28 причин, чому Україною варто пишатися

28 причин, чому Україною варто пишатися
Фото з відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

Якби українців, які сьогодні відзначають 28-му річницю створення своєї держави, спитали, яка з країн Європи видається їм найбільш комфортною для життя, багато хто вказав би на Швейцарію. Наші дуже поверхові уявлення про Швейцарію малюють її як рай земний. Країна, яка багато років не знала війн, сита і благополучна; країна сирів, шоколаду, елітних годинників та казкових шале на розкішних альпійських луках… Між тим Швейцарія має зараз від’ємне міграційне сальдо: кількість осіб, які залишають рідні терени, перевищує кількість тих, хто їде туди жити. Швейцарці емігрують передусім до сусідніх Франції та Німеччини, але до топ-10 популярних серед місцевих жителів країн входять також США, Італія, Канада, Британія, Іспанія, Австралія, Ізраїль та Австрія. Як пояснив цю тенденцію голова місцевої Федеральної комісії з питань міграції Вальтер Ляймгрубер, Швейцарія надає своїм громадянам чимало можливостей для реалізації, але ці можливості все ж не безмежні. Той, хто прагне більшого (або іншого), їде далі.

Таким чином, прислів’я про те, що добре там, де нас нема, все ще є актуальним. Українці дадуть швейцарцям неабияку фору в кількості мігрантів, та й загалом рівень життя громадян двох наших країн навіть некоректно порівнювати, але дещо спільне у нас є. Це не завжди виправдана віра в те, що десь буде краще. І часто вперте небажання побачити плюси своєї власної домівки.

До 28-го дня народження України ми підібрали 28 мотивацій (насправді їх набагато більше), покликаних повірити в те, що у нас не все так погано, як може видаватися.

* * *

112.ua

В Україні панує демократія. А цим може похвалитися в кращому разі половина колишніх радянських республік. У нас немає ані "довгограйного" "Туркменбаші", ані "вічного" Путіна. Ми ходимо на вибори, результат яких буває цілковито несподіваним. Що, власне, доведено нинішнім роком.

112.ua

Соціальні ліфти є, хоча і працюють вони у дещо незвичний спосіб. Що, знову-таки, доведено виборами-2019. Президентом України стала людина, яка ще рік тому не могла помислити про подібний успіх. Ця подія має свої негативні сторони, адже Володимир Зеленський прийшов до влади на хвилі популізму, хоча в нього ще буде час себе проявити. Головне є те, що влада в Україні, на відміну від сусідньої Росії та інших пострадянських держав, не стала синонімом монаршого титулу і не передається у "спадок".

112.ua

У нас є парламент, чий склад здатен до радикального оновлення. Інакше у нас і досі би панувала "група 239" – комуністична більшість з Ради першого скликання.

112.ua

До речі, про комунізм. Ми ще не подолали його наслідки, але, вважаймо, впоралися із зовнішніми проявами. Принаймні ностальгія за Сталіним чи Брежнєвим якщо й навідує уми громадян, то, так би мовити, в індивідуальному порядку. На рівні держави, на щастя, не спостерігається пориву відновити кілька пам’ятників "генералісимусу" або утнути щось в такому ж дусі.

112.ua

В Україні досить непогана Конституція. Між іншим, у ній згадано значно більше прав та свобод громадянина, ніж його обов’язків. Інша справа, що недосконала система влади, побудована в Україні, стоїть на заваді того, щоб Основний закон поважали та виконували. Доречно згадати, що Україна свого часу могла отримати значно гірший варіант Конституції. Ситуацію врятувала знаменита "конституційна ніч", адже на осінь 1996-го Леонід Кучма запланував референдум, на якому мали затверджувати його редакцію Основного закону. Сила парламентаризму була в тому, що Верховна Рада завадила йому узурпувати владу, і це до одного з вище зазначених пунктів про те, що парламент у нас теж буває здатен приносити користь.

112.ua

Українці загалом здатні до непоганої самоорганізації. Можливо, нам ліньки створювати ОСББ у своєму будинку, але в критичні моменти історії ми здатні і до рішучості, і до самопожертви.

112.ua

Саме тому громадяни нашої країни вдихнули новий сенс у поняття волонтерства, яке починалося на наших Майданах (ще від 2001 року, коли країною прокотилася акція "Україна без Кучми") і логічним чином продовжилося на фронті.

112.ua

Власне, армія України, в якій є і професійні військовики, і добровольці і яку активно підтримують наші волонтери, є окремим предметом для гордощів. Зайве нагадувати, що наші бійці протистоять на сході найсильнішій армії Європи. Але, між іншим, і наші Збройні сили, починаючи від 2018 року, входять до європейської десятки найкращих. Попереду нас – Росія, Франція, Велика Британія. Туреччина, Німеччина, Італія, Іспанія, Польща та Греція.

112.ua

У протистоянні з Росією Україна спромоглася на загальносвітову підтримку. А "українське питання" надовго стало одним із головних в європейському та світовому порядку денному. Недарма навіть нинішній кандидат у президенти США Джо Байден вносить до своєї виборчої програми пункти, пов’язані з Україною. Наша держава таки чогось варта, якщо світ стає на її захист.

112.ua

Україна зробила серйозну заявку на членство в Євросоюзі, підписавши Угоду про Асоціацію з ЄС. Так само наша країна рухається й до членства в НАТО. Значення цих двох світових інституцій складно переоцінити.

112.ua

Українці отримали безвіз, яким упродовж останніх двох років вже скористалося понад два мільйони громадян.

112.ua

Для отримання громадянства України нашим співвітчизникам достатньо самого факту народження в країні. Наразі таку можливість не цінують, бо сприймають як даність. Тоді, як, наприклад, в Естонії, згідно із законом про громадянство від 1993 року, для набуття офіційного статусу людині треба потрудитися: зокрема, скласти іспит з державної мови. За відсутності посвідчення про складений іспит людину вважатимуть "негромадянином". Відповідний документ і досі мають чимало колишніх громадян СРСР, хоча кількість апатридів в Естонії з року в рік скорочується. Президент Зеленський навіть спростив процедуру отримання громадянства України для росіян.

112.ua

До речі, про мову. Українська мова – одна з наймелодійніших мов світу. І це не просто пафос. Пораховано, що в системі української мови голосні становлять 15,8%, а приголосні – 84,2%. У мовленні (народнопоетичному, яке зберігає національні основи української мови) голосних – 45-46%. Словом, говорити українською легко і приємно. А додатковий бонус для тих, хто лінується вчити мову, полягає в тому, що попри задекларований Конституцією державний статус мови, вчити її для отримання громадянства (і навіть роботи) необов’язково. Принаймні поки що.

112.ua

Якщо переходити до сфери прав людини, то слід зауважити, що Україна останнім часом активно розвиває гендерну рівність. Верховною Радою ухвалено закон про протидію домашньому насильству, а політичні партії отримують додаткові виплати за розширення жіночої політичної участі.

112.ua

І ще про можливості жінок. В Україні не заборонені аборти. Хоча цей пункт є контраверсійним. Для розуміння того, як складно живеться жінкам у країнах, де таку заборону намагаються встановити на державному рівні, досить згадати нещодавні протести в Польщі. В Україні також час від часу намагаються обмежити штучне переривання вагітності. Однак при цьому тріада винятків (загроза життю матері, важкі вади плоду, зґвалтування) лишається незмінною. При цьому у світі є країни, де аборти заборонено категорично та повністю незважаючи на жодні обставини.

112.ua

В Україні, на відміну, наприклад, від США, заборонено смертну кару. Її противники обґрунтовано вказують на те, що за наявності такого виду покарань може бути страчено невинну людину. Статистика свідчить, що в Сполучених Штатах кожен 25-й смертний вирок винесено жертві судової помилки.

112.ua

В Україні в останні роки активно обговорюють можливість розширення громадянських прав і свобод. Спектр такого обговорення досить широкий – від захисту прав ЛГБТ (легалізації одностатевих шлюбів) до легалайзу та вільного продажу зброї.

112.ua

Церква в Україні хоч і відіграє важливу суспільну роль, але офіційно відділена від держави і не має домінантного впливу на події, як, наприклад, у мусульманських країнах світу.

112.ua

Водночас Україна може пишатися найкрасивішими храмами у світі. Наприклад, статус Лаври мають лише шість монастирів у світі, і три з них – в Україні. Це Києво-Печерська, Почаївська та Святогірська Лаври. Загалом українське зодчество та архітектура є однією з головних туристичних приманок. Пораховано, що в Україні є понад 125 тис. історичних, археологічних пам'яток, чимало музеїв, які зберігають понад 10 млн експонатів, 14 тис. пам'яток архітектури, понад тисячу об'єктів паркового мистецтва, 46 історичних культурних заповідників.

112.ua

Україна має найбільшу в Європі територію. Вона розташована на стратегічних торговельних шляхах та має вихід до моря. Далеко не кожна держава може похвалитися настільки вдалим місцем розташування.

112.ua

Банальність, але факт: Україна була і залишається світовою житницею. Багато хто вбачає великий мінус у тому, що Україна експортує не стільки продукцію переробної промисловості, скільки сировину. За даними Держстату, Україна активно експортує за кордон зернові культури, насіння і плоди маслянистих рослин, жири та олії рослинного або тваринного походження, руди, шлаки та золу, мінеральне паливо, чорні метали, деревину. Як би там не було, але український експорт – один з основних способів наповнення державної скарбниці.

112.ua

Україна має багату, яскраву історію, яка так і проситься бути екранізованою. Всі знають про Анну Ярославну, королеву Франції, про Запорізьку Січ та феномен українського козацтва. До речі, кілька років тому в столиці Австрії відкрили пам'ятник українським козакам, які 1683 року звільняли Відень від військ Османської імперії. Понад 300 років тому тут відбулася вирішальна битва, яка зупинила експансію турецьких військ углиб Європи.

112.ua

Крім вояків, Україна знаменита видатними іменами людей, що заявили про себе в найрізноманітніших галузях науки. Українець Ігор Сікорський є творцем гелікоптера, Іван Пулюй ще за 14 років до німця Вільгельма Рентгена сконструював трубку, яка згодом стала прообразом сучасних рентгенівських апаратів. Уродженця Житомира Сергія Корольова вважають конструктором радянської ракетно-космічної техніки і засновником космонавтики, а Миколу Амосова – легендою світової медицини.

112.ua

Якщо вже згадано про медицину, то "в здоровому тілі – здоровий дух". Українці мають всі підстави пишатися своїми спортсменами. І це не тільки чемпіони та олімпійці минулих десятиліть – брати Клички, Сергій Бубка, Андрій Шевченко, Яна Клочкова чи Лілія Подкопаєва. 13-річний Олексій Середа став недавньою сенсацією, здобувши титул наймолодшого чемпіона Європи зі стрибків у воду. 17-річна Ярослава Магучіх забезпечила інший рекорд у своїй віковій категорії: подолала 2-метрову планку в стрибках у висоту. А сестри Музичук – Ганна і Марія – посідають четверте і шосте місця відповідно у світовому шаховому рейтингу.

112.ua

Не менше відомих українців і в гуманітарних галузях. Перераховувати приклади можна до нескінченності. Згадати хоча би Марію Заньковецьку – королеву української сцени. Саме з її іменем асоціюється поняття "український театр". Або знаменитого "Щедрика" Миколи Леонтовича, автора найпопулярнішої обробки різдвяної композиції, відомої на весь світ як Choral of Bells. Або картини художниць Катерини Білокур та Марії Примаченко. Про першу з них Пабло Пікассо сказав так: "Якби у Франції була така жінка, ми би змусили весь світ говорити про неї".

112.ua

Але не історією єдиною. Україна може похвалитися і напрочуд обдарованими сучасниками. Так, завдяки художнім полотнам Івана Марчука британська газета The Daily Telegraph у 2007 році внесла його ім’я до списку ста геніїв сучасності. В Європі знаними є і майстри українського слова – такі, як Юрій Андрухович, Оксана Забужко, Василь Шкляр, Сергій Жадан, Марія Матіос, Андрій Курков, Ірен Роздобудько та інші.

112.ua

Українська вишиванка – один із найвідоміших наших трендів – може посперечатися за першістю у красі з будь-яким іншим етнічним одягом. І хоча її коріння сягає ще дохристиянських часів, особливої популярності українська сорочка набула під час та після Помаранчевої революції. Після київських подій 2005 року відомий французький дизайнер Жан-Поль Готьє вдався до створення своєї "української колекції". А у 2008-му фурор викликав показ директора Dior – Джона Гальяно, в основу його лягли українські етномотиви. Згодом і Фріда Джанніні, арт-директор одного з найвідоміших світових брендів – Gucci, створила колекцію, моделі якої було прикрашено геометричними орнаментами, характерними для Поділля та Гуцульщини.

112.ua

Україна має дуже красиву природу і надзвичайно потужні можливості для розвитку туризму, адже такої кількості природно-ландшафтних зон, як в Україні, немає практично в жодній країні Європи: два моря, Кримський півострів, гірські масиви Карпат і Кримських гір, ліси, каньйони, єдина в Європі пустеля – Олешківські піски, степовий заповідник Асканія-Нова, Шацькі озера тощо. Було би лише бажання розвивати подібний рекреаційний потенціал!

Зрештою, наша держава – це місце нашого народження, Батьківщина, яку люблять, як каже прислів’я, "не за те, що велика, а за те, що своя". На цьому й стоїмо.

З днем народження, Україно!

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>