Американо-британський скандал: Чому посварилися Лондон і Вашингтон

Американо-британський скандал: Чому посварилися Лондон і Вашингтон
Посол Великобританії в США сер Найджел Кім Деррок зневажливо відгукувався про адміністрацію президента США Дональда Трампа Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

У відносинах США і Великої Британії вибухнув дипломатичний скандал. Минулого тижня в англійську газету The Mail on Sunday просочилася інформація з дипломатичного листування посла Великої Британії в США сера Найджела Кіма Деррока з різними британськими чиновниками за 2017-2019 роки. Посол зневажливо відгукувався про адміністрацію президента США Дональда Трампа. Деррок назвав Трампа незграбним, дурним і некомпетентним політиком, який, швидше за все, залежить від позиції Росії, може розв'язати конфлікт з Іраном, а його державний курс у сфері економіки призведе до краху міжнародної торгової системи. Британський посол писав, що адміністрацію Трампа розривають внутрішні конфлікти, через що вона недієздатна і ніколи не стане більш компетентною, передбачуваною і послідовною. Деррок вважає, що Трамп боїться програти президентські вибори в 2020 р. і на своїх політичних мітингах використовує не тільки факти, але й вимисел. В одній з телеграм Деррок порівняв Трампа з Арнольдом Шварценеггером у ролі "Термінатора", підкресливши, що він ніколи не вибереться зі скандалів, як персонаж з фільму не вибрався з розплавленого металу.

Новини за темою

Трамп вибухнув як Везувій і розніс в пух і прах скандального британського посла і прем'єр-міністра Великої Британії Терезу Мей. Американський президент назвав Деррока тупицею, додавши, що США більше не будуть з ним працювати. Трамп розкритикував політику уряду Мей з питання Брекситу, закинув її за те, що вона не прислухалася до його поради і замість цього влаштувала безлад. Господар Овального кабінету вважає хорошою новиною прихід до влади нового прем'єр-міністра у Великій Британії незабаром. Мей оголосила про відхід у відставку з поста лідера Консервативної партії на початку червня і перебуває на посаді прем'єр-міністра до того, як депутати оберуть наступника: колишнього міністра закордонних справ та екс-мера Лондона Бориса Джонсона або нинішнього главу МЗС Джеремі Ханта.  Дипломатичний скандал коштував Дерроку кар'єри. Незабаром після заяв Трампа в його адресу він написав лист в МЗС Великої Британії про неможливість продовження роботи. Хоча Мей і Хант не збиралися міняти посла й висловили довіру Дерроку, незважаючи на розбіжності з приводу Трампа. Раніше Хант дорікав Трампу в нешанобливому і некоректному ставленні до прем'єр-міністра і Великої Британії. Дипломатичний скандал відображає існуючі протиріччя у відносинах США і Великої Британії і відповідає інтересам третіх країн і окремих британських політиків, які борються за владу.

Конфліктний грунт

З часів незалежності США від Великої Британії деякі англійці зневажливо ставляться до американців на побутовому рівні. Вони вважають заокеанських партнерів надмірно агресивними невігласами з поганими манерами. В якійсь мірі імідж президента Трампа, його імпульсивність, прямолінійність вписуються в неприємні стереотипи британського товариства про американців. Ось тільки неповажні висловлювання Деррока про керівника закордонної країни, нехай навіть про такого ексцентричного як Трамп, виходять за рамки дипломатичного протоколу. Британському послу потрібно було в більш стриманій формі вести дипломатичну переписку, а персональну думку про Трампа та його адміністрацію залишити при собі або для розмов за закритими дверима з Хантом і іншими колегами з МЗС. В умовах інформаційного суспільства існує загроза хакерських атак, витоку конфіденційної інформації. Тим більше, нинішній дипломатичний скандал це вже не перший прокол Деррока. У листопаді 2016 р. після перемоги Дональда Трампа на виборах в США стало відомо, що британський посол написав телеграму про те, що уряд Великої Британії нібито може впливати на нового американського президента.

Дипломатичний скандал говорить про те, що британські чиновники, на відміну від європейських колег, не дозволяють собі відкрито критикувати Трампа, але за очі поливають брудом його політичний курс. До недавнього часу прем'єр Мей виявляла стриманість і тактовність у відносинах з Вашингтоном. З приходом до влади Трампа, у відносинах США і Великої Британії з'явилися проблемні моменти. Лондон не підтримує вихід Вашингтона з Паризької угоди про захист клімату та ядерної угоди з Іраном. Британську владу дратують спроби Трампа втрутитися у внутрішні справи країни і впливати на рішення, що приймаються в Лондоні.

Трамп рекомендував Мей здійснити жорсткий Брексит без угоди з ЄС, що передбачає дотримання європейських стандартів і законодавства протягом перехідного періоду до кінця 2020 р. На думку американського президента, Велика Британія не повинна платити ЄС 39 млрд фунтів стерлінгів через Брексит, як того вимагають у Брюсселі. Трамп вважає за доцільне надіслати на переговори з Єврокомісією з питання Брексита євроскептика і лідера опозиційної "Партії Брексит" Найджела Фарраджа. Трамп особисто знайомий з Фарраджем і в 2016 р. навіть висловив бажання, щоб він став послом Великої Британії в США. Для британських консерваторів Фаррадж це як червона ганчірка для бика. Британський популіст був одним з організаторів референдуму про вихід Великої Британії з ЄС до 2016 р. На сьогоднішній день його "Партія Брексит" є найпопулярнішою політичною силою серед британських підданих, оскільки вона перемогла на останніх виборах в Європарламент в Сполученому Королівстві. Фаррадж є послідовним критиком Мей і прихильником жорсткого Брекситу і піддав критиці Деррока за його антиамериканські випади.

Дональд Трамп намагається вплинути на зміну влади у Великобританії, оскільки дуже незадоволений діями Терези Мей Reuters

Американський президент намагається вплинути на зміну влади у Великій Британії і підтримує кандидата на пост лідера Консервативної партії і прем'єр-міністра депутата Бориса Джонсона. Джонсон планує домовитися з Брюсселем про створення зони вільної торгівлі з ЄС, за прикладом Канади, і домогтися збереження свободи переміщення для британців і європейців. В разі невдачі, Джонсон має намір домагатися виходу Великої Британії з ЄС без угоди до 31 жовтня цього року. Дипломатичний скандал на руку Джонсону, оскільки він б'є по іміджу його суперника в боротьбі за владу Ханта, чиїм підлеглим є посол Деррок.

Новини за темою

Чвари консерваторів

Можливо, що скандал у відносинах США і Великої Британії є результатом чвар всередині Консервативної партії, яка розділилася на прихильників Ханта і Джонсона. Деррок, який до акредитації в США займав посаду посла Великої Британії в ЄС, заробив репутацію єврофіла. Він вважає, що Брексит необхідний тільки тому, що так захотіла більшість британських підданих на референдумі три роки тому. На його думку, після Брекситу необхідно створити зону вільної торгівлі між Великою Британією та ЄС. Трамп і Мей політики різних полюсів і відстоюють різні цінності – він консервативний популіст, близький до британських євроскептиків на кшталт Джонсона і Фарраджа, а вона близька до центристів на кшталт канцлера Німеччини Меркель і президента Франції Еммануеля Макрона. Деррок в даному випадку близький у своїх поглядах з Мей.

Конфіденційну інформацію могли злити прихильники жорсткого Брекситу з МЗС Великої Британії в інтересах Джонсона. Через витік інформації складається враження, що в британському МЗС під керівництвом Ханта панує повний безлад, який призвів до погіршення відносин із стратегічним партнером США. Джонсон в свою чергу зможе напрацювати собі реноме пожежника і миротворця у відносинах з США, якщо стане наступним прем'єр-міністром. Політик користується авторитетом в Білому домі. Трамп неодноразово говорив з Джонсоном по телефону і вважає, що британський євроскептик підходить на роль нового лідера Великої Британії. Джонсон планує укласти зі США угоду про зону вільної торгівлі, щоб частково компенсувати втрату доступу своєї країни до Спільного ринку.

Борис Джонсон - тіньовий вигодонабувач цього скандалу між Лондоном і Вашингтоном Reuters

Втручання Росії і Китаю

Хант вважає, що витік дипломатичного листування Деррока може бути справою рук зарубіжної "ворожої держави". У МЗС Великої Британії оцінюють можливість участі Росії в хакерській атаці, щоб завдати шкоди американо-британським відносинам. Такої ж думки державний міністр у Європі та Америці Алан Дункан. Певна логіка в цих припущеннях є. Британський уряд вимагає від своїх дипломатів максимально відвертої і детальної інформації про політичну ситуацію в країні акредитації. Той, хто хотів посприяти погіршенню відносин між США і Великою Британією, одержав доступ до закритої інформації.

Похолодання в американо-британських відносинах грає на руку Росії. Дипломатичний скандал став причиною зриву переговорів про створення зони вільної торгівлі між Великою Британією і США після Брекситу. Скандал розрахований на те, щоб відвернути увагу Вашингтона і Лондона від розслідування хімічної атаки в Солсбері 2018 р., української кризи та координації політики антиросійських санкцій. На недавньому саміті "Великої двадцятки" в Осаці прем'єр-міністр Мей закликала президента РФ Володимира Путіна провести деескалацію збройного конфлікту на сході України, вимагала притягнути до відповідальності двох агентів ГРУ, причетних до отруєння Сергія і Юлії Скрипалів в Солсбері. На думку британського прем'єра, нормалізації відносин з Росією не буде до тих пір, поки вона представляє загрозу. Британський експерт з російського шпигунства Ендрю Фоксалл вважає, що половина з 150 тис. російських громадян, які працюють у Великій Британії, пов'язані з російськими спецслужбами. У березні цього року видання Mail on Sunday опублікувало матеріал, в якому посол РФ у Великій Британії Олександр Яковенко підозрювався в шпигунстві в роки холодної війни (дипломат спростував інформацію).

До витоку конфіденційної інформації може мати відношення Китай. Дипломатичний скандал відволікає владу США і Великої Британії від розслідування щодо китайської високотехнологічної компанії Huawei, яку підозрюють у шпигунстві в країнах Заходу з використанням комунікаційного обладнання. Китайська компанія інвестувала 287 млн фунтів стерлінгів у британську економіку і на неї працюють 1,6 тис. жителів країни. На думку колишнього директора штаб-квартири Урядового зв'язку Великої Британії Роберта Ханнігана, китайські хакери беруть участь в економічному шпигунстві відносно британських дослідних установ, конструкторських бюро. У британській службі контррозвідки MI5 побоюються, що китайський бізнес причетний до економічного шпигунства і хакерських атак, в тому числі на комп'ютери гірничо-металургійної компанії "Ріо Тінто". Дипломатичний скандал відволікає увагу Вашингтона і Лондона від акцій протесту, що тривають в китайському регіоні Гонконг проти ухвалення місцевою владою закону про екстрадицію місцевих жителів. Американці і британці вимагають від Пекіна поважати права протестуючих, фактично втручаючись у внутрішні справи країни.

Навряд чи дипломатичний скандал спровокує довгострокове погіршення американо-британських відносин. Нетактовність британського дипломата це не той випадок, через який слід ставити хрест на напрацьованих протягом десятиліть "особливих відносинах" США і Великої Британії, які передбачають тісну співпрацю в політичній, військовій, науково-технічній, економічній сфері та галузі розвідки. Вашингтон і Лондон поділяють відповідальність за підтримку євроатлантичної безпеки і беруть спільну участь у збройних конфліктах. Дипломатичний скандал у відносинах США і Великої Британії носить ситуативний характер і буде вичерпаний після того, як Лондон замінить свого посла.

Георгій Кухалейшвілі 

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>