banner banner banner banner

Базовий дохід: Що це таке і чи можна його впровадити в Україні

Базовий дохід: Що це таке і чи можна його впровадити в Україні
Фото з відкритих джерел

Юрій Григоренко

Журналіст

У багатьох країнах світу на різних рівнях ведуться дискусії про введення безумовного базового доходу (ББД), який передбачає виплату певної суми грошей кожному жителю країни або територіальної громади незалежно від його рівня доходів і без необхідності виконання роботи.

Мета ББД – скорочення рівня безробіття, бідності та економічної нерівності, зниження витрат на адміністрування соцпрограм тощо. Однак є і кілька проблем – чи будуть одержувачі допомоги шукати роботу більш активно, адже вони отримують небагато, але "за красиві очі", як поставиться до цього суспільство і, головне, як це позначиться на економіці. 

Популісти виконують обіцянку

В 2018 році новий уряд Італії ввів ББД – 500 євро виплачуються малозабезпеченим та безробітним, але сім'я без доходу і з трьома дітьми зможе отримати 1050 євро. Виплати стосуються лише громадян Італії або тих, які легально проживають в країні більше 10 років, обмежуються 18 місяцями з можливістю продовження, з вимогою шукати роботу, але мають ряд критеріїв, за якими можуть відмовити. Отримання базового доходу не поширюється на тих, хто отримує більше 9360 євро на рік або сімейний дохід понад 6000 євро. 

Новини за темою

Введення базового доходу обійдеться держбюджету Італії за різними оцінками в 7-22 млрд євро. Всього ж італійські популісти "наобіцяли" на 100 млрд євро. Це буде істотним ударом по держбюджету країни, недарма багато економістів вважають Італію "слабкою ланкою" економіки ЄС. Держборг Італії становить 132% від ВВП, що є другим найвищим показником у Європі після Греції (181%).

Втім, експерти сумніваються, що цей досвід приживеться. "Я впевнений, що в Італії базовий дохід не приживеться. Для цього є безліч причин. В Італії не приживаються безліч нововведень, які вони вводять. Італія – одна з небагатьох країн ЄС, де немає поняття мінімальної зарплати, але раптом першою в світі вводить базовий дохід — все це не стикується між собою. При цьому держбюджет Італії глибоко дефіцитний, а держборг країни найвищий у Європі після Греції. Країна просто не потягне базовий дохід, особливо якщо свої права на нього заявлять численні мігранти, позицію яких може підтримати ЄСПЛ", – вважає Олексій Дорошенко, голова Національної Ради економічного розвитку.

Фінський експеримент

Найбільш значимий експеримент з впровадження ББД був проведений у Фінляндії в 2017-2018 роках. Вибірка склала 2 тис. малозабезпечених і безробітних, яким платили в місяць по 560 євро. Як показали перші результати, одержувачі виплат почувалися щасливішими і впевненіше, але базовий дохід не підштовхував їх до пошуку роботи, хоча вони частіше стали готові працювати повний день замість короткострокових заробітків і часткової зайнятості. Крім того, розмір ББД порівнянний з допомогою по безробіттю, але нижчий прожиткового мінімуму у Фінляндії, тобто багатшими одержувачі допомоги не стали. На думку Олексія Дорошенка, дворічний експеримент у Фінляндії – досить короткий термін для довгострокових висновків з приводу переваг або недоліків базового доходу.

Новини за темою

"Основна причина неоднозначних результатів впровадження: замість стимулу до подальшого розвитку та удосконалення він призводить до утриманців і споживацтва. Частина працюючого населення побоюється, що за рахунок їхніх зарплат будуть заохочуватися дармоїди. А дефіцит бюджету зросте", –  додає Григорій Перерва, генеральний директор рейтингового агентства "Євро-Рейтинг".

Багаті поки проти

Слід зазначити, що населення західних країн з високим рівнем життя і доходів населення не в захваті платити за просто так. У 2016 році у Швейцарії питання введення ББД в розмірі близько 2250 євро було винесено на загальнонаціональний референдум, і приблизно 80% швейцарців проголосували проти. Приблизно аналогічна ситуація і в скандинавських країнах. Згідно опитувань, в Норвегії та в Швеції цю ідею підтримують 34-38% респондентів.

"Спочатку базовий дохід може бути введений на офіційному рівні лише в ЄС чи в країнах Скандинавії, де високі соціальні стандарти, а держави мають бюджетні можливості проводити такі виплати. Але я вважаю, що це перспектива 10-15 років. Зараз світова економіка знаходиться на стадії уповільнення свого розвитку, а для таких відповідальних кроків, як введення базового доходу, потрібно розуміти, що в перспективі мінімум 3-5 років світова економіка буде рости. Яка з країн перша реально введе ББД – поки складно сказати, але навіть Швейцарія і Норвегія – досить багаті країни, але такі завдання поки що не ставлять перед собою. Це дуже відповідальний з точки зору зростання навантаження на держбюджет крок, і країни ЄС дуже обережно ставляться до заходів, які ведуть до зростання бюджетних витрат", – підкреслює Олексій Дорошенко.

Українські перспективи

Поки про введення в Україні ББД мова не йде, але і на Заході ще пару років тільки розмови йшли, а Італія вже взяла ідею в оборот. В Україні ББД теоретично може замінити різні соцвиплати, в т. ч. і допомогу по безробіттю, і скоротити бюрократію в цьому питанні. Але багато що залежатиме від того, чи буде це заміна одних виплат іншими, або потенційно нова виплата на регулярній основі. Можна припустити, що у випадку з Україною може відбутися лише зміна назви.

За словами директора департаменту ринкових досліджень рейтингового агентства IBI-Rating Віктора Шулика, якоюсь мірою в нашій країні є подібність ББД  – це допомога по безробіттю. Також є різні види субсидій і дотацій як елемент підтримки найменш захищених верств населення. Подібні платежі виливаються в пристойну суму з держбюджету. На одну програму житлових субсидій у держбюджеті-2019 передбачено 55,1 млрд грн, тоді як в 2018 році на ці цілі було закладено 71 млрд грн.

"Єдиний варіант, коли, з моєї точки зору, бажано застосовувати додаткове "гарантоване фінансове забезпечення" – це при перекваліфікації/навчання громадян у певному періоді, поки вони не знайдуть роботу за новою спеціальністю", – вважає Віктор Шулик.

Є ще одна складність, яку важливо враховувати при подібних ініціативах в Україні, – потенційне загострення соціальної напруженості. Одна справа коли громадяни отримують тимчасові допомоги по безробіттю (з тих коштів, які вони сплачували раніше із зарплат), і всі розуміють, що це тимчасово, а інше – що комусь можуть платити гроші "просто так". За словами Віктора Шулика, немає впевненості, що це буде позитивно оцінено суспільством.

З фінансової точки зору експерти категоричні – Україна не потягне базовий дохід в західному розумінні (для всіх) в осяжній перспективі. За словами Григорія Перерви, ББД в Україні поки що не можливий: відсутні економічні підстави і відповідний рівень ментальності населення.

"Перспектив введення ББД в Україні в найближчій перспективі немає ніяких. Після недавньої індексації пенсій немає коштів платити навіть те, що є. Зараз зупинилися виплати навіть лікарняних", – додає Олексій Дорошенко.   

З іншого боку, базовий дохід в Італії – це мінімально необхідна за мірками тамтешньої сума вартості життя. За цією логікою, потенційний ББД в Україні ніяк не буде на рівні середньої зарплати в 8-10 тис. грн. А якщо замінити весь перелік соцвиплат однією порівнянною сумою, то бюджет від цього не особливо постраждає. На думку Віктора Шулика, сума базового доходу в Україні може бути мінімально достатньою для забезпечення реальних базових потреб (прожитковий мінімум з якимось підвищувальним коефіцієнтом). Нагадаємо, що прожитковий мінімум в Україні з 1 січня зріс на 76 грн – до 1853 грн, з 1 липня він складе 1936 грн, а з 1 грудня – 2027 грн.

Нові реалії

Примітно, що кандидат на пост президента Володимир Зеленський обіцяє впровадити нововведення, при якому всім українським дітям буде відкрито банківський рахунок, на який буде йти відсоток від реалізації державою природних благ (надр, землі). Це схоже на ББД, але не є таким. Перспективи цього можна розглядати чисто теоретично, бо природних ресурсів, крім землі в Україні небагато і на всіх "не напасешся".

Щось подібне є на багатій нафтою Алясці, де населення отримує з місцевого фонду, куди йдуть 25% прибутку штату доходів від реалізації чорного золота, приблизно 1500-2000 доларів в рік. Для північних умов Аляски, де дороге життя, це дуже небагато, може, як 2-4 тис. грн для українця. Але в Україні майже немає своєї нафти і занадто багато населення, щоб ББД був для всіх і заснований на розподілі коштів від продажу корисних копалин або інших ресурсів. З іншого боку, у нас в політикумі вистачає популістів, які пообіцяють хоч зірку з неба, а парламентські вибори вже восени...

Юрій Григоренко

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>