Американське рокірування в ООН: Чому Ніккі Гейлі йде у відставку

Американське рокірування в ООН: Чому Ніккі Гейлі йде у відставку
Ніккі Хейлі Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Нещодавно на прес-конференції в Білому домі постпред США в ООН Ніккі Гейлі заявила, що до кінця року піде у відставку з посади. Вона не говорила про причини свого рішення і, коментуючи відставку, наголосила, що вірить у те, що всьому свій час, і треба знати, коли відійти на бік і дозволити іншим виконувати роботу. Відхід у відставку Гейлі напередодні проміжних виборів до Конгресу США в листопаді викликав сум'яття серед республіканців. Обговорюються різні причини, починаючи від суто особистих обставин, закінчуючи амбіціями посісти пальму першості на політичному Олімпі Америки.

Новини за темою

Не варто виключати варіант, що відставка Гейлі - це чергова рокіровка Трампа, продиктована політичними цілями. Посада постпреда при ООН - це одна із найбільш відповідальних посад у зовнішньополітичному відомстві будь-якої держави, оскільки саме цей чиновник перебуває в постійному контакті з дипломатами з практично всіх країн світу і відстоює національні інтереси під час дискусій у Раді безпеки і Генасамблеї. Гейлі не приховує, що підтримує більшість державних рішень і політичний курс США, але не в усьому згодна з президентом.

Занадто самостійний постпред

Випадок з Гейлі нагадує звільнення надмірно самовпевненого, амбітного працівника, який ставить особисті інтереси вище політики компанії або ж підсиджує своє керівництво. Вона проявила себе як дуже харизматичний і самостійний постпред, не боялася робити гучні заяви з трибуни ООН, нерідко випереджаючи процес ухвалення рішень у Білому домі. Гейлі бігла попереду паровоза, що явно не подобалося Трампу та іншим членам адміністрації.

Вона була першим представників адміністрації республіканців, хто чітко висловив позицію США щодо агресії Росії в Україні. У лютому 2017 р. під час свого першого виступу в ООН вона засудила анексію Криму, закликала Росію припинити окупацію півострова, підтвердила намір продовжити політику антиросійських санкцій, розвіявши побоювання Банкової щодо нового "перезавантаження" американсько-російських відносин. Під час своєї передвиборчої кампанії Трамп допускав можливість визнання Криму російською територією, скасування антиросійських санкцій і досить схвально відгукнувся про президента РФ Володимира Путіна. У травні 2018 р. вона закликала Росію вивести війська з України. На відміну від Трампа Гейлі не сумнівається у втручанні Росії в президентські вибори в США в 2016 р. Вона назвала втручання Росії у вибори "актом агресії" і повідомила, що всі в цьому впевнені. Трамп, навпаки, вважав, що ніхто в цьому не впевнений і проблема втручання Росії в американські вибори є виправданням демократів, які їх програли.

Недоречності спостерігались у позиціях Гейлі і Трампа з інших міжнародних питань. На відміну від президента Гейлі приділяла багато уваги проблемі біженців. Вона особисто зустрічалася з біженцями на турецько-сирійському кордоні, акцентувала увагу на важливості їх розміщення. Коли Гейлі перебувала на посаді губернатора Південної Кароліни, вона не підтримувала пропозиції Трампа посилити міграційну політику, вважаючи, що біженців потрібно приймати. Гейлі засуджувала порушення прав людини в Саудівській Аравії, яка на сьогодні є одним із ключових пріоритетів зовнішньої політики Трампа на Близькому Сході.

Постпреди США і Росії в ООН - Ніккі Хейлі і Василь Небензя Reuters

Після застосування минулого року хімічної зброї в Сирії військами режиму президента Башара Асада Гейлі заявила про необхідність зміни режиму в цій країні. Це суперечило позиції Вашингтона, де до того часу відмовилися від ідеї повалення режиму Асада. У лютому 2017 р. Гейлі суперечила позиції Трампа з приводу врегулювання палестино-ізраїльського конфлікту. Вона заявляла про необхідність дотримуватися підходу "двох держав" (співіснування Ізраїлю і незалежної Палестини). Раніше Трамп заявляв, що йому більше подобається ідея однієї держави, що можна було трактувати як ідею "Великого Ізраїлю" і поширення суверенітету єврейської держави на території, окуповані в 1967 р. (Єрусалим, Сектор Гази, Західний Берег, Синайський півострів). Трамп уже зробив крок у цьому напрямку, визнавши Єрусалим столицею Ізраїлю в грудні 2017 р., але визначився зі своєю позицією лише у вересні 2018 р., підтвердивши прихильність ідеї "двох держав".

Риторика Гейлі щодо Росії та Сирії нагадує позицію республіканців у Конгресі США, які критикують політичний курс Трампа. Вони виступають за посилення антиросійських санкцій, не сумніваються у втручанні Росії у вибори. Сенатори-республіканці Ліндсі Грем, Марко Рубіо виступають за запровадження нових санкцій проти Росії у випадку втручання в проміжні вибори в Конгрес. Грем засудив Трампа за те, що під час зустрічі з Путіним у Гельсінкі цього року він не зайняв жорстку позицію з приводу втручання в президентські вибори в США в 2016 р. Далеко не всі республіканці підтримують перебування Асада при владі в Сирії. Минулого року сенатор Боб Коркер заявив, що до тих пір, поки Асад не постане перед правосуддям за скоєні військові злочини, робота США в Сирії не буде завершена. По суті Гейлі озвучувала в ООН все, що говорять сенатори з Республіканської партії. Тому Трамп вирішив прибрати її з посади постпреда ООН для того, щоб позбавити Конгрес рупора на міжнародній арені і посилити свої позиції в протистоянні з американськими законодавцями.

Заміна "яструба" на "рахівника"?

Всупереч чинним розбіжностям із президентом Гейлі майже два роки перебувала на посаді постпреда тому, що цього вимагали політичні завдання. Білий дім був зацікавлений відродити імідж США як сильної, впливової держави, до зони відповідальності якої входить підтримання безпеки в світі. Трамп хотів розвіяти стереотип слабкої Америки, який закріпився в роки правління екс-президента Барака Обами. Адміністрації республіканців потрібно було дати зрозуміти всьому світові, що до влади в США прийшли жорсткі люди, з позицією яких потрібно рахуватися. Гейлі підійшла на роль дипломата, здатного наполегливо гнути лінію США в ООН. Незважаючи на те, що на посаді губернатора Південної Кароліни вона мала репутацію поміркованого політика, в ООН вона проявила себе як справжній республіканський "яструб", і за своєю наполегливістю та безкомпромісністю її можна порівняти з покійним постійним представником РФ в ООН Віталієм Чуркіним.

Новини за темою

Однією з причин відставки Гейлі є те, що за час перебування на посаді постпреда при ООН вона виконала свою місію. На її думку, за час перебування при владі республіканців інтереси США почали поважати у всьому світі навіть їхні противники. Імідж сильної Америки, яка хоче бути попереду всієї планети й егоїстично ставить у вершину кута виключно свої інтереси, успішно відновлено. Тепер Трампу потрібна людина у кріслі представника ООН, яка допоможе вирішити ще одне завдання з програми "Зроби Америку знову великою" – підготувати міжнародну спільноту до того, що США скоротять витрати з американського бюджету на різні міжнародні ініціативи. Щорічно США поповнюють 22% бюджету ООН, притому що членами міжнародної організації є 193 країни. У 2016 р. США витратили на фінансування ООН 10 млрд дол. Кожен рік Штати витрачають на допомогу іншим країнам близько 50 млрд дол.

Як потенційні кандидати на посаду постпреда при ООН згадувалися посол США в Росії Джон Гантсман, прес-секретар Держдепартаменту Гізер Ноєрт, а також колишній радник президента США з економічних ініціатив та заступник радника президента США з національної безпеки у питаннях стратегії Діна Павелл. З них найбільш вірогідним претендентом може бути саме республіканка Павелл, американка коптського походження (нащадки древніх єгиптян) з Техасу, яка відчуває себе в питаннях, пов'язаних з фінансами та інвестиціями, як риба у воді. У 2007 р. вона обійняла посаду виконавчого директора в міжнародному інвестиційному банку Goldman Sachs, а в 2010 р. стала його партнером. До її обов'язків входило відстежувати вплив інвестицій на бізнес з капіталом понад 4 млрд дол. на території США. Вона займалася програмами підтримки малого бізнесу, підприємницької ініціативи жінок, проектами щодо виділення грантів на розвиток у різних частинах світу. Вона знає "від і до" механізм фінансування міжнародних організацій і зможе знайти масу аргументів для відмови виділяти американські гроші на ініціативи ООН. Це саме те, що потрібно Трампу.

Діна Пауелл Reuters

До того ж Павелл - "своя" людина на держслужбі і не з чуток знайома з політикою. Вона є політологом за освітою. З 90-х працювала в апараті сенаторки-республіканки Кей Бейлі Гатчінсон, лідера республіканців у Палаті представників США Діка Армі, обіймала посаду помічника держсекретаря з освітніх і культурних питань в адміністрації Джорджа Буша-молодшого. В 2017-2018 роках вона була радником Трампа. Напевно, через свою професійну компетенцію Павелл приділятиме в Радбезі ООН більше уваги фінансовому аспекту, пропонуватиме варіанти скорочення витрат і дасть зрозуміти, що США не можна використовувати як дійну корову. Нічого доброго для України в черговому рокіруванні Трампа немає. Після відставки Гейлі США можуть приділяти менше уваги українському питанню, антиросійським санкціям у рамках ООН. Трампу потрібен в ООН "рахівник", а не "яструб".

Етнічне підґрунтя зміни постпреда в ООН

Свою роль відіграє етнічний і релігійний фактор. Коптка Павелл, чий батько Онсі Хабіб був єгипетським військовиком, володіє арабською мовою і може виконати роль провідника інтересів США на Близькому Сході. Сім'я Хабіб належить до Коптської православної церкви, що певною мірою є точкою дотику для відносин з представниками з країн пострадянського простору, включаючи Росію й Україну. Мабуть, розрахунок на те, щоб Павелл могла лавірувати у відносинах з Росією, а не тільки ходити в лобові атаки, як це робить Гейлі.

Варто звернути увагу на те, що Гейлі, яка народилася в родині індійських мігрантів, перебувала на посаді постпреда США доти, поки адміністрація Трампа проводила зближення з Індією. У 2017 р. прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді став першим іноземним лідером, якого Трамп запросив у Білий дім на робочий обід. Індія приваблива як ринок збуту для американської продукції оборонно-промислового комплексу. Цьогоріч США та Індія підписали угоду про військове співробітництво. Американці зацікавлені поставляти в Індію високотехнологічне обладнання, зокрема безпілотники. 

Однак буквально кілька днів тому виникло непорозуміння в американсько-індійських відносинах довкола підписання Індією угоди на поставку російських протиракетних комплексів С-400 на 5 млрд дол. Незважаючи на загрозу обмежувальних заходів з боку США, згідно з "Актом протидії супротивникам Америки з допомогою санкцій", як у випадку з Китаєм, індуси не збираються відмовлятися від російських озброєнь. Гейлі або Павелл це не єдині приклади, коли США підбирають постпреда при ООН за етнічною ознакою. У 2007-2009 рр. у розпал військових операцій США в Афганістані та Іраку посаду американського постпреда при ООН обіймав республіканець, етнічний пуштун, мусульманин-суніт Залмай Халілзад, який раніше був послом у Багдаді.

Ніккі Хейлі і Дональд Трамп Reuters

Політичні амбіції Гейлі: правда чи міф?

В американських ЗМІ поширювалася інформація, що Гейлі пішла у відставку для того, щоб підготуватися до президентських виборів в США в 2020 р. і скласти конкуренцію Дональду Трампу, який планує балотуватися на другий термін, або взагалі піти на вибори у 2024 р. від Республіканської партії. Гейлі особисто спростувала ці чутки і заявила, що не балотуватиметься у 2020 р. Хоча певні передумови для цього є. Її шанують як республіканці, так і демократи. Вона поєднує в собі прагматизм і прихильність республіканським цінностям. У період кампанії 2016 р. вона не підтримувала кандидатуру Трампа на посаду президента.

Тим часом сам Трамп не ставиться до неї як до потенційного супротивника. Президент США високо оцінив роботу, виконану Гейлі, назвав її "фантастичною" і навіть висловив надію, що вона повернеться в адміністрацію в іншому амплуа. Він заявив, що вони добре спрацювалися, і Гейлі хоче з ним співпрацювати на виборах 2020 р. Можливо, Гейлі пішла у відставку, щоб взяти перепочинок від держслужби, попрацювати в приватному секторі, щоб погасити накопичені 250-500 тис. дол. боргів і підготуватися до участі в передвиборчій кампанії в штабі республіканців. Якщо Трамп чи інший кандидат від республіканців переможе на наступних президентських виборах, то Гейлі може претендувати на посаду держсекретаря, радника президента США з питань національної безпеки і, можливо, віце-президента.

Посада постпреда при ООН стала кар'єрним трампліном для таких відомих американських політиків, як-от екс-президент США Джордж Буш-старший, який був віце-президентом в адміністрації Рональда Рейгана, колишній держсекретар Мадлен Олбрайт, радник президента США з питань національної безпеки Джон Болтон. Трампу вигідніше тримати Гейлі під своїм крилом, ніж відпустити у вільне плавання і зростити серйозного конкурента в Республіканській партії.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів