banner banner banner banner

Американська бійня: Наслідки масових розстрілів у США

Американська бійня: Наслідки масових розстрілів у США
З відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Минулого тижня чотири американські міста охопило хвилею насильства і жорстокості. Фото, відео та розповіді очевидців нагадали сюжет серії трилерів "Чистка" чи "Лють". Ось тільки все було по-справжньому. У вівторок, 27 липня, 39-річний афроамериканець Мартез Тарелл Абрам розстріляв двох людей у супермаркеті Walmart у місті Саутавен у штаті Міссісіпі заради помсти за те, що його звідти звільнили.

У середу, 28 липня, 19-річний ксенофоб Сантіно Вільям Ліган застрелив трьох людей у каліфорнійському місті Гілрой. Апогеєм жорстокості стала бійня в супермаркеті Walmart 3 серпня в техаському місті Ель-Пасо, яку влаштував 21-річний расист Патрік Крусіус (розстріляв 20 осіб). Уночі 4 серпня в центрі міста Дейтон, штат Огайо, 24-річний Коннор Беттс розстріляв 9 осіб, у тому числі рідну сестру. Зупинити злочинця змогла тільки поліційна куля.

Холоднокровні вбивства 34 осіб протягом тижня глибоко шокували американське суспільство. У США оголошено траур. Американські політики різних мастей метушаться з ініціативами від запровадження смертної кари за злочини на ґрунті ненависті до заборони окремих видів зброї.

На американських інформаційних ресурсах окрім новин з місць злочинів стали з'являтися статті з рекомендаціями психологів батькам, як коректно пояснити дітям, що сталося. Не варто шукати якийсь взаємозв'язок між цими злочинами. Їх скоїли різні люди, у різних куточках США, в яких різні мотиви.

Однак такі інциденти розкривають міжетнічні тертя, що є в американському суспільстві, проблему доступу до зброї неврівноважених осіб, можуть призвести до серйозних політичних наслідків у США і знайти відгомін в Україні.

Тероризм із білим обличчям

Мотивами розстрілів людей у Каліфорнії і Техасі стали ксенофобія і расизм. Напередодні злочину каліфорнійський стрілець Ліган неповажно відгукнувся про американців-метисів, які, на його думку, заполонили Силіконову долину. Техаський стрілець Крусіус виклав у мережу свій маніфест, в якому стверджував, що його акція є відповіддю на навалу латиноамериканців до Техаса.

На його думку, латиноамериканці витісняють білих, а зростання їхньої народжуваності може змінити політичну карту переважно республіканського штату, збільшити кількість прихильників Демократичної партії, популярної серед іспаномовних. Крусіус назвав ганебним кровозмішення білих з латиноамериканцями, міркував про загрозу культурної експансії.

Американський журналіст пакистанського походження Ваджахат Алі вважає бійню в Ель-Пасо і Гілрої проявом так званого тероризму прихильників переваги білої раси, які становлять загрозу для національної безпеки США.

Алі звинувачує президента Дональда Трампа в расизмі та вважає, що під час його правління активізувалися радикальні націоналісти, а його передвиборчі мітинги відвідують учасники організації QAnon, яку пов'язують з теорією змови "глибокої держави", яка нібито зацікавлена здійснити в США державний переворот.

Конспірологи вважають "глибокою державою" неофіційний альянс окремих чиновників, силовиків з бізнес-структурами, яка має неформальний вплив на політичні процеси в США та існує паралельно з урядом. Директор ФБР Крістофер Рей повідомив, що з жовтня 2018 року по липень 2019-го в США сталося 100 актів внутрішнього тероризму, у тому числі на ґрунті ненависті.

Новини за темою

Тероризм є інструментом для привернення уваги суспільства до певних проблем чи цілей. Своїми діями стрільці з Техасу і Каліфорнії хотіли привернути увагу американського суспільства до засилля латиноамериканців у США. З 1970 по 2018 рік іспаномовне населення США зросло з 9,5 млн до 60 млн.

Близько 80% населення Ель-Пасо є іспаномовними. Близько 38% жителів Техасу і Каліфорнії говорять іспанською. У самому іспаномовному штаті Нью-Мехіко латиноамериканці становлять 41% населення.

Серед прихильників переваги білої раси є думка, що вихідці з Латинської Америки поводяться зухвало, серед них багато злочинців, ґвалтівників і вони становлять загрозу для суспільства. Чимало шуму наробила опублікована у квітні 2019 року британським виданням The Sun історія мешканки Техасу Черіз Томпсон, яку зґвалтували і жорстоко побили мексиканці 40 років тому, коли їй було 23 роки.

Є також сумнозвісна справа 34-річного серійного маніяка-метиса Дралона Паттерсона з техаського міста Мескит, який зґвалтував трьох жінок. Торік поліція Техаса заарештувала 27-річного мексиканця Давида Рамоса Контрераса, який зґвалтував двох дівчат у штаті Огайо.

Конфлікт цивілізацій

Американський південь зазнає тертя на етнічному та расовому ґрунті, оскільки опинився на стику не поєднуваних іберо-американської культури та укладу життя англосаксонських протестантів. Прихильники переваги білої раси з південних штатів доволі консервативні й побожні.

У цих людей свій світогляд і устрій життя, який своїм корінням сягає в першу половину ХІХ століття, коли в південних штатах процвітав рабовласницький лад, а їхні предки – білі плантатори були елітою суспільства.

Після поразки в Громадянській війні з північними штатами і скасування рабства в США білі жителі півдня заснували расистську організацію "Ку-Клукс-клан", яка мала колосальний вплив на півдні США аж до скасування сегрегації в середині минулого століття.

Сьогодні в США є 1,2 тис. екстремістських груп різної орієнтації, починаючи від радикальних сіоністів, закінчуючи протестантами-фанатиками і прихильниками переваги білої раси. Найбільше їх у південних штатах, особливо в Техасі, Каліфорнії та Флориді.

Близько 50 організацій і видань проповідують расову нетерпимість, ксенофобію і багато в чому близькі до "Ку-Клукс-клану". Тепер американські расисти бачать загрозу не в афроамериканцях, а у вихідцях з Латинської Америки.

Вони впевнені, що є "білий геноцид" – витіснення білого населення вихідцями з інших країн, обмеження у правах з боку афроамериканців або іспаномовних. Сучасні прихильники переваги білої раси не мають колишнього впливу, але це не означає, що в США немає непорозумінь на етнічному ґрунті.

У США немає яскраво виражених міжетнічних конфліктів, але є прохолодне ставлення окремих американців до чужинців, які від них відрізняються культурою, вірою та укладом життя.

На думку публіциста Сесилії Баллі з техаського міста Остін, там латиноамериканці (третина населення міста) поводяться тихо і смиренно, і їх не так часто можна побачити в громадських місцях, на відміну від білих. Рано чи пізно ця соціальна напруженість і неприязнь призводять до локальних інцидентів, як у Техасі та Каліфорнії.

Соціальні забобони

Погляди Крусіуса та інших прихильників переваги білої раси ґрунтуються на політичних міфах та соціальних забобонах про латиноамериканців.

За своєю примітивністю аргументи прихильників переваги білої раси можна порівняти з плітками некритично мислячих верств населення України про те, що Львів - це розплідник неонацистів, а в Маріуполі всі поголовно донбаські сепаратисти і кожен, хто говорить російською, ходить до православного храму Московського патріархату, нібито підтримує "русскій мир" і симпатизує Путіну. Це помилка, яка не відповідає дійсності.

Крусіус помиляється в тому, що іспаномовні громадяни поголовно підтримують Демократичну партію. На проміжних виборах до Конгресу США в листопаді 2018 року третина громадян латиноамериканського походження голосували за Республіканську партію.

Сенаторами від штатів Техас і Флорида в Конгресі США є республіканці Тед Круз і Марко Рубіо, в чиїх жилах тече кров кубинських мігрантів.

Як би не доводив Крусіус, що латиноамериканці-демократи сформують виборчий блок, щоб перемогти білих республіканців, але в реальності все навпаки – лідером демократів у Техасі є білий американець Бето О’Рурк, який має намір поборотися за посаду президента США в 2020 році.

Помилковою є думка про те, що серед латиноамериканців найбільше злочинців. За кількістю злочинів у США на ґрунті расової нетерпимості та ненависті лідирують білі (майже 43%), за ними слідують афроамериканці (22,4%), і тільки потім йдуть іспаномовні (близько 15%).

Серед убивць, ґвалтівників та грабіжників частка іспаномовних становить близько 20%. Інше питання, що злочини латиноамериканців викликають більший резонанс, підкріплюють стереотипи расистів і виставляють іспаномовних американців не в кращому світлі.

Прощавай, зброє

Трамп заявив, що причиною масових розстрілів у США є психічно хворі люди, але не сама зброя. Абрам з Міссісіпі розстріляв людей на тлі нервового зриву через звільнення з роботи. Убитий поліцією Беттс з Огайо був очевидно не в собі, оскільки в нього вдома було виявлено записи про його нездоровий інтерес до вбивства людей.

Є думка, що 40 млн жителів США мають психічні або нервові розлади, але їм легше придбати зброю, ніж отримати рецепт від лікаря на ліки в аптеці. Право на зброю американським громадянам гарантовано другою поправкою до Конституції США.

Утім, одна річ використовувати з метою самооборони пістолет або хоча б рушницю, зовсім інше купувати штурмові напівавтоматичні гвинтівки з магазинами збільшеної ємності. Такою можливістю скористався стрілець з Дейтона, який купив в інтернеті карабін з барабанним магазином на 100 патронів.

Стрільці з Каліфорнії і Техасу придбали карабіни, стилізовані під автомат Калашникова. Навіть якщо тільки 3-5% душевнохворих американців небезпечні для суспільства, маючи можливість придбати таку зброю, вони здатні завдати чимало лиха.

Інциденти в американських містах можуть бути використані для розкручування демократами ідеї обмеження обігу зброї. Кандидат у президенти США Джо Байден запропонував заборонити продаж штурмових гвинтівок у США і дозволити продавати тільки зброю з біометричними даними, щоб крім власника нею більше ніхто не зміг скористатися.

Американські зброярі виробляють цивільні версії штурмових гвинтівок для внутрішнього ринку, які нічим не відрізняються від військових аналогів, за винятком відсутності можливості вести вогонь чергами. Байден пропонує організувати в США програму з викупу в громадян раніше придбаних штурмових гвинтівок.

Інший кандидат-демократ на пост президента Камала Гарріс також виступає за заборону штурмових гвинтівок і пропонує обмежити перепродаж зброї. Конгресмени від Демократичної партії виступають за введення закону про поширення перевірки ФБР на операції, пов'язані з продажем зброї приватних осіб.

На відміну від демократів сенатор-республіканець Ліндсі Грем запропонував обмежитися запровадженням на загальнодержавному рівні закону про позбавлення права на володіння зброї окремих осіб на прохання громадян, якщо вони вважають їх соціально небезпечними або підозрюють їх у злих умислах.

Такі законодавчі акти діють на рівні 17 штатів. Республіканцям не вигідно йти на повідку в демократів, оскільки вони відстоюють інтереси американських виробників зброї та перебувають у лавах "Національної стрілецької асоціації", яка захищає право американців на зброю.

Новини за темою

Певною мірою нещодавня бійня в США є уроком для України. За даними опитування 2015 року дослідного центру "Сфера", 89% українців підтримують надання їм права на володіння пістолетами і револьверами для самозахисту. У 2014 році петиція про закон про зброю і самооборону набрала необхідні 25 тис. голосів на сайті президента.

Необхідно дотримуватися виборчого підходу і продавати зброю особам, які пройшли медичне обстеження в психіатра на предмет осудності. Хоча навряд чи найближчими роками в Україні буде легалізовано пістолети і револьвери, зручні для прихованого носіння і самооборони. Президент Володимир Зеленський проти цієї ідеї, вважаючи, що це ризиковано в умовах війни. 

Щоб легально придбати гладкоствольну чи нарізну мисливську зброю, простому українцеві потрібно отримати купу довідок. При цьому на руках у населення від 3 до 5 млн незареєстрованих одиниць вогнепальної зброї.

Удар по репутації Трампа

Масові розстріли в американських містах можуть завдати удару по репутації Трампа напередодні президентських виборів до 2020 року. Опоненти з Демократичної партії стверджують, що американські праворадикали сприймають неприємні висловлювання Трампа про мігрантів і латиноамериканців як заклик до дії. Американський президент неодноразово заявляв, що серед нелегалів багато злочинців і вони перевозять наркотики до США.

У липні американський президент запропонував деяким жінкам-конгресменам з Демократичної партії повернутися до країн свого етнічного походження.

Він мав на увазі своїх критиків Александрію Окасіо-Кортес пуерториканського походження, Ільхан Омар сомалійського походження і Рашиду Тлаїб палестинського походження. Хоча, на думку самого техаського стрільця, на злочин його надихнув австралієць Брентон Таррант, який у березні цього року розстріляв 51 мусульманина у двох мечетях у новозеландському місті Крайстчерч.

Трамп не зовсім коректно вибудовував свою виборчу кампанію. Його риторика про обмеження міграції знайшла підтримку серед американських праворадикалів. Він подав себе як президент простих американців, робив наголос на залученні протестантів-євангелістів, а також американських ультраконсерваторів.

Праворадикали відвідують мітинги Трампа зі своєю символікою. Через це складається враження, що американський президент підтримує екстремістів.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>