2017-й у цифрах. Чим займалося Міноборони протягом минулого року

2017-й у цифрах. Чим займалося Міноборони протягом минулого року
Міністерство оборони/Олег Проценко

Ірина Сампан

журналістка, 112.ua

Щороку Міністерство оборони України готує "Білу книгу" - детальний звіт щодо своєї діяльності. "Білу книгу" за 2017 р. видали в червні поточного року, в ній доволі широко висвітлено всі сфери життя оборонного відомства – від харчування військовослужбовця до міжнародної допомоги. І щоб не переказувати 150 сторінок, ми проаналізували всі річні показники та "покращення", зокрема, щодо військовиків: скільки отримували, що їли, одягали, з чого стріляли, де і чого навчилися в 2017-му.

Почати варто з АТО, оскільки, як і попередніми роками, увагу було акцентовано на забезпеченні сил у районі бойових дій та їхній підготовці. Торік дійсно було багато чуток про те, що Збройні сили нібито збираються у наступ, чи то повзучий, чи то звичайний, і чутки ці посилилися, коли командувачем АТО став генерал Михайло Забродський. Українські підрозділи тоді почали розташовуватися в "сірій зоні", однак в інтерв’ю 112.ua пан Забродський сказав, що це "випадковий збіг обставин". 

Так чи інакше, проте силам АТО вдалося покращити своє тактичне положення на авдіївському та бахмутському напрямках, просунувшись уперед. Крім того, штаб перейшов від трьох до двох оперативно-тактичних угруповань: ОТУ "Луганськ" і ОТУ "Донецьк" (третім був ОТУ "Маріуполь").

За офіційними даними Генштабу ЗСУ, протягом 2017 р. безповоротні втрати Збройних сил України становив 191 військовослужбовець. Про це йдеться у відповіді на запит ВВС Україна. Ще 174 бійців було поранено. 

Згідно з інформацією у звіті, протягом 2017 р. пошуковим групам операції "Евакуація 200" вдалося розшукати місця поховання 11 військовослужбовців, яких вважали зниклими безвісти. Останки їхніх тіл після ідентифікації передали рідним для перепоховання.

Щодо кількості війська, то порівняно з 2015-2016 рр. вона не змінилася і становила 250 тис. (204 тис. військовослужбовців та 46 тис. цивільних працівників Збройних сил). Протягом 2017 р. на контракт взяли 34,3 тис. осіб рядового та сержантського складу, а також понад 2,4 тис. офіцерів. І тому станом на кінець року чисельність рядового разом із сержантсько-старшинським складом становила 120,5 тис. (48,2% від загальної кількості) військовослужбовців (це вдвічі більше, ніж у 2014-му). Взагалі до 2020 р. курс кадрової політики має бути таким: 70% від загальної кількості ЗСУ - це солдати і сержанти, 20% - офіцери і 5% - курсанти.

Окрім чинних військовослужбовців, є близько 140 тис. резервістів, "з яких понад 113 тис. призначено до оперативного резерву першої черги бойових бригад і полків". Це означає, якщо раптом війна, вони першими повертаються до лав підрозділів, найчастіше до тих, в яких служили раніше. У 2017 р. було призвано 17,5 тис. осіб та 1,5 тис. офіцерів запасу.

Пресс-служба Министерства обороны Украины

Грошове забезпечення

Скільки ж Міноборони мало коштів, щоб прогодувати таку армію? Відомство звітує, що фактично в 2017 р. отримало 72 126,2 млн грн (2,53% ВВП). Плюс Україні "скинулися" благодійники – уряди інших країн та міжнародні організації – ще на 2,7 млрд грн. Якщо порівнювати з 2016 р., то фінансування було збільшено на 14 100,6 млн грн (на 24%).

72 126,2 млн грн було розподілено на такі потреби, як утримання війська, його підготовка і розвиток ОВТ. Практика країн - членів альянсу показує, що на забезпечення армії необхідно витрачати 50% від загального бюджету (це грошове забезпечення, різноманітні виплати, матеріальна та продовольча складові тощо), на підготовку – 20% і на розвиток військової техніки та озброєння – 30%. Україна прагне до таких показників, але поки що ЗСУ "з’їдає" понад 70% бюджету. Крім того, у 2017 р. загальні видатки лише на грошове забезпечення військовослужбовців становили 30,3 млрд грн:

- утримання Збройних сил – 52 249,2 млн грн (72,4% загальної суми);

- підготовку Збройних сил – 2 734,8 млн грн (3,8% загальної суми);

- розвиток озброєння і військової техніки – 17 142,2 млн грн (23,8% загальної суми).

Пресс-служба Министерства обороны Украины

Протягом минулого року сім’ї 467 загиблих військовослужбовців отримали 328,6 млн грн допомоги, ще 1 176,7 млн грн виплатили 5786 пораненим військовослужбовцям та особам з інвалідністю.

У 2017 р. з фондів Міністерства оборони України забезпечено житлом 494 учасників АТО, у тому числі 15 військовослужбовців, які зазнали поранень. З різних джерел надходження забезпечено житлом три сім’ї загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в АТО, з них з фондів Міністерства оборони – дві сім’ї, за рахунок коштів держбюджету, виділених відповідно до рішення уряду, – одна сім’я.

Протягом 2017 р. на лікування за кордон було направлено 56 військовослужбовців - учасників Антитерористичної операції. Шестеро військовослужбовців отримало відзнаку Герой України, четверо з них посмертно.

Їжа та форма

"У 2017 р. було завершено експеримент з продовольчого забезпечення, за результатами якого 23 військові частини переведено на нову систему харчування". Що це означає? У 23 військових частинах (на сьогодні вже більше) перловка з тушонкою тепер у минулому, курсанти чи військовослужбовці мають у своєму раціоні 350 найменувань продуктів за певний період, свіжі овочі та фрукти, соки та зелень. Що таке харчування за каталогом, ми писали в нашому матеріалі "Їсти по-новому. Як у ЗСУ проводять реформу харчування".

Крім того, військовослужбовці отримують нові якісні сухпайки, де є гарячі сніданок, обід і вечеря, можна скомпонувати з них 7 видів страв. У бійців, до речі, були позитивні відгуки про них.

Пресс-служба Министерства обороны Украины

Проблема в тому, що обладнання та система вентиляції на кухнях у військових частинах є застарілими, і на ремонт необхідні час та гроші. Тому в деяких частинах спочатку запроваджують харчування за каталогом, а потім уже ремонтують саму систему. Загалом на продовольче забезпечення в 2017 р. виділили 3 346, 0 млн грн.

"У систему речового забезпечення протягом року запроваджено 16 стандартів НАТО, які регулюють вимоги до форми одягу, засобів індивідуального захисту, інших складових речового забезпечення", - зазначено в "Білій книзі".

Крім того, у 2017-му було зменшено строки носіння форми одягу, наприклад з 6 до 4 місяца костюма польового літнього під час виконання завдань у районі ведення бойових дій, з 2 до 1 року - двох комплектів білизни для холодної пори року. А ще додали нові елементи одягу.

Восени минулого року Міноборони заявило, що працює над розробленням спідньої білизни для військовослужбовців-жінок. Збирали наради, консультувалися з фітнес-тренеркою, однак вирішили, що перенесуть проект на 2018-й. Станом на кінець червня поточного року жіночої спідньої білизни в ЗСУ немає.

Пресс-служба Министерства обороны Украины

2017-й став кардинальним у зміні зовнішнього вигляду українського військовослужбовця. 20 листопада міністр оборони Степан Полторак підписав наказ "Про затвердження Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних сил України та ліцеїстами військових ліцеїв". Це означало, що ЗСУ мають повністю відійти від радянської чи російської форми та знаків розрізнення. Було змінено кольори, емблеми, беретні знаки. Про все це можна почитати і переглянути в нашій статті "Не схожі з противником. Як виглядатимуть ЗСУ в новій формі одягу".

Техніка та озброєння

Знову ж таки торік основні зусилля було зосереджено на районі проведення АТО. На оснащення ЗС України новим та модернізованим озброєнням і військовою технікою у 2017 р. було виділено до 7 млрд грн (і це тільки 10% від потреби!). Більшу частину цих коштів витратили на модернізацію, незначну – на науку та розроблення нових зразків.

За результатами виконання Державної цільової оборонної програми в 2017 р. було взято на озброєння 21 зразок ОВТ. Закуплено та поставлено в ЗС України 2 651 одиницю нових і модернізованих зразків ОВТ (у тому числі близько 700 одиниць основних зразків ОВТ, понад 350 одиниць засобів розвідки та спостереження, близько 650 одиниць іншого ОВТ), 26 800 одиниць боєприпасів різного призначення.

Відповідно до затвердженого кошторису Міністерства оборони України в 2017 р. на відновлення ОВТ було виділено 4,015 млрд грн. За ці гроші вдалося відремонтувати понад 1150 одиниць ОВТ (на підприємствах ОПК України) та понад 11 800 одиниць ОВТ (силами ремонтних органів ЗСУ).

Пресс-служба Министерства обороны Украины

Пресс-служба Министерства обороны Украины

Щодо колес в армії ситуація є не такою райдужною. 80% автомобільної техніки ЗСУ застаріли. Ремонт затягують через бюрократичні перепони. Наскільки армію забезпечено автомобільною технікою, можна детально ознайомитися в нашому матеріалі.

У 2017 р. до військових частин, які виконують завдання в районі проведення АТО, було передано 100 нових санітарних автомобілів типу "А" підвищеної прохідності, 8 МТЛБ-С, рухомий хірургічний комплекс та пересувний рентгенівський кабінет на базі автомобіля КрАЗ, 40 медичних автомобілів "Хаммер". Однак і тут не обійшлося без скандалу. Через численні технічні та медичні недоліки волонтери та медики стали скаржитися на санітарні автомобілі "Богдан", які почали постачали в ЗСУ. Крім того, активісти запідозрили, що тендер щодо санітарних машин для ЗСУ, в якому перемогла компанія "Богдан", було проведено непрозоро. Та залишимо це на 2018-й.

Навчання та підготовка

Загалом у Збройних Силах протягом 2017 р. проведено 35 бригадних тактичних навчань, 168 батальйонних (дивізіонних) тактичних навчань, 605 ротних тактичних навчань, 12 льотно-тактичних навчань ескадрилій, понад 39 тис. стрибків з парашутом. Авіаційні підрозділи здійснили 1562 практичних бомбометання та 933 практичні стрільби по наземних цілях. Кораблі та катери виконали 98 артилерійських стрільб по морських і повітряних цілях.

У 2017 р. підрозділи Збройних сил взяли участь у 19 багатонаціональних навчаннях, з них 5 навчань проведено на території України та 14 – поза її межами. Усього до навчань залучалося понад 3600 військовослужбовців Збройних сил, близько 300 одиниць військової техніки, понад 25 кораблів, 27 літаків і вертольотів.

Пресс-служба Министерства обороны Украины

Крім того, торік було створено Військовий інститут танкових військ, Державний науково-дослідний інститут випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки, а також три військові кафедри.

Протягом 2017 р. створено навчальну матеріально-технічну базу двох нових та відновлено 9 діючих навчальних центрів. Упроваджено систему підготовки інструкторів у навчальних центрах для забезпечення потреб сил оборони, що відповідає стандартам НАТО. За цими стандартами підготовлено 10 батальйонів, 25 рот та понад 1400 інструкторів. Нагадаємо ще раз, на підготовку Збройних сил було витрачено 2 734,8 млн грн (3,8% від загальної суми), за стандартами країн НАТО цей відсоток має становити 20%.

Міжнародні операції

Протягом 2017 р. українські військовослужбовці брали активну участь у двох місіях НАТО: національний контингент (40 осіб) у складі багатонаціональних сил "КФОР" у Косовому, Республіці Сербія та національний персонал (10 осіб) у складі тренувально-дорадчої місії НАТО "Рішуча підтримка" в Ісламській Республіці Афганістан.

Пресс-служба Министерства обороны Украины

Протягом 2017 р. близько 1000 військовослужбовців Збройних сил України у складі 3 національних контингентів та національного персоналу взяли участь у 9 міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки під керівництвом ООН, НАТО та в складі спільних миротворчих сил на території 7 країн світу і в районі Аб’єй. Загалом у таких 9 операціях беруть участь 445 військовослужбовців Збройних сил України.

J-структура та стандарти НАТО

До 2020 року українські Збройні сили мають перейти на J-структуру - своєрідний унікальний конструктор, де кожен знає свої обов’язки. Така організація дає можливість уникнути подвійності, зосередити більше зусиль на бойовій підготовці, підтримці бойової готовності та логістиці, а також чітко визначати: тут займаються підготовкою сил, тут – їхнім забезпеченням, а тут – проведенням операцій.

Якщо цікаво детально розібратися в тому, як побудовано війська членів НАТО і як це запроваджують у нас, можна почитати статтю "Армія майбутнього. Хто і як буде керувати Збройними силами?"

Пресс-служба Министерства обороны Украины

Упродовж 2017 р. вдалося реформувати Головне управління персоналу (J1), Головне оперативне управління (J3), Головне управління оборонного та мобілізаційного планування (J5). Було також сформовано Головне управління логістики (J4) та Головне управління підготовки (J7), триває формування Головного управління розвідувального забезпечення (J2).

Пресс-служба Министерства обороны Украины

Крім того, торік у Збройних Силах з’явилися:

- військові частини кадру Корпусу резерву;

- навчальний механізований полк і навчальний центр;

- два окремі гірсько-штурмові батальйони;

- два окремі автомобільні батальйони;

- окремий вузол радіоелектронної боротьби;

- дві картографічні частини;

- зенітний ракетний підрозділ;

- окремий центр радіо- і радіотехнічної розвідки;

- окремий батальйон морської піхоти;

- чотири екіпажі малих броньованих артилерійських катерів.

Дуже важливо було забезпечити розмежування функцій, завдань, повноважень і відповідальності між органами військового управління. Хоч це перспектива 2018 року, однак:

Генеральний штаб Збройних сил – планування оборони держави, стратегічне планування застосування та розвиток Збройних сил.

Об’єднаний оперативний штаб – планування застосування та оперативне управління військ (сил), які було передано до оперативного підпорядкування.

Командування видів Збройних сил, окремих родів військ (сил) − відповідають за формування, розвиток, технічне оснащення, всебічне забезпечення, підготовку та підтримання військ (сил) у готовності до виконання покладених завдань.

Наразі розроблено 135 національних і військових нормативно-правових та нормативних актів на основі 167 стандартів та інших керівних документів НАТО (протягом 2017 р. впроваджено 24 нормативних документи НАТО).

Новини за темою

Міжнародна допомога

Протягом 2014-2017 рр. благодійних пожертв, гуманітарної та міжнародної технічної допомоги від іноземних держав було отримано 6 885,9 млн грн, у тому числі: у 2014 р. – 426,2 млн грн, у 2015 р. – 1 696,1 млн грн, у 2016 р. – 2 083,8 млн грн, у 2017 р. – 2 679,8 млн грн.

Здебільшого українське Міноборони співпрацювало з представниками таких держав, як Велика Британія, Грузія, Естонія, Латвія, Литва, Польща, США, Канада, Молдова, Туреччина тощо.

Тільки США допомогли Збройним силам у 2017 р. на 56,0 млн дол., а ще виділили 36 своїх радників за різними функціональними напрямами. Взагалі при МО та ГШ працювали 67 іноземних радників від 13 держав - членів НАТО, з них 6 стратегічних радників високого рівня. Що цікаво, раніше допомога Україні була більше матеріально-технічною: різне озброєння, техніка, одяг, засоби. Наразі акцент, швидше, на навчанні, обміні досвіду, консультаціях тощо. Американський, канадський чи литовський уряди – хороші друзі, але далі треба вже якось самим намагатися себе забезпечувати, хоча б частково.

***

2017-й, мабуть, став першим роком від початку війни на сході країни, коли стала вимальовуватися хоч якась ясність - скільки живої сили є в України, скільки ресурсів, скільки потреб і де взяти на них гроші. 2014, 2015 і навіть 2016-й були роками паніки, страху, латання дірок, тотальних зрад і розплатою за розкрадене минуле. Я би романтично назвала 2017-й для армії роком відштовхування від дна, від чогось, що тягнуло вниз, у матеріальному і ментальному сенсі. 2018-й для Збройних сил має бути продуктивним (звісно, якби дали не 83 млрд грн з бюджету, а 140, як просили) і доволі цікавим. Чим ближче 2020 рік, тим цікавіше. 

 

Ірина Сампан

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>