Порошенко майже рік продає Roshen: Скільки коштує кондитерська корпорація

Продати Roshen Порошенко пообіцяв сам, під час передвиборчої кампанії навесні 2014 року

Порошенко майже рік продає Roshen: Скільки коштує кондитерська корпорація

112.ua

Редакційний блог

Продати Roshen Порошенко пообіцяв сам, під час передвиборчої кампанії навесні 2014 року

Від президента Петра Порошенка українці вимагають позбутися бізнесу, особливо - від корпорації Roshen, і особливо – від російської фабрики Roshen у Липецьку. Мовляв, негоже президенту робити бізнес у країні-агресорі. Сам Порошенко заявив, що процес продажу Roshen вже почався, а займаються цим американські банкіри з Rothschild. За словами президента, він вже не впливає на менеджмент фабрики. З приводу російської фабрики в Липецьку Порошенко заявив, що влада РФ заважає йому продати активи.

"Російська влада перешкоджає цьому продажу. Але це її не врятує. Тому що в будь-якому випадку ми повинні вести процес до кінця", - сказав у березні Порошенко і додав, що його графік "не передбачає, щоб він кинувся, став на ринок і став торгуватися".

А поки процес продажу перебуває в стадії "процесу", фабрика в Липецьку хоч і з проблемами, але працює далі. На 112.ua вже публікувалася стаття про те, як функціонує липецька фабрика Roshen. Тут же ми подивимося, скільки може отримати Порошенко у випадку продажу "солодкого активу".

Скільки коштують цукерки?

Продати Roshen Порошенко пообіцяв сам, під час передвиборчої кампанії навесні  2014 року. Слід визнати, у певному сенсі свою обіцянку він виконав. 17 листопада 2014 року Порошенко продав 0,83 % Вінницької кондитерської фабрики, що входить у корпорацію Roshen. Акції були реалізовані на Фондовій біржі ПФТС за 860 млн грн. За даними аудиторської компанії EY, саме Вінницька кондитерська ­фабрика є найбільш привабливим активом корпорації Roshen. За підсумками 2013 р. вона показала найвищі продажі (80,2 млн дол.) і рентабельність (42,5% EBITDA).

Але це крапля в морі. Продаж був спрямований на розвиток фабрики. Розміщення на ПФТС аналітики назвали хорошим кроком для збільшення капіталізації Roshen. Але скільки ж коштує вся корпорація?

Найбільшу кондитерську компанію України корпорацію Roshen добре знають за межами країни. І справа не тільки в фабриках за кордоном або у тому, що продукція корпорації поставляється на ринки 35 країн. Roshen стабільно входить у число найбільших кондитерських компаній світу. За оцінкою британського спеціалізованого журналу Candy Industry, Roshen - 20-та за розміром доходу корпорація в світі з виручкою за 2013 рік близько 1 млрд дол. Роком раніше справи йшли краще: виручка Roshen була 1,3 млрд дол., вона посідала 18-е місце.

Основна причина падіння виручки - втрата російського ринку через торгівельні війни. В одному з інтерв'ю генеральний директор компанії В'ячеслав Москалевський оцінив поставки північному сусідові в 200 млн дол.

Скільки може коштувати Roshen? Корпорація не публічна, консолідованої фінансової звітності немає, боргове навантаження невідоме, частка російських активів під питанням, а в Україні вирує політична та економічна криза. Але навіть із таким набором вихідних даних, можна приблизно оцінити вартість Roshen.

Як пише "Ліга.Бізнес", найпростіший і найбільш нечутливий до перерахованих вище труднощів спосіб оцінити вартість компанії - порівняти її зі схожими публічними корпораціями. Так, середній мультиплікатор "вартість акцій/виручка" для кондитерів із Туреччини і Польщі становить зараз від 1,3 до 1,9. Це означає, що якби ризики ведення бізнесу в Україні були такими ж, як у Польщі чи Туреччини, то, швидше за все, Roshen коштував від 1,3 до 1,9 млрд дол. (виручка помножена на мультиплікатор). У 2013 році Борис Колесніков виставив на продаж свою кондитерську компанію "Конті" за 1 млрд дол., що відповідало мультиплікатору 2,4, але покупців не знайшлося.

Сьогодні Україна - не Польща і не Туреччина. "Зараз країнові ризики дуже високі. У країні чотири роки розтоптували інвестклімат, економіка в рецесії, стосунки з Росією, м'яко кажучи, викликають побоювання, - каже директор інвесткомпанії Concorde Capital Ігор Мазепа. - Тому якби операція стартувала зараз, то потенційні покупці починали б із дисконту мінімум на 20-30%". Інший український інвестбанкір оцінив дисконт мінімум у 50%. "Поки Україна фігурує в екстрених випусках CNN в контексті російських танків, щось продавати безглуздо", - говорить він.

За оцінками банкірів, продавай Порошенко Roshen відразу після виборів, то він навряд чи отримав би більше мільярда доларів, а дисконт становив би від 250 до 900 млн дол. Зараз же вартість активу впала ще більше – в країні йде війна, а інвестклімат дуже непривабливий.

Російський актив

За інформацією російського Forbes, Roshen веде переговори про продаж російських фабрик корпорації в Липецьку, на які претендує найбільший виробник снеків холдинг "КДВ груп". Проте підтвердження цієї інформації знайти не вдалося.

Прибуток російського Roshen до Порошенка досі не доходила, все йшло на розвиток підприємства, на інвестиційний проект, який розпочато у 2011 році, його загальна сума більше 10 млрд рублів, з яких освоєно 4 млрд, розказував в ефірі "Російської служби новин" гендиректор Roshen в Росії Костянтин Вахонин.

"На російському Roshen працюють близько 2 тисяч осіб, на 99% це громадяни Росії. Ми платимо в російський бюджет, купуємо в основному російську сировину і допоміжні матеріали, за винятком того, що в Росії не росте або не виробляється. Ми виробляємо продукцію, яку продаємо не тільки в Росії, але і вкраїнах СНД, у тому числі в Україні", – розповів він.

Навесні 2014 року фабрика вже припиняла роботу. Як заявляла тоді українська корпорація Roshen, це було пов'язано з арештом її рахунків Тверським районним судом Москви в межах кримінальної справи за позовом "Об'єднаних кондитерів". У 2010 році холдинг почав судові переслідування всіх кондитерських виробників Росії за використання ними колишніх радянських торгових марок. Восени фабрика припиняла виробництво надлишку продукції на складі. Причина – і торгові мережі, і населення регіону відмовлялися купувати продукцію Порошенко, не бажаючи спонсорувати українську армію. Сьогодні будівлю фабрики заблокував ОМОН. На цьому тлі продаж фабрики, швидше за все, можливий тільки з чималим дисконтом. Але чи піде на такий крок Порошенко – питання риторичне.

112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...