banner banner banner

Андріївщина триває: Чого чекати від Єрмака на чолі Офісу президента?

Андріївщина триває: Чого чекати від Єрмака на чолі Офісу президента?
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Соціальний психолог Світлана Чуніхіна зауважує на ФБ, що пертурбаціями в своєму офісі (керівником якого став Андрій Єрмак замість звільненого Андрія Богдана) президент Зеленський здійснив заміну "людини, яка казала йому, що треба робити, на людину, яка каже, що він все робить добре".

Можливо, з точки зору психології все виглядає саме так. Але з точки зору геополітики – ні. Навряд чи Володимир Зеленський дбав передусім про свій власний комфорт. Прихід Єрмака на посаду глави ОП знаменує певну зміну зовнішньополітичного курсу. Це – перше, що відзначали в коментарях наші експерти.

Друге – це перекроювання існуючих абрисів політичних еліт та груп впливу. Не факт, що обидва моменти підуть на користь президенту. Але виглядає на те, що Зеленський зібрався з духом та вирішив ризикнути. Чому саме зараз? Про це – далі в матеріалі.    

Ніколи не хами президенту

"Відставку Богдана погодили на березень, –  розповідає 112.ua політолог Кирило Сазонов, – але він нагрубіянив президенту і був звільнений вже сьогодні".

А якщо вірити політтехнологу Михайлу Подоляку, то все відбувалося так. "Андрій Богдан ще пару місяців тому випав з актуального порядку денного. Ні, він, звичайно, як і раніше, вирішував, складав, шепотів, вимагав і іноді погрожував. Але вже без довіри і гарантії. А після чергової приємної розмови з Юним Папою написав чергову заяву про відставку, сказавши в колі наближених сакраментальне "тепер кожен сам за себе". І отримав чудове напуття з вуст самого Зеленського "до побачення, друже". Перша гучна відставка таки відбулася", – пише Подоляк в соцмережі.

112.ua

Богдан був достатньо фаховим гравцем у підкилимні ігри, погоджуються експерти. "Він знав, як працює система – при всіх своїх недоліках. Вмів кого треба – попестити, кого треба – матюкнути", – розповідає політтехнолог Тарас Загородній. Всього цього не вміє його тезка Єрмак. 

Але відсутність досвіду, можливо, не така й погана. Заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко звертає увагу на те, що за Єрмаком, принаймні, не тягнеться мінусовий шлейф "людини Коломойського". Можливо, виходячи з цього, новому голові президентського офісу буде навіть легше комунікувати з фракцією та партією "Слуга народу".

Новини за темою

"Єрмак займався здебільшого внутрішньою політикою. Невідомо, наскільки успішно він керуватиме офісом президента. Дружба з президентом – це поки його єдиний реальний важіль впливу. Можливо, саме ця дружба й не створюватиме йому такий негативний імідж, який свого часу мав Андрій Богдан. І, можливо, такий імідж дозволить йому порозумітися з фракцією, бо він вже не буде сприйматися як людина Коломойського, але буде сприйматися як продовження самого Зеленського", – припускає Петренко. Але так триватиме недовго, додає він.

Водночас Петренко зауважує, що "Андрій Богдан як голова ОП був харизматичним, з іміджем "без гальм", і на ранньому етапі  навіть породив жарти про те, що "Зеленський працює президентом в офісі Богдана". Та саме це дало можливість відтягувати на керівника ОП частину негативу, яка спрямовувалась президенту. Навряд чи з цією функцією – громовідводу – справиться Андрій Єрмак. Тому перше, що варто очікувати – це небезпека для рейтингу самого Зеленського".

112.ua

В кожному разі, Андрій Богдан в якості керівника офісу президента – це вже минуле. А от Єрмак на цій же посаді – теперішнє. І про наслідки його царювання на Банковій ми також говоримо з експертами.

Добре Росії, добре Америці

А перший наслідок Петренко формулює так: "Ймовірне налагодження стосунків з Російською Федерацією".

"У Єрмака є зв’язки з Кремлем. І в цьому відношення він, з одного боку, є корисним для Зеленського, а з іншого – невідомо, наскільки він готовий лобіювати саме український інтерес, а не свій власний чи свого оточення", – підхоплює думку Кирило Сазонов.

Його колега Євген Булавка йде ще далі і заявляє таке: "У мене була думка, що вийти з під впливу Коломойського Зеленський може, лише зістрибнувши на руки Путіну. Єрмак і є проявом цього".

Однак чи справедливо оголосити Єрмака агентом Кремля та відкрити новий сезон великої зради? По-перше, при новому портфелі Єрмак знаходиться менше доби. А, по-друге, він представляє собою доволі цікавий феномен. Якщо вже називати Єрмака проросійським політиком, то не можна оминути увагою і другу його іпостась: він також політик проамериканський. Ось як про це говорить директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов:

"Єрмака можна віднести як до більш проросійських, так і до більш протрамповських політиків. Саме він контактував з Джуліані – якраз тоді, коли Джуліані та Трамп вимагали відставки Богдана. Тому, я гадаю, що ця відставка є відлунням невдалого імпічменту Трампу, з якого той вийшов переможцем. Зараз завдання Зеленського – налагоджувати стосунки з адміністрацією Трампа, який серйозно націлений на другий термін. І саме Єрмак тут може стати у пригоді".

Приблизно такої ж думки дотримується і Богдан Петренко. Він ще раз нагадує про два моменти: 1) в США існує несприйняття Ігоря Коломойського та всіх персон, віднесених до його пулу; 2) Дональд Трамп виграв справу з імпічментом, і з цією обставиною не можна не рахуватися.

Петренко додає і ще дещо. "Захід буде зараз дуже обережним в оцінках відставки Богдана. Так само, як і сам Єрмак, котрий, маючи зв’язки з російським політикумом, поводитиметься значно більш помірковано, аніж Богдан. Скоріше за все, Єрмак займе конструктивну позицію, котра не буде виглядати, як надто різка зміна вектору".  

Захід загалом орієнтуватиметься на багатьох (часто протилежно спрямованих) персон в українській політиці, включаючи і експрезидента Петра Порошенка, зазначає Тарас Загородній.

112.ua

А от Кирило Сазонов вказує на те, що не існує ніякого "колективного Заходу". Існує Європа й існує Америка, і зараз вони опонують одна одній. "Захід не однорідний. Є позиція ЄС і позиція США, які не співпадають. Якщо ЄС більше налаштований на співпрацю з Росією, то США – ні", – дослівно говорить Сазонов.

А раз так, то Єрмак має подобатися обом сторонам: Америці – своїм "трампізмом", а Європі – "кремлізмом". Але як щодо України? Що принесе нашій державі поява Андрія Єрмака?

Інші наслідки: кадри, земля, Коломойський

Рокіровка в офісі президента буде не єдиною заміною на ігровому полі, стверджує Кирило Сазонов. "Спочатку всі думали, що справа обмежиться відставкою Богдана, але зараз вже йде розмова про те звільнення ряду губернаторів – зокрема, тих, хто був людьми Богдана", – каже він.

Але, додає Сазонов, про відставку прем’єр-міністра поки не йдеться: "Гончарук ще не зібрав на себе увесь негатив".

"Можливо, гряде заміна міністра закордонних справ, до якого Єрмак не має симпатії, – включається в розмову Вадим Карасьов, – а, можливо, також і прем’єр-міністра. Це ж Богдан врятував Гончарука від відставки, а Єрмак може дивитись на це інакше".

Але якщо станеться так, що і Гончарука змете хвиля відставок, його портфель навряд чи дістанеться виконавчому директору НАК "Нафтогаз" Юрію Вітренку, як про це подейкують у кулуарах влади. "Вітренко – малоймовірно, бо це людина Коломойського, хоча, враховуючи те, що саме він брав участь у перемовинах щодо транзиту газу і навіть спілкувався з Путіним, він міг "приглянутися" Єрмаку", – припускає Карасьов.

З ним не погоджується Тарас Загородній: "Після сьогоднішніх заяв Вітренка про те, що йому не виплатили премію – не буде за нього голосів у ВРУ. Надто він вже є токсичним".

Тим часом Карасьов називає людей, для яких Єрмак може спрацювати своєрідним соціальним ліфтом. "Він працював у Кличка і може підтягнути кадровий резерв з КМДА. Дивіться, Єрмак починав з Олексієм Рєзніковим, а зараз Рєзнікова висувають в міністри окупованих територій", – говорить експерт.

(До речі, 11 лютого стало відомо про те, що голова КМДА Віталій Кличко, його перший заступник та заступник одночасно пішли у відпустку. Цілком логічно припустити, що з відпустки вони вийдуть у новому статусі – принаймні, заступники міського голови).

Однак повернемося до наслідків заміни керівника ОП. З відходом Богдана від влади "історія з відкриттям ринку землі може суттєво застопоритися, – говорить Вадим Карасьов. – Тому що саме Богдан і його друг Сольський (Микола Сольський – голова парламентського комітету з питань аграрної та земельної політики. – Авт.) були головними фронтменами та лобістами цієї реформи. Можливо, тепер владі доведеться додати трохи компромісу до цієї ідеї".

У тому, що тепер "за землю вдасться зібрати голоси", сумнівається і Тарас Загородній. Тож епопея з розглядом поправок до законопроекту про вільний продаж землі, яка обіцяє розтягнутися на декілька тижнів, може завершитися нічим. Подобається це групі Коломойського чи ні.

Новини за темою

До речі, про відомого українського олігарха. Загородній вважає, що звільнення "людини Коломойського" не вплине на його стосунки з президентом. Дарма, що ці стосунки і так непрості. До речі, Зеленський зовсім не прагне зіпсувати їх остаточно, вважає Богдан Петренко. "В інтересах Зеленського демонструвати, що Коломойський не має на нього впливу, але й не втрачати підтримку з боку олігарха. Відставка Богдана не є поразкою для Коломойського. Вона є певного роду грою – для того, щоб зменшити його негативний вплив", – каже він.

Плюс до всього "у Коломойського залишиться свій набір важелів впливу, хай і не таких прямих, як його можливість діяти через Богдана", – каже Петренко.

А Кирило Сазонов додає: "Богдан був слоном Коломойського, його конем, але аж ніяк не ферзем. Боротьба Коломойського за свої інтереси триватиме – з Богданом чи без нього".

"З людської точки зору Коломойський має відчути полегшення, – припускає Вадим Карасьов. – Тому що останнім часом Богдан не дуже слухався Коломойського, і між ними виникали публічні та непублічні сварки. Але якщо говорити про політичний контекст, то відставка Богдана означає тренд президента на віддалення його від Коломойського".

Більше про нові тренди ми знатимемо вже незабаром. Бо гра за переформатування ласих місць під сонцем (тобто в безпосередній близькості до Володимира Зеленського) лише почалася.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>