banner banner banner banner

Антиєвропейський демарш Сійярто: Навіщо Будапешт заграє з Москвою

Антиєвропейський демарш Сійярто: Навіщо Будапешт заграє з Москвою
Петер Сійярто Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Днями міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто окошився з гучними заявами на адресу властей європейських держав. Він заявив, що вони критикують Угорщину, висловлюють претензії за надто дружні відносини з Росією, тоді як самі таємно роблять з нею великий бізнес і приховують це за "поверхневими сварками". Угорський міністр звинуватив країни Європи в подвійних стандартах, сказав, що угорці вже ситі всім цим донесхочу. Це не перший демарш угорського міністра в такому дусі. У 2016 р. він говорив про те, що ніколи не прийме підходу великих європейських країн з високим рівнем ВВП, які без проблем співпрацюють з Росією, але звинувачують невеликі країни, які ведуть діалог з Москвою, в розколі загальноєвропейської єдності та шпигунстві. Торік Сійярто зізнався, що вивчав російську мову в школі та університеті і йому подобається дивитися телеканали "Росія 24" і RT, які транслюють в Угорщині. Заяву Сійярто варто сприймати як відбиття позиції офіційного Будапешта, який зацікавлений працювати з Москвою у галузі бізнесу і перебуває в конфлікті з Брюсселем і Києвом.

Новини за темою

Взаємні інтереси Орбана і Путіна

Не варто буквально сприймати риторику Сійярто. Угорці люблять росіян як собака палицю і не бажають повертатися в орбіту впливу Москви, як це було в роки холодної війни. Придушення радянськими військами та їхніми союзниками з ОВС революції в 1956 р., насильницьке тримання Будапешта в орбіті впливу Кремля ніхто не забув. Навіть Сійярто не вважає, що Москва впливає на політику Будапешта. Справа в тому, що Угорщина грає на протиріччях Євросоюзу і Росії, намагаючись витягти для себе економічну вигоду. У вересні прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відвідав Москву і на зустрічі з президентом РФ Володимиром Путіним подякував йому за те, що обидві країни збільшили товарообіг протягом останнього року всупереч антиросійським санкціям. Путін вважає Угорщину одним із ключових партнерів Росії в Європі.

Незважаючи на те що Угорщина перебуває на 22-му місці серед торговельно-економічних партнерів РФ, унаслідок антиросійських санкцій економіка цієї країни втратила 6,5 млрд дол. У 2016 р. угорський уряд закликав РФ скасувати обмежувальні заходи на більшу частину її продукції. Мабуть, Кремль все-таки повернувся обличчям до угорців. За 8 місяців 2018 р. товарообіг Росії та Угорщини склав 4,5 млрд дол. Драйверами зростання угорсько-російської торгівлі послужило збільшення закупівель російськими фірмами угорських машин, обладнання та апаратури на 31,5%, хімічної продукції на 26%, а також транспортних засобів, товарів народного споживання та продукції харчової промисловості на 6–8%. Угорщина на 88% збільшила експорт зерна до РФ. У Росії продовжують працювати угорські виробники ліків "Гедеон Ріхтер", Egis, а компанії Korax Machine Works Ltd. і Dairy-Consulting Kft в липні 2017 р. відкрили м'ясопереробне виробництво в Свердловської області.

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан Reuters

Будапешт теж пішов назустріч Москві з низки питань. Орбан дав росіянам карт-бланш у галузі енергетики. Росія постачає 70% нафти і 65% природного газу, що споживаються Угорщиною. Під час останнього візиту Орбана до Москви було укладено контракт з компанією "Газпром" на постачання природного газу до 2020 р. Керівна партія "Фідес" не шукає шляхів скорочення енергетичної залежності від РФ. Торік поставки російського газу до Угорщини склали 7 млрд куб. м, що майже на 22% більше, ніж у 2016 р. За 8,5 місяців 2018 р. "Газпром" збільшив постачання до Угорщини на 8,6%. Путін та Орбан обговорили перспективи будівництва через територію Угорщини відгалуження газопроводу "Турецький потік", який дозволить на 30% збільшити поставки російського природного газу до цієї країни. Також триває реалізація російсько-угорського проекту атомної станції "Пакш-2". У 2016 р. було досягнуто домовленостей на постачання російським підприємством "Енергомашспецсталь" шлаковозних чаш для угорського металургійного заводу "Дунаферр", який входить до групи ІСД українського бізнесмена Сергія Тарути. У 2015 р. російський завод "Метровагонмаш" виграв тендер на модернізацію 222 вагонів для метрополітену Будапешта на суму 220 млн євро. Угорці віддають росіянам контракти, які могли б виконати європейські промислові підприємства в умовах Спільного ринку ЄС.

Новини за темою

Найкращий захист - це напад

Активізацію торговельних відносин між Угорщиною та Росією може бути використано Єврокомісією як привід для посилення тиску на режим Орбана. Відносини Угорщини та ЄС переживають серйозну кризу. У вересні більшість депутатів Європарламенту підтримали введення санкцій проти Угорщини (позбавлення права голосу в Європейській раді) у відповідь на обмеження урядом свободи преси, діяльності неурядових організацій, відсторонення незалежних суддів. У липні 2018 р. Єврокомісія подала позов на Угорщину до Європейського суду справедливості за небажання розміщувати біженців на своїй території, пропонувала ввести фінансові санкції проти країни. Канцлер Німеччини критикувала Орбана за суворе поводження з біженцями та заявила, що паркани, які зведено вздовж державного кордону Угорщини, не є рішенням міграційної кризи. Останні тенденції в газових відносинах Росії та Угорщини можуть накликати гнів президента США Дональда Трампа, який зацікавлений у тому, щоб європейські країни скорочували енергетичну залежність від Росії та купували більше американського скрапленого газу. На думку старшого економіста Світового банку Іштвана Добозі, Вашингтон найбільше турбують не авторитарні тенденції уряду Угорщини, а його політична орієнтація на Росію.

Угорський уряд діє стосовно ЄС за принципом "найкращий захист - це напад", і недавня риторика Сійярто є підтвердженням того. Він навмисно наголосив на тому, що впливові європейські країни попри санкції продовжують працювати з Росією, щоб виправдати активізацію угорсько-російської торгівлі. Мовляв, Угорщина не єдиний приклад такої тенденції. Останнім часом спостерігається зростання торгівлі Росії та Євросоюзу. Якщо в 2014-16 рр. товарообіг РФ та ЄС знизився з 285,66 млрд євро до 191,34 млрд євро, то за один тільки 2017 р. він якимось чином злетів до 231,28 млрд дол. За даними Єврокомісії, найбільший приріст спостерігався в імпорті ЄС з Росії мінерального палива (+67,3%), металу (+8%), а також в експорті на російський ринок продукції машинобудування і транспортних засобів (+39%), хімічної продукції (20,9%), а також різних товарів народного споживання (+12,6) європейського виробництва. Збільшилися обсяги постачання до РФ сільгосппродукції, морепродуктів, продуктів харчування і напоїв з європейських країн.

Віктор Орбан і Володимир Путін Reuters

Торік до десятки найбільших торговельних партнерів Росії увійшли учасники антиросійських санкцій, включаючи Німеччину (на другому місці), Голландія, Італія, США. Німеччина є найбільшим клієнтом "Газпрому" і в 2017 р. імпортувала 53,4 млрд куб. м російського природного газу. Як і угорці, німці зацікавлені отримувати дохід від транзиту блакитного палива з Росії. Меркель підтримує будівництво газопроводу "Північний потік - 2". У планах "Газпрому" - збільшити поставки природного газу до Європи до 200 млрд куб. м цьогоріч. Німецька компанія Siemens постачала до Росії газові турбіни, які було використано в анексованому Криму всупереч антиросійським санкціям. Від початку 2018 р. Росія поставила до Голландії нафти й нафтопродуктів на 23 млрд дол. (76% обсягу двосторонньої торгівлі). Франція і Польща не набагато відстають від Казахстану за обсягами торгівлі з Росією (близько 3% у зовнішньоторговельному обігу), який бере участь в Євразійському економічному союзі. Навіть обсяг торгівлі Росії та України (11 млрд дол. у 2017 р.) більше, ніж товарообіг з Угорщиною.

Новини за темою

За допомогою своїх гучних заяв Сійярто працює на публіку, намагається відвернути увагу міжнародного співтовариства від теми авторитаризму Орбана і недотримання політики "відкритих дверей". Певною мірою Сійярто бере приклад з Трампа, який також критикує європейські країни, особливо Німеччину, за те, що вони купують російський природний газ і збагачують Кремль незважаючи на антиросійські санкції. Угорська влада грає на нервах у Брюсселя, спекулюючи зближенням з Москвою у міру посилення тиску ЄС на Будапешт.

Сійярто лобіює скасування санкцій

Складається враження, що кінцевою метою Сійярто є створення переполоху в ЄС з приводу антиросійських санкцій і згуртування навколо Угорщини прихильників їх скасування. Подібне бажання в різний час висловлювали власті Італії, Чехії, Австрії, Словаччини. Угорський міністр прямо визнає зацікавленість європейців у співпраці з росіянами в галузі бізнесу, вважає, що потрібно поставити питання доцільності санкцій на обговорення в ЄС. Сійярто вважає політику антиросійських санкцій неспроможною, оскільки, на його думку, вона не прискорила реалізацію мінських домовленостей і завдала шкоди європейській, українській та російській економіці. Недарма останнім часом він поливає брудом Україну з ніг до голови, звинувачує в зраді за те, що було ухвалено закон про обов'язкове навчання державною мовою в усіх освітніх установах, зокрема в школах Закарпаття, які відвідують місцеві угорці. Угорщина блокує рішення щодо України на рівні НАТО. Будапешт щосили намагається переконати Брюссель і Вашингтон у тому, що нібито не варто приділяти багато уваги Києву.

Позиція угорських властей з приводу антиросійських санкцій не відповідає дійсності. Навіть незважаючи на те що Європа й Америка не припиняли торгувати з Росією, нинішні обмежувальні заходи завдали шкоди банківському сектору РФ, негативно позначилися на інвестиційному кліматі країни. У 2014-17 рр. приплив капіталу до Росії внаслідок санкцій скоротився на 160-170 млрд дол. За даними Європарламенту, в 2014-16 рр. вплив санкцій на російську економіку коливався на рівні 8–10% ВВП. Санкції обмежили доступ Росії до високих технологій і фінансових ринків, що посилює технологічне відставання країни і стримує зростання ВВП. Росія могла зазнати більш серйозних втрат і стати більш згідливою в українському питанні, якщо б ЄС скоротив імпорт російського природного газу за рахунок збільшення імпорту блакитного палива із США, країн Азії та Африки. Однак цьому заважає те, що окремі європейські країни - такі, як Угорщина, - прагматично ставляться до РФ і ставлять економічні інтереси понад загальноєвропейську безпеку і геополітичні амбіції перетворити Євросоюз на самодостатній центр сили. Нічого дивного в цьому немає.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>