banner banner banner banner banner

Аббас піде і залишить після себе палестинцям війну та розруху

Вибори в Палестині не проводилися понад 10 років, і політологи не беруться сказати, хто займе місце лідера, який побажав піти на спокій

Аббас піде і залишить після себе палестинцям війну та розруху
Center for security policy

Альона Дісюк

редактор 112.ua

Вибори в Палестині не проводилися понад 10 років, і політологи не беруться сказати, хто займе місце лідера, який побажав піти на спокій

Ситуація на Близькому Сході в черговий раз загострюється. Не встиг світ вирішити проблему ядерного озброєння Ірану, як в котел близькосхідної бійні посипалися нові проблеми. До протистояння в Ємені та боротьби з ІДІЛ додалася поки неясна активність РФ в Сирії і палестинський демарш в ООН.

Глава Палестинської автономії Махмуд Аббас, який деякий час тому оголосив про бажання піти з політики, наостанок з трибуни Генеральної асамблеї ООН заявив, що у світлі подій навколо мечеті Аль-Акса в Єрусалимі Палестина не вважає себе пов'язаною мирними угодами з Ізраїлем, підписаними в Осло в 1993 році.

Цей посил був спрямований Ізраїлю та іншим країнам чи був частиною внутрішньополітичної ігри і спробою утримати на плаву серед палестинців партію Аббаса, яка стрімко втрачає популярність, - Рух за національне визволення Палестини (ФАТХ) – від остаточного фіаско перед Ісламським рухом опору (ХАМАС), який в низці країн визнаним терористичною організацією?

Останні вибори в Палестині проводилися майже 10 років тому, після них виникла напруженість між ФАТХ, лідером якого після Ясіра Арафата став Махмуд Аббас, і ХАМАС. З того часу ці дві партії по суті розділили сфери впливу – ХАМАС контролює сектор Гази, а ФАТХ дісталося Західне узбережжя.

Новини за темою

Через конфлікт між партіями, що переріс у збройне протистояння, яке тривало до 2014 року, скасовувалися одні вибори за іншими. У 2014 політичні угруповання домовилися, сформували уряд національної єдності, який очолив член ФАТХ Рамі Хамдалла. Одним з основних наслідків такого кроку двох палестинських угруповань стало припинення переговорів між Ізраїлем і Палестиною.

Що таке Палестинська автономія

Палестинська автономія, або Палестинська національна адміністрація (ПНА), утворена в 1994 році згідно з угодою між державою Ізраїль і Організацією звільнення Палестини, підписаною в Осло в 1993 році, для тимчасового управління арабськими територіями. П'ятирічний термін, визначений для ПНА угодою, закінчився ще в 1999 році, але так як статус територій не визначено до цього дня, автономія продовжує здійснювати в їхніх межах владні функції.

До складу автономії входять палестинські поселення в секторі Гази і на Західному узбережжі. Автономія входить до складу Ізраїлю, але регулярно проголошує власну незалежність, в тому числі в 1988 і 2000 роках, яку визнає ісламський світ, але це питання залишається дискусійним у міжнародному полі. У 2012 році Палестина стала державою-спостерігачем в ООН, ідею Палестинської незалежності підтримує також Росія, США виступає за те, щоб Палестина отримала незалежність після врегулювання арабо-ізраїльського конфлікту.

У 2015 році під час Генасамблеї ООН вперше перед будівлею Організації був піднятий прапор Палестини, що політики оцінили як визнання автономії міжнародним співтовариством.

Фото з відкритих джерел

Політична ситуація в Палестині

У своїй статті для The Jerusalem Post співголова Ізраїльсько-Палестинських творчих регіональних ініціатив (ІПТРІ) Гершон Баскін пише, що зараз відстежити розвиток подій в Палестині досить складно. ФАТХ і більш широка коаліція, створена на її основі, - Організація визволення Палестини (ОВП) - стрімко втрачають популярність серед палестинської молоді. Визначити відсоток палестинців, які підтримують збройне протистояння з Ізраїлем, досить проблематично, проте ясно одне: переважна більшість представників нового покоління виступає за те, щоб "позбутися ізраїльської окупації"

Маруан Баргуті Фото з відкритих джерел

Баскін виділяє 7 основних претендентів на лідерство в ОВП, однак особливо виділяє Маруана Баргуті, серед інших функціонерів ФАТХ, деякі з яких мають міцні зв'язки з ізраїльськими спецслужбами, досвід переговорів і взаємодії, Баргуті є найбільш радикальним і тому популярним політиком. Його називають людиною з покоління "хлопчиків Арафата", тоді він був молодим лідером студентського руху, наближеним до засновника ФАТХ. На руку Баргуті серед палестинців грає і те, що він був засуджений Ізраїлем до 5 довічних термінів за вбивства 5 осіб під час скоєних ним терактів, і ще до 40 років за замахи. Баргуті популярніший за трьох помірних силовиків, двох економістів і досвідченого переговірника.

У той же час журналісти Associated Press в Палестині Карін Лауб і Мухаммед Дарагмех, аналізуючи сформовану ситуацію в автономії, пишуть, що якби президентські вибори в Палестині відбувалися зараз, то Аббас програв би їх Ісмаїлу Ханії, одному з провідних лідерів ХАМАС в Газі. Крім того, журналісти також зазначають зростаюче невдоволення палестинців "мирним процесом", який протягом 25 років просувала ОВП.

Ісмаїл Ханія Фото з відкритих джерел

Ханія був секретарем засновника ХАМАС шейха Ясина після звільнення останнього з в'язниці, в грудні 2005 на виборах саме він очолював список ХАМАС, на нього в жовтні 2006 року вчинили замах активісти ФАТХ. Протягом 2006-2007 років Ханія займав пост прем'єр-міністра Палестини, але його відправили у відставку, після чого Аббас фактично встановив президентське правління Палестиною.

Погляд з Ізраїлю

У той же час пошуком відповіді на питання, що станеться далі в світлі зростаючих радикальних настроїв серед палестинської молоді, зайнялися і політики Ізраїлю. Представники влади, коаліції, яка дотримується правих поглядів, закликали цивільне населення носити з собою зброю і вбивати палестинців при спробі вчинення ними терактів, щодня з регіону повідомляється про випадки, коли молоді араби нападають на ізраїльтян з холодною зброєю. Першими цілями стають релігійні євреї або солдати, а далі палестинці намагаються вбити якомога більше оточуючих, поки їх не зупинять.

Фото з відкритих джерел

В Ізраїлі також є ряд політичних сил, які дотримуються лівих поглядів, закликаючи зупинити війну і нагнітання ненависті між ізраїльтянами і палестинцями, нещодавно один з лідерів опозиційних сил Іцхак Герцог у Кнесеті обрушився з критикою на прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу і політику його уряду. "Конфлікт проходив протягом останніх років у відповідності з вашою вірою і ідеологією і привів до ножів для ізраїльських громадян", - заявив він.

Однопартієць Герцога, депутат Кнесету Ксенія Свєтлова пише на своїй сторінці в Facebook, що за страйками і демонстраціями палестинців "стоїть Ісламський рух в Ізраїлі, який вже давним-давно пора було винести поза законом".

"В цілому мова йде про ідеологію ХАМАС, яку абсолютно вільно розповсюджують в університетах, а також в мечетях і т. д.", - пише вона, відзначаючи при цьому поміркованість у поглядах менш радикальних представників ФАТХ, як мер Назарету Алі Слам, однак і для неї залишається неясним питання, наскільки впливовими виявляться помірні палестинські політики на тлі розколу в Об'єднаному арабському списку.

Новини за темою

Перспективи

У липні поточного року Arab World for Research and Development провів масштабне опитування серед палестинців, які проживають як у секторі Гази, так і на Західному узбережжі, а також серед представників діаспори. Згідно з опублікованим звітом, за повернення до переговорів виступають 49% опитаних, а от проти - 46%, а рейтинг Аббаса продовжує падати.

Під час гіпотетичних виборів в липні Аббас ще вигравав вибори в іншого лідера ХАМАС Халеда Машаля, однак якщо винести фігуру Аббаса за межі як внутрішньопартійних, так і загальнопалестинських гонок, то лідером стає Баргуті, який набрав 46% голосів, обійшовши таким чином і своїх партійних соратників, і лідерів ХАМАС.

Чи варто побоюватися того, що вони посилять ряди ІДІЛ? Ні, приблизно 93% палестинців не вважають, що погляди ІДІЛ представляють істинний іслам, а крім того, вони мріють про палестинську державність, а не стати частиною проекту ісламського халіфату.

Новини за темою

ІДІЛ навіть оголосив війну ХАМАС і ФАТХ 1 червня цього року, оскільки у секторі Гази не встановлюються закони шаріату. "Ми клянемося, що правила шаріату будуть в Газі", - заявили бойовики.

Глава ізраїльської розвідки Ісраель Кац у зв'язку з заявою ІДІЛ повідомив, що відомі випадки співпраці ХАМАС з ІДІЛ в області контрабанди зброї на Синайський півострів для прихильників ІД. "Існує співробітництво між ними в галузі контрабанди зброї і терористичних атак. Єгиптяни знають це, і саудівці також", - заявив він, додавши: "У той же час в секторі Гази ІДІЛ зневажає ХАМАС. Але у них є спільна справа проти євреїв, в Ізраїлі чи за кордоном".

Однак за лідерства ХАМАС Палестина може втратити підтримку Саудівської Аравії на міжнародній арені, оскільки близькі стосунки угруповання з Іраном суперечать інтересам саудівським покровителям автономії.

Фото з відкритих джерел

У будь-якому випадку заява Аббаса з трибуни ООН не віщує для Ізраїлю і регіону нічого хорошого. Звичайно, багато його конкурентів поспішили прокоментувати відмову від зобов'язань як популізм, який вже кілька разів звучав у риториці палестинського лідера, але в цей раз, схоже, він розв'язав руки своєму наступникові.

Хто б не очолив Палестину – війна продовжиться, оскільки між економістами, парламентерами і борцями за незалежність палестинці вибирають радикальних борців, а підлітковий вік нинішніх терористів, готових кинутися на ізраїльтян, каже, що підросло нове покоління шибайголів, які не пам'ятають жахів протистояння початку 2000-х, якими вправно маніпулюють радикали, оскільки напрям агресії проти Ізраїлю дозволяє вправно відвернути населення Гази і Західного узбережжя від корупції, безгосподарності і запустіння в регіонах, підконтрольних обом провідним політичним силам Палестини. В світлі зростаючого числа терактів радикалізуються і настрої ізраїльтян.

Сам все ще чинний лідер палестинців Аббас публічно заявляє, що засуджує політику терора і теракти, але градус напруги і кількість убивств зростає. Хто контролює Палестину і хто зможе приборкати терор - питання, на яке немає простої відповіді.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>