banner banner banner banner

Антикитайська коаліція: як США хочуть стримувати Китай у Південно-Східній Азії

Антикитайська коаліція: як США хочуть стримувати Китай у Південно-Східній Азії
112.ua

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Минулого тижня держсекретар США Майк Помпео під час відеоконференції між США та АСЕАН закликав країни Південно-Східної Азії переглянути ділові відносини з держкомпаніями з Китаю, який обмежує їхні інтереси в Південно-Китайському морі. З 10 країн-учасників солідарність з Помпео висловили представники Філіппін, Індонезії, В'єтнаму, а в пресі заяву глави американської дипломатії сприйняли як заклик сформувати антикитайську коаліцію. Інше питання, наскільки такий крок буде реалістичним і ефективним.

Асоціація країн Південно-Східної Азії (АСЕАН) існує з 1967 року як майданчик для інтенсифікації економічного співробітництва, вирішення регіональних проблем і стримування впливу СРСР, а в наш час Китаю, в регіоні. Членами організації є Бруней, В'єтнам, Індонезія, Камбоджа, Лаос, Малайзія, М'янма, Сінгапур, Таїланд, Філіппіни.

Глобальна антикитайська коаліція

Адміністрація президента США Дональда Трампа опрацьовує можливість формування глобальної коаліції для стримування світового впливу Китаю, оскільки поодинці вони не змогли взяти гору в торговому і військово-політичному протистоянні. Американці не змогли за допомогою високих мит змусити КНР відмовитися від субсидування держпідприємств, які створюють зайву конкуренцію приватним компаніям на китайському ринку, ухвалити закон, що звільняє американські високотехнологічні фірми від надання своїх технологій в обмін на ліцензії.

США виступають проти прагнення Китаю встановити контроль над стратегічно важливим для судноплавства Південно-Китайським морем (з'єднує Індійський і Тихий океани) шляхом створення штучних островів, створення військових об'єктів на атолах, проти будівництва китайцями авіаносців і малопомітних винищувачів, продажу китайського телекомунікаційного обладнання для мереж 5G, глобальної транспортно-інвестиційної ініціативи "Один пояс, один шлях". Китайські фірми по всьому світу скуповують стратегічні підприємства, будують об'єкти інфраструктури, посилюють залежність інших країн від Піднебесної.

Новини за темою

Вашингтон намагається закласти основу новим альянсам в Азійсько-Тихоокеанському регіоні для противаги КНР. У листопаді 2017 року лідери США, Японії, Австралії та Індії домовилися про створення форуму "Квадритеральний діалог у сфері безпеки", або, як його називають скорочено, "Квад". Мета об'єднання - захист свободи судноплавства та консультації щодо ситуації у сфері безпеки в Тихому та Індійському океанах.

У липні 2020 року Помпео поділився ідеєю формування антикитайської коаліції з прем'єр-міністром Великобританії Борисом Джонсоном і міністром закордонних справ Домініком Раабом. Колишній прем'єр-міністр Австралії Тоні Ебботт, який зараз працює на британську корону радником з питань торгівлі, виступає за формування нового альянсу англомовних країн на основі свободи переміщення товарів і загальних геополітичних цінностей. Нагадує популярну в консервативних колах ідею інтеграційної освіти "Канзак" за участю Канади, Австралії, Нової Зеландії, Великобританії для зміцнення їхнього міжнародного впливу, торгових зв'язків та ефективнішої взаємодії зі США.

Передумови для альянсу США та АСЕАН

Антикитайська коаліція з країнами АСЕАН потрібна американцям як доповнення до "Квад". До заяви Помпео США виділили країнам-учасницям організації 87 млн дол. як допомогу для боротьби з коронавірусом. Білий дім має досвід реалізації схожого проекту в Південно-Східній Азії. У 1954-1977 роках функціонувала організація договору Південно-Східної Азії (СЕАТО), що нагадувала НАТО, за винятком принципу колективної оборони і об'єднаного командування, для стримування радянської експансії і національно-визвольних рухів в регіоні. До СЕАТО входили США, Австралія, Нова Зеландія, Великобританія, Пакистан, Таїланд, Філіппіни і Франція. СЕАТО не виправдала очікувань у зв'язку із захопленням Північним В'єтнамом спонсорованого американцями Південного В'єтнаму, приходу до влади комуністів у Камбоджі, Лаосі.

Передумовами для формування коаліції США та АСЕАН є проблемні питання у відносинах країн Південно-Східної Азії та Китаю. У Південно-Китайському морі Китай оскаржує приналежність Парасельських островів із В'єтнамом, Тайванем, а островів Спратлі - з В'єтнамом, Тайванем, Малайзією, Філіппінами і Брунеєм. Ці архіпелаги розташовані в районі міжнародних морських комунікацій, і той, хто контролює острови, фактично контролює "ворота" до Азійсько-Тихоокеанського регіону, шляхи до портів Китаю, Тайваню, Японії, що важливо для американців. Також у районі островів Спратлі розвинений риболовецький промисел, є родовища вуглеводнів. У районі островів Рід Бенк є родовища нафти (понад 5,4 млрд барелів) і природного газу (близько 55 трлн кубічних метрів). Між Китаєм та Індонезією не врегульовано питання морського кордону.

Час від часу в Південно-Китайському морі трапляються інциденти, іноді на межі застосування військової сили. У грудні 2019 року в порушення Конвенції ООН з морського права 63 китайських риболовецьких судна увійшли до ексклюзивної економічної зони Індонезії в супроводі двох кораблів берегової охорони КНР. У відповідь Джакарті довелося направити туди військові кораблі, підняти в повітря винищувачі. Китайські рибалки заходять до ексклюзивної економічної зони Малайзії і Філіппін. У червні 2019 року китайське риболовецьке судно протаранило філіппінський човен, що стояв на якорі біля островів Рід Бенк.

Китай претендує на вуглеводневі ресурси в районі островів Рід Бенк всупереч рішенню Гаазького арбітражного суду (визнані частиною ексклюзивної економічної зони Філіппін). Торік владі В'єтнаму знадобилося чотири місяці, щоб домогтися відходу з його ексклюзивної економічної зони китайського судна Haiyang Dizhi 8, яке проводило геологорозвідувальні роботи в районі островів Спратлі.

Об'єктом міждержавних суперечок є водні ресурси річки Меконг (найдовша в Південно-Східній Азії), яка бере початок на території Китаю і перетинає кордони М'янми, В'єтнаму, Таїланду, Лаосу, Камбоджі. Будівництво Китаєм гребель призвело до того, що країни, розташовані вниз за течією річки, недоотримують воду під час посухи.

Економічні бар'єри

Створенню антикитайської коаліції у Південно-Східній Азії заважає економічна залежність країн АСЕАН від Китаю, яка формувалася десятиліттями, незважаючи на територіальні суперечки. Минулого року АСЕАН стала другим торговельно-економічним партнером КНР, а з 2000 по 2019 рік їхній загальний товарообіг зріс з 39,5 до 644 млрд дол. У першому кварталі 2020 року АСЕАН вийшла на перше місце серед торговельно-економічних партнерів Піднебесної, випередивши Євросоюз і США. Чверть товарообігу представлена електронікою. М'янма продає в Китай природний газ. Для порівняння, товарообіг АСЕАН і США вполовину менше.

КНР є одним з найбільших за величиною інвесторів у Південно-Східній Азії. За останні 15 років обсяг капіталовкладень Піднебесної збільшився у 22 рази і становив 205,71 млрд дол. у 2018 році. Штати випереджають Китай за обсягом інвестицій в економіках країн АСЕАН (329 млн дол.). У 2014-2018 роках 35% проектів в рамках ініціативи "Один пояс, один шлях" було зосереджено в країнах АСЕАН. Піднебесна підписала з Таїландом і Лаосом угоду про будівництво швидкісної залізниці, щоб з'єднати країни з китайською провінцією Юньнань.

Планувалося прокласти залізницю територією М'янми, Малайзії з виходом у Сінгапур (з'єднаний мостом з материком). Проект було розраховано на підвищення ділової активності в порівняно бідній провінції Юньнань. На території М'янми було побудовано трубопроводи для доправлення нафти і природного газу з Бенгальської затоки до Китаю. До 2026 року КНР планує завершити будівництво 640-км залізниці вздовж східного узбережжя Малайзії.

Індонезія, Малайзія і Філіппіни утримуються від жорстких заходів щодо Китаю в періоди погіршення відносин, а згладжують гострі кути за допомогою дипломатії. Цьому сприяють не тільки принцип мирного співіснування, закладений в основу АСЕАН, а й щедрі капіталовкладення КНР в економіки країн. Президент Філіппін Родріго Дутерте став приділяти менше уваги територіальним суперечкам з КНР зі збільшенням китайських інвестицій із 570 тис. дол. у 2015 році до 200 млн дол. до 2018 року.

Під час правління в Малайзії прем'єр-міністра Наджиба Разака у 2009-2018 роках Китай вклав 22 млрд дол. в економіку країни. Китай надав гуманітарну допомогу Індонезії в боротьбі з коронавірусом: відправив 40 тонн одноразових масок, респіраторів, захисних костюмів, хірургічних ковпаків. Китай вклав 1,63 млрд дол. у проект індустріального парку Моровалі на індонезійському острові Сулавесі і 5,5 млрд дол. у проект високошвидкісної залізниці Джакарта - Бандунг.

Новини за темою

Наприкінці 2020 року планувалося укласти угоду про зону вільної торгівлі між АСЕАН, Китаєм, Південною Кореєю, Австралією і Новою Зеландією, що тільки посилить економічну залежність країн регіону від китайського ринку. Якщо країни АСЕАН запровадять високі мита на китайські товари або заморозять торгово-економічні відносини, тоді Китай закриє для них свій ринок, що призведе до колосальних збитків для обох сторін.

Помилка Трампа

Проблема в тому, що адміністрація Трампа не змогла запропонувати країнам Південно-Східної Азії привабливіший формат співпраці, ніж КНР. У контексті стримування економічної експансії Китаю в Південно-Східній Азії, Трамп припустився помилки, вийшовши з торгового пакту про Транстихоокеанське співробітництво три роки тому. Пакт повинен був посприяти створенню найбільшої у світі зони вільної торгівлі і скоротити залежність учасників, зокрема В'єтнам, Бруней, Малайзію, Сінгапур, від китайського ринку.

Однак американський президент розірвав цю угоду з міркувань захисту інтересів американських виробників. Властивий чинній адміністрації ізоляціонізм призвів до скорочення американського впливу в Південно-Східній Азії на руку Китаю, який прагне посилити свої позиції в регіоні.

Георгій Кухалейшвілі

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>