Без права на помилку: Як зміниться Європа після травневих виборів?

Варто визнати, що у своєму прагненні розділити Європу на "своїх" і "чужих" напередодні європарламентських виборів Кремлю вдалося досягти певних успіхів. У новому Європарламенті додасться євроскептиків, а пан'європейські групи можуть втратити близько 70 крісел. Але, на щастя для нас, в Європі поки збережеться проукраїнська більшість.

Без права на помилку: Як зміниться Європа після травневих виборів?
З відкритих джерел

Павло Горін

керівник IMEE-analytics

Варто визнати, що у своєму прагненні розділити Європу на "своїх" і "чужих" напередодні європарламентських виборів Кремлю вдалося досягти певних успіхів. У новому Європарламенті додасться євроскептиків, а пан'європейські групи можуть втратити близько 70 крісел. Але, на щастя для нас, в Європі поки збережеться проукраїнська більшість.

Отже, до призначених виборів до ЄП залишається менше трьох тижнів. У міру їх наближення між різними політичними силами посилюється електоральна конфронтація з найбільш актуальних тем, включаючи загальнополітичні питання та перспективи Євросоюзу в цілому.

Результат цих виборів може призвести до посилення ролі Кремля в Європі, перегляду антиросійських санкцій і ослаблення проукраїнського лобі.

Прогнозується, що євроскептики, беручи участь у цій виборчій кампанії єдиним фронтом, можуть збільшити своє представництво в ЄП. Більшість з них – політичні союзники Кремля.

Відзначити, що складним випробуванням для європейців в цю передвиборчу кампанію стало неконтрольоване зовнішнє фінансування партій, а також активна інформаційна кампанія росіян.

Новини за темою

За даними естонської розвідки, головними мішенями Москви стала молодь Німеччини, Іспанії, Італії, Польщі та Франції. Саме мешканці цих найбільших держав-членів ЄС оберуть більше третини Європарламенту. Якщо, звичайно, Британія не стане брати участь у виборах.

Очікується, що явка на цих виборах складе не менше 68%. А в Німеччині, наприклад, на вибори збираються прийти майже три чверті всіх виборців (73%). І, як свідчить дослідження німецького Фонду Бертельсманна, кожен десятий виборець в Європі готовий підтримати правих або популістів.

Між тим для України ця ситуація навряд чи стане критичною. Провідні пан'європейські партії "Європейська народна партія" (ред. - European People's PartyEPP, "Партія європейських соціалістів" (ред. - Party of European Socialists, PES, S&D group) і "Альянс лібералів і демократів за Європу" (ред. - Alliance of Liberals and Democrats for Europe, ALDE), за всіма прогнозами, все ж здатні зберегти більшість.

І, що примітно, навіть при всіх серйозних розбіжності між ними в соціальній та економічній сферах, у зовнішньополітичній сфері вони продовжують займати схожі позиції.

Як зміниться політична палітра Європарламенту після травневих виборів?

Сьогодні до складу ЄП входять вісім "традиційних" політичних груп, серед яких частка політсил євроскептичної спрямованості становить близько 21%.

112.ua

Згідно з останнім прогнозом, який був зроблений за підсумками соціологічних опитувань у країнах ЄС наприкінці квітні, головні і найбільш численні пан'європейські партії втратять у травні, ні багато ні мало, від 15 17% місць в ЄП.

112.ua

Так, незважаючи на деяке пожвавлення інтересу в останні місяці до фракцій EPP і PES, S&D group, обидві політичні групи, цілком ймовірно, понесуть значні втрати на виборах порівняно з результатами 2014 року. При цьому, за прогнозом Europe Elects, правоцентристи, можливо, втратять 41 місце, а лівоцентристи - 30.

Наведена нижче схема ілюструє динаміку прогнозованих результатів голосування з моменту проведення європейських виборів у 2014 році.

112.ua

Отже, як бачимо, найбільш великою і потужною групою ЄП, як очікується, знову буде EPP, хоча її чисельність може скоротитися з 221 до 180 депутатських місць. Лідером цієї політсили є німецький політик Манфред Вебер, який наприкінці квітня запам'ятався заявами про намір зупинити російський проект "Північний потік - 2".

Він же є найбільш ймовірним кандидатом на посаду президента Єврокомісії.

Другою за величиною політгрупою, ймовірно, залишиться PES, S&D group, лідером якої є чинний перший віце-президент ЄК, голландець Франс Тіммерманс. Ця партія, за прогнозом, отримає 161 депутатське крісло замість 191 в поточному складі ЄП.

Третьою за чисельністю політичною групою може стати ALDE. Лідер цієї партії – чинний єврокомісар з питань конкуренції, данський політик Маргрет Вестагер.

На думку глави соцслужби Europe Elects Тобіаса Шмінке, цій партії вдалося завоювати підтримку виборців в основному через останні зміни політичної кон'юнктури у Франції і Румунії.

Партія En Marche (ред. - "Вперед, республіка!"), яка, як очікується, приєднається до ліберальної ALDE і враховується в прогнозах вже у складі цього Альянсу, повільно піднімається в рейтингах популярності після "аудієнції з народом" президента Еммануеля Макрона, яка послідувала за кількома місяцями масштабних протестів "жовтих жилетів".

Тим часом у Румунії виборці звертаються до ALDE, оскільки рейтинг правлячої Соціал-демократичної партії сильно похитнувся через корупційні скандали.

Зараз прогнозується, що ліберал-демократи здатні збільшити своє представництво в Європарламенті на 37 крісел, але за умови, якщо французька En Marche підтримає цю фракцію.

112.ua

Група "Європейських консерваторів і реформістів" (далі - ECR group), що раніше займала четверту позицію в ЄП, тепер ледь утримує п'яте місце. На травневих виборах вона, цілком можливо, втратить позиції з нинішніх 70 до 64 депутатів. 

Її лідером є чеський політик Ян Захраділ, а до складу входять такі серйозні політичні гравці в Європі, як польська "Право і Справедливість", британська "Консервативна партія" і чеська "Громадянська демократична партія".

Партія європейських лівих, т. зв. група " Європейські об'єднані ліві/Ліво-зелені Півночі (ред. - European United Left/Nordic Green LeftGUE/NGL) теж трохи знизить своє представництво в ЕП 52 до 49 депутатських місць.

Очікується, що свої позиції не набагато поліпшать "Зелені — Європейський вільний альянс" (ред. - Greens/European Free AllianceGreens/EFA). Хоча і незначно – всього на одну позицію.

112.ua

Всі перераховані вище партії переважно центристські, незважаючи на розбіжності на ґрунті лівого або правого спрямування. Але, на відміну від них, вкрай праві популісти і євроскептики показують у цю передвиборчу програму все ж найкращу динаміку. 

За даними німецького Фонду Бертельсманна, прихильники євроскептичних партій більш мобілізовані, ніж центристських партій. Результати опитування Фонду показують також сильнішу антиєвропейську позицію.

"Багато громадяни більше не обирають партію, а голосують проти тих партій, які найбільше її відкидають. У середньому з усіх партій тільки близько 6 із 100 виборців, що мають право голосу (6,3%), позитивно ставляться до однієї партії. У той же час майже кожен другий респондент (близько 49%) має негативну партійну ідентичність, тому повністю відкидає одну або навіть декілька партій", - йдеться у звіті.

Дослідники стверджують, що ті виборці, які підтримували основні проєвропейські партії і тепер розчарувалися в них, як правило, використовують популістські повідомлення.

"Популістським партіям вдалося створити стабільну і лояльну базу виборців за відносно короткий час. Але високий рівень неприйняття (цих партій) також показує, наскільки небезпечно для інших сторін наслідувати їм", - наголошується в звіті.

112.ua

Напередодні виборів вкрай праві з усієї Європи об'єдналися в націоналістичну фракцію "Альянс за людей і нації" (ред. - Alliance of European Peoples and NationsEAPN), неформальним лідером якого став голова італійської "Ліга Півночі", шеф МВС Італії Маттео Сальвіні.

До складу групи увійшли представники ECR group, "Європа свободи і прямої демократії" (ред. - Europe of Freedom and Direct DemocracyEFDD) та "Європа націй і свободи" (ред. - Europe of Nations and FreedomENF).

Створення нової фракції підтримали французький "Національний фронт" Марін Ле Пен, австрійська та голландська "Партія свободи", німецька "Альтернатива для Німеччини", "Датська народна партія" і "Партія фінів" (ред. - колишні "Справжні фіни").

Новини за темою

Не виключено співробітництво нового Альянсу з угорською "Фідес" Віктора Орбана, особливо після того, як їх членство в EPP було припинене в березні цього року, польської партії "Право і справедливість" Ярослава Качинського, яка посварилася з Брюсселем, в т. ч. і через питання міграції, а також на тлі падіння рейтингів і зростаючих суперечностей усередині ECR group.

EAPN, за квітневими прогнозами, може зайняти четверте місце і отримати близько 85 депутатських крісел.

Ці партії (ред. - крім поляків), як відомо, сповідують більш "прагматичний" підхід до Росії - іншими словами, бажання скасувати частину санкцій і нормалізувати відносини з Москвою.

Але поки шляхом простих арифметичних розрахунків легко встановлюється тільки те, що партії центристського спрямування будуть і надалі представляти більшість у Європарламенті. І це забезпечить наступність європейської політики.

Ситуація якщо і зміниться після травневих виборів, то зовсім несуттєво. А на зовнішньополітичному курсі офіційного Києва, можливо, і взагалі не позначиться.

Адже, як стверджує експерт-міжнародник Роман Костюк, при всіх серйозних розбіжностях між провідними політичними гравцями Євросоюзу в соціальній та економічній сферах, у зовнішньополітичній сфері вони все ще займають схожі позиції. Це стосується, наприклад, солідарності в питаннях європейської зовнішньої політики, безпеки і оборони і діяльності Європейської служби зовнішніх зв'язків.

Таку солідарність регулярно демонструють і EPP, і PES, S&D group і ALDE. Крім цього, аналіз голосувань останніх років в Європарламенті показує, що різні депутатські групи, розташовані і в лівій, і в центристський, і в правій частинах ЄП займають досить жорстку і непримиренну позицію до внутрішньої і зовнішньої політики Кремля.

Так, Європейська зелена партія і PES, S&D group бачать у діях Москви джерело нестабільності і рух у бік гонки озброєння.

Європейські помірно ліві звинувачують російську владу в порушенні прав людини і свободи преси, практично всі екологістські партії Старого Світу і значна кількість соціал-демократичних партій критикують також дії РФ на пострадянському просторі.

Павло Горін

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>