banner banner banner banner

Анкети, секретні чати і "гастролі". Скільки коштував і як купувався голос виборця на цих місцевих виборах

Анкети, секретні чати і "гастролі". Скільки коштував і як купувався голос виборця на цих місцевих виборах
112.ua

Ганна Пєшкова

Журналістка

Держава в смартфоні і тотальна діджиталізація від Зеленського не виявилися порожніми обіцянками. Звичні нам речі переходять в інтернет, чи то водійські права, оформлення підприємництва, чи навіть голосування на місцевих виборах.

Новини за темою

Українцям, які захотіли підробити 25 жовтня, не довелося продавати свій голос за гаражами. Скуповування голосів перейшло в онлайн: вся комунікація, яка раніше здійснювалася фейс-ту-фейс, перейшла в телеграм-канали і чати. Там розміщувалися оголошення, заповнювалися анкети з даними виборців, створювалися групи з ситуативними вказівками. Туди українці надсилали фото "плюсиків" у потрібних віконцях і через ці ж чати отримували кошти за виконану роботу.

112.ua провів своє власне міні-розслідування про підкуп на місцевих виборах, поспілкувавшись і з "покупцями", і з "продавцями".

Ціна питання

Голова правління організації "Опора" Ольга Айвазовська нещодавно розповідала, що на нинішніх місцевих виборах розцінки стартують від 200 гривень, і в цілому відзначала здешевлення вартості подарунків від кандидатів. Однак на практиці суми виявилися набагато вищими.

Ще в серпні "зазивали" пропонували користувачам змінити місце голосування і продати свій голос за 400 грн.

112.ua

Але для тих, хто почекав, у день виборів надійшли більш вигідні пропозиції. У телеграм-чатах можна було знайти пропозиції від 500 і до 1 200 гривень.

112.ua

Причому до моменту волевиявлення розцінки в одному і тому ж оголошенні тільки зростали: з 24 до 25 жовтня деякі штаби підвищили ціну на голос на 400 гривень.

112.ua

112.ua

Активізувалася ціла "виборча піраміда". Деякі заповзятливі громадяни пересилали пропозиції від інших скупників, істотно урізуючи винагороду. Замість 500 гривень за голос і 100 гривень за приведеного друга вони пропонували вже 300 гривень за "плюсик" і 20 - за "сарафанне радіо".

112.ua

Можливість ухопити найбільший шмат отримали учасники "виборчих гастролей". У поліції звітували про те, що ще вночі перед виборами почали затримувати автобуси, які розвозили людей на голосування на різні дільниці. За даними правоохоронців, розцінки становили близько 4 000 гривень.

112.ua

Однак не всім настільки пощастило. Співробітники Святошинського управління поліції повідомляли, що затриманим ними 130 жителям Житомирської області за голосування в Києві обіцяли по 1 000 гривень. В Одеській області учасникам платили всього по 400 гривень.

Ймовірно, активність скуповування і зростання цін перевищили прогнози з огляду на низьку явку громадян.

Після першого етапу реформи децентралізації, коли місцеві бюджети зросли в рази, а територіальні громади отримали державну землю сільськогосподарського призначення, місцеві вибори все одно залишилися другорядною кампанією і минули без особливої уваги українців. На вибори з'явилося лише трохи більше третини виборців. Україна - не Бельгія, а отже, адміністративних стягнень за ігнорування виборів немає.

Низька явка означає, що кожен голос набуває набагато більшої ваги. Вирішальним може стати волевиявлення всього декількох сотень громадян.

Оплату більшість штабів здійснювали вже не готівкою, як раніше, а на картку. Причому двоє із тих схемників, з якими нам вдалося встановити контакт, пропонували здійснити її лише до 22:00 - тільки після "перевірки" факту голосування. Залякування це або ж у схемників на дільницях куплені члени комісій - невідомо. Однак другий варіант цілком можливий. Згідно з повідомленнями в ЗМІ, оплата "праці" голів комісій, готових покрити порушення, відмовити в реєстрації певним людям, на цих виборах доходила до 5 тисяч доларів. Правоохоронці зафіксували, що в Одесі голова місцевої виборчої комісії та місцевий житель отримали понад 1 млн 270 тис. для скуповування голосів.

Звичайно, для виборця ніякої надійності в тому, що гроші під час вечірньої постоплати все ж скинуть на картку, немає. Але один із виборців, які продали голос, з яким ми списалися в закритому чаті, повідомив: гроші все-таки було перераховано вчасно.

Як працювали скупники

В цілому організація незаконних схем явно кульгала. Попри те, що скупникам світило до 7 років в'язниці, багато хто з них навіть не здогадався організувати секретні чати або приховати власні номери телефонів у профілях. Секретний чат передбачає додаткову захищеність даних: якщо один із учасників листування зробить скриншот, інший про це дізнається. Окрім того, це листування на серверах не зберігається і залишається тільки в його учасників.

Парадоксально, але навіть після того, як нами було сфотографовано пропозицію від скупника, він все одно розкрив інформацію про те, за кого потрібно проголосувати. Незрозуміло, неуважність або жадібність стала причиною такої безпечності. Враховуючи той факт, що всього за один день такого підробітку скупник міг заробити близько 10 тис. грн, ризики відійшли на другий план. Впливає і відсутність невідворотності покарання. Оскільки влада сама часто бере участь у фальсифікаціях, відкриті проти порушників кримінальні провадження зазвичай безперспективні.

На етапі передачі виборцю інструкцій деякі зі скупників не просили ні підтвердження документів, ні будь-якої додаткової інформації, а хтось, навпаки, відмовлявся надавати дані про партію до тих пір, поки виборець не повідомить свої ПІБ або ж-поки не заповнить спеціальну онлайн-форму. Втім, нам успішно вдалося назвати одному скупнику неіснуючі дані, а в діалозі з іншим - проігнорувати заповнення цієї онлайн-анкети.

112.ua

Ще один тренд на цих місцевих виборах - фіксація куратором явки "куплених" виборців. Штаби все менше вірять фотографіям бюлетенів, які українцям вдається підробляти. Сьогодні відбувається повний "супровід" процесу: скупник призначає виборцям час голосування, перевіряє їхню явку, навіть просить здійснити відеофіксацію підходу до кабінки і вкидання бюлетеня (адже деякі принципові громадяни можуть його і розірвати).

Були присутні куратори на дільницях та під час "добровільно-примусового голосування". Наприклад, у Чугуєві керівники підприємств, за даними представника однієї з партій, просили паспортні дані для реєстрації в базах, а також - проголосувати за мера, який вже 18 років керує у тісній співпраці з цими підприємствами.

Найгірше було з організацією "виборчих гастролей". У закритих групах, набір у які набирався виключно на особисте запрошення скупника, був справжній хаос.

Колись сильна партія, але яка вже втратила свою міць (називати її ми не будемо), скуповувала голоси одних тільки хлопців. Імовірно, таке гендерне упередження було пов'язано з подальшим "гастролюванням". Захід це досить стресовий, і організатори схеми, мабуть, вважали, що з ним краще впораються чоловіки.

112.ua

112.ua

До призначеної години виборці повинні були прибути за адресою Соборна, 2, де скупник зустрічав їх особисто і віз на інші дільниці. У Борщагівській ОТГ (Петропавлівська та Софіївська Борщагівки, село Чайки) громадян просили голосувати тільки за столиками номер 2.

112.ua

112.ua

Під час реалізації схеми щось пішло не так. Імовірно, виникли проблеми з купленими членами комісій, і це спровокувало справжню паніку серед охочих отримати свою тисячу гривень. Опісля, судячи з повідомлень у чаті, з'явилися правоохоронці.

112.ua

112.ua

Що дозволяє настільки відкрито купувати виборців

Перший кит підкупу - це, звичайно, гроші. Скуповування - "задоволення" недешеве, адже недобросовісні кандидати часто витрачаються ще й на листівки, борди, фарбування лавок, установку нових майданчиків. Другий кит, без якого гроші нічого не вирішують, - "дах" у МВС або Офісі президента. Але третій, без якого не врятують ні гроші, ні "дах", - це повна недовіра українця до виборчої системи.

За даними групи "Рейтинг", українці не вірять у чесність місцевих виборів. У те, що після чергових виборів припиниться незаконна забудова, кошти на дороги перестануть розкрадатися, що в лікарнях буде нове обладнання, а у вчителів і медиків не буде затримок із зарплатами. Абсолютно чесних і прозорих виборів, за даними опитування, чекали 7% українців, радше чесних і прозорих – 37%. Чи дивує в такому випадку когось явка, яка склала рівно ті ж 37%?

Вибори українцями традиційно сприймаються як сезонна робота. Це можливість підзаробити спостерігачем, продати голос, отримати передвиборчі "плюшки". Українці чудово розуміють - такої легкої можливості заробити потім не буде. Нагадаємо, що для одержувачів мінімальної зарплати 1 200 гривень за 20 хвилин часу фінансово дорівнюють тижневі повноцінної роботи. Звичайно, це не ціла мінімалка, яку громадянам платили за голос на президентських виборах, але теж нічого. За відсутності широкої практики покарання українців не лякають ні 2 роки обмеження волі, ні штраф 6 800 грн.

Новини за темою

Як говорив політолог Вадим Карасьов, не варто дивуватися тому, що бідна країна зі слабкою економікою генерує бідних виборців. У 2015 році у другому турі виборів мера, згідно з дослідженням видання "Українська правда", 30% респондентів були готові продати своє право голосу. У 2019 році опитування телеканалу "112 Україна" показало, що на президентських виборах вже 72% респондентів були готові продати свій голос. Цифри лише приблизні, але від того не менш показові. Не дивно, що деякі виборчі кампанії були лише прикриттям для кандидатів, які від початку планували скуповувати голоси.

А як же новий Виборчий кодекс і реформа децентралізації, які повинні були зробити вибори прозорими?

Основна мета всіх реформ, які відбуваються в Україні, - прагнення до людиноцентризму. Судячи з того, як відбулися виборчі перегони до цих місцевих виборів, в Україні тією самою людиною, яка перебуває в центрі, є політик. Це видно і з організації "всеукраїнського опитування" від Зеленського (яке, до слова, запросто могло використовуватися як прикриття в комунікації між інтерв'юерами і скупниками), і з дотримання основних карантинних обмежень, і з того, як громадяни голосували в імпровізованих кабінках зі стільців на столах, накритих простирадлами.

Поки людиноцентризм в Україні продовжуватиме працювати в тій же збоченій моделі, виборці продаватимуть свої голоси і за 1 200, і за 200 гривень. І жодна діджиталізація не додасть прозорості українському волевиявленню.

Анна Пєшкова

 
Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>