Аріведерчі, Рада: Чим запам’ятався парламент VIII скликання

Аріведерчі, Рада: Чим запам’ятався парламент VIII скликання
Facebook Володимира Струмковського

Наталія Лебідь

Журналіст

"Я дивуюся, чому під кінець не зняли ще й депутатську недоторканність", – говорить у коментарях 112.ua заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко. Репліка стосується останнього "голосувального" четверга в Раді, коли парламентарі піднапружилися та ухвалили відразу два резонансні законопроекти, котрі довго лежали без руху: хімічну кастрацію педофілів та Виборчий кодекс. Кастрація чекала своєї черги понад два роки, а кодекс – всі чотири. Щоправда, зміни до виборчого законодавства ще можуть бути заветовані президентом, але навіть якщо цього не станеться, головна новація кодексу – пропорційна система та відкриті списки – буде вперше опробована не на найближчих строкових виборах (тобто у 2023 році), а вже у 2028-му.

Однак мова зараз не про це, а про працездатність, яку Верховна Рада VIII скликання вирішила продемонструвати насамкінець. На жаль, далеко не вся каденція цього парламенту супроводжувалася подібними сплесками активності. Хоча в цілому за без малого п'ять років депутатами було прийнято близько 700 законів та 1300 постанов. І серед них – десятки довгоочікуваних прогресивних рішень, а також і сотні скандальних лобістських правок.

Яким запам’ятається постмайданний та постреволюційний парламент, обраний буремного 2014-го року? Мабуть, дуже різним. Прикметно, що з чотирьох опитаних нами експертів двоє знайшли у Раді VIII скликання позитив, а двоє – суцільні мінуси. Тож вважаймо, що в цілому парламент попрацював на "п’ятірку", але за десятибальною системою. Але оцінки виставлятимемо трохи згодом, поки що згадаймо найважливіше з того, що сталося в парламентських стінах за останні роки.

Згадати все

Нинішню, все ще чинну, Раду обирали восени 2014 року. Війна на сході була у розпалі, але й Євромайдан ще жив у пам’яті соціуму. Тож не дивно, що до складу парламенту потрапило чимало громадських діячів, журналістів, осіб, що асоціювалися з революційними подіями, а також – волонтерів, комбатантів, людей, котрі на той час вже встигли пройти фронт. Контингент парламенту VIII скликання є, безперечно, його візитівкою. Хоча кількість позитивних персонажів (принаймні, на момент обрання вони сприймалися як позитивні) так і не переросла у якість парламентаризму.

Більшу частину своєї каденції Верховна Рада працювала де-факто без парламентської більшості, що й дало президенту Володимиру Зеленському привід її розпустити. Коаліція "Європейська Україна", створена усіма фракціями парламенту, окрім "Опозиційного блоку", проіснувала з кінця 2014-го до початку 2016 року.

Facebook Володимира Струмковського

Втім, з більшістю або без неї парламент встиг зробити декілька засадничих речей. Наприклад, визнати Росію агресором, а Крим та Донбас – тимчасово окупованими. Чинна Рада також схвалила зміни до Конституції, що стосуються курсу на євроінтеграцію та членство в НАТО. А головне те, що саме ВРУ VIII скликання ухвалила пакет законів щодо імплементації угоди про Асоціацію з ЄС. Після цього українці отримали право їздити в Європу без віз.

З нинішнім парламентом пов’язано й чимало новацій. Це і державне фінансування партій, і відкриті державні реєстри, і механізм публічних закупівель, й електронне декларування доходів. Також депутати узаконили декомунізацію, збільшили квоти для української пісні та кіно. Врегулювали використання державної мови в публічному просторі. Окрім цього, спробували впровадити децентралізацію, медичну та освітню реформи. Плюс створили декілька нових державних установ, зокрема й тих, що покликані боротися з корупцією, а саме – Державне бюро розслідувань та Антикорупційний суд.

Хоча останній існує лише на папері, а переатестація загальних судів, вважаймо, провалена взагалі. Також неуспішною визнано і переатестацію поліції, яку теж започаткували парламентарі. Депутати так і не змогли (або не захотіли, що ближче до істини) зняти власну недоторканність, хоча Конституційний суд ще кілька місяців тому дозволив це зробити.

Дуже сильно "провисає" у нинішньої Ради й соціально-економічна сфера. Депутати не створили дієвого антимонопольного законодавства, не запровадили прозорих умов для роботи бізнесу і не розібрались з офшорами. А після гучного та резонансного скандалу в "Укроборонпромі" так і не наважилися зробити цю сферу більш відкритою. За податкову реформу та реформу державної митної служби ніхто не брався взагалі. І пріоритетний для країни напрямок приватизації досі не запрацював. У цілому парламентарі не створили економічне підґрунтя для того, щоб українці не емігрували з країни, і не підняли рівень життя.

Нарешті, народні депутати України так і не напрацювали дієвого механізму повернення окупованих територій Донбасу і Криму.

Facebook Володимира Струмковського

Зате повеселили обивателя своєю непарламентською поведінкою. Згадати хоча б курйоз з депутатом Барною, який виніс із залу засідань тодішнього прем’єра Яценюка; або Надію Савченко, яка показала прем’єру Гройсману середній палець у стінах парламенту, а пізніше планувала підірвати і розстріляти Верховну Раду; або Ірину Луценко, яка лаялася з трибуни Верховної Ради. Не бракувало також і бійок, і нецензурних реплік, і традиційного вже кнопкодавства.

Але були, напевно, й світлі проміжки у роботі парламенту? Про це 112.ua розповідають згадуваний вище Богдан Петренко та політичний аналітик Дмитро Сінченко.

Плюси Ради: соціальні ліфти та протистояння президенту

"У роботі Ради був присутній популізм, хоча це проблема не лише цього скликання, а взагалі визначальна риса української політики, – говорить Богдан Петренко. – Чим мені ця Рада сподобалася? Вона унаочнила соціальні ліфти, і люди побачили, що до парламенту проходять не лише політики. Можливо, ці соціальні ліфти спрацювали не зовсім так, як хотілось би, і в них потрапили не ті люди, але у Верховній Раді восьмого скликання опинилися представники Майдану, представники АТО тощо. Можливо, вони були не зовсім ефективними, але їхнє потрапляння до складу парламенту засвідчило як мінімум те, що українці навчилися змінювати владу і хоч трохи думати перед тим, як віддавати свої голоси".

"Мені дуже подобається в цьому парламенті те, що він зміг протистояти президентові України, коли ним робилися спроби узурпувати владу. Незалежно від того, як ми ставимося до депутатів, мусимо відзначити: коли було введено воєнний стан (а це було зроблено без належних об’єктивних причин), то парламент чинив цьому спротив і поставив крапку у питанні, чи може бути через це відтерміновано проведення президентських виборів, тобто не дав можливості президенту здійснити міні-конституційний переворот. Тож якщо порівнювати із тими парламентами, які були за Кучми, то це вже зовсім інша якість парламентаризму, цей склад Верховної Ради вже не можна було смикати за нитки, як попередні", – додає експерт.

"Мінус же в тому, що не було подолано недовіру населення до Верховної Ради і не сформовано позитивне ставлення до парламенту. І це при тому, що ВРУ – не щось взяте невідомо звідки, адже там засідають люди, яких народ сам і обрав… Не оцінював би цей парламент ані позитивно, ані негативно, оцінив би натомість зміни, які відбулися у суспільній свідомості. Населення перестало боятися влади, а почало вчитися її обирати", – резюмує Богдан Петренко.

"Багато ідей, з якими прийшли "нові обличчя", вдалося втілити. Це й освітня реформа, і медична, і адміністративна, і корупційна – результатів діяльності цієї Ради не бракує, – переконаний Дмитро Сінченко. – Є, щоправда, питання підтримки Ради з боку соціуму. Але будь-яка влада в українського соціуму викликає традиційне несприйняття, ба навіть сприймається вороже – при чому вже за короткий час після свого обрання. Варто згадати, що й попередні склади Верховної Ради також не користувалися підтримкою, тому й її дочасний розпуск був абсолютно недоцільним".

Facebook Володимира Струмковського

На запитання, як у такому разі оцінити очевидні провали Верховної Ради VIII скликання, Сінченко відповідає таке. "Все пізнається в порівнянні. Цей склад Верховної Ради – найбільш результативний. А наступний парламент буде вже нижчим за своїм фаховим рівнем. Туди зайде чимало людей нових, але новими вони будуть у сфері державного управління, якою доти ані найменшою мірою не цікавилися, і багато чого в ній не розуміють, тобто не мають чіткого бачення щодо того, що і як вони хотіли би змінити. Тому як мінімум рік цей склад парламенту не буде спроможним на жодні реформи, якщо тільки не погодиться на чийсь – вже підготовлений та сформований – порядок денний", – прогнозує він.

Мінуси парламенту: непрофесійний, слабкий і такий, що породив недовіру

"Верховна Рада восьмого скликання покидає політичну сцену на хвилі ненависті та недовіри. І навіть бажання помсти з боку простих людей, – констатує директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. – Цей парламент абсолютно не справдив надії, хоча й був оновлений на 70%. Українці сподівалися, що, обираючи нову – тим більше в умовах воєнного часу – Раду, вони отримають докорінні зміни в українській політиці, нову якість, а головне – новий результат. Ось цього всього не сталося. Щось було зроблено правильно, щось – ні. Але в цілому, навіть якщо врахувати певні позитивні зрушення, ця Рада запам’ятається як одна з найгірших, а, може, й найгірша за всю історію парламенту України".

На запитання про те, чи дійсно нинішня Верховна Рада є гіршою навіть за ті скликання парламенту, де правила бал комуністична більшість, Карасьов відповідає, що "за комуністичної більшості, власне, й проголосили українську незалежність. Депутати тоді були фахові. За попередніх скликань були правники, митці, філософи, представники директорського, управлінського корпусу. Ці люди, може, й не мали чітко виражених проєвропейських настроїв, але вони були професіоналами, любили свою країну і не гналися за золотим тільцем і збагаченням".

"Наразі ж споживаємо плоди сліпого голосування, котре мало місце у 2014-му, на хвилі емоцій та військових подій та ура-патріотичного чаду. Обирали не за фаховими рисами, а за емоційно яскравими, презентаційними ознаками, але з цього всього нічого путнього не вийшло. А найгірше, що все це може повторитися 21 липня, і надії, які зараз покладають на нову Раду, теж будуть не виправдані та спаплюжені. І через деякий час, можливо, почнеться криза очікувань від нової Ради. Тенденція така, що з кожним скликанням, кожною каденцією Верховна Рада втрачає свою якість і стає дедалі гіршою".

Facebook Володимира Струмковського

"Парламент, який прийшов під знаком війни на Донбасі, є радикальним всередині та ззовні, – говорить директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник. – До плюсів цього парламенту можна зарахувати частину схвалених законів у напрямку лібералізації візового режиму і частину законів, що торкаються військової сфери.

До мінусів можна віднести весь соціально-економічний блок – реформи в медицині та освіті, бюджетні питання – все це дало негативний соціальний ефект, і в результаті таких "реформ" ситуація стала ще гіршою. Були зовсім неефективні реформи – антикорупційна чи реформа судочинства – красиві за формою та ніякі за суттю. Були й злочинні, як я вважаю, речі – передусім, це перейменування церков та намагання заборонити телеканали. Це ті речі, які відкрили скриньку Пандори.

Те саме стосується й блоку гуманітарних законів, які тільки розколювали суспільство – починаючи від люстрації, яка зараз бумерангом може повернутися до низки депутатів, і завершуючи мовним законом, декомунізацією, героїзацією правих тощо. При цьому невирішеними лишилися інші моменти, котрі є ключовими для українців – питання миру, ефективного державного управління, справедливих тарифів, вищого рівня життя тощо".

Бортник акцентує: попри те, що Україна – парламентська республіка, її парламент "був у кращому разі третім або четвертим органом у системі державного управління – після президента, уряду та системи судочинства і силових структур. Деградація парламенту є наслідком деградації всієї системи державного управління, адже слабкому парламенту був непідзвітний уряд, а він творив все, що хотів, у соціально-економічній сфері".

Facebook Володимира Струмковського

"Не в останню чергу цей парламент був слабким ще й тому, що він – страшенно корумпований. Попри високі соціальні очікування і ті обіцянки, які давали лідери Майдану у 2014 році, в цьому парламенті розквітло кнопкодавство, порушення регламенту, ті самі тушки, та й загалом не було норми парламентаризму, якої б цей парламент не порушив", – додає експерт.

Вердикт Бортника є маловтішним: "До Ради зайшли малопрофесійні, але вкрай амбіційні люди, котрі прийшли до парламенту з метою реалізувати свої амбіції, але ці амбіції не були здоровими, не були відшліфовані власним досвідом чи поступовим кар’єрним зростанням. За великим рахунком, до парламенту потрапила величезна кількість випадкових людей, які, ставши владою, втратили відчуття реальності й намагалися або реалізувати свої хворобливі політичні фантазії, або відверто збагатитися". 

І таким же песимістичним є і його прогноз на майбутнє: "Та Рада, яку ми зараз обиратимемо, спокійно може працювати в палаці "Україна" або в приміщенні цирку, і це при тому, що ті самі ризики, які стояли перед парламентом восьмого скликання, зберігаються й перед парламентом дев’ятого. Парламент, який буде, може стати просто апогеєм популізму. А якщо все це помножити ще й на непрофесіоналізм, то взагалі отримаємо дитину з вибухівкою. Новий склад Ради буде одним з найменш прогнозованих та найбільш небезпечних для української державності". 

Після всього сказано втішає, власне, одне: вибори, які відбудуться найближчої неділі, будуть вже третіми достроковими парламентськими виборами за останні 12 років. Іншими словами, немає такої помилки, яку не можна було би виправити у той чи інший спосіб. Щоправда, ціна деяких помилок буває надто високою, але хочеться вірити, що цього разу до подібного не дійде.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>