Атака на Королівство: Диверсія єменських хуситів та її наслідки

Атака на Королівство: Диверсія єменських хуситів та її наслідки
З відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Днями єменське озброєне угрупування "Ансар Аллах" Абдул-Маліки аль-Хусі (повстанці-хусити) взяла відповідальність за атаки проти інфраструктури Саудівської Аравії". У вівторок сталася атака за допомогою начинених вибухівкою безпілотників на нафтопровід "Схід-Захід" на території Саудівської Аравії.

Унаслідок вибухів було пошкоджено дві компресорні станції. Компанія Aramco тимчасово припинила постачання нафти через пошкоджений трубопровід на час ремонтних робіт. Також минулої неділі 4 нафтоналивні танкери із Саудівської Аравії, ОАЕ і Норвегії зазнали пошкоджень після взаємодії з невідомим предметом у водах Оманської затоки неподалік від узбережжя ОАЕ.

Прес-секретар хуситів Мохамед Абдул Салам повідомив, що ця "велика військова операція" є відповіддю на тривалу агресію, блокаду і геноцид Саудівської Аравії в Ємені. Міністр енергетики Саудівської Аравії Халід аль-Фаліх назвав диверсію хуситів терактом проти глобального постачання нафти.

Диверсія хуситів це не тільки відповідь на втручання Саудівської Аравії і ряду арабських держав у збройний конфлікт в Ємені, який забрав життя понад 67 тис. осіб, змусив 3,3 млн людей покинути свої будинки. Атаки на нафтопровід і танкери Саудівської Аравії – це політичний хід третіх сторін, зацікавлених у дестабілізації ситуації в регіоні Перської затоки.

Диверсія проти Саудівської Аравії

Недавню диверсію хуситів варто сприймати як нову тактику опору саудівській інтервенції в Ємені. Збройний конфлікт в Ємені між повстанцями-хуситами і прихильниками президента Абд-Раббу Мансура Хаді тягнеться з вересня 2014 року. Хусити це досить впливовий релігійний і політичний клан в Ємені, який сповідує зейдизм – одне з відгалужень шиїзму.

Вони зацікавлені створити в Ємені теократичний імамат, запровадити в країні закони шаріату. Вони дотримуються антиамериканських й антисіоністських поглядів. До початку 2015 року хусити встановили контроль над більшою частиною Ємену, зокрема на столицею Саною.

Новини за темою

Ситуацію в галузі безпеки ускладнює наявність у країні осередків ІДІЛ й "Аль-Каїди". Стан справ на фронті змінила арабська коаліція на чолі із Саудівською Аравією. У бойових діях проти хуситів на боці президента Хаді беруть участь військово-повітряні сили Бахрейну, ОАЕ, Кувейту, Єгипту, Йорданії.

До військової операції залучено США, Велику Британія, Францію, Італію, Швейцарію, які надають підтримку коаліції постачанням зброї. Американці передають Саудівській Аравії розвіддані і беруть участь у морській блокаді Ємену спільно з військово-морськими силами Пакистану.

До березня 2019 року світські власті зуміли відновити контроль над більшою частиною Ємену. Однак під контролем хуситів все ще залишається столиця, території на півночі та деякі райони з виходом до Червоного моря.

Розуміючи, що саудівських військовиків і їхніх союзників не перемогти у відкритому бою, хусити перейшли до терористичної діяльності. Метою їхніх провокацій є психологічний вплив на владу Саудівської Аравії та інших нафтових монархій Перської затоки, щоб змусити їх припинити надавати Хаді військову допомогу.

Хусити вдарили по найвразливішому місцю Саудівської Аравії – нафтовому сектору, "золотій жилі" королівства. Продаж нафти приносять 70% прибутку від експорту. Міністр енергетики аль-Фаліх стверджує, що незважаючи на шкоду, завдану нафтопроводу "Схід-Захід", Саудівська Аравія продовжує безперебійно експортувати нафту.

Однак недавні диверсії хуситів продемонстрували уразливість нинішніх маршрутів доставки нафти із Саудівської Аравії. Особливо це стосується нафтопроводу "Схід-Захід", потужність якого дозволяє постачати 5 млн барелів нафти на добу з родовища на сході Саудівської Аравії до порту Янбу на Червоному морі.

Від початку 2019 року порт Янбу в середньому відвантажував 750 тис. тонн нафти на добу. Побудований в 80-х нафтопровід "Схід-Захід" розглядався Ер-Ріядом як альтернативний маршрут експорту нафти на випадок, якщо Іран перекриє стратегічно важливу Ормузьку протоку (через нього проходять танкери з нафтою з Перської затоки).

У планах саудівців було збільшити добову пропускну здатність нафтопроводу до 6,5 млн барелів (через Ормузьку протоку Саудівська Аравія експортує 7 млн барелів нафти на добу). Хусити заводять владу королівства в глухий кут, даючи зрозуміти, що у тих немає запасних варіантів: якщо буде перекрито Ормузьку протоку, атаки триватимуть на нафтоналивні танкери.

Недавні інциденти далеко не перші диверсії хуситів. Єменські екстремісти вже здійснювали атаки за допомогою безпілотників в аеропорту Абу-Дабі (ОАЕ) в липні 2018 року, на авіабазі аль-Над збройних сил Ємену в січні 2019 року.

Подібно до палестинських терористичних організацій "Хамас" та "Ісламський джихад", які обстрілюють територію Ізраїлю, з 2015 року хусити запускають ракети у бік населених пунктів Саудівської Аравії, зокрема столиці Ер-Ріяд. За весь час саудівські зенітники зуміли збити 133 ракети, випущені з території Ємену. Хусити взаємодіють із сепаратистським рухом "Ахрар аль-Наджран" на півдні Саудівської Аравії.

Вони виступають за відділення регіону Наджран, який до 1934 року перебував у складі Ємену. Сепаратисти влаштовують напади на саудівських вояків. Мета хуситів – завдати якомога більше збитків Саудівської Аравії, щоб королівська сім'я припинила втручання у збройний конфлікт в Ємені.

Гібридна війна Ірану

Існує думка, що хуситів спонсорує Іран, незважаючи на те що самі вони це заперечують. Не таким вже самостійним є лідер повстанців Абдул-Малік аль-Хусі, яким намагається здаватися. Він навіть не закінчив школу, не кажучи про відсутність знань і досвіду в галузі державного управління. Його батько, Бадр ад-Дін Хусейн аль-Хусі, був релігійним діячем і заповідав підтримувати зв'язки з Іраном.

У жовтні 2014 року радник вищого керівника Ірану Алі Акбар Велайяті відкрито підтримав дії хуситів і визнав "Ансар Аллах" частиною "успішних" рухів ісламського пробудження. У березні 2015 року заступник командувача іранського підрозділу "Корпус вартових ісламської революції" генерал Хуссейн Саламі заявив, що ісламська революція досягла Ємену, вплинула на країни від Середземного моря до Баб-ель-Мандебської протоки.

Збройний конфлікт в Ємені це один із фронтів гібридної війни, яку Іран веде за допомогою лояльних терористичних угруповань у Палестині, Сирії, Лівані, Іраку проти впливу Заходу і світських режимів на Близькому Сході. Метою хуситів є дестабілізація обстановки біля кордонів Саудівської Аравії – конкурента Ірану в боротьбі за лідерство на Близькому Сході. Іран таємно надає військову допомогу хуситам.

Влада Саудівської Аравії вважає, що хусити використовують ракети іранського виробництва. Такі висновки було зроблено після аналізу уламків ракет. За даними ООН, безпілотники, які використовують хусити, майже ідентичні до іранських дронів Qasef-1. У 2018 р. Радбез ООН розробив резолюцію, що засуджує співучасть Ірану в ракетних ударах хуситів із Саудівської Аравії, але її заблокувала Росія.

Пошкодження нафтопроводу "Схід-Захід" і нафтоналивних танкерів це відповідь Тегерана на санкції США, які забороняють постачанняя іранської нафти, металургійної продукції, від яких виграє Ер-Ріяд. Саудівська Аравія є конкурентом Ірану на таких великих ринках збуту нафти, як Китай, Японія, Південна Корея, Індія.

Саудівські та іранські металургійні комбінати постачають продукцію до країн Близького Сходу, Європи і Північної Африки. Сталеливарні потужності Ірану розраховано на виробництво понад 20 млн тонн безперервно литої заготовки на рік, з якої виготовляють різну металургійну продукцію для будівельного сектора. У планах ісламської республіки було збільшити обсяги експорту металу до країн Північної Африки.

За допомогою диверсії єменських шиїтів Іран зацікавлений вплинути на скорочення обсягів експорту нафти із Саудівської Аравії та інших країн Перської затоки, щоб вплинути на зростання світових цін на нафту. Іранці розраховують на те, щоб країни, які залежать від імпорту нафти, зокрема європейські держави, Японія і Південна Корея, почали вимагати від Штатів скасувати санкції проти Ірану, а від Саудівської Аравії – припинити військову операцію проти хуситів, щоб уникнути ризиків для безперебійного постачання "чорного золота" з Перської затоки.

Глобальні наслідки

Диверсії хуситів проти Саудівської Аравії зачіпають інтереси всього світу. Адже атаки на танкери створюють ризики для інших нафтових монархій Перської затоки, які експортують нафту в танкерах. Через Ормузьку протоку транспортується 17,5 млн тонн нафти на добу, або 40% від світової торгівлі нафтою.

Новини за темою

Хусити та Іран створюють загрозу для енергетичної безпеки країн, які купують нафту в країнах Перської затоки. Атаки хуситів на танкери вплинули на збільшення цін на нафту марки Brent на 1,8%, а підрив нафтопроводу "Схід-Захід" – на 1,31%. Одна тільки Саудівська Аравія володіє 18% світових запасів нафти і постачає її до понад 30 країн світу, зокрема США, Великої Британії, Франції, Німеччини, Італії, Іспанії.

Якщо хусити дедалі  частіше здійснюватимуть подібні диверсії, то це може зрештою призвести до перебоїв у постачанні нафти, до постійної зміни цін. Хусити висловили готовність завдати нових зухвалих ударів. Дестабілізація обстановки в Перській затоці відповідає інтересам країн - експортерів нафти з інших регіонів, як, наприклад, Росії, Венесуели, африканських країн, які зацікавлені якомога дорожче продати свою сировину.

Недавня провокація хуситів проти Саудівської Аравії ставить під сумнів аргументи противників військової операції арабської коаліції в Ємені. У США існують розбіжності з цього приводу між президентом Дональдом Трампом і Конгресом.

У квітні 2019 року Трамп наклав вето на резолюцію Конгресу із закликом припинити надавати військову допомогу королівству через звинувачення принца-наступника Саудівської Аравії Мухаммеда Салмана в причетності до вбивства журналіста Джамаля Хашоґджі. У березні Німеччина продовжила на півроку заборону на постачання зброї до Саудівської Аравії (діє від жовтня 2018 року) у зв'язку зі справою Хашоґджі. У Палаті лордів парламенту Великої Британії вважають постачання зброї до Саудівської Аравії протизаконним.

Хусити вчергове показали себе як звичайні терористи, ісламські екстремісти, які мало чим відрізняються своїми методами від ІДІЛ та "Аль-Каїди". У відповідь на диверсії Саудівська Аравія завдала авіаударів по позиціях бойовиків "Ансар Аллах".

Країнам - імпортерам нафти з Перської затоки доведеться зробити вибір: або надати військову допомогу Саудівській Аравії та зробити внесок у знищення осиного рою терористів в Ємені, або ж поставити під загрозу свою енергетичну безпеку на знак протесту проти порушення прав людини.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>