banner banner banner

Батьківщина кличе: Як призовників відправляють на строкову службу

Щорічно на строкову службу до військових підрозділів відправляють 30-35 тис. юнаків віком від 20 до 27 років. При цьому кількість призовників, які не мають права на відстрочення, є вищою в кілька десятків разів. 65-70% з них ухиляються від виконання військового обов'язку і в підсумку стають об'єктами розшуку Національною поліцією, а найбільш злісні – навіть кримінальних проваджень. Незважаючи на те, що юнаки зобов'язані самі регулярно відвідувати військкомат, щодо них, за словами адвокатів, теж частенько порушують закон: для виконання плану призову військовослужбовці відловлюють хлопців на вулиці, підробляють документи і халатно проводять медкомісії.

Батьківщина кличе: Як призовників відправляють на строкову службу
112.ua

Ксенія Цивірко

Журналіст

Щорічно на строкову службу до військових підрозділів відправляють 30-35 тис. юнаків віком від 20 до 27 років. При цьому кількість призовників, які не мають права на відстрочення, є вищою в кілька десятків разів. 65-70% з них ухиляються від виконання військового обов'язку і в підсумку стають об'єктами розшуку Національною поліцією, а найбільш злісні – навіть кримінальних проваджень. Незважаючи на те, що юнаки зобов'язані самі регулярно відвідувати військкомат, щодо них, за словами адвокатів, теж частенько порушують закон: для виконання плану призову військовослужбовці відловлюють хлопців на вулиці, підробляють документи і халатно проводять медкомісії.

Похмурий осінній ранок на плацу збірного пункту Київського обласного військкомату стане відправною точкою для сотні призовників зі столиці та області на найближчий рік-півтора. Уздовж хлопців, котрі вишикувалися в кілька шеренг, повільно ходить у довгій рясі захисного кольору і золотистому єпітрахілі отець Олександр – військовий капелан Державної прикордонної служби. Віником він окроплює майбутніх солдатів святою водою, читає молитву і благословляє у добрий шлях: всього через кілька годин деякі з них уже будуть їхати електричкою до навчального центру підготовки прикордонників у Черкаській області.

Новини за темою

Утім, деякі хлопці в казармі збірного пункту сидять по кілька тижнів, чекаючи, поки їх за інтелектуальними, фізичними і психічними ознаками відберуть так звані покупці - відповідальні військовослужбовці з військових частин різних органів: ЗСУ, Нацгвардії, Прикордонної служби та служби спеціального транспорту. Вони формують призовників команди і супроводжують їх дорогою до своєї військової частини, контролюючи дотримання порядку. По приїзду новобранці протягом місяця проходять загальну військову підготовку – так званий курс молодого бійця – і, складаючи присягу, із "запаху" стають "дУхами".

"Близько 50-60% з-поміж уже покликаних приходять до районних військкоматів добровільно і готові вирушити на строкову службу. Для призовників, які здобули вищу освіту, вона триватиме 12 місяців, а для решти – 18. Близько 25% з тих, котрі побували на строковій службі, надалі вирішують пов'язати своє життя з армією і підписують контракт. Але в цілому ухильників нині доволі багато: склалося в суспільстві таке переконання, що герой – це не той, хто захищав Батьківщину, а той, хто "відкосив" від армії", – розповідає начальник відділу комплектування управління персоналу штабу командування Сухопутних військ України Микола Качаненко.

За його словами, змінити такий стан речей може підвищення штрафів за ухилення від служби хоча б раз у десять (нині їхній розмір коливається від 85 до 255 грн). Крім того, найближчими роками має повноцінно запрацювати "Єдиний електронний реєстр військовозобов'язаних і призовників". "Коли цю базу даних буде синхронізовано зі всіма іншими, в органах виконавчої служби буде видно, що людина ухиляється від військового обов'язку. Якщо внести відповідні поправки до законодавства, можна буде впливати на ухильників. Наприклад, для отримання паспорта або якихось адміністративних послуг треба буде надати військовий квиток. Утім, і тепер до нас іноді так приходять призовники. Роботодавці їм відмовляють у прийнятті на роботу без військового квитка, і вони (призовники) змушені приходити до військкомату", - повідомляє Качаненко.

Щодо кримінальної відповідальності, то вона передбачає лише обмеження волі, а не її позбавлення, а отже, не є теж достатньо ефективною. Згідно з даними Генеральної прокуратури України, у 2017-2018 роках було вручено тільки 466 підозри у скоєнні кримінального злочину за цією статтею, при цьому за цей проміжок часу на службу було призвано 57,7 тис. юнаків.

Водночас, за словами адвокатів, порушують закон не тільки призовники, а й самі воєнкоми. Через те, що план відрядження новобранців до військових частин розписано буквально по днях, у військкоматі повинна завжди бути потрібна кількість юнаків, щоб "покупцям" було з кого формувати команду. Свідомим хлопцям, які приходять до військкомату за власним бажанням і які за результатами призовної комісії вважаються придатними до служби, пропонують самостійно вибрати, куди йти служити (якщо вони відповідають нормативним вимогам). А от інші 40-50%, яким потрібно "особливе запрошення", найчастіше відправляють в ті команди, в яких є недобір. "У таких випадках можна почути скарги: мовляв, ось, забрали до військкомату і вже наступного дня відправили на службу, навіть речі не дали зібрати. Це не привід для збурень: держава забезпечує всіх потрібними речами і харчуванням", - заспокоює Качаненко.

За словами експертів, для "відловлення" використовують різні методи: здійснюють рейди в університетські гуртожитки та чатують після захисту кваліфікаційного диплома (відстрочку мають право отримати лише ті особи, які здобувають першу вищу освіту на денній формі навчання, при цьому період надходження на новий кваліфікаційний рівень – наприклад, в аспірантуру -  не враховується); приходять на роботу (за законом, роботодавець зобов'язаний сам забезпечити прибуття призовника до військкомату); молодь чекають на вокзалах, біля метро і розважальних установ.

"Справа в тому, що доставляти до військкомату можуть тільки такого ухильника, чий розшук відбувається в індивідуальному порядку. Тобто дільничний одержує від районного військкомату списки ухильників і здійснює обхід за місцем проживання і роботи, здійснюючи заходи з доставлення особи. Але інші розшукові заходи, наприклад, рейди біля станцій метро чи на вокзалах, найчастіше проводять у цілому для виявлення осіб, які з якихось причин не стоять на обліку або проживають не за місцем приписки. Іншими словами, якщо юнака призовного віку зупиняють на вулиці, то доставляти його до військкомату без індивідуального припису не мають права", - пояснює адвокат з військового права Гліб Дубров.

За словами адвокатів, співробітники військкомату найчастіше "мухлюють" - як, мабуть, і самі ухильники – з результатами медкомісії. "У мого підзахисного була грижа. Місяць тому він прийшов до військкомату, щоб надати довідку про те, що він на стаціонарному лікуванні. Тобто з'явився для уточнення облікових даних. Але його закрили в збірному пункті Рівненської області й збиралися відправити на службу, ігноруючи протипоказання за станом здоров'я", - розповів адвокат Валентин Бадрак.

112.ua

"Під час весняного призову до мене звернувся клієнт, щодо якого було одразу кілька порушень. По-перше, він був приписаний до одного військкомату (він приїхав з області), а забрали його в інший. На вокзалі в Харкові його зупинили і проти волі відвезли в Орджонікідзівський районний військкомат, до якого він приписаний не був. Разом з іншими "щасливчиками" його привезли туди о 3-й годині ночі. Жінка сама заповнювала особисті справи, яких не могло бути в цьому військкоматі, тому що хлопці не були до нього приписані. Ніякої медкомісії не було: поцікавилися, який тільки ріст і вага. На ранок їх відвезли до збірного пункту обласного військкомату з особистими справами, де вже були поставлені підписи призовної комісії, хоча її ніхто вночі провести не міг", - поділився історією зі своєї практики адвокат Олег Максименко. 

У цілому до кінця грудня на строкову службу до військових частин, розкиданих по всій країні, мають вирушити 15 200 тис. призовників: 9000 – до ЗСУ, 4400 – до Нацгвардії, 1000 – до Державної прикордонної служби і 800 – до Державної служби спеціального транспорту. Відбір у ці структури починається ще навіть до того, як призовникам розсилають повістки: в районні військкомати приїжджають відповідальні за комплектування частини військовослужбовці і вивчають особові справи допризовників.  

112.ua

Раніше обов'язок служити в армії був майже одразу після школи, з 18 років (це досі встановлює профільний закон). Щоб у колишнього випускника була можливість визначитися з вибором ВНЗ і в разі чого вступити ще раз, чинний указ президента встановлює вікову межу в 20 років, а 18- і 19-річні юнаки мають право служити на контрактній формі. Але зараз у Міноборони ходять розмови, щоб знову повернути заклик з 18: мовляв, до 20 років хлопці вже встигають обзавестися сім'єю, дітьми і бізнесом, і стають потенційними ухильниками.

112.ua

Так чи інакше в певний момент майже всі отримують запрошення з'явитися у військкоматі. Він вибирає канал зв'язку – місце роботи, навчання або прописки – і через нього під підпис сповіщає призовника повісткою для уточнення облікових даних і для проходження медкомісії. "Повістка під підпис – найпростіший і найдоказовіший спосіб оповіщення. Однак воно може здійснюватися і телефоном, і в усній формі. Крім того, відповідно до закону "Про військовий обов'язок і військову службу" громадяни призовного віку повинні з'явитися у військкоматі протягом 10 днів після оголошення призову. Цей закон, ухвалений ще в 1992 році, дістався нам у спадок від Радянського Союзу і написаний так, що не враховує прав призовників. Вони лише повинні: повинні з'явитися за повісткою і без неї. Для СРСР така політика щодо призовників була нормальною: закони писалися не для них, а для потреб держави", - пояснює Гліб Дубров. Якщо призовник не з'явився за повісткою в зазначений час, то він стає адміністративним правопорушником, і, коли все-таки одного разу з'явиться у військкоматі, зобов'язаний буде сплатити штраф у відповідному розмірі. При цьому, за словами адвоката, часто є випадки, коли призовнику вдається "косити" від армії аж до досягнення 28 років: щороку до військкоматів приписується близько 120-150 тис. осіб, а обсяг призову при цьому становить у середньому 30-35 тис.  

"Відверто кажучи, ті призовники, які армії потрібні, повістки отримують. Ті самі особи, до яких повістка не приходить, не так вже й потрібні, тож частіше за все щодо них ніяких каральних заходів не застосовують", - пояснює Микола Качаненко.

Якщо призовник має право на відрочення за сімейними обставинами, станом здоров'я або за фактом проходження навчання, він зобов'язаний вчасно повідомляти про це військкомат, інакше таке відстрочення можуть не зарахувати і "загребти" в армію. При цьому побоюватися такого результату в разі наявності медичних протипоказань, за словами військовослужбовців, не варто: спершу проводять медкомісію на районному рівні, а потім для того, щоб упевнитися в достовірності висновку, – у збірному пункті обласного військкомату. При цьому в разі скарг призовника його зобов'язані відправити на додаткове дослідження до лікувально-профілактичного закладу.

112.ua

Незважаючи на багаторазовий "фільтр" медичних перевірок, сайти в інтернеті все одно пропонують такі "лікарські послуги", щоб відкосити від армії: коштують вони від 200 до 2000 дол. залежно від регіону, гарантій і строку дії (відстрочення на лікування або білий квиток). Однак, якщо медкомісія визнає юнака придатним до служби, а він від неї відмовляється, настає кримінальна відповідальність, яка передбачає обмеження волі до 3 років. Виняток становлять лише громадяни з певними релігійними переконаннями: адвентисти-реформісти, адвентисти сьомого дня, євангельські християни, євангельські християни-баптисти, спасителі, свідки Єгови, харизматичні християнські церкви, християни віри євангельської та товариство Свідомості Крішни. Віруючі з цих категорій, яким з релігійних міркувань не можна брати в руки зброю, звертаються з відповідною заявою в районну адміністрацію і розподіляються на роботу за місцем проживання в комунальні підприємства.

Посади можуть бути різними: листоноша, озеленювач, експедитор, двірник, соціальний працівник. Такі призовники навіть отримують офіційну зарплату, але їхній строк служби в півтора рази більший: від 18 до 27 місяців. Утім, такою можливістю користується мізерна кількість військовозобов'язаних. За даними ЗСУ, в цілому з 2012 по 2019 рік на альтернативну службу було направлено 3,2 тис., а цьогоріч – 330 осіб.

112.ua

Після того, як обласна комісія визнала юнака придатним для армійської служби, відбувається рознарядка: військовослужбовці з різних військових підрозділів приїжджають з усіх куточків, щоб провести співбесіди, вивчити матеріали особових справ і відібрати за своїми параметрами новобранців, які підходять. У підсумку призовнику вручають на підпис останню, остаточну повістку на службу, з якою він у зазначений час зобов'язаний прибути на збірний пункт. Після її вручення бігти вже нема куди: у разі неявки без поважних причин також настає кримінальна відповідальність за ухилення від виконання військового обов'язку.

Незважаючи на те, що згідно з офіційним порядком проведення призову військкомат повинен забезпечити урочисте відрядження на службу, куди могли б прийти близькі й влаштувати проводи майбутнього солдата "музикою з фанфарами", цей пункт практично ніколи не виконується, і призовники їдуть на вокзал своїм ізольованим чоловічим колективом. Там їх чекають уже заздалегідь заброньовані іменні квитки на потяг (якщо військова частина перебуває далеко) та армійські історії під трясіння у вагоні.

112.ua

З цього моменту вони вже вважаються службовцями, хоча присягу складуть тільки через місяць, після проходження базової підготовки в навчальному центрі військової частини. Потім вони будуть опановувати обрану спеціальність і приступлять до виконання реальних завдань, суть яких залежить від місця проходження служби. Якщо це Нацгвардія, то солдат може конвоювати ув'язнених дорогою до суду та охороняти будівлі посольства, а якщо, наприклад, це Прикордонна служба, то він буде патрулювати ділянку кордону на суші або на море. Однак варто заспокоїти: призовників строкової служби до району ООС не направляють. Тим не менш військовослужбовці впевнені: вирушивши на рік-півтора до військової частини, строгий розпорядок дня і регулярні марш-кидки перетворюють хлопчика на чоловіка.

Ксенія Цивірко

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>