяли за 100% як точку виходу з так званої кризи після подій 2013-14 рр. Тобто 100% у таблиці за січень 2015 р. означає старт, точку спокою, яка то загострювалася, то злегка скочувалася", - розповідає вона.

rabota.ua

Загалом коливалася і кількість вакансій в залежності від сезону і передсвяткових днів. Наприклад, грудень-січень завжди не поширені на вакансії. Здобувачі не поспішають міняти роботу через очікування премій, бонусів, переглядається бюджет, а отже, є ймовірність і підвищення зарплати або змін умов праці. Роботодавці також закінчують підбиття підсумків року, що минає, і планують наступний, і такий період не для співбесід. Навесні і влітку з'являються сезонні роботи, плюс ті ж свята і вихідні. Так, у листопаді 2016 р. на порталі rabota.ua було 155,4 тис. вакансій, а в грудні – вже 143 тис. Така ж тенденція, на думку Тетяни Пашкіної, збережеться і в 2017 р.

Пашкіна розповідає, що практично з 2011 р. незмінно затребуваними лідерами на ринку праці є п'ять сфер: продажу, адміністративний персонал, студенти, торгівля і представники IT-сфери. Так, було складено рейтинги за останній рік, де ми бачимо ситуацію в Києві і Україні в цілому. Столиця - невиробниче місто, тому й така різниця. Виходить, що в Києві на першому місці затребувано представників продажу і менеджерів, а в Україні в цілому – виробництво, а після – торгівля.

rabota.ua

Експерт відзначає, що і в 2017 р. ці професії також залишаться найбільш популярними як серед претендентів, так і роботодавців у тому числі. Робочі спеціальності в Україні найбільш затребувані, багато хто навіть з вищою освітою воліють мати зарплату вище у виробництві, ніж вчителя в школі або лікаря в державних поліклініках. Деякі студенти вишів ідуть працювати продавцями або офіціантами в надії піти кар'єрними сходами вгору і стати адміністратором або топ-менеджером.

rabota.ua

Тобто вузькопрофільні фахівці і люди з вищою освітою шукатимуть собі роботу довше, ніж всі інші. Такою є статистика приватного роботодавця, який є більш конкурентоспроможним на ринку праці, ніж держструктури, позаяк у нього зарплати вище, що є вирішальним фактором при виборі вакансії сучасного здобувача. Хоча ті, хто тільки-но закінчив виш, мають більший попит – таких людей вважають більш научуваними. Оскільки ціни на послуги і товари в Україні піднялися через стрибки курсу долара, бюджетні структури відстають із зарплатами від зростання цін навіть більше, ніж приватні. Апетити населення України щодо зарплат торік зростали щокварталу.

rabota.ua

Загалом очікування українців щодо зарплат вище, ніж їм пропонує за підсумком роботодавець. Найбільш обділені в цьому питанні – кияни, а більш рівна картина в Харкові. У таблиці наведено середні очікування щодо зарплати в 2016 р.

rabota.ua

Що стосується найбільш високооплачуваної роботи в Україні – це робітники в будівництві та на виробництві.

rabota.ua

Експерти запевняють, що до 2017 р. зарплата українців буде рости, але не більш ніж на 10-15%.

Може, Європа допоможе?

За даними Євростату, в середньому у країнах Європейського союзу рівень безробіття знизився з 9,3% у 2015 р. до 8,5% у 2016 р. Скорочення рівня безробіття відбулося в більшості країн, за винятком Бельгії, Данії, Естонії та Австрії. Найвищий рівень безробіття був у Греції (23,3%), Іспанії (19,4%), Хорватії (12,9%), а найнижчий - в Угорщині (5,0%), Німеччині (4,2%), на Мальті (4,0%) і в Чехії (3,9%).

Новини за темою

За словами директора Українського інституту менеджменту та політики Руслана Бортника, Європа частково акумулює безробіття нашої країни - за минулий рік близько мільйона українців виїжджали до Європейського союзу на роботу. Насамперед там задіяно висококваліфікованих фахівців, в яких Україна вклала чималі кошти для навчання: інженери, лікарі та інтернет-фахівці. Також є зацікавленість і в представниках робочих спеціальностей. Наприклад, збирачів фруктів та овочів і підсобних робітників.

"Але основний наш потенціал в Європі не затребувано - ані юристів, ані економістів, ані інших фахівців, яких в Україні більш ніж достатньо. Тому сподіватися на те, що сусідні країни допоможуть вирішити питання нашого безробіття, безглуздо", - говорить Руслан Бортник.

Олена Гончарова

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>