AP Photo
Україні на потреби теплової генерації необхідно 24,5 млн тонн вугілля в рік. Такий прогнозний баланс Міністерства енергетики та вугільної промисловості. З цього обсягу 9 млн тонн припадає на антрацит, який саме виробляється на тимчасово непідконтрольній території, все інше — це газові марки.

У 2016 році Україна закупила за кордоном 15,6 млн тонн кам'яного вугілля й антрациту на суму 1 млрд 467 млн дол. Вітчизняний видобуток за рік зріс на 2,8%, до 40,8 млн тонн рядового вугілля (з них енергетичного до 32,5 млн тонн). Однак при цьому держшахти виробництво різко скоротили - на 14%, до 5,8 млн тонн. Різкими темпами скорочується виробництво в Західній Україні - на 20-24%, при цьому на Донбасі зростає - Донецька область дала 9% приросту, а Луганська - 16%.

Прем'єр Володимир Гройсман каже, що поки не бачить альтернативи постачанню вугілля з підприємств на окупованому Донбасі і вітав би інший варіант поставок, якби такий зараз був можливий. У той же час учасники блокади закликають припинити торгівлю з бойовиками, у тому числі припинити купувати там вугілля. Міністр соціальної політики Андрій Рева заявив, що підприємства-постачальники з окупованих територій платять податки в бюджет, тобто працюють на Україну.

У Кабміні попереджають, що якщо блокада триватиме такими темпами і буде повне припинення поставок, то вже через місяць можуть розпочатися віялові відключення електроенергії. Слов'янська ТЕС унаслідок блокади вже перейшла в аварійний режим. Міністр з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Вадим Черниш зазначає, що в різні періоди непідконтрольні території забезпечують від 10 до 19% електрогенерації країни, а за добу з цих підприємств приходить 364 вагони, які перевозять 24,7 тис. тонн енергетичного вугілля.

У зв'язку з критичною ситуацією влада задумалася про купівлю дефіцитного вугілля за кордоном. Зокрема ведуться переговори про поставку 1 млн тонн антрацитового вугілля зі США. Однак, у Міненерго пояснюють, що привезти оперативно вугілля за імпортом не вийде – термін його доставки 50-60 днів. Цей розрив потрібно буде чимось компенсувати і компенсація можлива лише за рахунок скорочення виробництва електроенергії. Міністр Ігор Насалик зазначив, що якщо Україна вийде на зовнішні ринки з метою закупити 8 млн тонн вугілля, то ціна у світі може бути підвищена на 30-40%. У держшахт вугілля купують по 1370 грн (близько 50 дол.) за тонну. З-за кордону привозять по 100-120 дол за тонну.

Вугілля на світових ринках значно виросло у ціні у другій половині 2016 року, досягнувши піку в листопаді і переваливши за 100 дол./т. Зараз ціна коливається біля позначки 80 дол./т. плюс витрати на доставку.

Вартість вугілля на світових ринках
tradingeconomics.com

Запаси антрациту є лише в декількох країнах світу, серед яких Росія, Україна, Китай, Південна Африка, В'єтнам, США, Північна Корея, Південна Корея. Минулого разу ситуацію рятували закупівлі вугілля в Південно-Африканській Республіці (ПАР), також велися переговори з Казахстаном, однак антрацит звідти не надійшов. Щодо африканського вугілля розгорівся скандал через його якість та ціну. На початку 2016-го Насалик говорив, що Україна не буде закуповувати у ПАР "незрозуміле вугілля", проте, судячи за даними Держстату, в 2016 країна все-таки продовжила закуповувати його в Африці.

Найближчим виробником антрациту є Росія, де Україна найбільше закуповує дефіцитного вугілля. З РФ у минулому році надійшло продукції на 906 млн доларів. При цьому середньозважена ціна за рік становила 85 дол./т. Це 61,78% від усього імпортованого вугілля. Такий показник тримається вже кілька років, змінилися лише обсяги. У 2013 році ми перерахували Росії 1,3 млрд доларів, що склало 65% від усіх поставок.

Зараз на другому місці за поставками - США. В Америці ми закупили в минулому році вугілля на 212 млн доларів (14,46% від усіх поставок). Крім того, з Канади надійшло вугілля на 94 млн доларів (6,43%). Інші 17,33% (на 254,308 млн дол.) імпорту припадають на Казахстан, Польщу, ПАР, Австралію. Ціна 1 тонни вугілля з ПАР у минулому році складала в середньому 60 доларів, що на 25 доларів дешевше, ніж у РФ і приблизно стільки ж, як і ціни на внутрішньому ринку. Американське вугілля обходиться дорожче - близько 112 дол./т, канадське - 106 дол./т, австралійське - 109 дол./т - це удвічі дорожче донбаського вугілля. У сусідній Польщі не набагато дешевше - 99 дол./т.

112.ua

При цьому, саме антрацит ми купує тільки в РФ і Африці. Інше питання, яке саме вугілля купуємо у РФ, оскільки є припущення, що Україна "імпортує" якраз вивезене контрабандою з Донбасу до РФ паливо.

Закупівля за кордоном - це завжди додаткова можливість чиновникам заробити. Наприклад, нещодавно ЗМІ писали, що державна компанія "Центренерго" почала купувати вугілля з РФ через Панаму і нібито закупила близько 87 тисяч тонн у маловідомої панамської компанії Datoro Corp. Через "прокладку" зазвичай і прибуток чиновників більше, і можна заявити, що купували не в Росії. Зараз у "Центренерго" кажуть, що одним із джерел диверсифікації поставок може бути Південна Африка і незабаром відбудеться візит делегації компанії для обговорення довгострокових контрактів на постачання антрациту. Однак, судячи з досвіду, з африканським вугіллям можуть виникнути проблеми. Так, у 2014 році в ГПУ почали розслідування у зв'язку із закупівлями з ПАР. У відомстві говорили, що ціна вугілля була завищена і воно не було придатне для спалювання на ТЕС. Згодом постачальник з ПАР відмовився підписувати нову угоду у зв'язку з перевірками. У 2015 році закупівлі були відновлені, привезли понад 300 тис. тонн. А вже в 2016 році прибув антрацит на суму понад 18 млн доларів.

Одним із способів вирішення дефіциту антрациту є переведення ТЕС на газове вугілля, але цей процес вимагає часу. Ще два роки тому піднімалося це питання, але рішення не було прийнято у зв'язку зі стабілізацією в енергетичній сфері. Влітку 2016 року в Міненерго запевняли, що вдалося розробити таку систему, яка дає можливість маневрування в генерації, поступово виводячи з неї антрацитову групу і збільшуючи частку газового вугілля. Зокрема мова йде про котлоагрегати №2 і №5 Зміївської ТЕС. У разі продовження блокади в зоні АТО, владі залишається або швидко знайти постачальника антрациту, або використовувати газове вугілля, інакше може повторитися картина грудня 2014 року, коли вводили графіки віялових відключень електроенергії.