Афганська стратегія Трампа: Війна триватиме

Зовнішня політика Дональда Трампа продовжує політику попередніх президентів-республіканців, для яких Афганістан був у числі пріоритетів. Дональд Трамп розраховує завершити війну Джорджа Буша-молодшого на вигідних для США умовах

Афганська стратегія Трампа: Війна триватиме
Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Зовнішня політика Дональда Трампа продовжує політику попередніх президентів-республіканців, для яких Афганістан був у числі пріоритетів. Дональд Трамп розраховує завершити війну Джорджа Буша-молодшого на вигідних для США умовах

Президент США Дональд Трамп оприлюднив свою стратегію в Афганістані та Південній Азії під час звернення до нації на військовій базі Форт Майєр у штаті Вірджинія. В Афганістані майже 16 років іде війна. У жовтні 2001 р. екс-президент США Джордж Буш-молодший розпочав військову операцію в Афганістані. Американці хотіли повалити керівний режим радикального ісламістського руху "Талібан". Після незаконного захоплення влади в більшості районів Афганістану в 1996 р. таліби надали територію своєї країни для терористичної організації "Аль-Каїда", яка несе відповідальність за теракти 11 вересня 2001 р. Статус військової операції в Афганістані було формально скасовано в 2014 р. Військовики обмежуються підготовкою Афганської національної армії в рамках операції НАТО "Рішуча підтримка". У боротьбі з талібами США роблять ставку на місцеві сили безпеки за підтримки американських спецпризначенців. До миру в Афганістані ще далеко. Від початку цього року в Афганістані загинуло 11 американських вояків, з 2001 р. – 2192 солдатів та офіцерів. Кількість загиблих серед цивільного населення перевалила за 31 тис. осіб. До свого президентства в 2013 р. Трамп підтримував виведення американських військ з Афганістану. Проте у зверненні до нації він підкреслив, що рішення, ухвалені на посаді президента, можуть відрізнятися від бажань.

Нова стратегія

Американський президент не розголошував деталей подальшого плану дій збройних сил США в охопленій хаосом країні, а окреслив лише контури нової стратегії в Афганістані, метою якої є "виграти війну". Зовнішня політика Дональда Трампа продовжує політику попередніх президентів-республіканців, для яких Афганістан був у числі пріоритетів. У 80-х Рональд Рейган постачав зброю моджахедам у боротьбі з радянською армією в рамках операції "Циклон". У 2000-х Джордж Буш-молодший розпочав військову операцію в Афганістані, яка зайшла в глухий кут. Дональд Трамп розраховує завершити справу Джорджа Буша-молодшого на вигідних для США умовах.

Новини за темою

США продовжать надавати військову та економічну допомогу уряду Афганістану, зміцнювати місцеві сили безпеки. Республіканці мають намір збільшити чисельність контингенту американських солдатів у роздертій війною країні. Найближчим часом планується послати до Афганістану 4 тис. американських військовиків. Трамп переконаний, що швидкого виведення американських військ з Афганістану не буде, оскільки такої помилки припустилися в Іраку, де ініціатива перейшла до ІДІЛ. Трамп відмовився вказувати чіткі часові рамки військової кампанії. Військовики перебуватимуть в Афганістані стільки, скільки потрібно для того, щоб знищити терористів. Трамп закликав Пакистан не надавати свою територію для талібів і воєнізованих угруповань, а коли ні, то погрожував розірвати партнерські стосунки. Нову стратегію розраховано на участь НАТО та Індії у зміцненні безпеки в Афганістані.

Генерали просять вогню

Нова стратегія в Афганістані - це відповідь республіканців на запити американських військовиків у рамках потреб часу. У березні 2017 р. глава Центрального командування США генерал Джозеф Вотел порекомендував Конгресу розглянути можливість відправлення до Афганістану додаткової кількості військовослужбовців для "підвищення ефективності тренувальної місії". На думку командувача операцією "Рішуча підтримка" генерала Джона Ніколсона, за нинішніх умов в Афганістані бракує кілька тисяч військовиків. Прихильниками збільшення присутності американських вояків в Афганістані є міністр оборони США генерал Джеймс Меттіс та радник президента з питань національної безпеки генерал Герберт Макмастер. Сьогодні в Афганістані перебуває 13,5 тис. іноземних вояків. Із них 8,5 тис. осіб це американські інструктори і спецпризначенці (близько чверті). Також в Афганістані служать вояки з Албанії, Великої Британії, Німеччини, Грузії, Іспанії, Італії, країн Балтії, Голландії, Словаччини, Словенії та України (30 осіб), які переважно беруть участь у навчанні особового складу Афганської національної армії та вирішенні інших питань, не пов'язаних з бойовими завданнями.

Новини за темою

Цієї кількості військовиків не вистачає для того, щоб остаточно взяти верх над радикальними ісламістами. Світський уряд у Кабулі контролює 59,7% території Афганістану, бойовики – 11,1%. Близько 29,2% афганської території є ареною військових дій або взагалі ніким не контролюються. Крім талібів і терористів з "Аль-Каїди", з 2015 р. в Афганістані діє осередок ІДІЛ ("Провінція Хорасан"). У країні регулярно відбуваються теракти, жертвами яких стають військовослужбовці та цивільні. Під час чергового теракту в провінції Кандагар на початку серпня загинуло двоє американських військовиків. Афганська національна армія не може самотужки впоратися з різношерстими бойовиками, які майстерно володіють тактикою партизанської війни та влаштовують диверсії. За чотири місяці 2017 р. загинуло 2531 афганських силовиків – більше, ніж американських військовиків з 2001 р.

Афганські власті не можуть самостійно досягти успіху в боротьбі з нелегальним виробництвом і торгівлею наркотиками в Афганістані. За даними Управління ООН з наркотиків і злочинності, торік посівні площі маку в Афганістані зросли на 10% і склали 201 тис. га. Макові поля – візитна картка Афганістану, який виробляє 70% опіатів у світі (3,3 тис. т в 2015 р.). Наркотики з Афганістану транспортують на Захід через територію країн Центральної Азії та Росії. В Афганістані немає умов для того, щоб місцеві жителі переходили на вирощування альтернативних культур. Мак-сирець, з якого виробляють опіати, коштує набагато дорожче, ніж картопля, рис, пшениця, як приклад. Афганські селяни ледве зводять кінці з кінцями в умовах воєнної розрухи і тому змушені йти на поводі у місцевих наркоторговців в особі окремих племінних вождів і корумпованих чиновників і військовиків.

Однією з причин невтішного стану справ в Афганістані є наслідки непродуманої військово-політичної стратегії Барака Обами. Колишній президент виявився заручником своїх передвиборчих обіцянок. Обама зіграв на антивоєнних настроях, які панували в американському суспільстві на тлі великих військових втрат в Іраку і Афганістані за часів президентства Джорджа Буша-молодшого. Барак Обама запропонував для Афганістану стратегію "хвилі": пообіцяв у найкоротші терміни домогтися успіху в боротьбі з "Талібаном" і "Аль-Каїдою" і вивести війська з Афганістану до кінця свого терміну. Пентагон відправив до Афганістану 30 тис. американських військовиків, які продовжили підготовку місцевих силовиків і дали рішучу відсіч бойовикам. На думку директора "Центру національної безпеки Клемента" Техаського університету Пола Міллера, який у 2007-09 рр. обіймав посаду директора Ради національної безпеки у справах Афганістану і Пакистану, в 2010-12 рр. вдалося відвоювати значну кількість підконтрольних талібам районів, скоротити втрати серед військовиків і цивільних, знизити обсяги виробництва опіатів.

Reuters

Справи на фронті почали знову погіршуватися після того, як Барак Обама з 2013 по 2016 рр. скоротив військовий контингент США в Афганістані з 65 тис. до 8,5 тис. осіб, виконуючи свою обіцянку перед виборцями. Він планував скоротити чисельність американських військовиків в Афганістані до 5,5 тис. і обмежитися виключно тренувальною місією. Обама скоротив обсяги фінансової допомоги на реконструкцію країни. Свою роль відіграла економія бюджету США і бажання демократів пустити кошти на медичну реформу. У Трампа більше свободи дій, ніж у його попередника, тому що його команда дотримується більш реалістичного підходу у зовнішній політиці. Трамп не давав нездійсненних обіцянок щодо Афганістану, тому військовики можуть перебувати там невизначений термін і здійснювати дії, які вимагає ситуація.

Пакистанський фронт

Невипадково в новій стратегії для Афганістану Трамп приділив увагу проблемі засилля ісламських екстремістів у Пакистані. Ісламабад є основним союзником США поза НАТО в регіоні Південної Азії. Упродовж багатьох років Пакистан був плацдармом США для проведення військової операції в Афганістані. З 2001 р. значна кількість талібів і терористів з "Аль-Каїда" перебралися до Пакистану. Колишній лідер "Аль-Каїди", "терорист номер один" Усама бен Ладен, переховувався в місті Абботтабад на території Пакистану, де його було усунено американськими спецпризначенцями в 2011 р. Більше всього талібів облаштувалося в прикордонному північно-західному пакистанському регіоні Вазірістан. Там домінують конкурентні угруповання "Техрік-е Талібан Пакистан", "Туркестан Байтани", "Абдулла Шахід". Американські військовики надають підтримку пакистанському уряду в боротьбі з талібами на північному заході країни, ліквідують лідерів ісламістських угруповань ракетними обстрілами з безпілотників.

Новини за темою

Незважаючи на перемінні успіхи у військовій операції в Вазірістані, теракти ісламістів охопили населені пункти в різних регіонах Пакистану. Чинний міністр закордонних справ Пакистану Сартадж Азіз переконаний, що влада країни має вплив на місцевих талібів і може переконати їх та афганських однодумців сісти за стіл переговорів. Однак пакистанські таліби явно не налаштовані на діалог. Від початку 2017 р. в пакистанських містах сталося 24 теракти, які забрали життя 540 військовиків і цивільних. У разі повалення чинної влади Пакистану місцевими радикальними ісламістами за афганським сценарієм є загроза переходу ядерного арсеналу країни до рук терористів. На озброєнні Пакистану перебуває 130 ядерних боєголовок. Американський президент очікує від пакистанських колег більш радикальних дій проти місцевих талібів та в разі потреби готовий надати їм необхідну підтримку.

Енергетичний контекст

Афганістан - це транзитна країна, буфер між регіонами Центральної та Південної Азії. У разі стабілізації ситуації в Афганістані можливим є будівництво газопроводів з Росії і Туркменістану через територію країни для експорту природного газу до Індії та Пакистану. Одним з найбільш обговорюваних проектів газопроводів через територію Афганістану є ТАПІ (Туркменістан-Афганістан-Пакистан-Індія), який дозволить транспортувати 33 млрд куб. м туркменського газу на рік. Проект перебуває на стадії реалізації, йде будівництво туркменської ділянки. Проте терміни реалізації проекту постійно змінюються через нестабільну ситуацію в Афганістані і розбіжності у поглядах учасників.

В інтересах Дональда Трампа збільшити видобуток та експорт американського природного газу і скоротити нинішній торговий дефіцит США. Тому активізація військових дій в Афганістані та їх затягування на невизначений термін стримуватимуть реалізацію транспортних проектів на території країни і вихід потенційних конкурентів США на газовий ринок Індії та Пакистану, які є новими напрямками постачання американського скрапленого природного газу.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>