Арешт українських активів "Газпрому": Що вони собою являють і чи можна їх продати

У рамках чергового витка газової війни між Україною і Росією Кабмін заявив про опис і арешт українських активів "Газпрому". Як з'ясував 112.ua, з переліку Кабміну найсправді цінна тільки одна компанія. Щоправда, в ній "Газпрому" належить лише 40,2% акцій і тільки цей пакет може бути продано. Інші компанії з переліку не мають інфраструктури та реальної діяльності не ведуть. Філія ж проектного інституту "Южніігіпрогаз", в якому "Газпрому" належить лише 40%, взагалі розташована в окупованому Донецьку

Арешт українських активів "Газпрому": Що вони собою являють і чи можна їх продати
З відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

У рамках чергового витка газової війни між Україною і Росією Кабмін заявив про опис і арешт українських активів "Газпрому". Як з'ясував 112.ua, з переліку Кабміну найсправді цінна тільки одна компанія. Щоправда, в ній "Газпрому" належить лише 40,2% акцій і тільки цей пакет може бути продано. Інші компанії з переліку не мають інфраструктури та реальної діяльності не ведуть. Філія ж проектного інституту "Южніігіпрогаз", в якому "Газпрому" належить лише 40%, взагалі розташована в окупованому Донецьку

Після рішення Стокгольмського арбітражу за транзитним контрактом війна між НАК "Нафтогаз України" і "Газпромом" перейшла в гарячу стадію. "Нафтогаз" домігся в арбітражі компенсації в сумі 4,63 млрд дол. за недопоставлені "Газпромом" узгоджені обсяги газу для транзиту. Таким чином, "Газпром" заборгував 2,56 млрд дол. на користь "Нафтогазу". На суму заборгованості нараховуються відсотки – 526 тис. дол. на день, починаючи з 1 березня. Президент Петро Порошенко вже закликав "Нафтогаз України" домагатися арешту активів "Газпрому" в разі відмови російського газового монополіста виконати фінансові зобов'язання. У компанії запевнили, що задіють інструменти примусового стягнення щодо активів "Газпрому" в Європі та США.

Вчора стало відомо, що кампанія арештів розпочалася з України. Щоправда, не через рішення Стокгольмського арбітражу, а для стягнення штрафу, накладеного на "Газпром" у січні 2016 року Антимонопольним комітетом і підтвердженого рішеннями українських судів. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман на сторінці в Facebook нагадав, що штраф був накладений на "Газпром" за зловживання монопольним становищем і від початку становив 86 млрд грн. За рік – з урахуванням пені – сума зросла. Зазначимо, що за версією прем'єра у Facebook – до 171 859 055 649,00 грн, за інформацією в повідомленні прес-служби Кабміну – до 171 931 854 000,00 грн.

"Позиція України в нинішній ситуації з "Газпромом" має бути жорсткою і послідовною. Сьогодні мав розмову про наші кроки з міністром юстиції Павлом Петренком. Домовилися, що Державна виконавча служба зараз активізує свої дії, щодо стягнення штрафу з російського газового монополіста "Газпрому" за порушення українського монопольного законодавства", - пише Гройсман. Він зазначив, що опис і арешт українських активів "Газпрому" було розпочато після відповідного рішення суду. "Тепер будемо діяти жорсткіше", - пообіцяв прем'єр-міністр.

У повідомленні йдеться, що до списку активів, які підлягають арешту, потрапило майно компаній "Газпромзбут Україна (код ЄДРПОУ 35829646) "Міжнародний консорціум з управління і розвитку газотранспортної системи України" (код ЄДРПОУ 32349152), Цінні папери ПАТ "Інститут ЮЖНІІГІПРОГАЗ" (код ЄДРПОУ 00158741), а також АТ "Газтранзит".

"Газтранзит" найцікавіший з активів. Компанія володіє новою компресорною станцією (КС), яка нещодавно була побудована. Через неї газ транспортується в Румунію, Болгарію, Туреччину", - пояснив 112.ua директор ExPro Ukraine Геннадій Кобаль.

Компанія експлуатує КС "Тарутине" та лупінги магістрального газопроводу Ананьїв – Тирасполь – Ізмаїл. Оператором з обслуговування та експлуатації об'єктів компанії є "Укртрансгаз" (входить до структури НАК "Нафтогаз України"). Безпосередні функції з експлуатації та обслуговування об'єктів "Газтранзит" здійснює Одеське лінійне виробниче управління магістральних газопроводів. В структуру компанії входять офіс у Києві, КС "Тарутине" (Тарутинський район, Одеська область), служба з контролю за лінійною частиною газопроводу (Ананьївський район Одеської області), служба з контролю за експлуатацією лінійної частини газопроводу в Ренійському районі Одеської області) житлове містечко обслуговуючого персоналу КС "Тарутине", йдеться на офіційному сайті "Газтранзит".

За даними газети "Комерсант", чистий прибуток компанії в 2015 році становив 22,8 млн дол., чистий дохід – 28,3 млн дол.

За даними прес-служби Кабміну, "Українська експертна група" оцінила вартість акцій "Газтранзит" у 630 млн 747 тис. 656 грн.

Акції мають бути продані на відкритих аукціонах, заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман. Зазначимо, що на аукціон може бути виставлено тільки пакет "Газпрому" – 40,2%. Саме на нього було накладено арешт. Ще 40,2% "Газтранзит" належать НАК "Нафтогаз України", а 19,6% турецькій компанії "Турусгаз".

З продажем акцій слід поквапитися, вважає Геннадій Кобаль. Поки, за його словами, напрямок, на якому працює "Газтранзит", становить інтерес, але за три-чотири роки майбутнє активу є досить туманним через будівництво "Турецького потоку" та нитки газопроводу, який тягне до Греції (з відгалуженням в Болгарію) Азербайджан. "Не слід також забувати про те, що Румунія нарощує власний видобуток газу", - сказав експерт.

Інші активи з переліку оприлюдненого урядом особливого інтересу не становлять, кажуть експерти. Зокрема, "Газпромзбут" – 100-відсоткова дочка "Газпрому", що створювалася для поставок російського газу (російський газ Україна не імпортує з 2015 року). Наразі вона бізнес в Україні не веде й інфраструктурою не володіє. "До останнього часу у них був офіс в "Арені", - сказав Кобаль.

"Газпромзбут" було створено 3 квітня 2008 року для роботи на українському ринку на виконання Угоди про врегулювання відносин у газовій сфері між Україною і РФ. Повідомлялося, що в 2008 році вона реалізовувала споживачам понад 1 млрд газу щомісяця. Її клієнтами були провідні промислові підприємства – зокрема, Маріупольський меткомбінат ім. Ілліча, "Азовсталь", Північний і Центральний ГЗК, "Євроцемент Груп". У 2010 році компанію називали другим за обсягами постачальником газу в Україні після "Нафтогазу".

В системі розкриття інформації You Control вказується, що 29 січня 2018 року щодо "Газпромзбут" було відкрито виконавче провадження.

"Міжнародний консорціум з управління і розвитку ГТС України" (статутний капітал 186,55 млн грн) було створено на паритетних засадах НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром" на виконання угоди між Кабміном і урядом РФ про стратегічне співробітництво в газовій галузі від 7 жовтня 2002 року. Консорціум був замовником будівництва газопроводу Богородчани – Ужгород з проектною потужністю 19 млрд куб. м газу на рік і довжиною близько 300 км. Він так і не був побудований: ставши президентом, Віктор Ющенко розірвав угоди, підписані раніше Віктором Януковичем.

Значущість консорціуму відновили з обранням на посаду президента Януковича. У 2011 році директор підприємства "Газпром збут Україна" Анатолій Подмишальський казав, що "Нафтогаз" і "Газпром" на зборах учасників консорціуму спільно вирішили вийти з ініціативою щодо внесення змін в деякі закони, які дозволили б брати участь в управлінні ГТС іноземним державам, у тому числі Росії.

ПАТ "Інститут ЮЖНІІГІПРОГАЗ" є філією проектного інституту, розташованого в Ростові-на-Дону. Як і материнська структура, він спеціалізується на діяльності в області інженерних досліджень, геології та геодезії, наданні технічних консультацій. За даними You Control, "Газпром" володіє лише 40% інституту, решта належить приватним особам. Найцікавіше те, що українська філія інституту знаходиться на вулиці Артема, 169-Р, в окупованому Донецьку. І як можна на неї вплинути за допомогою арешту її цінних паперів на підконтрольній території Україні, а тим більше комусь їх продати, аби перетворити гучні заяви на живі гроші, – абсолютно незрозуміло.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів