10 уроків, які слід винести з послання Порошенка Верховній Раді

В Україні розпочався новий політичний сезон. Офіційний старт дав йому Петро Порошенко. Президент немов директор школи виступив перед учнями на лінійці, окресливши ситуацію в школі і роздавши кілька загальних завдань на навчальний рік. Щорічне послання президента до Верховної Ради – не пуста формальність, а історично сформована форма взаємодії гілок влади. Президент в посланні виражає своє бачення стратегічних напрямків розвитку країни на найближчу перспективу. Це можуть бути загальні положення політичного, економічного чи ідеологічного характеру, так і конкретні пропозиції, що стосуються законотворчої роботи парламенту. Для того, щоб зрозуміти, куди буде рухатися країна, потрібно ґрунтовно читати текст послання. І виносити з нього певні уроки. Саме цим ми і зайнялися у цій статті

10 уроків, які слід винести з послання Порошенка Верховній Раді
Администрация Президента

Сергій Звиглянич

Журналіст, 112.ua

В Україні розпочався новий політичний сезон. Офіційний старт дав йому Петро Порошенко. Президент немов директор школи виступив перед учнями на лінійці, окресливши ситуацію в школі і роздавши кілька загальних завдань на навчальний рік. Щорічне послання президента до Верховної Ради – не пуста формальність, а історично сформована форма взаємодії гілок влади. Президент в посланні виражає своє бачення стратегічних напрямків розвитку країни на найближчу перспективу. Це можуть бути загальні положення політичного, економічного чи ідеологічного характеру, так і конкретні пропозиції, що стосуються законотворчої роботи парламенту. Для того, щоб зрозуміти, куди буде рухатися країна, потрібно ґрунтовно читати текст послання. І виносити з нього певні уроки. Саме цим ми і зайнялися у цій статті

Урок 1. Головне - не скотитися до анархії

Петро Порошенко розбив своє послання на дві частини. Перша була присвячена питанням національної безпеки і оборони, а друга – економічним і соціальним питанням. Проте Петро Порошенко заявив депутатам, що найголовніше з послання – не економіка і не політика. "Бувають такі моменти, коли хоча б на мить варто забути, хто правий, хто лівий; хто ліберал, хто консерватор; хто україномовний, а хто говорить російською. Мені здається, що День незалежності – саме той день, який вартий, щоб переступити через партійні бар’єри і пам’ятати лише про те, що всі ми є українці. І за умов, коли агресія Росії проти України все ще триває, а воєнна загроза зі Сходу є найскладнішим стратегічним викликом, питання національної єдності та політичної консолідації – це є питання життя та смерті. Це, власне, головне, що я хотів би сьогодні сказати", - заявив президент.

Порошенко, щонайменше на словах, апелює до уроків історії, і це важливо, бо наступати на одні й ті ж граблі – наша давня традиція. Власне, про це Порошенко і говорив, коли згадував події революції 1917 року. "Я переконаний, що ми з вами повинні засвоїти уроки історії, і переконаний, що політична боротьба не перетне ту межу, за якою замість демократії та європейських цінностей починаються хаос, анархія, отаманщина", - ця ідея буде пронизувати послання наскрізь.

Урок 2. Захищати себе треба самостійно

"Державна самостійність дала демократію й свободу, почуття громадянської гідності і національної єдності; навчила захищатися і відкрила європейську перспективу для нашої держави. Тепер наші духовні й моральні досягнення маємо доповнити матеріальними здобутками, забезпечивши підвищення добробуту кожного громадянина вільної України. Це – головне наше завдання. Для досягнення такої амбітної мети нам потрібні три складові: мир, безпека та реформи. Ні від кого і ні від чого наша з вами безпека не залежить більше, ніж від Збройних Сил України і від якісної роботи української дипломатії", - заявив Порошенко.

Рано чи пізно, але до керівництва держави мало дійти – ніхто в світі не буде захищати Україну так, як самі українці. Ця аксіома стосується не лише нашої держави – варто лиш поглянути в історію, щоб зрозуміти безапеляційність цього твердження. На початку конфлікту на Сході лунала "зрада", що партнери "кинули" Україну, що санкцій недостатньо. Сьогодні Порошенко звітує, що виконується понад 40 імпортних контрактів на поставку до української армії різних засобів оборони на загальну суму 1,5 млрд дол. "Але в цілому зрозуміло, що в обороні Україна має спиратися сама на себе — на власну армію, на власний ВПК. Як колись було гасло: "свій до свого по своє", - отак би ще з кредитами МВФ, відійти від випрошування до заробляння.

Урок 3. ВПК працює

"Два роки тому армії майже не було, а тепер є, та ще й яка! Звичайно, вона не розкошує, але морально й матеріально вмотивована. Так, поки що без різносолів, але нагодована; так, не от кутюр, але вдягнена в сучасну форму. Хай не за останнім трендом військово-технічної моди, але озброєна й підготовлена до захисту країни", - хвалився Порошенко з парламентської трибуни. Це його поле гри – оборона і безпека належать до сфер відповідальності президента, а отже і всі "бонуси" від досягнень буде знімати глава держави. Головне – правильно подати інформацію. Не про корупцію у ВПК ж говорити.

Говорячи про плани розвитку українського ВПК, Порошенко визнає – більше ніж 3% від ВВП Україна не може дозволити собі витрачати на оборону. А це лише 2,5 млрд дол. Наприклад, у Польщі це 9,5 млрд дол. "Більше, на жаль, ми собі дозволити не можемо — військове навантаження на бюджет та соціальну сферу і так критично велике. Тому армія все ще потребує громадянської допомоги, громадянської підтримки, і держава вдячна кожному, чия приватна громадянська ініціатива зміцнює нашу обороноздатність", - сказав Порошенко у парламенті. Тепер просимо не на Заході, а у власних громадян? Не лише. Ще у корупціонерів-втікачів. Порошенку не сподобалося, що закон про спецконфіскацію був провалений у Раді.

Twitter Петра Порошенко

Куди підуть гроші? Президент пообіцяв використовувати їх "раціонально, під прозорим контролем громадськості й парламенту". "Внесіть ті зміни, які ви вважаєте за потрібне, але прийміть цей закон і забезпечте фінансування державного оборонного замовлення", - закликав він депутатів.

З фактів. Минулого року було прийнято на озброєння близько двох десятків нових видів зброї та військової техніки. Поточного року Міноборони прийме ще більше двадцяти. За словами президента, у кооперації щодо забезпечення державного оборонного замовлення і програми імпортозаміщення задіяні понад сто приватних підприємств. Для освоєння нових технологій та розвитку промислової бази для виробництва сучасного озброєння, Україна експортує товари та послуги військового призначення в понад 60 країн світу. Минулого року укладено експортних контрактів на суму понад 1,3 мільярда доларів. Портфель замовлень наших підприємств на 2016 рік вже перевищує мільярд доларів. "Експортується не наша зброя, яка зараз стоїть на озброєнні української армії, а нові види, які виробляються підприємствами вітчизняного ВПК за межами державного оборонного замовлення. Ніякий експорт не послаблює оборону держави", - резюмував Порошенко.

Урок 4. Всі шляхи ведуть до НАТО

"Усе, що ми здійснюємо в оборонній галузі, ми робимо, міцно тримаючи в руках компас, стрілка якого показує твердо на Північну Атлантику… Ми вийшли на безпрецедентний і як ніколи тісний рівень співпраці з країнами Альянсу, який будемо підвищувати, розширювати, поглиблювати — аж до повного досягнення критеріїв членства. Нашою стратегічною метою залишається вступ до НАТО. Я наполягаю: цей дороговказ для нас непорушний як Полярна зірка на зоряному небі", - Порошенко в притаманному для себе стилі ще раз повторив тезу про євроатлантичну інтеграцію України. Як аргумент для противників – статистика, що кількість прихильників вступу України до НАТО істотно перевищує кількість противників, лиш з обмовкою, що є суттєві відмінності між різними макрорегіонами.

В 2008 році Україна самовпевнено йшла до НАТО, але в останній момент на саміті в Бухаресті Київ жорство "обламали". Порошенко намагається бути обачнішим. "В Альянсі теж немає консенсусу щодо членства України. Так, формально двері відчинені, починаючи з Бухарестського Саміту 2008 року. Але ці двері – сенсорні: можуть і зачинитися при надто різкому наближенні. Тому кожен наш крок має бути виваженим і наперед прорахованим, щоб не вийшло так як з Планом дій щодо членства вісім років тому. Я хочу наголосити, що ті заходи, які ми здійснюємо тепер, — це насправді значно більше, ніж проект ПДЧ 2008-го року".

Урок 5. Долю мобілізації вирішить… Путін

"Природно, що суспільство дуже цікавить, як надалі будуть формуватися Збройні Сили України. Як Верховний Головнокомандувач я впроваджую курс на професіоналізацію Українського війська і на параді доповів Українському народові, що українська армія вже на 75% контрактна. Ця складова буде й надалі збільшуватися, і це потребуватиме подальшого удосконалення структури та збільшення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців. Наголошую, що лише цього року 50 тисяч українських добровольців записалися до лав Збройних Сил України. І це дало нам можливість демобілізувати п’ять хвиль мобілізації. І впевнений в тому, що ця лінія буде продовжуватися", - похвалився президент. Щоправда, цифру про 75% контрактників ще потрібно перевіряти.

Чи буде нова хвиля мобілізації? Відповідь на це питання все частіше звучить у суспільстві. "Особисто я не хотів би ані мобілізації, ані воєнного стану. Я бачу зовсім інший план для нашої країни. Але чи буде нова хвиля часткової мобілізації чи, не дай Боже, повної мобілізації? Остаточна відповідь на це питання залежить від Москви", - Порошенко не сказав ані "так", ані "ні".

Урок 6. П’ята колона ходить у вишиванках

Порошенко вчергове говорив, що Україна буде дотримуватися Мінських угод, "як би це важко нам не давалося", що дипломати виграли "нелегку боротьбу за продовження санкцій", що "ми не поступилися жодною принциповою позицією для України", що другого читання конституційних змін не буде, "поки для того не визріють відповідні умови".

Коли Порошенко починає говорити про війну, яскравих фраз він не шкодує. "Росія з окупованих нею територій Донеччини та Луганщини хоче утворити, як хтось сказав, протекторат Донбас, і на своїх умовах інфільтрувати його до складу України, щоб підривати нас ізсередини. Скажу коротко: ми цього робити не дозволимо і так не буде", - це з сьогоднішнього.

А от найцікавішим Порошенко був, коли почав з трибуни викривати п’яту колону серед депутатів. Цього він раніше не робив. "Є, втім, у цьому питанні й інша крайність, внутрішня, щодо якої ми не можемо робити вигляд, ніби її не існує. Частина українських політиків атакує Нормандський формат і Мінський процес насправді лише тому, що і Нормандія, і Мінськ відкривають реальний шлях до повернення Донбасу і є єдиним інструментом для того, щоб цього досягнути. А, виявляється, не всі тут того хочуть: бо вони там інакші, бо вони якось не так голосуватимуть, бо виберуть не тих і не нас; бо тягнутимуть на Схід, а нам — на Захід. Ну, звичайно, що вголос того ніхто не артикулює, але ж лукавство читається поміж рядків. Для мене, я хочу на цьому окремо наголосити, така філософія неприйнятна, і скажу її апологетам так само коротко: по-вашому теж не буде!", - заявив Порошенко. І зауважте, Порошенко викрив не п’яту колону Кремля, а тих, хто називає себе патріотом, співає гімн і ходить у вишиванці. А в цей час камера на кілька секунд застигла на персоні Олега Ляшка.

Взагалі в цьому пункті можна кожну цитату Порошенка наводити – вони того варті. Це і "ганьба та вічно тліючий конфлікт", і "відновлення територіальної цілісності України в кордонах 1991 року", і "ворог окопався в найбільш урбанізованих і густонаселених районах". Але по суті вся ця драматургія спічрайтерів президента означає лише одне - повернення українського суверенітету на Донбас "буде нелегким, болісним і тривалим". Бо всі надії лише на дипломатію, а тут, за словами президента, проблем все більше.

Урок 7. Кремль руйнує Європу

"Протягом найближчого року в низці європейських країн внаслідок виборів до влади можуть прийти якщо і не крайні, то такі політичні сили, які схильні до компромісів з Кремлем, а найкращою політикою щодо агресора вважають його умиротворення. Приклад Мюнхена нікого не навчив. Вони в становище Путіна готові входити з таким же ентузіазмом, з яким західні лідери входили і намагалися зрозуміти Гітлера", - Порошенко про кризу ЄС говорив яскраво і багато. Ключова теза - Кремль використовує європейські демократичні цінності Заходу для його ж руйнування.

Порошенко заявив, що роздав доручення послам сприяти зміцненню міжнародної коаліції на підтримку України та запобігти зняттю санкцій з РФ до моменту повного відновлення територіальної цілісності України.

Заходу Порошенко запропонує осучаснений аналог поправки Джексона-Веніка – у відповідь на порушення прав людини в Криму і на окупованих територіях. Дипломатам поставлене завдання активніше залучати міжнародних партнерів до звільнення наших політичних в’язнів.

Про безвіз Порошенко також згадав. Коротко і без притаманних йому прогнозів і сроків. Просто вказав, що вчора був зроблений ще один крок на комітеті Європарламенту.

Урок 8. Реформ буде багато. Буде?

Найбільш складною реформою є антикорупційна, зазначає Порошенко. "Перш за все ми маємо продемонструвати суспільству, що наступ на корупцію почався нагорі — лише тоді отримаємо моральне право викорінювати її звідусіль, на всіх рівнях", - сказав він в Раді.

Нижче лише цитати президента. Зазначимо лише, що посил абсолютно правильний, але з реалізацією можуть виникнути проблеми.

- Проблеми із стартом електронного декларування мали суто технічний характер.

- Із тіні на світло, чого давно чекають люди, мають вийти маєтки, автопарки, гроші всіх "слуг народу". Не бачу в цьому абсолютно нічого страшного — вже багато років живу в умовах такої прозорості.

- Я категорично проти того, аби ділити правоохоронні органи на нові та старі.

- Прокуратура трансформується в європейський орган, який стежить за законністю, а не обслуговує інтереси політичних чи бізнесових кіл.

- Проведено масштабне очищення СБУ від зрадників та корупціонерів, а також від осіб з низькими професійними та морально-діловими якостями. Протягом останніх двох роківзвільнено понад дві тисячі співробітників Служби.

- З колишньої радянської міліції, нарешті, розпочали створювати українську поліцію. Реакція керівництва на прикрі інциденти останніх тижнів була і має бути миттєвою і адекватною, і ці випадки жодним чином не повинні вплинути на процес реформування МВС чи поставити під сумнів його правильність.

- Облава, яку ГПУ та НАБУ, СБУ та МВС влаштували на корупціонерів, рухається з безпрецедентно широким розмахом.

- Не піднімати галасу про політичні репресії. Краще усвідомити нові реалії: справжнє полювання на корупціонерів почалося; свій шанс потрапити в ці тенета має кожен, у кого є гріх за душею.

- Та, якщо все саме так, як я кажу, виникають питання. Чому цих зрушень не бачить українське суспільство? Поки все це нагадує спортивну рибалку: "піймали, показали, відпустили". Ключове слово тут — "посадили".

- Судова реформа має надати завершеності всій системі боротьби з корупцією.

- На конкурсній основі от-от почнеться формування буквально з нуля нового Верховного Суду України.

- Уже цього місяця я подам на ваш розгляд невідкладні законопроекти "Про Вищу раду правосуддя" та "Про Конституційний Суд України".

- "ProZorro" із вдалого експерименту виросла в ефективний антикорупційний інструмент.

- За останні два роки скорочено кількість дозволів більше ніж 40% — зі ста сорока трьох до вісімдесяти чотирьох. Кількість видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, ми зменшили на 46%. Ліквідовано обов'язкову реєстрацію іноземних інвестицій, спрощено реєстрацію лікарських засобів. Окремі лікарські засоби, які виробленні та мають реєстрацію в країнах Європейського Союзу та США взагалі не потребують реєстрації.

- Масштабну дерегуляцію проведено в аграрній сфері — лише на процедурах сертифікації агробізнес заощадив 7 мільярдів гривень за рік.

- На даний момент зареєстровано 39 дерегуляційних законопроектів, із них лише 8 ухвалено в першому читанні. Щоб реалізувати цей план потрібно сімдесят результативних голосувань, і протягом півроку ухвалювати по 5 законів щотижня.

А от одну "реформу" Порошенко обіцяє не допустити. "Я не пропущу бюджет на наступний рік, в якому буде скасування стипендій, скасування державного фінансування навчання на магістратурі та інші експерименти", - аплодували Порошенку після цього навіть в опозиції.

Урок 9. АПК та ІТ – надія в економіці

"Кабінет міністрів на фоні досягнутої макроекономічної стабілізації та відновлення економічного зростання повинен від політики виживання перейти до стратегії розвитку, від макрофінансового оздоровлення – до економічного зростання, від затягування пасків – до стабілізації бюджетів домогосподарств та поступового зростання доходів українців", - таке завдання президент поставив передж Кабміном.

Покищо, констатує Порошенко, драйвером економічного зростання є мілітаризація. От її ефект президент хоче перетворити на довгостроковий за рахунок орієнтації ВПК на розвиток виробництв із подвійним призначенням.

Президент пропонує звернути увагу на інноваційний сектор економіки. За підсумками 2015 року, ІТ стала третьою сферою в Україні за обсягом експорту, досягнувши позначки у 2,5 мільярди доларів, а це 3% українського ВВП. "У країні зареєстровано понад дві тисячі стартапів, і вони демонструють стрімке зростання – до ста відсотків на рік. Минулорічний обсяг інвестицій сягнув 132 мільйони доларів, з них майже половину забезпечили іноземці. Десять українських ІТ-компаній включені до списку ТОП-100 аутсорсингових компаній світу", - оперував Порошенко цифрами.

Але все ж поки одним з основних джерел валютних надходжень до країни залишається АПК. За словами президента, частка аграрного сектору в загальній товарній структурі експорту сягнула найвищого значення за 25 років. До речі, це та галузь, де корпоративні інтереси є у самого Порошенка, чиновників його Адміністрації і депутатів БПП. Порошенко просить Раду створити ринок землі, відсутність якого нібито стримує інвестиції в аграрну сферу, порушує права селян. "Як розв'язати цю проблему — це ваша компетенція, шановні народні депутати: або ховати голову в пісок і нічого не міняти, або все ж таки працювати над створенням ринку землі з усіма можливими запобіжниками від будь-яких негативних наслідків", - зазначив Порошенко.

Значну частину свого виступу Порошенко присвятив проблемам українського експорту. Розпочав з торгової блокади Росії, про що можна почитати ТУТ. Продовжив новою географією української торгівлі. "Збільшення нашого експорту в Євросоюз у першому півріччі склало майже 7%", - сказав Порошенко. Цю цифру критики точно візьмуть на озброєння, бо вона настільне мізерна в порівнянні з падінням експорту в РФ, що ефект ЗСТ за нею не простежується. "У першому півріччі найбільшими темпами зростав наш експорт до Індонезії. Уявіть собі, він зріс в сім разів. І на сьогодні ця країна з 250 млн населення потребує продукцію українського аграрного сектору, машинобудування", - розхвалював президент свою поїздку в Південну Азію.

Урок 10. Народ бідний, але патріотичний

Нарешті президент визнав, що у країні бідність. А ще вдався до емоцій і переживань, коли говорив про підняття тарифів. "В рамках співпраці з міжнародними фінансовими організаціями мусили піти на жорсткі і непопулярні реформи, особливо в тарифній сфері.Розумію всіх і кожного, кому цими кроками зроблено боляче, але, повірте, якби ми до них не вдалися, було би ще гірше, була би економічний і соціальний колапс", - сказав гарант.

І застеріг депутатів від популізму. "Дуже легко зробити всіх українців мільйонерами, і ми всі пам’ятаємо ті часи, коли гроші коштували дешевше, ніж папір для їхнього друку. Значно складніше зробити людей просто заможними", - ти же популізмом вдарив по популістах.

Не зважаючи на бідність, формування сучасної української політичної нації на засадах громадянського патріотизму йде прискореними темпами. Це не тролінг, Порошенко справді багато говорив про "фундаментальні зміни в суспільній свідомості". "Питання єдності, соборності, унітарності навіть не обговорюється: індикатори аж зашкалюють позитивними цифрами", - хвалився Порошенко. – "У рамках закону про декомунізацію демонтовано більше тисячі двохсот ідолів Леніна. 26 районів, 987 населених пунктів скинули з себе комуністичні назви, які невидимими ментальними нитками прив’язували їхніх мешканців до колишньої імперії. Законом відновлено справедливість щодо тих, хто присвятив своє життя боротьбі за самостійність та соборність української держави. Історичну правду у питанні національної пам’яті держава відновила. Тепер ми з вами, всі разом, маємо змогу і повинні потроїти свою працю задля майбутнього України".

Також Порошенко говорив про необхідність створення єдиної помісної автокефальної української церкви і важливість закону про збільшення частки україномовних пісень на радіостанціях. І навіть натякнув, що власникам телеканалів варто теж піти цим шляхом, адже "свідома саморегуляція — це завжди краще, ніж примус законом".

"Єдність країни та консолідація українців як сучасної політичної нації є моїм головним пріоритетом", - резюмував свій виступ президент. Хоча, неправда. Резумував він впевненим "Все буде добре". Хороший прийом Public speaking.

Сергій Звиглянич

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>