Американський ультиматум Польщі: Трамп розставляє пріоритети у зовнішній політиці

Своїм ультиматумом США вказали Польщі, де її справжнє місце. США сприймають Польщу як молодшого партнера по НАТО, якому вони гарантують безпеку. США підтримують поточний політичний курс керівництва Польщі, але не готові закрити очі на випади у бік інших своїх близьких партнерів

Американський ультиматум Польщі: Трамп розставляє пріоритети у зовнішній політиці
Дональд Трам і Анджей Дуда Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Своїм ультиматумом США вказали Польщі, де її справжнє місце. США сприймають Польщу як молодшого партнера по НАТО, якому вони гарантують безпеку. США підтримують поточний політичний курс керівництва Польщі, але не готові закрити очі на випади у бік інших своїх близьких партнерів

У польські та американські видання просочилася інформація з дипломатичних кіл про те, що помічник держсекретаря США у справах Європи і Євразії Весс Мітчелл під час зустрічі з польським послом Ришардом Схнепфом, попередив про те, що поправки до закону про Інститут національної пам'яті Польщі неприйнятні для США, оскільки порушують свободу слова. Польське керівництво отримало від американських дипломатів ультиматум: до тих пір, поки Польща не перегляне закон, її президенту Анджею Дуді прем'єр-міністру Матеушу Моравецькому заборонено проводити зустрічі з президентом США Дональдом Трампом і віце-президентом Майклом Пенсом. Мітчелл додав, що в Конгресі США ростуть антипольські настрої і там не можуть погодити виділення коштів на фінансування спільних військових проектів, зокрема розміщення на території Польщі американської армійської бригади в рамках оборонних заходів НАТО. Американські дипломати попередили польську владу, що якщо каральні заходи, передбачені новими правками, торкнуться громадян США, то їм не уникнути суворих наслідків.

Польські шовіністи догралися

На початку лютого, всупереч попередженням американських дипломатів, Дуда підписав ухвалений у польському парламенті законопроект про поправки до закону про Інститут національної пам'яті. Поправки передбачають різні заходи покарання, включаючи штрафи і кримінальну відповідальність, для всіх, хто вважає польський народ причетним до участі в Голокості в роки Другої світової війни та звинувачує його у військових злочинах. Поправки вводять заборону на використання формулювання "польський табір смерті" при згадці концентраційних таборів, які були створені німецькими нацистами на території окупованої Польщі. Поправки також передбачають штраф або кримінальну відповідальність за заперечення злочинів, які тамтешні "експерти" приписують ОУН-УПА Степану Бандері. Дії Польщі викликали негативну реакцію України та Ізраїлю.

Новини за темою

Досить несподівано, що до дипломатичного скандалу Польщі, України та Ізраїлю підключилися США. Після візиту Дональда Трампа до Варшави в липні 2017 р., напередодні саміту "Великої двадцятки" в німецькому Гамбурзі, Польща навіть за нинішньої влади твердо сприймається як один з найближчих союзників США в Європі. Обидві країни активізували співпрацю в оборонній сфері. У жовтні минулого року США перекинули з Німеччини оперативну групу Wolfpack до польського міста Ожиш поблизу Калінінградської області (РФ), де знаходяться російські оперативно-тактичні комплекси "Іскандер". У листопаді США схвалили постачання до Польщі зенітно-ракетних комплексів Patriot на суму 10,5 млрд дол. Проте в американців є свої причини остудити запал польських шовіністів, які розпалюють дипломатичні скандали з іншими країнами на історичному ґрунті. За підсумками парламентських виборів 2015 р., у парламенті Польщі домінує консервативна партія "Закон і справедливість" Ярослава Качинського, а країною править однопартійний уряд.

Трамп розставив пріоритети

Своїм ультиматумом США вказали Польщі, де її справжнє місце. Коли минулого року Трамп виступав у Варшаві, він підкреслив, що поляки мають багату історію і сильний дух, який неможливо зламати, назвав Польщу справжнім союзником і сказав, що у цього народу є воля захистити західну цивілізацію. Польща дійсно цікава США. Країна може приймати американські танкери зі скрапленим природним газом у своїх балтійських портах і здійснювати його розподіл в інші європейські країни. Польща може стати очима і вухами США в ЄС, лобіювати інтереси Білого дому, після того як Велика Британія (основний партнер США в Європі) покине інтеграційне утворення. Це не означає, що США підтримують поточний політичний курс керівництва Польщі і готові закрити очі на випади у бік інших своїх партнерів.

Новини за темою

США оголосили бойкот польському керівництву через те, що Польща вступила в дипломатичне протистояння з Ізраїлем, одним з ключових військово-політичних партнерів Пентагону на Близькому Сході. Після того, як польські законодавці проголосували за законопроект про внесення правок щодо Голокосту до закону про Інститут національної пам'яті, Ізраїль заморозив контакти з Польщею. МЗС Ізраїлю відмовився прийняти главу Бюро національної безпеки Польщі Павла Солоха. Прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу розкритикував законопроект і підкреслив, що ніхто не має права змінювати історію і заперечувати Голокост. Міністр транспорту Ізраїлю Ісраель Кац з правлячої правоцентристської партії "Лікуд" переконаний, що законопроект свідчить про відмову Польщі нести відповідальність за участь у Голокості. Депутат ізраїльського парламенту Ітзік Шмуль вважає, що Польща стала першою країною, яка узаконила заперечення Голокосту.

Дональд Трам під час візиту до Польщі назвав її серцем Європи Reuters

До Другої світової війни у Польщі проживала найбільша єврейська діаспора в Європі (3,2 млн ос). Унаслідок Голокосту понад 80% польських євреїв було вбито або замучено німецькими нацистами та польськими колабораціоністами. Нацисти організували на території Польщі так звану "синю поліцію", де служили 12 тис. етнічних поляків, яка підпорядковувалася окупаційній владі і брала участь в охороні єврейських гетто. Польща відхрещується від причетності до Голокосту з меркантильних інтересів. Польські чиновники хочуть піти від питання повернення майна польським євреям та їхнім нащадкам, які пережили Голокост. У Польщі знаходиться близько чверті власності всіх євреїв з Європи на суму 3 млрд дол., які змушені були залишити її в роки Другої світової війни. Польським євреям та їнім нащадкам вдалося домогтися повернення лише 2% від цієї суми. Польська влада вважає, що з усіх питань щодо компенсації євреї повинні звертатися до Німеччини, яка відповідальна за початок Другої світової війни. Польський парламент розробив законопроект про реституцію, згідно з яким будь-яке майно євреїв, у яких немає прямих спадкоємців, підлягає націоналізації.

У виниклій польсько-ізраїльській суперечці США підтримали більш значущого і пріоритетного для них партнера – Ізраїль. США та Ізраїль координують свої позиції щодо зовнішньополітичних питань, допомагаючи один одному просувати свої ініціативи в міжнародних відносинах. Ізраїль підтримує США в ООН з питання продовження ембарго щодо Куби. США визнали минулого року Єрусалим столицею Ізраїлю, всупереч невдоволенню міжнародної спільноти. У США дуже впливове ізраїльське лобі в політиці, в сфері бізнесу і науки. У 8,3 млн американців є єврейське коріння. З приходом до влади Трампа Вашингтон і Єрусалим активізували військово-технічне співробітництво. У лютому 2018 р. Агентство протиракетної оборони США та Ізраїльська ракетна оборонна організація успішно завершили випробування нової системи протиракетної оборони "Стріла-3". Трампу потрібні хороші відносини з Нетаньягу, оскільки Ізраїль цікавий США як фактор стримування Ірану, який проводить розробку нових видів балістичних ракет, і режиму президента Башара Асада в Сирії, який, за підтримки Росії, веде свою гру та намагається відвоювати території, контрольовані сирійською опозицією.

З допомогою ультиматуму на адресу польського керівництва Трамп намагається налагодити зіпсовані відносини з канцлером Німеччини Ангелою Меркель, яка нещодавно домовилася про формування коаліції із Соціал-демократичною партією Німеччини. У Трампа і Меркель маса розбіжностей з різних питань: Паризька угода про захист клімату, з якої вийшли США, прагнення американців домогтися від європейців великих внесків до бюджету НАТО, небажання Америки створювати зону вільної торгівлі з Європою та останній пакет антиросійських санкцій, що ускладнює будівництво другої гілки російського газопроводу "Північний потік". Німеччина зацікавлена збільшити транзит російського природного газу через свою територію. З Польщею у Німеччини теж непрості відносини. Польське керівництво відмовляється слідувати запропонованій Меркель політиці "відкритих дверей" і приймати біженців за квотами відповідно до плану Єврокомісії. Варшава вимагає від Берліна виплатити 850 млрд дол. як репарації за військові злочини в роки Другої світової війни. Німеччина незадоволена судовою реформою в Польщі і посиленням контролю з боку виконавчої влади.

Дональд Трам і Ангела Меркель Reuters

Новини за темою

Після того, як Трамп відвідав Польщу перед самітом "Великої двадцятки" в Гамбурзі, склалося враження, що США віддають більший пріоритет відносинам із Польщею і хочуть використовувати її як противагу франко-німецькому тандему в ЄС. Своїм недавнім демаршем щодо Польщі Трамп дав зрозуміти Меркель, що він не має відношення до неконструктивної поведінки польської влади і не дозволить створювати дискомфорт для більш значущих союзників. США сприймають Польщу як молодшого партнера по НАТО, якому вони гарантують безпеку.

Трамп – борець із радикальним націоналізмом?

Жорстка лінія американської дипломатії щодо Польщі – це піар-хід Трампа, з допомогою якого він хоче напрацювати собі імідж борця з проявами радикального націоналізму в світі і захисника демократії. Трампу стали вішати ярлик співчутливого американським радикальним націоналістам і расистському руху "Ку-Клукс-Клан" після його пасивної реакції на торішній теракт неонациста Джеймса Алекса Філдса у м. Шарлоттсвілль, де громадські діячі хотіли демонтувати пам'ятник генералу Роберту Лі – символу сепаратизму південних штатів часів Громадянської війни. На прикладі Польщі Трамп дав зрозуміти міжнародній спільноті, що є противником радикального націоналізму в будь-якому прояві і захищає інтереси американського суспільства, яке співчуває єврейським сім'ям, які втратили рідних та близьких у роки Голокосту і не сприймає маніпуляцій з історичними фактами, що властиво польській партії "Закон і справедливість".

Новини за темою

Під каральні заходи, передбачені поправками до закону про Інститут національної пам'яті Польщі, можуть потрапити американські історики, які досліджують Голокост. Американець Ян Томаш Ґросс вперше порушив у своїй науковій діяльності проблему участі поляків у злочинах Другої світової війни. У 2002 р. він опублікував монографію про єврейський погром у населеному пункті Єдвабне, який влаштували місцеві поляки. Вони замкнули євреїв у коморі і спалили їх живцем. Тодішній президент Польщі Олександр Кваснєвський приніс вибачення єврейському народу за той інцидент. Судячи з усього, піти на поступки американцям доведеться чинному главі держави Анджею Дуді та переконати парламентаріїв переглянути резонансні поправки до закону про Інститут національної пам'яті. В іншому випадку Польща може позбутися підтримки США в непростому діалозі з ЄС.

Георгій Кухалейшвілі

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>