banner banner banner

Альянс патріотів Грузії: Кремль подарував грузинам троянського коня

За допомогою "Альянсу патріотів Грузії" Росія нав'язує Грузії імідж проросійської держави, що розвивається за західною моделлю

Альянс патріотів Грузії: Кремль подарував грузинам троянського коня
Фото з відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

За допомогою "Альянсу патріотів Грузії" Росія нав'язує Грузії імідж проросійської держави, що розвивається за західною моделлю

Центральна виборча комісія Грузії оголосила остаточні результати парламентських виборів, які пройшли минулої суботи. Правляча партія "Грузинська мрія" російського бізнесмена Бідзіна Іванішвілі отримала 48,65% голосів. За опозиційний "Єдиний Національний Рух" (ЄНР), який заснував екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі, проголосували 27,12%. Також 5%-вий бар'єр перетнула "темна конячка" – партія "Альянс патріотів Грузії".

Хто вони такі?

"Альянс патріотів Грузії" формально позиціонує себе як правоцентристська і помірно консервативна політична сила. Цей блок був утворений в 2012 р. Він складається з шести партій:"Альянс патріотів Грузії", "Традиціоналісти", "Каха Кукава – Вільна Грузія", "Свобода – Шлях Звіада Гамсахурдіа" (Звіад Гамсахурдіа – президент Грузії в 1991-92 рр.), "Політичний рух силовиків – ветеранів і патріотів Грузії" і "Нові християнські демократи".

Новини за темою

Головою партії є Давид Тархан-Моураві, нащадок грузинського національного героя дворянина Георгія Саакадзе (1570-1629 рр.), якого прозвали "Великий Моураві" за внесок в опір експансії перських шахів та об'єднання грузинських земель. Давид Тархан-Моураві зробив коником своєї передвиборчої програми шовінізм, політичний популізм, ксенофобію та ісламофобію. Особливе місце в програмі "Альянсу" відводиться ідеї "грузинського духу" – кожен житель Грузії, включаючи неетнічних грузинів, повинен не тільки асимілюватися в грузинському суспільстві, а й зводити в Абсолют все грузинське – починаючи від мови і культури, закінчуючи способом життя і традиціями. На думку прихильників партії, Грузія повинна стати незалежним центром впливу на Кавказі. Православ'я вважається єдино "правильною" вірою. Іслам та іудаїзм розглядаються як релігії, що закликають до насильства.

Давид Тархан Моураві підносить себе як "месію", здатного впоратися зі злободенними соціально-економічними проблемами Грузії. У передвиборчих обіцянках партії звучали тези про те, що щороку влада повинна виділяти 2% коштів з держбюджету на будівництво житла для 4 тис. грузинських сімей, які проживають за межею бідності. Окремий пункт передвиборчої програми присвячений "турботі про пенсіонерів". "Патріоти" пропонують знизити пенсійний вік для чоловіків і жінок.

Проходження шовіністичної партії в грузинський парламент стало резонансною подією. Грузія традиційно вважається толерантною країною до етнічних і релігійних меншин. Крім різних етнографічних груп грузин (83%), в країні проживає понад 10 інших етносів. Не кажучи про те, що, крім православ'я, в Грузії вільно сповідується іслам (у тому числі окремими грузинами), іудаїзм, григоріанство, католицизм, протестантизм і навіть зороастризм.

Однак у непростих соціально-економічних умовах "Альянс патріотів Грузії" зібрав під своїм дахом найбільш соціально незахищені верстви населення, включаючи деяких пенсіонерів, біженців з Абхазії і Південної Осетії, які не мають даху над головою, ветеранів і сільську бідноту. В середньому щомісячний дохід середньостатистичної грузинської сім'ї становить близько 150 дол. Безробіття на рівні 12%. Важкі часи переживає дрібний і середній бізнес, переважно в сфері послуг, харчової промисловості та громадського харчування. "Патріоти" зіграли на почуттях грузинського суспільства – переважно патріархального, побожного, яке поважає свої традиції і звичаї.

Піарники "мрійників"

На парламентських виборах "Альянс патріотів Грузії" виконав функцію керованої опозиції правлячої партії "Грузинська мрія". За партію Тархан-Моураві проголосувала та частина виборців, яка розчарувалася як в "Грузинській мрії", так і ЄНР. "Альянс патріотів Грузії" забрав частину електорату в інших опозиційних сил, зокрема партії "Вільні Демократи" Іраклія Аласанія (екс-міністр оборони), "Держава для народу" Пааті Бурчуладзе (оперний співак), "Демократичний рух" Ніно Бурджанадзе (екс-голова парламенту). Жодна з цих партій не пройшла 5%-вий бар'єр. Давид Тархан-Моураві понад десять років технічно піарить партію олігарха Іванішвілі, яка проводить послідовне зближення з Росією в політичній та економічній сферах.

Новини за темою

"Мені нічого, крім Бідзіни Іванішвілі, в "Грузинській мрії" не подобається", – Давид Тархан-Моураві, голова партії "Альянс патріотів Грузії"

Задовго до появи "Альянсу патріотів Грузії" Давид Тархан-Моураві та Ірма Інашвілі заснували у 2003 р. телеканал "Об'єктив", який зосередився на критиці Міхеїла Саакашвілі і ЄНР. За інформацією російського телеканалу "НТВ", на їхньому ресурсі в 2012 р. було опубліковано кадри насильства над ув'язненими в Глданській в'язниці (м. Тбілісі). Дане інформаційне вкидання транслювалося по всіх грузинських телеканалах і стало одним з факторів поразки ЄНР на попередніх парламентських виборах 2012 р. На думку Давида Тархан-Моураві, після трансляції провокаційного відео рейтинги Бідзіни Іванішвілі в грузинському суспільстві зросли з 52% до 70%, а популярність Міхеїла Саакашвілі знизилася до 13-14%.

Давид Тархан-Моураві Фото з відкритих джерел

"Ми не забули, що не так давно, в період правління режиму Саакашвілі, люди нашої країни стали жертвами переслідувань, їх катували і вбивали. Але з волі Божої нашій країні, нарешті, вдалося втекти від цього жаху", – Давид Тархан-Моураві, голова партії "Альянс патріотів Грузії"

Прихід до влади "Альянсу патріотів Грузії" не був первинною метою функціонерів партії. Ця партія пройшла до парламенту за збігом обставин. Адже завдання у Давида Тархан-Моураві було набагато простішим – відібрати голоси у ЄНР та інших опозиціонерів.

"Троянський кінь" Кремля в Грузії

Політична сила Давида Тархан-Моураві схожа на європейські партії євроскептиків "Йоббік" (Угорщина), "Атака" (Болгарія). Подібність полягає не тільки в шовінізмі і популізмі, але і зацікавленості у зближенні з РФ. Присутність депутатів від "Альянсу патріотів Грузії" в грузинському парламенті вигідна для Росії. Кремль буде використовувати "Альянс патріотів Грузії" як лобі для повернення південнокавказької республіки в сферу впливу Росії.

Росія зацікавлена в погіршенні відносин Грузії з Заходом для того, щоб створити умови для повернення країни до складу СНД і ОДКБ і вступу в Митний союз. Перебування в грузинському парламенті шовіністичної партії, яка проповідує ксенофобію, може стати перешкодою для скасування віз ЄС для грузинських громадян та реалізації положень Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі. "Альянс патріотів Грузії" скептично ставиться до євроатлантичної інтеграції країни. У політичній програмі партії прописано, що країна не відповідає критеріям членства. "Альянс патріотів Грузії" буде протестувати проти будь-яких законодавчих ініціатив, спрямованих на користь зміцнення відносин із Заходом. Давид Тархан-Моураві є прихильником вірменської моделі розвитку відносин з РФ. Вірменія є учасницею організації ЄврАзЕС, де домінує Росія, і при цьому вибудовує взаємовигідні відносини з іншими центрами сили, включаючи ЄС.

Новини за темою

Росія буде намагатися з допомогою "Альянсу патріотів Грузії" вбити клин у грузинсько-турецькі торгово-економічні відносини. Туреччина є провідним бізнес-партнером Грузії. За даними Міністерства закордонних справ Туреччини, в минулому році двосторонній товарообіг між країнами склав 1,33 млрд дол. Турецькі фірми реалізували в Грузії 197 проектів на суму 3,5 млрд дол. "Альянс патріотів Грузії" нав'язує суспільству міф про турецьку загрозу для територіальної цілісності Грузії. В одному зі своїх виступів на телеканалі "Руставі 2" Давид Тархан-Моураві підкреслив, що Туреччина 98 років тому окупувала 33% грузинської території. На його думку, Туреччина прагне відродити Османську Імперію і захопити грузинську провінцію Аджарія і окуповану російськими військами Абхазію! Близько 30 тис. етнічних турків, які мають грузинське громадянство, розглядаються патріотами як загроза національній безпеці. Ця риторика викликає подив у турецької сторони. Турецький бізнес зацікавлений у збереженні стабільності і прийнятному інвестиційному кліматі в Грузії. "Патріоти" будуть просувати ідею повернення Грузії на російський ринок, в тому числі й газовий. На думку політичного секретаря "Альянсу патріотів Грузії", їхня партія зацікавлена почати переговори з торговельно-економічними і політичними структурами РФ тому, що російський ринок важливий для Грузії.

Фото з відкритих джерел

"Альянс патріотів Грузії" досить пасивно ставиться до питання відновлення територіальної цілісності своєї країни. Функціонери партії пропонують надати жителям Абхазії і Південної Осетії безкоштовне медичне забезпечення, вищу освіту в грузинських вузах і вступити в прямі переговори з лідерами сепаратистів, які нічого не вирішують без вказівки Кремля. Вони не піднімають питання виведення військових баз РФ з території сепаратистських утворень.

Грузинський "месія" - ворог України

В Україні "Альянс патріотів Грузії" вже встигли охрестити проросійським. Давид Тархан-Моураві не підтримує наміри України відновити територіальну цілісність і домогтися від Росії виконання мінських домовленостей. Голова "Альянсу патріотів Грузії" переконаний, що Україна як держава розпалася, а анексія Криму, окупація половини Донбасу російською армією – закономірність.

"Готовий посперечатися, що незабаром вони візьмуть Одесу, в України не буде виходу в Чорне море, і вся територія буде називатися Новоросія. На мій погляд, росіяни візьмуть і Київ, де прийдуть до влади проросійські лідери, але Україна ніколи вже не стане єдиною", – Давид Тархан-Моураві, голова партії "Альянс патріотів Грузії"

Лідер "Альянсу патріотів Грузії" свідомо озвучує провокаційні тези кремлівської пропаганди щодо України. Це політична гра, спрямована на дискредитацію грузинських добровольців і реформаторів, які на даний момент надають Києву сприяння у боротьбі з сепаратизмом і корупцією. Партія Давида Тархан-Моураві буде формувати картинку підтримки Тбілісі дій російсько-терористичних військ у конфлікті на Донбасі.

За допомогою "Альянсу патріотів Грузії" Росія нав'язує Грузії імідж проросійської держави, що розвивається за західною моделлю. Це необхідно Кремлю для більш активної підтримки проросійських сил в Україні та Молдові, які бачать своє майбутнє в Європі.

Георгій Кухалейшвілі, політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>