banner banner banner banner

Друг Обами і ворог Путіна: Друга спроба Гілларі Клінтон дістати зірку

"Америка щодня потребує лідерів, і я можу стати цим лідером", - заявила Гілларі Клінтон у квітні 2015 року, чим позначила свою участь у президентських перегонах у США. Сьогодні вона бачиться безперечним кандидатом на номінацію від Демократичної партії і не тільки. Ми розповімо, хто така Гілларі Клінтон і чому її вважають однією з фавориток на майбутніх виборах президента США

Друг Обами і ворог Путіна: Друга спроба Гілларі Клінтон дістати зірку
Reuters

Сергій Звиглянич

Журналіст, 112.ua

"Америка щодня потребує лідерів, і я можу стати цим лідером", - заявила Гілларі Клінтон у квітні 2015 року, чим позначила свою участь у президентських перегонах у США. Сьогодні вона бачиться безперечним кандидатом на номінацію від Демократичної партії і не тільки. Ми розповімо, хто така Гілларі Клінтон і чому її вважають однією з фавориток на майбутніх виборах президента США

У США 5 березня пройшов черговий тур голосування на попередніх виборах президента. Республіканці змагалися за електорат після чергових дебатів, на яких в основному тиснули на Дональда Трампа. Слід визнати, що результат такого пресингу очевидний - сенатор Тед Круз зміг відіграти 15 голосів, але що найголовніше - не поступився Трампу більше 4% ні в одному штаті, а в двох і зовсім розгромив опонента. У республіканців проходили праймеріз в Луїзіані і кокуси в Канзасі, Кентуккі і штаті Мен. Перед цим туром Трамп випереджав Круза на 100 голосів. У суботу Круз впевнено переміг в Канзасі і що несподівано - в штаті Мен, випередивши Трампа на 25 і 13 відсотків відповідно. Мільярдер отримав більшість в Луїзіані і Кентуккі, але ця перемога дуже умовна, адже в кожному штаті Трамп набрав лише на 2-3 делегата більше, ніж Круз. А ось техаський сенатор зробив ставку на Канзас і переміг з перевагою в 15 делегатів.

Вже у вівторок вибори відбудуться в Мічигані, Міссісіпі, Айдахо і на Гаваях. Аналітики прогнозують перемогу Круза в Айдахо, в той час як Трамп напевно виграє в Міссісіпі. Але головний приз дня - штат Мічиган і його 59 делегатів. Ось за нього і поборються кандидати. Але в штабах головна підготовка йде до 15 березня, коли на республіканських виборах будуть розігруватися штати, де, згідно з правилами, переможець отримає всі голоси. Всього таких ключових штатів чотири - Флорида, Іллінойс, Огайо і Арізона. Ці штати голосують в березні, а 15 числа гонка відбудеться в перших двох. Розігрується 167 голосів. Програвати не можна нікому. Опитування поки що на боці Трампа, однак невпевнені дебати можуть підрівняти шанси кандидатів.

У демократів в цю суботу вибори проходили в двох центральних штатах - Небрасці і Канзасі - а також в південній Луїзіані. Як і прогнозувалося, Хілларі Клінтон за рахунок голосів темношкірих американців розгромила Берні Сандерса в Луїзіані 71% на 23%. Однак соціаліст з Вермонта не залишився без втішного призу, перемігши в центральних штатах. Особливо ефектно це виглядало в Канзасі, де перевага Берні склала 36%. Біда лише в тому, що в малонаселених центральних штатах і делегатів розігрувалося менше. Таким чином, перемігши лише в одному штаті, Хілларі за підсумками дня змогла навіть наростити відрив. Зараз вже чітко проглядається географічна закономірність - північні штати голосують переважно за Сандерса, південні - виключно за Клінтон. Сьогодні демократи розіграють ще 30 голосів в штаті Мен, а 8 березня голосування пройде в Міссісіпі і Мічігані.

The New York Times

А чергова серія матеріалів про претендентів на пост президента США буде присвячена Хілларі Клінтон, майже стовідсоткового номінанту від Демократичної партії. 

Новини за темою

* * *

Reuters

Гілларі Дайан Родем Клінтон народилася 26 жовтня 1947 року в Чикаго. Її батьки — вихідці з Англії та Вельсу, були методистами. Мати Дороті вже отримала освіту, коли вийшла заміж у Чикаго за продавця Хьюго Родема, який потім заснував невелике текстильне підприємство. Дороті Родем виховувала трьох дітей і вже ніколи більше не працювала. Майбутня перша леді США була старшою дитиною в родині, у неї є два молодших брати Тоні і Х'ю.

Коли дівчинці було чотири роки, вся сім'я переїхала в район Парк-Рідж, неподалік аеропорту О'Гара. Гілларі була старанною ученицею. Крім навчання активно займалася спортом, а саме баскетболом і плаванням, за що заробила безліч почесних нагород. Крім того, у дитячі роки вона допомагала пастору працювати з дітьми з афроамериканських і латиноамериканських родин, також брала участь у проведенні благодійних заходів. У її офіційній біографії зазначено, що в дитинстві Гілларі Клінтон хотіла стати астронавтом і займатися дослідженням космічного простору.

Юрист за покликанням, політик з нагоди

У 1965 році, закінчивши школу, майбутній держсекретар США вступила до Коледжу Велслі. Ще будучи студенткою Гілларі Клінтон почала займатися громадською діяльністю та очолила молодіжну організацію "Молоді республіканці Велслі". Справа в тому, що Гілларі в юні роки вважала себе республіканкою і прихильницею видатного консерватора, сенатора Беррі Голдвотера. Атмосфера 60-х років сприяла тому, що її республіканські погляди ставали більш радикальними. Як голова студентського самоврядування Гілларі організувала першу демонстрацію проти війни у В'єтнамі.

Reuters

Коли їй було тринадцять років, Гілларі вперше брала участь у зборі голосів на виборах президента 1960 року, де найбільшу кількість голосів набрав кандидат демократів Джон Кеннеді. Після цього вона також працювала в передвиборчій кампанії Баррі Голдвотера на виборах 1964 року.

Новини за темою

У 1968 році Гілларі Клінтон закінчила коледж, отримала ступінь бакалавра і вступила в Єльський університет на факультет юриспруденції. Одночасно з навчанням Гілларі працювала в редакційній колегії відомого журналу "Ейл Лоу". Саме в університеті дівчина познайомилася з Біллом Клінтоном, який згодом стане її чоловіком, вони спільно брали участь у судових процесах при університеті. Дипломна робота про боротьбу з бідністю була написана вже з ліберальних позицій. Через рік Клінтон була визнана кращою студенткою і в зв'язку з цим приготувала доповідь до закінчення навчального року. У своєму виступі вона дала негативну оцінку політиці президента Річарда Ніксона. Це справило враження на присутніх журналістів, і репортаж був надрукований у журналі "Лайф".

Через деякий час у 1973 році отримала ступінь доктора права і переїхала до Вашингтона, де працювала в апараті Юридичного комітету Палати представників, зокрема брала участь у підготовці обвинувального акту проти президента Річарда Ніксона, причетного до Вотергейтського скандалу. Восени того ж року не змогла здати вступний іспит у Колегію адвокатів Федерального округу Колумбія – про цю невдачу вона воліє замовчувати.

Reuters

Однак у юриспруденції Гілларі все ж досягла певних успіхів. Вона влаштувалася працювати за професією до Фонду захисту дітей. Її спеціалізація – сімейне право і право на нерухомість. У 1974 році в журналі Harvard Educational Review вона опублікувала статтю "Діти поза законом", у якій висловлювалася думка про необхідність більш ефективного правового захисту дітей. Турбота про дітей – генеральна лінія громадської роботи Гілларі Клінтон. У 1988 році Гілларі заслужила звання одного з найкращих юристів США. Але біографія Гілларі Клінтон недовго була пов'язана з юридичним напрямком, оскільки знайомство в університеті зі своїм майбутнім чоловіком Біллом Клінтоном зробило грандіозний переворот у її житті і привело жінку-юриста до лав американської політичної еліти.

Хілларі і Білл під час навчання в Єлі Фото з відкритих джерел

Новини за темою

Білл і Гілларі одружилися в 1975 році та відразу переїхали в Літл-Рок, штат Арканзас, де Білл почав свою політичну кар'єру. Гілларі Клінтон почала викладати на юридичному факультеті Університету Арканзасу, працювала в юридичній фірмі Rose Law Firm. Одночасно зі своєю роботою Гілларі Клінтон займалася виборчою кампанією свого чоловіка, який був обраний спочатку прокурором штату Арканзас, а через деякий час у 1978 році – губернатором цього штату. У тому ж році президент Джиммі Картер призначив Гілларі членом правління Корпорації юридичних послуг. Протягом наступних 12-ти років вона була активною учасницею суспільного життя Арканзасу в області охорони здоров'я й освіти, а також займалася захистом прав дітей даного регіону країни.

Reuters

Клінтон стала членом президії фонду із захисту дітей CDF (1976), а пізніше - його головою (1989-1992). Ініціювала кампанію проти жорстокого поводження з дітьми, нехтування батьківськими правами. Гілларі брала участь у комісії, створеній у південних штатах, яка розробила програму зниження смертності новонароджених, яка у Сполучених Штатах є дуже високою. Вона досі є членом опікунської ради дитячої лікарні Арканзасу.

Фото з відкритих джерел

Гілларі була членом президії відомства, яке фінансує лікарні для бідних (1978-1981). Сама Гілларі була удостоєна звання "Молода мати року" у 1984 р. (у 1980 році в сім'ї народилася дочка Клінтонів Челсі). Їй вдалося залучити на свій бік ділових людей для підтримки її громадських програм.

Reuters

Залишивши охорону здоров'я, Гілларі Клінтон зайняла посаду головного керуючого найбільшої американської компанії-ритейлера Wal-Mart, яка є найбільшою в світі роздрібною мережею. Бізнес-діяльність зробила першу леді США фінансово незалежною від чоловіка. Дохід Гілларі Клінтон становив 250 тис. доларів, у той час як Білл заробляв 35 тис.

Скандальна перша леді

Reuters

Коли Білл Клінтон балотувався в президенти, Гілларі увійшла в вузьке коло радників, стратегів і співробітників, які допомагали йому в цьому. У 1993 році після перемоги чоловіка на виборах президента США Гілларі Клінтон стала першою леді країни і на прохання чоловіка очолила комітет з реформи охорони здоров'я.

Наприкінці вересня 1993 року комітетом було прийнято висновок, у якому пропонувалося протягом 10 років провести у США загальне страхування на випадок хвороби. У результаті опитування з'ясувалося, що 57% американців схвалили цей план, тільки 31% висловилися негативно. Однак плани реформи і саме призначення на цю посаду дружини президента стали об'єктами жорсткої критики з боку представників медичної промисловості та республіканців. В американських ЗМІ політик вела колонку, а також викладала інформацію на сайті Білого дому. Колонка була щотижневою і називалася "Обговорюючи це". На цій посаді жінка-політик пробула близько року, після чого їй довелося покинути пост унаслідок гострої критики її діяльності республіканцями.

Reuters

У 1994 році сім'я Клінтонів фігурувала в судовому розслідуванні справи корпорації Whitewater, яка в 1970-1980 роках будувала житлові будинки в штаті Арканзас. Клінтонів підозрювали у використанні незаконних прийомів фінансування корпорації через збанкрутілий банк Madison Guaranty Savings and Loan, який належав фінансисту Джеймсу Макдугалу, з яким Гілларі співпрацювала під час роботи в Rose Law Firm. Але вина Клінтонів не була доведена.

Новини за темою

На початку 1996 року комісія Конгресу відновила слухання у "справі Тревелгейта". Виникло питання про роль Гілларі при раптовому звільненні працівників відділу, які оформляли поїздки персоналу Білого дому, щоб звільнити місце для фаворитів президентської родини. У тому ж році Гілларі з іронією говорила, що для потрапляння на перші сторінки газет їй буде достатньо змінити зачіску. Увага ЗМІ до неї була пильною.

У 1998 році вибухнув новий скандал - щодо Білла Клінтона було порушено справу про сексуальні стосунки з практиканткою Білого дому Монікою Левінські. Президенту загрожував імпічмент. Гілларі надала підтримку невірному чоловікові і не побажала розлучитися з ним. Перша леді в публічному виступі категорично відкинула справедливість звинувачень на адресу Білла Клінтона і пояснила скандал "масштабною змовою правих".

Угору кар'єрними сходами

7 листопада 2000 року в біографії Гілларі Клінтон відбуваються великі зміни, вона перемогла на виборах у Сенат США від штату Нью-Йорк і стала першою в історії дружиною президента, яку обрали в Сенат. Менеджером її передвиборчої кампанії був Білл де Блазіо, громадський адвокат Нью-Йорка. За час своєї роботи в Сенаті вона показала себе як суперечливий політик, її програми критикували як республіканці, так і демократи. У війні з терором і в питаннях, що стосуються військової політики, сенатора називали "яструбом". Восени 2002 р. вона голосувала за військові дії в Іраку. У 2005 р. сенатор виступала проти виведення з цієї країни військ США. Проте через шість років вона знову була обрана до Сенату на новий термін, оскільки набрала 67% голосів усіх виборців.

Reuters

На початку 2007 року Гілларі Клінтон зробила офіційну заяву про те, що вона має намір взяти участь у виборах президента 2008 року. Довгий час вона вважалася фаворитом на попередніх виборах серед демократів, боролася за висунення своєї кандидатури зі своїм конкурентом Бараком Обамою. Але згодом верхівка партії підтримала Обаму, а Гілларі не залишалося нічого, як підтримати свого колегу по партії.

Після того, як Барак Обама здобув перемогу на виборах, він запросив Гілларі зайняти посаду держсекретаря в адміністрації президента, і 21 січня 2009 року Гілларі Клінтон офіційно вступила на цю посаду. На новій посаді вона зробила заяву, у якій говорилося про намір адміністрації Америки оновити відносини з Росією. Так само вона привернула увагу до ситуації в Афганістані, запропонувавши скликати з цього питання міжнародну конференцію. На посаді державного секретаря Гілларі Клінтон побила рекорд дипломатичних подорожей, відвідавши за чотири роки 112 країн і пролетівши понад півтора мільйона кілометрів.

Клінтон на посаді держсекретаря запам'яталася й іншим – поведінкою, неадекватними ситуаціями. Під час переговорів за кордоном вона могла розсміятися, обговорюючи важливі питання, або ж не приховувати посмішку, говорячи про війну в інтерв'ю американським ЗМІ.

Коли Гілларі Клінтон обіймала посаду держсекретаря, фінансування благодійного фонду сім'ї Клінтон і пожертвування з боку іноземних громадян та компаній не раз викликали питання про можливий конфлікт інтересів. Фонд Клінтона обіцяв не приймати пожертвування від іноземних урядів у період, коли Гілларі займала пост в адміністрації президента США, проте за ці чотири роки фонд отримав десятки мільйонів доларів від осіб, тісно пов'язаних з урядами іноземних держав.

Reuters

Посаду держсекретаря Клінтон займала до січня 2013 року. Гілларі написала кілька книг. Автобіографічна "Жива історія" була видана накладом у мільйон екземплярів, за неї автор отримала гонорар у розмірі 8 мільйонів доларів. А про свою діяльність і роздуми за чотири роки на посаді держсекретаря США Клінтон випустила мемуари "Важкі розвилки". А пішла вона з посади, виношуючи більш грандіозні плани – знову поборотися за президентське крісло.

Reuters

Під крилом Сороса

12 квітня 2015 року Гілларі оголосила про висунення своєї кандидатури на президентських виборах 2016 року від Демократичної партії. Чинний президент Барак Обама відразу ж заявив про безумовну підтримку її кандидатури. За словами Обами, колишня перша леді буде прекрасним президентом, оскільки у неї є чітке бачення того, що вона хоче зробити на цій посаді для Сполучених Штатів. "Вона була прекрасним кандидатом у 2008 році, вона була моїм прекрасним прихильником під час президентських виборів. Вона була чудовим держсекретарем. І вона мій друг", - заявив Обама.

За даними соціологічних опитувань, колишня перша леді США в даний час займає лідируючу позицію в рейтингу найбільш ймовірних переможців у боротьбі за пост глави країни, її підтримують більшість виборців. Чим же так сподобалася американцям дружина президента, який ледь не потрапив під імпічмент, а сама вона неодноразово потрапляла в курйозні та скандальні ситуації?

Новини за темою

Фото з відкритих джерел

На думку багатьох експертів, помилкою минулої президентської кампанії пані Клінтон стало те, що вона зверталася до дуже вузького прошарку демократичних виборців. Тепер же стає ясно, що основні адресати передвиборчої кампанії — прості американські родини, причому не тільки ті, хто традиційно голосує за демократів, але і помірні консерватори, або сім'ї з дітьми, які не визначилися з політичними уподобаннями, та власники малого бізнесу.

Гілларі позиціонує себе як захисниця прав "середнього класу", але, при цьому, піддається критиці з боку лібералів за тісні зв'язки з Волл-Стріт (серед донорів її передвиборчої кампанії - найбільш впливові фінансові організації в США). Вона вважає необхідним зберегти і зміцнити реформу охорони здоров'я "Обамакер". "До того, як реформа стала відома як "Обамакер", її називали "Гілларікер".

Клінтон підтримує право жінок на штучне переривання вагітності, права сексуальних меншин, імміграційну реформу, включаючи можливість легалізації для частини нелегальних іммігрантів, легалізацію марихуани в медичних цілях. Варто зазначити, що найбільший донор її виборчої кампанії - мільярдер Джордж Сорос - витрачає значні суми на кампанію на підтримку легалізації марихуани.

Reuters

Щодо роботи спецслужб та збору метаданих про комунікації громадян, вважає, що необхідний баланс між необхідністю забезпечити безпеку громадян, не порушуючи при цьому їхніх прав. Виступає за більшу прозорість роботи спецслужб. Вважає, що для запобігання катастрофічних наслідків зміни клімату, необхідні активні дії з боку уряду щодо обмеження викидів в атмосферу парникових газів.

Гілларі Клінтон заявила, що на посаді президента вона буде прагнути до стимулювання економічного зростання та відстоювання економічної справедливості, а також приділить особливу увагу збільшенню доходів середнього класу. Екс-держсекретар підтримує підвищення мінімальної заробітної плати та обіцяє стимулювати виплату компаніями частини прибутку співробітникам і надання їм податкових пільг.

У Путіна немає душі

У зовнішній політиці Клінтон холодно ставиться до Росії. Анексію Криму вона порівняла з діями нацистської Німеччини. А на теледебатах у Мілуокі у лютому 2016 р. заявила, що Росія не бореться в Сирії "ані з ІДІЛ, ані з будь-яким іншим терористичним угрупованням". Стверджує, що США "повинні чітко пояснити Путіну", що "бомбити громадян від імені Асада - неприйнятно". У боротьбі з ІДІЛ Клінтон вважає правильним підтримку іракської армії і продовження повітряної кампанії без участі наземних сил США.

Її ставлення до Росії яскраво характеризується її фразою, вимовленою 7 січня 2008 року у відповідь на висловлювання Джорджа Буша-молодшого про те, що він подивився в очі президента РФ Володимира Путіна і побачив у них душу. "Я нагадала б йому, що Путін був співробітником КДБ. У нього за визначенням не може бути душі", — заявила тоді Гілларі. Не дивлячись на це, деякий час Клінтон проводила політику перезавантаження відносин з Росією.

Лавров і Клінтон перезапускають відносини між Росією і США Фото з відкритих джерел

Клінтон як кандидат у президенти США вважає, що США слід розробити повномасштабну стратегію боротьби з ісламістським екстремізмом за типом тієї, що була у США щодо комуністичної ідеології СРСР, не соромлячись у виборі засобів досягнення мети і рішуче скидаючи світські режими для заміни їх неекстремістськими ісламістськими режимами, щоб вакуум влади не був зайнятий антиамериканським ісламістським екстремізмом. "Ми зробили гарну роботу при стримуванні Радянського Союзу, хоча ми зробили багато помилок, ми підтримували різних негідників, ми робили деякі речі, якими ми не особливо пишаємося, від Латинської Америки до Південно-Східної Азії, але у нас була всеохоплююча стратегія в усьому, що ми намагалися робити і що призвело до поразки СРСР та колапсу комунізму. Це була наша мета, і ми її досягли".

Гілларі підтримує дипломатичні зусилля адміністрації Обами в спробі досягти угоди з Іраном щодо обмеження ядерної програми. Називає себе непохитною прихильницею безпеки Ізраїлю, підтримує врегулювання палестино-ізраїльського конфлікту шляхом створення "двох держав для двох народів".

І ще. Обіцяє розповісти всю правду про НЛО. Сказала, що розсекретить низку матеріалів, які стосуються невпізнаних літаючих об'єктів, якщо виграє вибори.

Однак проти Гілларі грає один незакритий досі скандал. У США були оприлюднені дані її особистої електронної пошти, якою вона користувалася для здійснення службового листування під час роботи на посаді глави Держдепу США. Це вважається злочином державної важливості, бо несе загрозу безпеці країни через розсекречення таємної інформації США. Після спецперевірки особистої пошти колишнього держсекретаря США вдалося з'ясувати, що велика частина листування Гілларі Клінтон не містила секретних даних, а близько 1,5 сотні листів все ж визнали конфіденційними, тому їх довелося засекретити. Якщо розслідування визнає Клінтон винною, її можуть притягнути до відповідальності, що, звичайно ж, поставить під загрозу всю її виборчу кампанію. На цьому тлі Барак Обама не наважується навіть словесно вставати на бік Гілларі.

А сама виборча кампанія пані Клінтон проходить без зайвого шуму і пилу. Майже половина необхідних голосів для номінації на федеральні вибори у неї вже в кишені. До квітня будуть з'ясовані останні формальності з її висуванням.

Чиказька команда Барака і Гілларі ніби створена для розриву шаблонів. У свій час Обама справив фурор у США, ставши першим темношкірим президентом. Тепер ось Клінтон, у разі перемоги, стане першою жінкою-президентом США. І тоді в США встановиться ще одна династія – на зміну Бушам прийдуть Клінтони.

Сергій Звиглянич

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>